Şimdi Ara

LCD TV ve SD yayın yorumu..!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
3.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar... yaklaşık bir haftadır forumdaki onlarcayı sayfayı okuduktan Sony W5500, Samsung B650 serisi ve Philips 8694 veya yakın serisi arasında kararsız kaldım... bugün Sony plazada w5500'ü Digitürk SD yayınında izledim ve açıkçası hüsrana uğradım... Samsung plazada malesef yayın olmadığından, sadece DVD player, USB bellek üzerinden izlenebildiğinden B650 serisinde SD yayını izleyemedim... ama farklı olacağını sanmıyorum... bu TV'leri SD yayın ile (tercihen Digitürk) izleyeniniz vardır mutlaka... bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum...

• Sony w5500 Sd yayında çok güzel diyorlar.Highwaymouse ile albani üstadlar bu konuya dikkat edeceklerdir çünkü bu işin erbabı onlar : )
    Mağazada kullanılan HDMI kablo kalitesizdir , çoklu lcd tv çoklayıcılarında sorun olabilir (sonuçta birden çok tv çalışıyor) ve altın uçlu kablolarda denenmeli derim.Bende Lcd tv bakıyorum kardeş araştırıyorum.Samsung eledim ben.Philips ile Sony arasında gidip geliyorum
  • arkadaşlar sd yayın için lcd lerde hangi modeli izlerseniz hüsrandır. üstadların yazdığı en iyi led kabul edilen sony x serisinde bile kalite beklemeyin. uzak mesafe fena değil yakından çamur gibi. bende aylardır araştırdım. sonunda lcd veya led değilde sanırın panasonic 50g10 plazma modelinde de karar kıldım. hem sd hem hd görüntüler mükemmel diye yorumlanmış. plazmanın yeni modelleri az enerji harcıyor. sd de kalite ararsanız plazma düşünün. bir çok kişi lcd alıp evde tüplü tv ye geri dönüyor.. burada panasonic 50g10 işlenmiş http://forum.donanimhaber.com/m_31847602/mpage_1/fromTicket_/key_//tm.htm#31847602

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamdullah1 -- 17 Aralık 2009; 22:10:08 >

• Samsung 40B651 kullanıyorum. SD yayında çok güzel. Artık "LCD'ler SD yayını iyi göstermez." tezi geride kaldı.
    Tabii ki görüntü kaynağınız, bağlantınız, en önemlisi de TV ayarlarınız iyi olacak.
    Dandik bir uydu alıcı ve scart kablo ile iyi görüntü alınmaz. Ya da dinamik kontrastı (siyah-beyaz oranı) sona dayarsanız gene hüsrana uğrarsınız. Ama maalesef birçok satıcı, kullanıcı TV'yi fabrika ayarları ile kullanıyor ya da yanlış ayarlıyor.

Benim görüntü kaynağım Hiremco X3, bağlantım HDMI kablo.

NOT: Daha önceleri Toshiba 32AV500 ve 42XV500 kullandım. 32AV500'ün SD görüntüsü zaten süper, 42XV500'ü de ayarladıktan sonra gayet güzel görüntü alıyordum.
    Şu an 14 metrekare odada 2-2,5 metreden 40B651 kullanıyorum, bazı kanallarda SD görüntü HD gibi oluyor ki o gürntüleri tüplü TV'ye kesinlikle değişmem.

