Şimdi Ara

Laptop Standı & Soğutucusu Yapımına Başlandı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
2.277
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir laptopum var artık yurtdışından geldi hediye olarak ama yaz sıcağında kullanırken zor oluyor makinada olsa üzülüyor insan hemde donmalar yaşanabiliyor bende bir soğutucu fiyatlarını araştırdım ama çok pahalılar 10 tlyede var ama kendini zor soğutuyor fazla işa yararmı bilmiyorum.

Bende kendim yapmaya karar verdim laptopumun ölçülerine göre ahşap parçalar keseceğim orta yerine delikli file tipinde tel kullanacağım sımsıkı gerdireceğim eğer mümkün olursa altına büyük iki tane ledli fan koyacağım bu şekilde bir projem var sizlerin fikirlerinide almak istedim.Birazdan ölçülü çizimlerimide eklerim.
    Sizlerin yorumlarını bekliyorum :)

• kendin yapaman en iyisi hem fiyat ucaza geliyor alacagin parcalarda daha kaliteli oluyor sen resim cikar yine yardimci oluruz ama usb denmi calistircan(hic önermem) bunun icin adaptör bulman lazim cok pahali bisey degil 5-10 lira elerktrikcilerde satilio ama onuda kullanacagin fan sayisinin volt toplmaina göre alacaksinbilgisayarin biyerinden sicak hava geliyodur ama bosluk vardir onun altina tel gerdir fan falan koyma o hava disari ciksin zaten icinde fan var onun o sicak hava fandan gelir dedigim gibi bosluk birak yada tel gerdirip birak ordan hava disari ciksin bide fanlari en cok isinan yere koy gene yardim ederiz kolay gelsin
  •  Laptop Standı & Soğutucusu Yapımına Başlandı.

Planım projem bu!

Uzman çizim programları ile alakam yok fazla
    Paint derdimi düşüncemi anlatmama yetiyor

---------------------------------------------------------------------
    Yeni proje : Eski plan yetersiz geldi olacakken tam olsun bir defa olsun dedim.
    Ekleme gibi sonradan iş yapmayı fazla sevmem yap kullan ;)
    Yeni projemi aşağıya ekliyorum bu proje hakkındaki düşüncelerinizi bekliyorum :)

Bu da 8 Cmlik fanlarla çizilmiş proje :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HTrmn -- 12 Ağustos 2010; 14:25:07 >

• Fanları yerleştireceğin yerler rastgele seçilmemeli. Dizüstü bilgisayarın altına bakarsan hava giriş yerlerini göreceksin. Hava giriş yerlerinin yanı sıra birkaç saatlik kullanımın ardından elini değdirdiğinde eline sıcak gelen yerlere de vurdurabilirsin havayı. Öbür türlü pek fazla verim alamazsın. İşlemcinin altına en az 1 adet fan denk gelmeli. Çizim yeterince açık ancak çok sayıda bıcır bıcır renkli ledler kullanman pratik değil. Tablet soğutucular çok göz önünde olduklarından fazla pavyon havasında olurlarsa çalışma sırasında dikkat dağıtıcı olabilirler. Tasarımda pratikliğe daha fazla önem ver. Örneğin soğutucuyu ahşap yerine pleksiglastan yaparsan daha hafif olur. Sağa sola götürmesi daha rahat olur. Kutu şeklinde yaparsan dizüstüyü içine koyup sağa sola götürebilirsin. Vs.. vs..
  • O Işıklandırma meselesi kesin değil laptopun altında hava girişi göremiyorum sadece sol tarafında var orası sıcak hava üflüyor birde şunu farkettimki laptopun 2/3 ü kızıyor sol tarafta kızan kısım fanları buna göre yerleştirmeyi düşünüyorum birde size sormak istediğim konulardan biriside fan havaayıalttan alıp laptopa mı üfleyecek yoksa laptopun alından alıp yere mi benim fikrim alttan soğuk hava alıp laptopa üflemesi yönünde
    ahşaptan yapacağım çünkü buralarda plexiglass bulmanın çook zor olacağını biliyorum.
    Ama ahşap olsa bile hafif ve küçük olacak ;)
  • Yeni çizim konuya eklenmiştir konu günceldir!!!
  • bende plexiden soğutucu yaptım şuan yarım olsada kullanıyorum ve gayette iyi
    öncelikle plexi den yapsan iyi olur.benim yaptığım soğutucuya bakabilirsin.sizin oralarda yoksa internetten alabilirsin.kredikartına gerek yok havale ilede alınabiliyor.

