Şimdi Ara

Laptop için sac soğutucu ve full fan projem..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 16" laptobum için soğutucu almak istiyordum fakat ailem izin vermiyordu, bende düşündüm, özellik arayacağıma performansa bakayım ve ben yaptırayım dedim

paint.net ile hazırladıgım bu projede, 38cmx27cm olması muhtemel... lazerle kesilmiş sac üzerine yapmayı düşünüyorum... ayak olarak belki sacı büktürürüm belki montelettiririm..

6 tane yüksek voltajlı fan yani adaptörle çalışan ultra fanlardan (yanlış biliyor olabilirim) eşit aralıklarla yerleştireceğim.
    kenarlara da ultra parlak mavi veya kırmızı lef düşünüyorum.., fanlar dimmere bağlı olacak, ledler on off düğmesine.. ve bu sistemin hepsi 12volt adaptörle çalışacak, ne düşünüyorsunuz ne önerirsiniz...

Laptop için sac soğutucu ve full fan projem..

• bence fanları yüksek voltaj yerine 12 v dc ile çalışan xigmatek xlf serisi 12 cm fanlardan almanı öneririm senin dediğin fanlara göre kat kat sessiz ve aynı performansı verirler ayrıca bunlar hemde ledli güzel bi görünüm katar

Ayrıca düz sac yerine kalın mm li plexide alıp yapabilrsin
  • ben en az 1200+ rpm arıyorum 12 volt la da çalışabilir yeterki devir hızı yüksek olsun ve sessiz, ledli olmasına gerek yok.. bilerek ledli istemedim... pleksi şansım yok, Kastamonu'da yaşıyorum belki lazer kesim bile yoktur..
  • Aynı şekilde benşmde bir projem var konuyu dün açmıştım bende bu şekilde bir soğutucu + stand düşünüyorum aynı şekilde şerit led ve açma kapama anahtarı fikri bendede var.

Projen benimkine çok benziyor sadece sen 6 tane fan kullanmak istemişsin bende büyük olarak 2 tane kullanmayı düşündüm ama büyük bulamazsan bende küçük fan kullanacağım benim projemide incelemei öneririm :)

http://forum.donanimhaber.com/m_41983839/tm.htm

senden özendim aslında şu 12 cm fikrin hoşuma gitti bende projemin boyutlarını değiştirip 6 tane 12 cmlik fan sıgacak şekile getireceğim ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HTrmn -- 12 Ağustos 2010; 0:06:59 >
  • 6 tane çok fazla bence. bende de 16" laptop var (acer6930g). extra fana ihtiyaç duymuyo en fazla 4 tane yeter bence
  • bence süper ötesi bir performans sağlar bu sistem... o yüzden 12cm ve 6 tane olmasına özen gösterdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: vefaayvaoglu

bence süper ötesi bir performans sağlar bu sistem... o yüzden 12cm ve 6 tane olmasına özen gösterdim

herşey iyi hoşta piyasaya baktığın zaman leptop soğutucular ya bi tane büyük fan yada max 3-4 ufak fandan oluşuyor.
    hani yapacağın masrafa değermi diye düşündüm birden
    leptop tabanı zaten belli heryeri fan olsa ne olur böyle bi fikriyata kapıldım saygılar
  • ama şöyle birşey var, sadece işlemci veya sadece hdd ye hava vermek işe yaramaz, anakarta komple tüm donanımla hava verip soğutmamız lazım.. o yüzden yani.
  • 12 cm fan fiyatları hakkında bir araştırma yaptınız mı_?
  • Aynı şekilde 6 tane 12 cm fanlı bende yapmak istiyorum 6 tlden hesaplasak 36 tl yapıyor ledler filan derken 40-54 olacak herhalde birde senin sac kesilecek oto boyacıda boyanacak birde ona para vereceksin

kolay gelsin diyorum takipteyim ;)
  • saçma sapan uyduruk piyasa malı fanlar alıp performans açısından yerlerde sürünebilirsiniz dikkatli olun derim
    he bide bunun gürültüsü var
  • Sen bu işe epey bir para ayırdın o zaman anlaşılan.