Daha önce aşağıda SD yayın görüntüsü ve açıklama vermiştim:
    http://forum.donanimhaber.com/m_34825471/mpage_1/fromTicket_/key_40B651%2CHiremco//tm.htm#34825471

Edit: Link ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dedektif -- 17 Aralık 2009; 22:21:24 >

• kullandığınız uydu alıcısı en iyi sd görüntüyü veren bir cihaz. ben dm 7020 kullanıyorum. hdmı çıkışı yok. ayrıca süper diye yazdığınız lcd modellerinde görüntü güzel olur . çünkü ekran küçük. ben 117 veya 127 ekran düşünüyorum. görüntü açılınca bozulur kanaatindeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamdullah1 -- 17 Aralık 2009; 22:38:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamdullah1

kullandığınız uydu alıcısı en iyi sd görüntüyü veren bir cihaz. ben dm 7020 kullanıyorum. hdmı çıkışı yok. ayrıca süper diye yazdığınız lcd modellerinde görüntü güzel olur . çünkü ekran küçük. ben 117 veya 127 ekran düşünüyorum. görüntü açılınca bozulur kanaatindeyim.

50 inch bir panelde sd yayın izlemek ise amaç, plazma tv den şaşmayın derim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jack_sparrow_82

50 inch bir panelde sd yayın izlemek ise amaç, plazma tv den şaşmayın derim.

aynı fikirdeyim. bu nedenle panasonic 50g10 alacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamdullah1 -- 17 Aralık 2009; 22:51:22 >
  • PDP şayet 50" ve FULLHD ise yine SD ler iyi değildir!! ama PDP HDReady ve 50"ise o zaman SD ler oldukça iyidir hatta çok iyidir v.s!
    Aynı şekilde PDP 1024x768pixel ise SD ler en iyisidir!!

Kısaca illa PDP ler çok iyi SD verecek diye bir kural yok,çünkü önce Fizik sonrada Matematik kuralları geliyor
    Bunlara dikkat ederek panel alırsanız SD leri daha iyi alacaksınız!
    ++

Aynı durum LCD ler içinde geçerlidir,ancak teknik yapıları gereği ve sistem çalışmaları farklı olduğu için TFT-LCD ler(Baclit LED dahil)
    bu paneller PDP lere göre biraz daha başarısız olurlar SD lerde bazıları ise çok daha kötü olurlar v.s

++
    Ortak tarafları ise,bu panellere göndereceğiniz sinyalin kalitesi önemlidir!!! kötü bir SD sinyali gelirse ne kablo nede panel hiç bir işe yaramaz!!
    Dolayısıyla bu oyunda 5 tane oyuncu vardır!!!

1-Yayın kalitesi(SD)
    2-Receiver ın Video-üretim başarısı
    3-Kablo
    4-Panel
    5-Settings

Bu 5 oyuncuda iyi olmak zorundadır!

Ayrıca ne Receiver lar nede Paneller Scaler/Video-processing cihazı değildir ve görüntüyü iyileştirmezler,sadece iyileştirmeye uğraşırlar!
    çoğuda bunu zaten yapamaz!!!yapmasıda mümkün değildir!

++
    Sonuç olarak bu panellerden büyük beklenti halinde SD kalitesi beklemezseniz çok iyi olur!! tabi saydığım 5 oyuncuda iyi oynayacaklar

+
    Örneğin DTürk yayın kalitesi genel olarak orta/kötü yada çok kötü kalitede v.s!!! DT yi baz alırsanız yanılırsınız!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 17 Aralık 2009; 23:03:44 >

• Bir TV'den iyi görüntü alabilmek için en gerekli şart görüntü kaynağının iyi olmasıdır. Bu kötü ise amiyane tabirle Tv'nin kralını getirsen iyi olmaz. Uzatmadan, görüntüye etki eden hususlara değinmeye çalışayım.

A-) Digitürk yayınları maalesef artık kablolu yayının Teledünya adıyla digital'e geçmesinden sonra, çatı antenleri ile alınan yayından sonra en kötü görüntüyü sunuyor.

Müteaddit defalar yazdım ama tekrardan zarar gelmez...

Digitürk'ün normal uydu yayınlarından ve d-smart'tan daha kötü yayın yapmasının ana sebebi paket yayıncılık yapmasıdır. Yani görüntü, normal uydu alıcısı kullanan bir kişinin recevier'ına, X kanalından uyduya, uydudan recevier'a şeklinde ulaşırken, digitürk kullancısının recevier'ına, x kanalından uyduya, uydudan digitürk merkezine, digitürk merkezinde sıkıştırılıp, görüntü ebatı düşürülüp tekrar uyduya, o uydudan da digitürk recevier'ına şeklinde yol alır.

