Şimdi Ara

Kurutmalı Çamaşır makinesi tavsiye..? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
706
Cevap
38
Favori
520.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: otchill

Arkadaşlar merhaba,

Acil kurutmalı çamaşır makinesi arıyorum.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bütçeniz ne kadar?
  • butçe maksimum 2000 tl...
  • quote:

Orijinalden alıntı: samilh

LG F1480RDS5 Yıkama=A+++/9kg. Kurutma=B/6kg. 1999 TL ye aldım bakalım yarın montajını yapıcaklar bende gerekli gördüğüm aksaklıkları yazmak isterim

Hocam merhaba,

siz LG F1480RDS5 makineden memnun musunuz?

hafta sonu LG F1480RDS5 modleini almayı planlıyorum.
  • Arkadaşlar,

Haftasonu LG14A80RDS5 modelini aldık.

umarım memunn kalırız.

Bilgi veren tüm arkadaşlara teşekkürler
  • http://www.ebeyaz.com/urun/vestel-cka-xxl-9614-te-kurutmali-camasir-makinesi.aspx
    yeni çıkan vestelin kurutmalı çamaşır makinesini araştırıyorum nasıldır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: otchill

Arkadaşlar,

Haftasonu LG14A80RDS5 modelini aldık.

umarım memunn kalırız.

Bilgi veren tüm arkadaşlara teşekkürler
    @otchill
    Hayırlı olsun...Memnun kalırsınız inşallah..

@dark1508
    Yeni çıktığı için kimse bilmiyordur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: dark1508

http://www.ebeyaz.com/urun/vestel-cka-xxl-9614-te-kurutmali-camasir-makinesi.aspx

SU TUKETIMI 70 80 LT CIVARIYSA ALINABILIR KURUTURKEN SU TUKETIYORDA KURUTMALILAR
  • quote:

Orijinalden alıntı: landmoon

evde arçelik çamaşır makinası ve electrolux kurutma makinası var ama banyo sıkış tıkış duruyor, media markt ta hoover ın kurutmalı çamaşır makinası 1000 tl ye düşmüş , alayımm sizce?

aeg kombi kurutmalı çamaşır makinesi alınır, hoovere lüzum yok.
    ara Bağlantı aparatı alıp üst üste monte ettirin.
    farklı markalar olduğu için yetkili servis yapmaz, özel servisler yapar.
  • http://forum.donanimhaber.com/m_71680764/mpage_1/f_/key_//tm.htm#71727322
    Bu linkte LG nin kurutmali çamaşır makinesi hakkında yorumlarım var geçen ay almıştık
  • quote:

Orijinalden alıntı: mavibuzul

bir eksisi daha eğer tamamen kurutmak isterseniz kurutma işlemi uzun sürüyor ve çamaşırlar çok buruşuyor.

sanırım bu ürünü kullanan arkadaşların sorunlarına bakılınca ayrı ayrı almak daha mantıklı görünüyor kurutmalı sevdasından vazeçmek gerekicek
  • Ben bir haftadır LG 1480 modelini kullanıyorum. Çok memnunum ve herkese tavsiye ederim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ramazanotogaz

lg kurutmalı çamaşır makinası alanlara dikkat arkadaşlar LG F1480ADP 3 HAFTA OLDU KULLANIYORUM MEMNUN DEYİLİM KURUTMADA ÇOK SES ÇIKARIYOR MAKİNA KURUTMADAYKEN ÇOK KOKU YAPIYOR ELBİSEYE ZARAR VERİYOR KURUTMADAYKEN YOK MUTOYONMUŞ YOK SESSİZMİŞ YALAN YIKAMASI GÜZEL AMA ÇOK SÜRÜYOR 30 DK SI GÜZEL YIKAMIYOR KURUTMADA MAKİNANIN DIŞI ÇOK ISINIYOR KURUTMADAYKEN KAPAK TİTREŞİM SESİ ÇOK YAPIYOR KİMSEYE TAFSİYE ETMİYORUM BEN DENEDİM AMA DİYORSANIZ SES VE ZAMAN ÖNEMLİ DEYİL O ZAMAN ALIN DERİM BEN VE EŞİM HİÇ MEMNUN DEYİLİZ

