Şimdi Ara

Lenovo IdeaPad Z580 Kullanıcılar Platformu (422. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8.894
Cevap
119
Favori
516.903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 420421422423424
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aynı durum bende de söz konusu hocam. Bende halen emektari mi kullanıyorum :) SSD alsam bir çok işimi halen hallediyorum. Windows 10 a güncelledikten sonra açılış her ne kadar hızlansa da PC.ye özel ve Windows 7 ile çalışan özellikler kullanılmıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kingston A400 SSDNow 120GB almayı düşünüyorum, uygun mudur bizim z580 e ve performansı nasıldır arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemo62 -- 15 Ekim 2018; 12:38:8 >
  • cemo62 kullanıcısına yanıt
    120gb kapasite olarak az ama oyun falan yüklemem, çok yer kaplayan programlar da kullanmıyorum derseniz yeterli olur.
    z580'e takılır. Harddiski de dvd yerine takmak isterseniz 12.7 mm kızak veya caddy denilen aparattan almanız gerekir.

adata'ya da bakabilirsiniz.
    https://www.yukko.com/adata-120gb-su650-3d-nand-25-sata-30-ssd-disk-asu650ss-120gt-c-v-50062388
  • quote:

Orijinalden alıntı: lost

120gb kapasite olarak az ama oyun falan yüklemem, çok yer kaplayan programlar da kullanmıyorum derseniz yeterli olur.
    z580'e takılır. Harddiski de dvd yerine takmak isterseniz 12.7 mm kızak veya caddy denilen aparattan almanız gerekir.

adata'ya da bakabilirsiniz.
    https://www.yukko.com/adata-120gb-su650-3d-nand-25-sata-30-ssd-disk-asu650ss-120gt-c-v-50062388
    Teşekkür ederim hocam verdiğiniz linkten siparişi oluşturdum

• Teşekkür ederim hocam verdiğiniz linkten siparişi oluşturdum Bir de üstad bilgisayardan hır hır diye ses geliyor uzun zamandır, birkaç kez de kendi kendine kapandı çok ısındı, fanı temizlesek yeter mi yoksa şu ürünü mü almamız gerekir?https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fan/lenovo-ideapad-z580-z580a-z585-z480-20135-20152-4-pin-fan-P158789313
  • cemo62 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim...

Ses, fandan dolayıdır, bir de windows 10 varsa, win 10 bu sistemi zorluyor fan çok çalışıyor ve ses yapıyor.

Altı ayda bir arka kapağı açıp fanın tozlarını temizlemek gerekir, bunu yaparken bataryayı çıkarmayı unutmayın.
    sonrasında yağlı kontak sprey ile tek sıkım yağlamak gerekir.
    https://www.hepsiburada.com/bluebird-yagli-kontak-sprey-250ml-p-HRANTENBB257

Temizleyip yağlayınca ses kesilirse fanı değiştiremeye gerek yoktur.

Ses yine de kesilmezse değiştirebilirsiniz.

Yalnız, fana ulaşmak için 20-30 vida sökmek ve ayrıca hassas bağlantı kabloları çıkarmak gerekiyor.
    Zor bir iş, elinizden geliyorsa yapın. Yoksa başkasına yaptırın.

Fan için de şunu tavsiye ederim:
    https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fan/z580-cpu-heatsink-fan-P117709307

Çünkü fanı bakır aksamından çıkarmak zor ve kırılabilir, bu daha kolay montaj imkanı sağlıyor.

Fanı sökünce termal macunu da yenilemeniz gerekiyor. Bir de macun almalısınız.
    Termal macunu mağazadan görerek alın. İnternetten satılan ürünler genelde eski tarihli oluyorlar.
    ısı iletkenliği(conductivity) 5 W/m.k ve üzerinde olan bir ürün alabilirsiniz.
    Kolay gelsin...

• quote:

Orijinalden alıntı: cemo62

Kingston A400 SSDNow 120GB almayı düşünüyorum, uygun mudur bizim z580 e ve performansı nasıldır arkadaşlar
    samsung var bende 3 sn açılıyor bilgisayar
  • 2012den beri hala kullanıyorum. hala canavar gibi çalışıyor. servis yüzü görmedi. render mender her türlü işimi görüyor.
    piyasanın gelmiş geçmiş en kral laptop modeli budur bence.
  • alterreaz kullanıcısına yanıt
    Hocam hiç bir modifikasyon yaptınız mı? Yaptıysanız neler ve hangi Windows sürümünü kullanıyorsunuz? Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: mf.kaya