Yukarıda ki paragrafta "sıkıştırılıp, ebatı düşürülüp..." sözü dikkatinizi çekmiş olmalı. Açıklayayım...

Digitürk falanca uydudan belli bir miktar bandwith kiralar. Bu bandwith'e yayınladığı tüm kanalları sığdırmak zorunda. Gerçek yayın kalitesinde tüm kanalları sığdırmaya kalksa sığmıyor. Bunu çözmenin ise iki yolu var.

1-Kiraladığı bant genişliğini arttırmak. Bu da doğal olarak daha çok para ödemesini gerektiriyor.
    2-Elindeki görüntülerin kalitesini düşürmek.

Digitürk ikincisini tercih ediyor.

B-) Digitürk'ün standart recevier'ları ise ortalama bir uydu recevier'dan daha kötü bir görüntü işlemesine sahip muhtemelen.

C-) Ve scart kablo kullanılıyor.

D-) Doğru yapılmamış TV ayarları. En basitinden sd yayınlarda hepimizin dikkatini çeken karelenme,logo kenarlarında oluşan pırpırlanma gibi pek çok sorun tv renk ayarlarından çözülebiliyor en azından nispeten azaltılabiliyor.

İşte bu kadar olumsuzluk içinde lcd'de olsa, plazma'da olsa bir yere kadar.

Yapılabilecekler:

1- Normal uydu yayınına geçilecek. (Digitürk'te kalmak isteyenler digi+ alternatifini değerlendirebilirler. En azından recevier kaynaklı sorunların önüne bu şekilde geçebilirler.)
    2- Görüntü işlemesi başarılı hd veya en azından hdmi çıkışa sahip bir recevier alınacak.
    3- Tv renk ayarları doğru yapılacak.
    4- İzleme mesafesine riayet edilecek. (40" için 3 m., 46" 3,5m, 52" 4m. nin altına inmemek gibi...)

• Uzmanlar olayı gayet güzel anlatmış. Albani ve Highwaymouse'ye teşekkürler!
  • Özellikle HD kaynak kullanmıyorsan plazma al kardeş..
  • quote:

Orijinalden alıntı: albani

PDP şayet 50" ve FULLHD ise yine SD ler iyi değildir!! ama PDP HDReady ve 50"ise o zaman SD ler oldukça iyidir hatta çok iyidir v.s!
    Aynı şekilde PDP 1024x768pixel ise SD ler en iyisidir!!

Kısaca illa PDP ler çok iyi SD verecek diye bir kural yok,çünkü önce Fizik sonrada Matematik kuralları geliyor
    Bunlara dikkat ederek panel alırsanız SD leri daha iyi alacaksınız!
    ++

Aynı durum LCD ler içinde geçerlidir,ancak teknik yapıları gereği ve sistem çalışmaları farklı olduğu için TFT-LCD ler(Baclit LED dahil)
    bu paneller PDP lere göre biraz daha başarısız olurlar SD lerde bazıları ise çok daha kötü olurlar v.s

++
    Ortak tarafları ise,bu panellere göndereceğiniz sinyalin kalitesi önemlidir!!! kötü bir SD sinyali gelirse ne kablo nede panel hiç bir işe yaramaz!!
    Dolayısıyla bu oyunda 5 tane oyuncu vardır!!!

1-Yayın kalitesi(SD)
    2-Receiver ın Video-üretim başarısı
    3-Kablo
    4-Panel
    5-Settings

Bu 5 oyuncuda iyi olmak zorundadır!

Ayrıca ne Receiver lar nede Paneller Scaler/Video-processing cihazı değildir ve görüntüyü iyileştirmezler,sadece iyileştirmeye uğraşırlar!
    çoğuda bunu zaten yapamaz!!!yapmasıda mümkün değildir!