Ucuza çıkmaz bu proje benden söylemesi
  • öncelikle soğutucu neden yapılır? soğutucu yapmaktaki amaç nedir? bunları cevaplayarak yorum yapalım.

soğutucuyu yapmaktaki gayemiz elbette dizüstümüzü soğutmaktır ancak şu avmlerde satılan usbden beslenen soğutuculardan farklı olması lazım ki birşeye benzesin.yoksa yapılan işcilik harcanan para performans olmadan bir işe yaramaz.ilk önce performans sonra görsellik.yani nekadar çok fan o kadar çok performans "6 fan çok 3fan yap" demek yanlış olur.imkan varsa 10fan koy.ama büyük fanlar küçüklerinden daha etkililer(aynı voltaj akıma sahip olanlar yani bilgisayarda kullanılan 8cmlik ve 12cm lik fanları kıyaslarsak 12cmlik öne geçecektir.)

gürültü nedir fanların çıkardığı sestir.biz soğutucuyu ne zman kullanacağız oyun oynamak için.oyundan max zevk almak için ne yapmak gerek sesi açmak gerek.yani oyunun sesi soğutucudan gelen fan sesini bastıracağından gürültü pekte önemli değil.çünkü webde gezinirken yada film seyrederken pc mizin soğutucusu kendine yetiyor ve bu zmanlarsa soğutucumuzu kapatıyoruz.tabi bunun içindir ki fan kontrol yapıyoruz.

benim soğutucumdaki sıra öncelikli olarak işlemci sonrasında e.kartı sonrasında ram sonrasında hdd. eğer hepsini soğutmaya imkanım yoksa ilk önce işlemciden başlar diğerlerine geçerim.ama hepsine yetecek kadar çift voltajlı süper performanslı fanlara sahibim. o yüzden problem olmuyor.

yapılan soğutucularda şeritled e pek sıcak bakmıyorum fakat kullanılan malzemeniz plexi olmadığından sac olduğundan sanırsam tek ışıklandırmanız bu yönde.biz kendinizi zorlayın ve güzel bir ışıklandırma sistemi düşünün 1 kere yapıyorsunuz tam olsun.plexi kullansanız sorunuzun cevabı basit ama sacda birazdaha araştırmak gerek.kenarlara çekilen şeritledler abartı olacaktır.

adaptörü alırken sadece 220vac = 12vdc olayına göz atmayınız.12cmlik fanlarınız yanlış hatırlamıyorsam 0.20A ile çalışıyorlar(siz yinede üstündeki değere bakın yanlış hatırlıyor olabilirim ama 8cmlikler 0.20A) 6 adet 12cmlik fan 0.20x6 = 1.2A yapar + seritleride düşünürsek fanlardan maximum performans almak için 220vac yi 12vdc 2A e dayanabilecek şekilde adaptör alırsak iyi olacaktır.aklımıza gelen sonraki eklemelerde Amper sıkıntısıda çekmeyiz.

uygun takım taklavat ile çalışmaya özen göster.bence kendin yapsan daha iyi olur fakat yinede sen bilirsin.fikir alma açısından benim yapmış olduğum soğutucuları inceleyebilirsin.kolaygelsin

• quote:

ama şöyle birşey var, sadece işlemci veya sadece hdd ye hava vermek işe yaramaz, anakarta komple tüm donanımla hava verip soğutmamız lazım.. o yüzden yani.

Bilgisayarını marka model olarak bilmiyorum ama anakarta hava vermen oldukça zor. Anakart ısınan bir bölge de değil fazla. En çok ısınan bölgeler İşlemci ve HDD bölgeleri. Anakart bölgesinde de sadece GPU'ya denk gelen kısım ısınıyor. Yani aslında 3 adet 14'lük fan kullanman daha mantıklı olabilir. Fanların yüksek devir olmasını istemişsin ama ben önermiyorum. Her şeyden önce kasırga estirerek daha fazla performans alacağın yok. Fanlardan alacağın faydayı çan eğrisi gibi düşün. Bir noktaya kadar fayda artacaktır ama bir noktadan sonra azalmaya başlayacaktır. Her ne kadar ses önemli değil denmiş olsa da bence önemli. Gecenin sessizliğinde bilgisayarımı kucağıma alayım nette takılayım diyeceksin bu yaz sıcağında bacakların yanacak. Nereye koyacağını şaşıracaksın. İşlemci fanı sıcak hava üfleyecek sinir olacaksın... Soğutucuyu takayım diyeceksin bu sefer de sesten durulmayacak. Gereksiz... Normal fanlar dahi fan kontrolcü olmadan çekilmiyor, bir de yüksek devir fan takarsan tamam artık... Tekrar düşün derim.

