Şimdi Ara

Laptop Bios Kurtarma (Bios Recovery) Flash Diskle (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
7
Favori
40.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dinar626

quote:

Orijinalden alıntı: marcorcun

quote:

Orijinalden alıntı: dinar626

quote:

Orijinalden alıntı: marcorcun

Arkadaşlar laptopunuzun biosunu update ettiniz ve laptopunuzu yeniden başlattınız ama ne boot ediyor nede laptopunuzun logosu geliyor biosunuz update ederken bozulmuş durumda...

benim laptopumun başına geldi aynı olay ilk seferde servise göndermek zorunda kaldım anakart değişti ikincisinde ise aşağıdaki yöntemle olayı çözdüm ne servise gitmeye gerek kaldı nede garantisi biten laptoplar için para dökmeye gerek kaldı kullanıcılar rahatlıkla kendileri bios recovery yapabilirler...

HP dv4-1100ea ve Compaq Laptoplarda denedim başarılı oldu sonuç, diğer laptoplarda denemeye fırsatım olmadı...

C700 / CQ40 / CQ45 / DV4 / DV5 / DV6 / HDX18T seri laptoplar için geçerlidir.

Ama herhangi sorunda mesuliyet kabul etmem :) kendine güvenen kişiler deneyebilirler... tek tek adımları yazıyorum şimdi yabancı forumlardan bulmuştum sizlerle paylaşmak istedim...

laptopunuz için bios update dosyasını indirdiniz dosyanın içinde 30F7F04.FD buna benzer dosya bulunmaktadır.
    biz dosyanın ismini 30F7'den sonrasını silip 30F7.BIN olarak değiştiriyoruz sizin dosyanısın ilk dört harfi farklı olacağı için örn. 12345678.FD'yi 1234.BIN olarak düzenleyin ve flash diskimizin içine atıyoruz.
    Flash diskimiz FAT32 dosyalama sisteminde olmalı.

-- Adaptör fişini pirizden çekiyoruz.
    -- Pilini çıkartıyoruz
    -- Flash diskimizi laptopa takıyoruz.
    -- 'windows' + 'B' tuşuna basılı tutuyoruz.
    -- Adaptör fişini pirize takın.
    -- tuşlar basılı haldeyken laptopun power tuşuna basıp çalıştırıyoruz.
    -- Laptopun ledleri yanmaya başlıyor ve 'windows' + 'B' tuşlarına basmayı bırakıyoruz.
    -- touchpad ışığı turuncu yanıyor (disable) daha sonra beyaz renk yanıyor (enable)
    -- 10 sn ye sonra biosu flash diskten okumaya başlıyor.
    -- saniyede tek bip öterek bios dosyasını aramaya başlıyor.
    eğer dosyayı bulamazsa kendi kendine reset atıyor
    -- eğer bios dosyasını bulursa yüklemeye başlıyor ortalama 12 sn civarı sürüyor
    -- ve yükleme başladığında iki saniyede bir bip sesi çıkıyor.
    -- toplam hepsi 30 - 32 sn civarı sürüyor yükleme tamamlandığında ise kendiliğinden kapanıyor..
    ve yeni biosunuz kullanıma hazır :)))

umarım herkesin işine yarar iyi forumlar...

Merhaba benim hp dv6-1280et var aynı bios atılması gerekiyor ekrana görüntü gelmiyor sadece caps lock num lock ışıkları yanıyor bundan sonrasına da geçmiyor dediğiniz gibi bios dosyasını hp nin sitesinden aldım ama setup halinde sp46500.exe isimli dosya var bu mu acaba bin yaptım olmuyor.acaba bios dosyası farklı mı sizdeki dosya halinde kurulum değil yani arkadaşlar bi yardımcı olun lütfen ya adamlar bios atmak için 160 tl istedi

exe dosyasına çift tıklayıp kuruluma geçmeden önce c: sürücüsünden dosyanın ayıklanmış haline ulaşabilrsin klasör içerisinde aradağın dosyayı bulabilirsin kolay gelsin..

Tamam flasha attım ama bu seferde pc okumadı sıkıntı büyük beyler

adımları doğru ve sırayla yaptığından emin misin?

• beyler bu exe dosyasının içini açamadım ben bi yardım cı olun açınca direk kuruyo
  • bende hp 2000 var acaba bu onda da geçerli olurmu sizce bi cevap yazın yaw
  • konuyu hortlatmış gibi oldum ama acil yardıma ihtiyacım var. pc modelim pavilion dv7 6000st. hp nin sitesinden biosu indiriyorum ama dosya exe şeklinde. bunu uniextract tarzı programlarla açıyorum fakat içinden .fd dosyası çıkmıyo. direk bin dosyası ve bir iki dosya daha var.

diğer bir sorumsa ben windows+b tuşu ile pc yi açtığımda touchpad turuncu olmuyor hep beyaz duruyor. farklı bir yöntemi mi var acaba?
  • Arkadşalar benim pc de vista yüklüydü win 7 yükledim bios güncellemesi yaptı sorna pc'ye hiç görüntü gelmedi ön panelde bulunan dokunmatik tuşlar ve capslock tuşunun ışıkları devamlı yanıktı sizin dediklerinizi yaptım sitesinden indirdim vistanınki vardı şuan capslok tuşuna bastığımda ışıgı yanıp sönüyor ama gene görüntü gelmiyor pc : Hp Pavilion Dv-5 1010 et Win7 yüklemiştim yardım ederseniz çok sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mumincaya