++
    Sonuç olarak bu panellerden büyük beklenti halinde SD kalitesi beklemezseniz çok iyi olur!! tabi saydığım 5 oyuncuda iyi oynayacaklar

+
    Örneğin DTürk yayın kalitesi genel olarak orta/kötü yada çok kötü kalitede v.s!!! DT yi baz alırsanız yanılırsınız!

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. bir şeyi merak ediyorum. sharp 46e700 led tv özelliklerinde full hd + hd ready yazılmış. ne anlama geliyor? istediğimizi seçebileceğimiz iki ayrı mod mu var. eğer öyle bir seçenek varsa bu lcd de hd ready sd yayın için avantajmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamdullah1 -- 18 Aralık 2009; 2:14:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

Bir TV'den iyi görüntü alabilmek için en gerekli şart görüntü kaynağının iyi olmasıdır. Bu kötü ise amiyane tabirle Tv'nin kralını getirsen iyi olmaz. Uzatmadan, görüntüye etki eden hususlara değinmeye çalışayım.

A-) Digitürk yayınları maalesef artık kablolu yayının Teledünya adıyla digital'e geçmesinden sonra, çatı antenleri ile alınan yayından sonra en kötü görüntüyü sunuyor.

Müteaddit defalar yazdım ama tekrardan zarar gelmez...

Digitürk'ün normal uydu yayınlarından ve d-smart'tan daha kötü yayın yapmasının ana sebebi paket yayıncılık yapmasıdır. Yani görüntü, normal uydu alıcısı kullanan bir kişinin recevier'ına, X kanalından uyduya, uydudan recevier'a şeklinde ulaşırken, digitürk kullancısının recevier'ına, x kanalından uyduya, uydudan digitürk merkezine, digitürk merkezinde sıkıştırılıp, görüntü ebatı düşürülüp tekrar uyduya, o uydudan da digitürk recevier'ına şeklinde yol alır.

Yukarıda ki paragrafta "sıkıştırılıp, ebatı düşürülüp..." sözü dikkatinizi çekmiş olmalı. Açıklayayım...

Digitürk falanca uydudan belli bir miktar bandwith kiralar. Bu bandwith'e yayınladığı tüm kanalları sığdırmak zorunda. Gerçek yayın kalitesinde tüm kanalları sığdırmaya kalksa sığmıyor. Bunu çözmenin ise iki yolu var.

1-Kiraladığı bant genişliğini arttırmak. Bu da doğal olarak daha çok para ödemesini gerektiriyor.
    2-Elindeki görüntülerin kalitesini düşürmek.

Digitürk ikincisini tercih ediyor.

B-) Digitürk'ün standart recevier'ları ise ortalama bir uydu recevier'dan daha kötü bir görüntü işlemesine sahip muhtemelen.

C-) Ve scart kablo kullanılıyor.

D-) Doğru yapılmamış TV ayarları. En basitinden sd yayınlarda hepimizin dikkatini çeken karelenme,logo kenarlarında oluşan pırpırlanma gibi pek çok sorun tv renk ayarlarından çözülebiliyor en azından nispeten azaltılabiliyor.

Yapılabilecekler:

1- Normal uydu yayınına geçilecek. (Digitürk'te kalmak isteyenler digi+ alternatifini değerlendirebilirler. En azından recevier kaynaklı sorunların önüne bu şekilde geçebilirler.)
    2- Görüntü işlemesi başarılı hd veya en azından hdmi çıkışa sahip bir recevier alınacak.
    4- İzleme mesafesine riayet edilecek. (40" için 3 m., 46" 3,5m, 52" 4m. nin altına inmemek gibi...)