Hocam hiç bir modifikasyon yaptınız mı? Yaptıysanız neler ve hangi Windows sürümünü kullanıyorsunuz? Teşekkürler.
    Hiç yapmadım hocam. İçini açıp temizlemedim bile. İlk günki haliyle kullanıyorum hala.
    windows 7 ile kullanıyorum.
    civ5, csgo, lol aktif olarak oynadığım oyunlar. youtube videoları hazırlıyorum render içinde kullanıyorum.
  • Merhaba arkadaşlar, bir programın açılmamasından dolayı bilgisayarıma format attım. Fakat bu işlemden sonra keşke yapmasaydım dedim çünkü Windows 8 formatı ile başlayan olayım Windows 10 formatına geldi. Fakat yüksek CPU sorununu çözemedim, 4 defa format attım. İlk 2 seferde sırasıyla Windows 8 ve Windows 10 dizüstü bilgisayarım ile gelen 5400rpm'lik HDD'yi kullandım. İlk Windows 8 formatında güncellemeler yüzünden(ben böyle düşünüyorum) bilgisayarım boot loop yapmaya başladı. İkinci Windows 10 formatımda ise yüksek CPU kullanımı sebebiyle işlem yapamaz oldum. Bende HDD'nin sorunlu olduğunu düşünürek(CrystalDiskMark 25000 saat çalıştığını yazıyordu), James Donkey 480GB'lik SSD'sini ve DVD-Rom'un yerine HDD'yi takmak için DVD Caddy aldım. Yine ilk olarak Windows 8 formatı yaptım ve güncellemeleri kapattım. Tüm sürücüleri yüklememe rağmen yüksek CPU kullanımı çözemedim. Bundan sonra ise Windows 10 formatı attım. Fakat tüm sürücülerin yüklü olmasına ve güncelleştirme gözükmemesine rağmen yine yüksek CPU sorunu mevcut. Sorunumu detaylandıracak olursam, sistem fişte çalışırken işlemciyi sonuna kadar kullanıyor ve fanın sürekli çalışmasına neden oluyor ayrıca tüm sürücüler yüklü olmasına rağmen ekran kartım için kod 43 uyarısı veriyor, bunlara ek olarak SSD'ye benchmark yapınca hızlar düşük gözüküyor. Sistemin donanımsal ve yazılımsal raporlarını AIDA64 ile aldım ve SSD'nin crystaldiskmark sonucunu paylaşıyorum.

Donanım raporu
    https://drive.google.com/open?id=12NKWM8egFvOTBpcrS_hyUqBwTyMwF8rE

Yazılım raporu
    https://drive.google.com/open?id=12TT1JQU-ZAgX6anrsMiQA63exBqGnq7l

Ssd Benchmark
     Lenovo IdeaPad Z580 Kullanıcılar Platformu

• HeiLi kullanıcısına yanıt
    DMI BIOS Sürümü: 5FCN91WW

Bios versiyonunuz eski, bios güncellemesi yapın.

Eski bioslar win 10 ile uyumsuz.
    Büyük ihtimal sorunlar ortadan kalkacaktır.
    buradan indirin:
    https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/products/laptops-and-netbooks/ideapad-z-series-laptops/ideapad-z580/downloads
  • quote:

Orijinalden alıntı: lost

DMI BIOS Sürümü: 5FCN91WW

Bios versiyonunuz eski, bios güncellemesi yapın.

Eski bioslar win 10 ile uyumsuz.
    Büyük ihtimal sorunlar ortadan kalkacaktır.
    buradan indirin:
    https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/products/laptops-and-netbooks/ideapad-z-series-laptops/ideapad-z580/downloads
    Hocam bios güncellemesi yapmak istediğim zaman böyle bir hata alıyorum.

bios'a girin "bios back flash" veya benzer isimde bir ayar vardı. İsmini tam hatırlayamıyorum şimdi. Onu "enable" yapın. Sonra tekrar deneyin.
    Önce public olanı sonra diğer private olanı yükleyeceksiniz.

epey zaman geçti üzerinden sanırım bende de birkaç kez deneyince olmuştu.
    Yönetici olarak çalıştırmayı deneyin.
    "backup Bios..." olan seçeneği deneyin.

Sonunda oluyor ama uğraştırıyor biraz.
    Bitince "load default setttings" yapın bios sıfırlansın sonra yeniden format atın..
  • lost kullanıcısına yanıt
    Hocam şimdide error code 234 secureflash verification fail hatasını veriyor.
    Hatalara bakmayın. Seçenekleri değiştirerek sürekli deneyin.
    Birinde mutlaka olacaktır.

Bu konunun 2014 yılında yazılan mesajlarına bakarsanız herkes yüklemede problem yaşamıştı.
    Bu da lenovo'nun hatası.
    Denemeye devam edin.
  • Hocam tüm seçenekleriyle denedim sonuç aynı konuyu ise 360.sayfadan beri okudum, bu sorun geçmemiş. Fakat internette araştırdığım zaman hdd Caddy takıldıktan sonra cpu kullanımı sorun olmuş. Hdd caddy de switch düğmesi var, yazılanlara göre 3 yöne de çevirdim olmadı. Hdd caddy'yi çıkardım sorun devam ediyor. Kafayı yemek üzereyim, öyle bir durum ki chorme sayfayı kaydirirken kitleniyor pc zaten ssd'nin hızı da cok düşük çıkıyor anlamadım durumu

Birde bu bios olayiyla ilgili bir arkadaş baya ilgilenmiş onu da etiketliyorum belki görür

5 dakika sonra gelen edit:

Hocam gezdirenler değil ben yiyeyim o kadar diyorum, ben illa public ile açılacak sanıyordum, private ile yaptım şu an makine ışık hızında çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HeiLi -- 17 Kasım 2018; 22:29:45 >

Belki ayrı başlık açmışlardır ama Bios güncelleme sorunu yaşayanlar olmuştu. 4 yıl olmuş net hatırlayamıyorum.

Sizin probleminiz tümüyle başka zaten.
    SSD olmasına rağmen cpu kullanımının artmış olması yazılımsal da olabilir ama James Donkey SSD ile de sorun yaşayanlar da var. Onu da hesaba katın.
    Bios güncellemesini mutlaka yapmalısınız.

Donanımsal sorun yoksa yazılımlara bakmalısınız başka iso dosyalarından kurmayı deneyin.
    Aklıma da başka da bir şey gelmiyor ne yazık ki..
  • lost kullanıcısına yanıt
    Hocam yukarda editle sorunun çözüldüğü yazdım tekrar bakın ve teşekkürler
    Çok güzel, mesaj yazımı açıktı bende. Ben yazarken düzeltmişsiniz.
    Sevindim sorununun çözülmesine...
  • 
Sayfa: önceki 420421422423424
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.