uygun takımın varsa birazda zamanın varsa iyi iş çıkacaktır.

projene gelince ; kesinlikle adaptörle beslemen gerek usbden beslenen soğutucuların durumu vasat , açıp kapama butonu yerine fanlar için 1 adet potans alabilir ve potans ile fanların devirlerini kontrol edebilirsin açıp kapamada iyi olur ama fan kontrol olsa daha iyi olur , ışıklandırmayı bende yapacağım ama buton koymayacağım , fan kontrolu ve ışıklandırma için buton koyacaksan o butonu 2sini bir soğutucunun yanlarına yapacağın ayakları izin veriyorsa yana almanı tavsiye ederim , soğutucunun eğimine dikkat et benim ön ayak 3,5cm arka ayak 7,5cm 4cmlik bir eğim var bunuda unutma , birazda benim konumu incele belki aklına yeni fikiler gelir

• Soğutucunun ayaklarında eğim fikrini düşünüyordum ama ne kadar eğim yapacağımı bilmiyordum.
    Birde o butonlar yan taraflarda ayakların üzerinde olacak.
    Bir ara fan kontrol yapmaya çalışmıştım 2si çalıştı 2si çalışmadı onu bir deneyeyim o fikir aklımdaydı ne ile yapacağımı düşünürken fan kontrol elime geçti ;)

Teşekkürler fikir veren arkadaşlara daha farklı fikirlerde bekliyorum :)

Peki 8cmlik fan kulansam ve 12 tane olsa nasıl olur_?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HTrmn -- 12 Ağustos 2010; 13:46:02 >
  • Fanlar tabi ki dizüstü bilgisayara doğru üfleyecek. Aksi taktirde hiçbir soğutma etkisi sağlamaz. Ben de pleksi konusuna katılıyorum. Ahşap hem daha ağır olacaktır hem de işlenmesi biraz daha zor. Görüntüsü de boyansa bile pleksi kadar güzel olmayacaktır. Pleksi bulmak o kadar zor değil, atölyesi olan bir tabelacıda ya da reklam firmasında ve hatta ozalitçilerde bile olabilir. Önemli olan kalın pleksi olması. Bu da en iyi tabelacıda bulunur. Hemen vazgeçmeyin yahu idealizm nerede kaldı? :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: GsliKahraman

Soğutucunun ayaklarında eğim fikrini düşünüyordum ama ne kadar eğim yapacağımı bilmiyordum.
    Bir ara fan kontrol yapmaya çalışmıştım 2si çalıştı 2si çalışmadı onu bir deneyeyim o fikir aklımdaydı ne ile yapacağımı düşünürken fan kontrol elime geçti ;)

12cmlik kullan ve imkanın varsa plexi kullanmaya geyret et
  • quote:

Orijinalden alıntı: RM36CB

quote:

Soğutucunun ayaklarında eğim fikrini düşünüyordum ama ne kadar eğim yapacağımı bilmiyordum.

12cmlik kullan ve imkanın varsa plexi kullanmaya geyret et

Plexiyi bir araştıracağım ancak şu fan olayında takıldım 12 cmlik kullanırsam sadece fanlar büyük olacak 8 cmlik olanla dönme hızı neredeyse aynı.
    8 cmlik fan kullansam daha çok fan olacak 12 cmlikle aynı hızda dönecek

Ben 8 cmlik düşünüyorum ama

Yinede kararım kesin değil.