Sacı büktürmek iyi fikir. Tasarım açısından da hoş olur. Kesim konusunda şüphen olmasın sen git sanayiye bak 2 dakikada nasıl kesiyorlar. Lazer olmaz da su jeti olur, o da olmadı plazma kesici olur... İlla ki keserler merak etme sen. Boyasını da yaptırdın mı mesele yok. Pleksi bulamam demişsin ama bulursun. Git herhangi bir tabela atölyesine, envai çeşidi vardır. Sen biraz kalın istemelisin 4mm kadar. Sağlamlık açısından. Ben seviyorum pleksi hem sağlam hem dekoratif hem de kolay işleniyor

• bu sıcak havada ayaklarım yanmıyor dizüstünün altında soğutucu var aynı zamanda gürültüde olmuyor çünkü webde dolaştığım için fanlar kapalı.
    deneyerek tecrübe ederek karar vermen daha iyi olacak.ben bu şekilde istedim bu şekilde yaptım gürültüye önemde varmıyorum performans daha önemli benim için + olarak soğutucuyu her türlü yapılan 6adet olsun 3 adet olsun 12cmlik diğer soğutucu ile kapıştırabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sp@wn

Sen bu işe epey bir para ayırdın o zaman anlaşılan.

Ucuza çıkmaz bu proje benden söylemesi

para max 100 lira olur, ona göre yaparım :)

quote:

Orijinalden alıntı: RM36CB

öncelikle soğutucu neden yapılır? soğutucu yapmaktaki amaç nedir? bunları cevaplayarak yorum yapalım.

soğutucuyu yapmaktaki gayemiz elbette dizüstümüzü soğutmaktır ancak şu avmlerde satılan usbden beslenen soğutuculardan farklı olması lazım ki birşeye benzesin.yoksa yapılan işcilik harcanan para performans olmadan bir işe yaramaz.ilk önce performans sonra görsellik.yani nekadar çok fan o kadar çok performans "6 fan çok 3fan yap" demek yanlış olur.imkan varsa 10fan koy.ama büyük fanlar küçüklerinden daha etkililer(aynı voltaj akıma sahip olanlar yani bilgisayarda kullanılan 8cmlik ve 12cm lik fanları kıyaslarsak 12cmlik öne geçecektir.)

gürültü nedir fanların çıkardığı sestir.biz soğutucuyu ne zman kullanacağız oyun oynamak için.oyundan max zevk almak için ne yapmak gerek sesi açmak gerek.yani oyunun sesi soğutucudan gelen fan sesini bastıracağından gürültü pekte önemli değil.çünkü webde gezinirken yada film seyrederken pc mizin soğutucusu kendine yetiyor ve bu zmanlarsa soğutucumuzu kapatıyoruz.tabi bunun içindir ki fan kontrol yapıyoruz.

benim soğutucumdaki sıra öncelikli olarak işlemci sonrasında e.kartı sonrasında ram sonrasında hdd. eğer hepsini soğutmaya imkanım yoksa ilk önce işlemciden başlar diğerlerine geçerim.ama hepsine yetecek kadar çift voltajlı süper performanslı fanlara sahibim. o yüzden problem olmuyor.

yapılan soğutucularda şeritled e pek sıcak bakmıyorum fakat kullanılan malzemeniz plexi olmadığından sac olduğundan sanırsam tek ışıklandırmanız bu yönde.biz kendinizi zorlayın ve güzel bir ışıklandırma sistemi düşünün 1 kere yapıyorsunuz tam olsun.plexi kullansanız sorunuzun cevabı basit ama sacda birazdaha araştırmak gerek.kenarlara çekilen şeritledler abartı olacaktır.

adaptörü alırken sadece 220vac = 12vdc olayına göz atmayınız.12cmlik fanlarınız yanlış hatırlamıyorsam 0.20A ile çalışıyorlar(siz yinede üstündeki değere bakın yanlış hatırlıyor olabilirim ama 8cmlikler 0.20A) 6 adet 12cmlik fan 0.20x6 = 1.2A yapar + seritleride düşünürsek fanlardan maximum performans almak için 220vac yi 12vdc 2A e dayanabilecek şekilde adaptör alırsak iyi olacaktır.aklımıza gelen sonraki eklemelerde Amper sıkıntısıda çekmeyiz.

uygun takım taklavat ile çalışmaya özen göster.bence kendin yapsan daha iyi olur fakat yinede sen bilirsin.fikir alma açısından benim yapmış olduğum soğutucuları inceleyebilirsin.kolaygelsin

tabikide kendim yapsam çok daha iyi olur ama evde matkap bile yok, ve yaşım 15 fazla bu işleri bilmiyorum, bu konularda bildiğin şeyler dremel, zımpara, astar vs gibi şeyler, başka bir bilgim yok, bu arada bu projeye başladığım zamn ilk önce fanları alacağım, üstündeki değerleri söylerim size siz ona göre bana adaptör tavsiyesinde bulunursunuz.. ben pek anlamıyorum..

quote:

Orijinalden alıntı: thunderwatcher

quote:

ama şöyle birşey var, sadece işlemci veya sadece hdd ye hava vermek işe yaramaz, anakarta komple tüm donanımla hava verip soğutmamız lazım.. o yüzden yani.