aynı modeli 1 aydır kullanıyorum. Bir problem yaşamadım. Ama şunları tavsiye ederim, servis de aynışeyleri söylemişti:
    -Öncelikle kullanma kılavuzundaki kilo sınırlamalarına dikkat edin. Mesla makine 8 kg.luk bir makine kılavuza baktığınızda en fazal 5 kg. çamaşır yıkayabiliyorsunuz. Hangi programda hanhgi tür çamaşırlar ve kaç kiloya kadar konacak, bunlara dikkat edilmeli
    -Tam kurutma fonksiyonunu kullanmanıza gerek yok. Ütü modunda kurutunca da zaten kupkuru çıkıyor çamaşırlar. Yıkadığınız çamaşırın kilosu kurutma için fazla gelebilir, buna dikkat edin.
    - İç çamaşırı gibi ince kumaşlı narin çamaşırları kurutmayın.
    - Yıkama kurutma fonksiyonunu arka arkaya kullanmayın. Zten kilo limitleri birbiriyle örtüşmeyeceği için böyle yapmak şart oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: dark1508

http://www.ebeyaz.com/urun/vestel-cka-xxl-9614-te-kurutmali-camasir-makinesi.aspx

Ben de bu makine ile ilgileniyorum. Umarım alan vardır ve bir yorum yapar. Ben kurutmasını sadece acil durumlarda kullanacağım, onun dışında 1400 devirli olması benim için önemli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Purplepolaris

quote:

lg kurutmalı çamaşır makinası alanlara dikkat arkadaşlar LG F1480ADP 3 HAFTA OLDU KULLANIYORUM MEMNUN DEYİLİM KURUTMADA ÇOK SES ÇIKARIYOR MAKİNA KURUTMADAYKEN ÇOK KOKU YAPIYOR ELBİSEYE ZARAR VERİYOR KURUTMADAYKEN YOK MUTOYONMUŞ YOK SESSİZMİŞ YALAN YIKAMASI GÜZEL AMA ÇOK SÜRÜYOR 30 DK SI GÜZEL YIKAMIYOR KURUTMADA MAKİNANIN DIŞI ÇOK ISINIYOR KURUTMADAYKEN KAPAK TİTREŞİM SESİ ÇOK YAPIYOR KİMSEYE TAFSİYE ETMİYORUM BEN DENEDİM AMA DİYORSANIZ SES VE ZAMAN ÖNEMLİ DEYİL O ZAMAN ALIN DERİM BEN VE EŞİM HİÇ MEMNUN DEYİLİZ

aynı modeli 1 aydır kullanıyorum. Bir problem yaşamadım. Ama şunları tavsiye ederim, servis de aynışeyleri söylemişti:
    -Öncelikle kullanma kılavuzundaki kilo sınırlamalarına dikkat edin. Mesla makine 8 kg.luk bir makine kılavuza baktığınızda en fazal 5 kg. çamaşır yıkayabiliyorsunuz. Hangi programda hanhgi tür çamaşırlar ve kaç kiloya kadar konacak, bunlara dikkat edilmeli
    -Tam kurutma fonksiyonunu kullanmanıza gerek yok. Ütü modunda kurutunca da zaten kupkuru çıkıyor çamaşırlar. Yıkadığınız çamaşırın kilosu kurutma için fazla gelebilir, buna dikkat edin.
    - Yıkama kurutma fonksiyonunu arka arkaya kullanmayın. Zten kilo limitleri birbiriyle örtüşmeyeceği için böyle yapmak şart oluyor.

