Şimdi Ara

Leica M9 Macerası ve Leica bağımlılığı.. (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.022
Cevap
12
Favori
81.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fotografların renk skalası M9 gibi gerçekten, M240 biraz donuk gelmişti zamanında ama M10 oldukça iyi.

•  Leica M9 Macerası ve Leica bağımlılığı..

Evet Noctilux 75mm f1.25 nihayet kesinleşti.

Hernekadar DOF, lens karşılaştımalarında frame'deki aynı boyuttaki cisimlere göre fokus mesafesinden bağımsız hesaplanıp f0.95 de en az ise de yine merak ettim bu lensin ve diğer lenslerin DOF verileri çekilen objeye uzaklıklarına göre ne olur diye.

Noctilux 50mm f0.95.....................1m'de 2cm-------1.5m'de 4.9cm--------2m'de 8.8cm
    Summilux 75mm f1.4........................1m'de 1.4cm------1.5m'de 3.2cm--------2m'de 5.8cm
    Summicron 75mm f2........................1m'de 1.9cm------1.5m'de 4.5cm--------2m'de 8.2cm
    Summicron 90mm f2........................1m'de 1.3cm------1.5m'de 3.1cm--------2m'de 5.6cm

yeni Noctilux 75mm f1.25 ise net değerlerini bulamadım ama f1.2 ve f1.3 değerlerinden bakınca şu aralıklarda olması gerekiyor.

1m'de 1.17-1.24cm-----1.5m'de 2.71-2.87cm-----2m'de 4.88-5.17cm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asukrumercan -- 23 Nisan 2017; 18:2:55 >

• asla f2.8den asagi dof gerektiren bir fotograf cekmedim. sonucta gozlerin net burnun flu oldugu bir fotografi kim cekmek isteyebilir ki?

tabi olabildigince hizli lensleri kullandim ama sebebi su: 1 veya 2 stop sonra kendine gelme durumlari var lenslerin. asla ve asla en acik diyaframda istenilen sonuclari vermedi kullandiklarim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Leica sistem lensleri wide-open kullanmak içindir. Elimdeki lensleri özel bir neden olmadıkça (manzara çekmek, aşırı ışık olan ortamlar ve arka alanı uzak olmayan ve objeyi ayırmayacağım nadir durumlar gibi) en açık apertürde kullanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi autograph -- 27 Nisan 2017; 22:59:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu aralar Leica'da olan gelişmeleri takip etmekte zorlanıyorum, ama yine de konuyu çok fazla gözardı etmemek için geçen haftaki Barcelona gezisinden bir foto paylaşayım.

Noctilux f0.95'de (çok parlak olduğu için LR ile ışık ayarı yaptım)

Leica M9 Macerası ve Leica bağımlılığı..
  • Leica'nın eskinin tekrarı olarak çıkardığı soft fokus Thambar 90mm f2.2 lens oldukça dikkat çekici. Gerçi fiyatı 7000 dolar civarında ama alınabilir gibi.

http://us.leica-camera.com/Photography/Leica-M/M-Lenses/THAMBAR-M-90-f-2.2?utm_campaign=Leica-Thambar-M&utm_medium=organic&utm_source=social

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asukrumercan -- 17 Ekim 2017; 19:19:42 >

• Sonunda beklenen lens de piyasaya çıktı.

https://us.leica-camera.com/Photography/Leica-M/M-Lenses/Noctillux-M-75-f-1,25-ASPH

Fiyatı da 12795USD.

• Bu foto da iyiymiş..

• Lightroom CC yi bir süredir kullanmıyordum, desktop Lightroom’a göre oldukça yetersiz gelmişti. Lightroom yaklasık 6 ay kadar once herhalde sanki lightroom CC’yi asıl ürün olarak lanse etmeye baslayınca ben de en sonunda telefonuma, ipad’e ve evdeki ımac’e yükledim.

Fotoları sd kart ile ipad’e aktardım dng formatında, edit islemleri fena degildi, bircok ek özellik eklenmiş, gerçi hala desktop gibi değil ama benim işler için yeterli geldi.

En büyük kolaylığı da anında cepten ve Imac’den senkronize olması. Böylece sosyal medya paylasımları cok kolay oldu. Imac’te hard diske atıp saklamak da daha kolay oldu.

Önceleri sd kart ile Imac’a fotoları aktarıp, edit işlemleri sonrası dropbox’a yükleyip ipad ve cepten ancak görebiliyordum. Bu işlemleri çok kolaylaştırmış Lightroom CC.

Artık hersey cloud sistemlere bağlı olmaya başladı..

• Bu diyafram değerlerine sahip lensleri ff bir makinede kullanmak ilginç bir deneyim.
    f.5 altında bir değerde çekilen fotoğrafta net bir nokta olmaz valla.
    Bir de özellikle soft focus özellikli lens çıkarmışlar. Pentax'da da 85mm soft vardı. Kim alır, kim kullanır bilemiyorum tabi.
  • ism72 İ kullanıcısına yanıt
    Autofocus prime lensler f095- f1,4 gibi değerlerde oldukça büyük ve ağır oluyor. Bu lensleri taktığınız FF makinalar da genelde büyük olunca iş hobi olmaktan çıkıp profesyonel fotografçılık alanına giriyor.

Manuel lensler ile aynı boyutlarda autofocus lensler olsa zaten ben dahil kimse manuel lens almaz herhalde.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • asukrumercan A kullanıcısına yanıt
    Ben de m10 kullanıyorum. Gerçekten başka bir dünya.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

Bu foto da iyiymiş..

Muazzam bir kare olmuş bu

• Leica M9 almamın üzerinden tam 9 yıl geçti ve dün akşam fotolar arada normal genelde böyle çıkmaya başladı.

Herhalde sensor hata verdi. Leica M9'larda görülen korozyon gibi de değil ama yarın Leica İstanbul'u arayacağım ne yapabiliriz diye.
  • Şükrü bey geçmiş olsun.
    Göründüğü kadarıyla sensiz hatası. Benim Minolta A1'deki sensör de çok benzer görüntüler vermişti. Zamanında değiştirtmiştim.
    Bu korozyon değil.
    Ayrıca bildiğim kadarıyla çok ısı oluşturduğu için CCD' sensörlerin 150.000 civarı fotoğraf çekme gibi bir ömürleri olabilir diye biliyorum. Çok yaıkın zamanda okumuştum. Bu nedenle (ısı) yüksek iso başarımı sınırlı.
    Kayhan Bey elinden geleni yapacaktır. Ama sensör değişimi, makinanın Almanya'ya gitmesini ve bir kaç ay sonra gelmesini gerektirebiliyor. Umarım en kısa sürede çözülür.
  • 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.