Arkadşalar benim pc de vista yüklüydü win 7 yükledim bios güncellemesi yaptı sorna pc'ye hiç görüntü gelmedi ön panelde bulunan dokunmatik tuşlar ve capslock tuşunun ışıkları devamlı yanıktı sizin dediklerinizi yaptım sitesinden indirdim vistanınki vardı şuan capslok tuşuna bastığımda ışıgı yanıp sönüyor ama gene görüntü gelmiyor pc : Hp Pavilion Dv-5 1010 et Win7 yüklemiştim yardım ederseniz çok sevinirim.

normal olarak çalıştırdığında (güç düğmesine bastığında) laptopunda ışıkları fanı falan çalışıyor mu? bios problemi değil sanırım ayrıca kendi kendine biosu güncellememesi lazım..
  • şuan pc açık ışıklar fan herşey normal çalışıyor tek ekrana görüntü gelmiyor bir format cd si vardı onunla format atmıştım driver'ları otomatik yüklüyordu
  • quote:

şuan pc açık ışıklar fan herşey normal çalışıyor tek ekrana görüntü gelmiyor bir format cd si vardı onunla format atmıştım driver'ları otomatik yüklüyordu

harici ekranın varsa bağlayıp deneyebilir misin ekrana görüntü gelecek mi diye?
  • masaüstümün mönitörü var ona denedim olmadı birde lg marka lcd televizyonun hdmı girişi onlara yapsam olurmu yada masaüstü mönitöere bağlantı için farklı birşeymi yapmam gerekiyor mesala şuan fan çalışıyor ses geliyor
  • quote:

masaüstümün mönitörü var ona denedim olmadı birde lg marka lcd televizyonun hdmı girişi onlara yapsam olurmu yada masaüstü mönitöere bağlantı için farklı birşeymi yapmam gerekiyor mesala şuan fan çalışıyor ses geliyor

ikisini de denemede yarar var, güç düğmesine bastığında hoparlöründen bip bip sesleri çıkıyor mu ya da capslock numlock gibi tuşların ışıkları yanıp sönüyor mu?
  • yok hiç bib sesi gelmiyor Capslocka bastığımda ise capslock düğmesinin ışığı yanıp sönüyor flashla bios denemeden önce o hep sabit yanıyordu şimdi mönitöre denedim olmadı tv ye deniyorum
  • Beyler benim bios göçtü casper cne serisi a15 anakart var bios recorvey nasil yapabilirim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vodoo112 kullanıcısına yanıt
    HP gibi müdahale etme şansın olmayabilir, servise göndermen gerekebilir..
  • quote:

yok hiç bib sesi gelmiyor Capslocka bastığımda ise capslock düğmesinin ışığı yanıp sönüyor flashla bios denemeden önce o hep sabit yanıyordu şimdi mönitöre denedim olmadı tv ye deniyorum

hdmi'dan bağladığında görüntü alabildin mi?
  • Çok sağol kardeş.bu saat itibari ile dükkana gelen bir laptobu bu şekilde çözdüm.yapıcak arkadaşlar bios isminin ilk 4 harfini bırakıp sonra bin yazma kısmı önemli yoksa olmuyor.laptop dv 5 ti bu arada.
  • marcorcun kullanıcısına yanıt
    Sorunu çözdüm gerçekten hayretler içinde kaldım. Senin adımlardan bir tanesini atlamışım. İnternette senin gibi detaylı yazan yok, adımları hepsi değişik yapıp halletmiş. Şimdi senin adımlara göre hareket edince çalıştı, aynen dediğin gibi ac'yi takmadan önce win+b tuşuna bastım, sonra ac'yi takarken power tuşuna da bastım ve bekledim oldu vallahi.

Ellerin dert görmesin vallahi geceyarısından beridir şu sorunu çözmeye çalıştım 6:30 saat geçmiş resmen..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amedra -- 14 Kasım 2013; 6:37:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amedra

Sorunu çözdüm gerçekten hayretler içinde kaldım. Senin adımlardan bir tanesini atlamışım. İnternette senin gibi detaylı yazan yok, adımları hepsi değişik yapıp halletmiş. Şimdi senin adımlara göre hareket edince çalıştı, aynen dediğin gibi ac'yi takmadan önce win+b tuşuna bastım, sonra ac'yi takarken power tuşuna da bastım ve bekledim oldu vallahi.

Ellerin dert görmesin vallahi geceyarısından beridir şu sorunu çözmeye çalıştım 6:30 saat geçmiş resmen..

Rica ederim, ben de bir zamanlar çok uğraşmıştım :) HP bios kurtarma anlamında başarılı bir yol sunmuş servis/anakart değiştirme derdinden kurtarıyor insanı.
    Bende şu anda aynı sorunu yaşıyorum fakat dediğiniz gibi bios dosyasını indirip içini açtığımda iki adet fd uzantılı dosya çıkıyor hangisını kullanayım
    Ya dediğin adımları basamak basamak yapıyorum ama ne biosu arıyor ne reset atıyor öylece ekranda görüntü olmadan çalışıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: arvasi mamet

Bende şu anda aynı sorunu yaşıyorum fakat dediğiniz gibi bios dosyasını indirip içini açtığımda iki adet fd uzantılı dosya çıkıyor hangisını kullanayım

ikisinide tek tek deneseydin, laptopunun markası HP ya da Compaq mı?
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.