Ben de 2 haftadır kullanıyorum. Öncelikle makinanın ayakları düz bir yere basmalı ve ayarları tam olmalı ki sessiz çalışsın ve titreşim yapmasın. Ben 1400 devirde bile sıktırma işlemi yaptırdığımda rahatsız edici bir ses veya titreşim duymadım. Kurutma esnasında makine içi ve dışının ısınması gayet normal. Eski kurutmalı makinalarda bulunduğu ortam bile çok ısınırdı. Artık sadece makine ısınıyor. Makinenin kapasitesi 9 (yıkama) - 6 kg (yıkama+kurutma) denmesine rağmen 3 kg yıkıyorum. Hem süre kısalıyor hem de çamaşırlar buruşuk çıkmıyor. Yani bu makinada yıkamak için biriktirme yapılmaması gerekiyor. 3 kiloyu buldukça yıkamak gerekiyor. Tabi kurutmalı yıkanacaksa. Sıkma devri 1000 devri geçmemeli. Yoksa buruşma meydana gelebiliyor. Yıkama kurutma fonksiyonunu arka arkaya kullanıyorum, yıkama esnasında da buharı açıyorum. 3-3.5 kilo koymak suretiyle bir sıkıntı meydana gelmedi. Buharlı tazeleme ise çok güzel bir özellik. Diyelim buruşuk bir çamaşırım var. Alıyorum buharlı moda 23 dakikada buruşukluk kalmıyor. Hatta bazı giysilerde ütüye bile gerek olmadan direk giyiyorum. Tabi bunda da miktar ayarlaması önemli en fazla 3 parça ile buharlı tazeleme yapılabiliyor. Güzel günlerde kullanmanızı dilerim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavsar -- 16 Şubat 2013; 18:39:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mavsar

quote:

Orijinalden alıntı: Purplepolaris

quote:

Ben de 2 haftadır kullanıyorum. Öncelikle makinanın ayakları düz bir yere basmalı ve ayarları tam olmalı ki sessiz çalışsın ve titreşim yapmasın. Ben 1400 devirde bile sıktırma işlemi yaptırdığımda rahatsız edici bir ses veya titreşim duymadım. Kurutma esnasında makine içi ve dışının ısınması gayet normal. Eski kurutmalı makinalarda bulunduğu ortam bile çok ısınırdı. Artık sadece makine ısınıyor. Makinenin kapasitesi 9 (yıkama) - 6 kg (yıkama+kurutma) denmesine rağmen 3 kg yıkıyorum. Hem süre kısalıyor hem de çamaşırlar buruşuk çıkmıyor. Yani bu makinada yıkamak için biriktirme yapılmaması gerekiyor. 3 kiloyu buldukça yıkamak gerekiyor. Tabi kurutmalı yıkanacaksa. Sıkma devri 1000 devri geçmemeli. Yoksa buruşma meydana gelebiliyor. Yıkama kurutma fonksiyonunu arka arkaya kullanıyorum, yıkama esnasında da buharı açıyorum. 3-3.5 kilo koymak suretiyle bir sıkıntı meydana gelmedi. Buharlı tazeleme ise çok güzel bir özellik. Diyelim buruşuk bir çamaşırım var. Alıyorum buharlı moda 23 dakikada buruşukluk kalmıyor. Hatta bazı giysilerde ütüye bile gerek olmadan direk giyiyorum. Tabi bunda da miktar ayarlaması önemli en fazla 3 parça ile buharlı tazeleme yapılabiliyor. Güzel günlerde kullanmanızı dilerim...

evet, söylediklerinize katılıyorum. Makinenin düzgün oturması konusunu ise montaj kılavuzunda okumuştum, hatta düzgün oturtmak için bir de parça konmuş kılavuz vs. yanına. Ama servis hiç dikkate almadı bunu. Dikkat etmek lazım. Bir de dediğiniz gibi kiloya dikkat edince hiç sorun olmuyor.
    Bir de ben "ütü modu" demişim. Onu düzelteyim. Gidip baktım, "hafif nemli" modmuş kastetiğim. Tam kurutmaya bile gerek yok. tAM kurutmayı hiç kullanmadım . çNKÜ ""hafif nemli" mod zaten kupkuru çıkartıyor çamaşırları. Size de güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Purplepolaris -- 16 Şubat 2013; 19:20:13 >