Bilgisayarını marka model olarak bilmiyorum ama anakarta hava vermen oldukça zor. Anakart ısınan bir bölge de değil fazla. En çok ısınan bölgeler İşlemci ve HDD bölgeleri. Anakart bölgesinde de sadece GPU'ya denk gelen kısım ısınıyor. Yani aslında 3 adet 14'lük fan kullanman daha mantıklı olabilir. Fanların yüksek devir olmasını istemişsin ama ben önermiyorum. Her şeyden önce kasırga estirerek daha fazla performans alacağın yok. Fanlardan alacağın faydayı çan eğrisi gibi düşün. Bir noktaya kadar fayda artacaktır ama bir noktadan sonra azalmaya başlayacaktır. Her ne kadar ses önemli değil denmiş olsa da bence önemli. Gecenin sessizliğinde bilgisayarımı kucağıma alayım nette takılayım diyeceksin bu yaz sıcağında bacakların yanacak. Nereye koyacağını şaşıracaksın. İşlemci fanı sıcak hava üfleyecek sinir olacaksın... Soğutucuyu takayım diyeceksin bu sefer de sesten durulmayacak. Gereksiz... Normal fanlar dahi fan kontrolcü olmadan çekilmiyor, bir de yüksek devir fan takarsan tamam artık... Tekrar düşün derim.

Sacı büktürmek iyi fikir. Tasarım açısından da hoş olur. Kesim konusunda şüphen olmasın sen git sanayiye bak 2 dakikada nasıl kesiyorlar. Lazer olmaz da su jeti olur, o da olmadı plazma kesici olur... İlla ki keserler merak etme sen. Boyasını da yaptırdın mı mesele yok. Pleksi bulamam demişsin ama bulursun. Git herhangi bir tabela atölyesine, envai çeşidi vardır. Sen biraz kalın istemelisin 4mm kadar. Sağlamlık açısından. Ben seviyorum pleksi hem sağlam hem dekoratif hem de kolay işleniyor

anakart dediğim komple tüm sisteme hava vermek, çünkü sadece işlemciye yönelik soğutma sistemleri var, bu işe yarar mı hayır. ben bundan yola çıkarak anakarta demiştim yanlış anlamışsınız :)

sacı büktürmeye yönelik kağıttan bir tasarım yapacağım ss eklerim ileride, keserler elbet ama bilmiyorum işte, saca önce astar boya atmak gerekir yine değil mi oto boyacıda ? pleksi konusunda tabela firması yığınla, onlara sorabilirim, sanalmarketimde 5mm yeşil uv li 48cmx48cm var o olabilir mi peki, eğer burda bulamazsam proje pleksiye kayarsa ordan alırım, şerit led yerine bi tane uv lamba koyarım arkaya olur...

quote:

bu sıcak havada ayaklarım yanmıyor dizüstünün altında soğutucu var aynı zamanda gürültüde olmuyor çünkü webde dolaştığım için fanlar kapalı.
    deneyerek tecrübe ederek karar vermen daha iyi olacak.ben bu şekilde istedim bu şekilde yaptım gürültüye önemde varmıyorum performans daha önemli benim için + olarak soğutucuyu her türlü yapılan 6adet olsun 3 adet olsun 12cmlik diğer soğutucu ile kapıştırabilirim.

Ayrıca ben laptobumu masaüstünde kullanıyorum daha hiç kucağıma almadım :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sucuklu Pizza -- 12 Ağustos 2010; 13:53:52 >

• Yok anladım anakarttan kastı. Valla sen bilirsin. Yap da görelim demek en doğrusu bu noktada. Sacı oto boyacıya boyatırsan ne astara gerek var ne zımparaya. yüzet temiz olduğu sürece başka bir şeye gerek yok, onların kullandıkları boyalar bizim dandik sprey boyalardan değil.
  • quote:

• quote:

quote:

için fesat yaa

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.