• 8 cm fan 12 cm fana göre sesli olacaktır.Neden diye sorarsan küçük fanların rpm hızları fazladır bu yüzden küçük fan olduğu için fan hurrrrr diye ses çıkarıcak önerim 12 cm veya 14 cm oldukça büyük fan kullanman
  • Eğer sesi problem olarak saymazsak performans açısından
    12 tane 8 cmlik fan mı
    yoksa
    6 tane 12 cmlik fan mı
  • quote:

Eğer sesi problem olarak saymazsak performans açısından
    12 tane 8 cmlik fan mı
    yoksa
    6 tane 12 cmlik fan mı

daha önce dh forumunda 12cmlik fanların 8cmlik fanlara göre daha performansı olduğunu okumuştum ancak senin projende 12adet 8cmlik = 6adet 12cmlik karşılaştırması var.yani mantıksal olarak düşünürsek 2 adet 8cmlik fanın 1 adet 12cmlik fana yer açısından eşit olduğu ancak 2 adet 8cmlik fanın hava püskürtme gücü ile 1 adet 12cmliğin gücü herhalde bir değildir.

aynı zmanda plexi bulabilirsen ki en kötü ihtimal ahşaptan yapacak oluyorsun matkabın varsa nalburlarda yada koçtaş praktiker gibi büyük avmlerde yuvarlak testere satılıyor.bunlardan kesinlikle almalısın.bence bocsh marka al.12tl idi yanlış hatırlamıyorsam koçtaşta.plexi ve ahşabı çok iyi kesiyor.aynı zamanda fanları 8cmlik yaparsan ona uygun olan yuvarlak testereyi matkabına takarsın 12 deliği delmen 12dk nı almaz yuvarlak testereleri kesinlikle tavsiye ediyorum.12cmlikliğe göre uyumlu olan yuvarlak testerelerde var ancak onlar biraz daha pahalı.ben çin malı almıştım onlarda gayet iyi kesiyor 3,5tl vermiştim.metal kesmeyi hiç denemediğimizden sac keselim dedik testere elimizde kaldı çöpe attım bende.çin malıda alabilirsin işini görecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RM36CB -- 12 Ağustos 2010; 18:08:49 >

• Hımm o yaşadığın macerayı biliyorum ancak benim projemde tabla şeklinde bir şey kullanmayacağm.
    Bir ahşap çerçeve düşün bu çerçeveni ortasına elek gibi ince tel koyacağım sımsıkı gerdirilecek.
    Sonra fanların vidları bunlara montaj yapılacak,gerginlik tekrar kontrol edilip sıklaştorolacak
    Sonra çevçevenin dört köşesine kibrit kutusu kadar parçalar koyulacak laptopun ağırlığının tellere binmemesi için.
    Sonra çerçevenin altınada ayakları yapıp koyacağım ve bitti :)
  • quote:

Hımm o yaşadığın macerayı biliyorum ancak benim projemde tabla şeklinde bir şey kullanmayacağm.
    Bir ahşap çerçeve düşün bu çerçeveni ortasına elek gibi ince tel koyacağım sımsıkı gerdirilecek.
    Sonra fanların vidları bunlara montaj yapılacak,gerginlik tekrar kontrol edilip sıklaştorolacak
    Sonra çevçevenin dört köşesine kibrit kutusu kadar parçalar koyulacak laptopun ağırlığının tellere binmemesi için.
    Sonra çerçevenin altınada ayakları yapıp koyacağım ve bitti :)

yapacağın kibrit kutusu parçalarını fazla uzun yapma 3-4mm yeter.fazla olursa fanlardan gelen hava yanlardan dışarı çıkacaktır.(her halukarda çıkıyor ancak aralık çok olunca hava akışıda çok olur.)
  • kibrit kutusu sadece bir örnekti yani ona benzeyen parçalar koyacağım :)

12 tane 8 cmlik fan koymayı düşünüyorum yinede yorum bekliyorum ama konuyu dikkate alıp bakan çok kişi yok gibi
  • abartı olmasın yani 10 tane fanla pasif sogutma gibi yapacagına 2 tane canavar gibi fan tak aktif soğutma olsun hem enerjide tasarruflu olur daha güzel olur
  • 12 tane 8 li fanın pasif soğutma yapacağını sanmıyorum ama ne kadar elektrik harcar o bir merak konusu
  • quote:

12 tane 8 li fanın pasif soğutma yapacağını sanmıyorum ama ne kadar elektrik harcar o bir merak konusu
    buzdolabı kadar yakar herhalde
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.