• @Purplepolaris; Tavsiyeniz üzerine ben de "Hafif Nemli" modda kullanmaya başladım. Hem süre yaklaşık 30 dakika kısaldı. Hem de çamaşırlar çok daha az buruşuk çıkıyor. Teşekkürler tavsiyeniz için.
  • Neden kimse Electrolux EWW1697MDW 9kg yıkama ve 7kg kurutma, üzerinde durmuyor. Uzun zamandır 3-4 aydır bende kombo mu ayrı mı diye bakanlardanım. Yavaşdan bu ürüne doğru kanaatlerim olumlu anlamda toğunlaşamaya başladı. Mühendisim ve açıkçası uzak doğu ürünlerine ve genelde servis-parça konularınada değinerek pek güvenmiyorum. 1 ay önce dart de bir satıcı LG, LG DD d,ye başımı yedi. Tamam dedim kayış yok direkt de o zaman neden muadili bosh dan bir yıkamada ,28 KW fazla enerji sarfediyor? Cevap veremedi! Neyse benim hesabım şu;
    Ayrı : 3700-4000 TL arası bir maliyet
    Kombo : 2300 yaklaşık ama her ay haftada en az 2 kurutmalı yıkamadan yılda 90-100TL/yıl lik bir fark getiriyor ayrıya göre ki bence 10 yılda bu farkı kapatması açısından kabul edilebilir.
    Electrolux de ayrıca buharla temizleme seçeneğindeki buharı kurutmada da kullandığını ve bununda çamaşırları çok güzel açarak teslim ettiğini söyledi bir arkadaşın hanımı. Son 2 yıldır etrafımda bu tip kombo alan en az 3-4 arkadaşım var. Biri Siemens aldı ama çocuksuzlar ve kapasite küçük te olsa memnun olduklarını söylüyorlar. Aslında aynı tür ve miktarda (ve kirlilikte) çamaşırları bu makinalara yan yana koyup eş değer proglamlama yapıp benzer sonuçlarda mukayeseli görmeden (performans; temizlik, kuruluk, su ve enerji sarfiyatı) karar vermek çok zor. Candoğan bey genelde bu konuda artık işin şahikasına çıktığından soralım var mı bunu yapan bir yabancı kuruluş? ulaşabilirmiyiz bu verilere?
    Herkese dertsiz gönlüne göre makinalar dilerim..

• Bu arada bana cevap veremeyen satış elemanının vermesi gereken bilgiye ulaştım. Nisan 2004 de Odtü elektrik elektronik mühendisliği öğrencisi Cüneyt Karacan bunun cevabını yaptığı tez ile vermiş. Kısaca;"Elektrik enerjisinin büyük bir kısmı elektrik motorları tarafından tüketildiği için, elektrik enerjisinin olabildiğince verimli kullanılması gerekmektedir. Bu çalışma boyunca, dört farklı motor; induction motor(asenkron motor),permanent magnet radial flux DC motor(sabit mıknatıslı radial akılı DC motor),
    permanent magnet axial flux DC motor(sabit mıknatıslı eksenel akılı DC motor),switched reluctance motor (anahtarlamalı relüktans motor-LG nin DD da kullandığı) incelenmiş ve hacim başına tork ve hız performansları ile diğer verileri karşılaştırılmıştır. Her bir motor için hacim başına tork denklemleri manyetik akı yoğunluğu ve elektriksel yükleme gibi büyüklüklüklerle ilişkilendirilmiş ve hız performansları da geniş bir hız aralığına sahip olan çamaşır makinası uygulaması gözönüne alınarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada dört farklı motor için hacim başına tork değerleri ve hız performansları ve verimleri elde edilmiştir." demektedir. Burada;sabit mıknatıslı aksiyal akılı DC motor diye tanımladığı fırçasız (bosch'un yeni nesil makinalarında kullandığı) olarak bildiğimiz motorlardır. Ve de Bosh ayrı ayrı 9 yıka ve kurut da toplamda 2 KW gibi bir sarfiyatla sınırları zorluyor ki bu bir başarıdır.
    Çalışmayı inceledim Direct Drive da kullanılan motor yüksek hızlarda aksiyal fırçasız motorun yakaladığı akım değerlerinin altına iniyor fakat özellikle düşük hızlar için uygun bir motor değil. Bu hızlarda frekansı yüksek ve kriter kayıpları bayağı yüksek(Tabi bunu şu anda üreticilerin bu motorları kaç kutuplu olarak modellerine taktıklarını bilmeden tamamı ile bu bilimsel çalışma verileri bazlı veriyorum) Toplam yükle birlikte çekilen akımda ve düşük ve hızlı(spin) devirlerinde %90 ila 75 arasında dalgalanan bir verim eğrisi karakteri çizmiş ki bu değerler amper olarak LG nin kullandığı motorlarda %15 fazlalık ve verim olarak ta % 15-17 gibi düşüklükler vermiş. Yani ben DD ın neden daha çok enerji sarfettiğinin cevabını aldım. Sürekli sıkma yapsanız daha az harcayacak bir motor tipi bu. Ama çamaşır makinasının yıkama döngüsündeki kayıpları toplam bir tambur çamaşırın yıkanması sırasında makinayı toplamda fazla sarfeder hale getiriyor. Zaten bu çalışmayı yapan "Therefore from the point of view of efficiency ten pole AF-BLDC motor is the most appropriate motor for washing machine application." diyerek olayı bitirmiş. Yüksek verim=az enerji sarfiyatıdır diyebiliriz. Raporun çoğu bilimsel yönü ve formülünü anlamadım ama formasyonum grafik ve karşılaştırma sonuçlarını analiz etmeme yetti. Üstelik böyle bir çalışmayı yaptığı için bu mühendis arkadaşıma minnetkar kalırken bunu elimizin altına getiren şu web dünyasına da teşekkür ediyorum. İsteyenler bu özverili ve ilmi çalışmayı şu linkden de görebilir;http://etd.lib.metu.edu.tr/upload/12604925/index.pdf Tabi şimdi tekrar oturup Almanın bu dizaynına saygı duyup değerlendirmeye alacağım...
    Herkese selam ve saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sajen -- 25 Şubat 2013; 19:56:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sajen