Hiwvay hocanın yazdıkları yerden göğe kadar doğru.
    DT plus bağlatmış ve 5 dk sonra geri söktürmüş biri olarak şunu söylemekte
    yarar var. DT plus'ın kendi recevier leri özelikle (vestel) marka olanların SD görüntüleri
    çatı anteni görüntülerinden farksızdı.
    Düşünün bu görüntüye ekstra bir ücret vererek izlediğimizi!!!
    Selamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE
    Doğru yapılmamış TV ayarları. En basitinden sd yayınlarda hepimizin dikkatini çeken karelenme,logo kenarlarında oluşan pırpırlanmagibi pek çok sorun tv renk ayarlarından çözülebiliyor en azından nispeten azaltılabiliyor.

Yapılabilecekler:

Bendeki tırtıklanma geçmedi

Piksellerin büyük olmasına bağlıyorum bu durumu , birde dün gece saydım pikseleri kare halinde 4 adet sonrasında kare halinde bir dört adet daha diye gidiyor bana kalırsa bu gruplar arasında ciddi boşluk var

• Hamdullah kardeş,sen geç o sloganvari ve kafa karıştıran broşür bilgilerini!

Sen Sharp FULLHD mi diye soruyarsan;cevap;EVET tir!!!

Ready sini bilmem nesini geç OK++
  • hepinize paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim... ama başka bir konuda albani üstadın plazmalar için "pio bulunmuyor, pana da üretilmiyor, samy/lg'yi de geçin" demesinden sonra açıkçası hiç plazma olayına niyetlenmedim bile... 2500-3000 dolaylarında sorunsuz izlenebilecek, hem SD hem de HD, hatta zaman zaman Full HD yayınlarda tatmin edecek bir plazma marka ve modeli önerebilir misiniz ..?!? özellikle konunun uzmanları fikir belirtirlerse çok sevinirim...
  • saydığım yayınlar dışında zaman zaman DVD,DIVX izleyebilmeyi isterim... ebat olarak 42" civarı diye düşünüyorum (izleme mesafesi 2.5-3mm)... güvenilir ve köklü bir marka olmasını tercih ederim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: drhasim

hepinize paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim... ama başka bir konuda albani üstadın plazmalar için "pio bulunmuyor, pana da üretilmiyor, samy/lg'yi de geçin" demesinden sonra açıkçası hiç plazma olayına niyetlenmedim bile... 2500-3000 dolaylarında sorunsuz izlenebilecek, hem SD hem de HD, hatta zaman zaman Full HD yayınlarda tatmin edecek bir plazma marka ve modeli önerebilir misiniz ..?!? özellikle konunun uzmanları fikir belirtirlerse çok sevinirim...

Kardeş sıralamayı yanlış yaptın!

1-Pio artık üretilmiyor;yani dükkanı kapadılar>>>ama hala sağda-solda Teşhir bulunabiliyor vede bulursan aynen kap,4,5/5 kağıt civarına

2-Pany ise üretiliyor ama herifler bir seneyi geçti hala TR ye kendileri gelecekti ama gelemediler! sadece Pany ler şimdilik İB de bulunuyor ve ben
    PDP olarak Pany leri tavsiye ediyorum!

3-Samy ler ise Pany den sonraki "tek alternatiftir"!!! özellikle HDReady panelleri SD lerde oldukça iyi

4-Ben sadece LGE nin PDP lerini geçin dedim!!

OK++

Ama her bir şeyi dört-dörtlük yapan bir panelde henüz yok,veya varsa söyleyin hep beraber her bir şeyi çok iyi yapan o paneli alalım

Bugünkü tüm panellerin artıları/eksileri vardır!!

++

• SLM arkadaşlar sony w5500 alıcam lcd de sd yayın hangisinde daha güsel geliyo digitürk mü? yoksa teledünya mı? bi yardımcı olurmsunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: cnbzkrt

SLM arkadaşlar sony w5500 alıcam lcd de sd yayın hangisinde daha güsel geliyo digitürk mü? yoksa teledünya mı? bi yardımcı olurmsunuz

Teledünya...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.