Bu arada bana cevap veremeyen satış elemanının vermesi gereken bilgiye ulaştım. Nisan 2004 de Odtü elektrik elektronik mühendisliği öğrencisi Cüneyt Karacan bunun cevabını yaptığı tez ile vermiş. Kısaca;"Elektrik enerjisinin büyük bir kısmı elektrik motorları tarafından tüketildiği için, elektrik enerjisinin olabildiğince verimli kullanılması gerekmektedir. Bu çalışma boyunca, dört farklı motor; induction motor(asenkron motor),permanent magnet radial flux DC motor(sabit mıknatıslı radial akılı DC motor),
    permanent magnet axial flux DC motor(sabit mıknatıslı eksenel akılı DC motor),switched reluctance motor (anahtarlamalı relüktans motor-LG nin DD da kullandığı) incelenmiş ve hacim başına tork ve hız performansları ile diğer verileri karşılaştırılmıştır. Her bir motor için hacim başına tork denklemleri manyetik akı yoğunluğu ve elektriksel yükleme gibi büyüklüklüklerle ilişkilendirilmiş ve hız performansları da geniş bir hız aralığına sahip olan çamaşır makinası uygulaması gözönüne alınarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada dört farklı motor için hacim başına tork değerleri ve hız performansları ve verimleri elde edilmiştir." demektedir. Burada;sabit mıknatıslı aksiyal akılı DC motor diye tanımladığı fırçasız (bosch'un yeni nesil makinalarında kullandığı) olarak bildiğimiz motorlardır. Ve de Bosh ayrı ayrı 9 yıka ve kurut da toplamda 2 KW gibi bir sarfiyatla sınırları zorluyor ki bu bir başarıdır.
    Çalışmayı inceledim Direct Drive da kullanılan motor yüksek hızlarda aksiyal fırçasız motorun yakaladığı akım değerlerinin altına iniyor fakat özellikle düşük hızlar için uygun bir motor değil. Bu hızlarda frekansı yüksek ve kriter kayıpları bayağı yüksek(Tabi bunu şu anda üreticilerin bu motorları kaç kutuplu olarak modellerine taktıklarını bilmeden tamamı ile bu bilimsel çalışma verileri bazlı veriyorum) Toplam yükle birlikte çekilen akımda ve düşük ve hızlı(spin) devirlerinde %90 ila 75 arasında dalgalanan bir verim eğrisi karakteri çizmiş ki bu değerler amper olarak LG nin kullandığı motorlarda %15 fazlalık ve verim olarak ta % 15-17 gibi düşüklükler vermiş. Yani ben DD ın neden daha çok enerji sarfettiğinin cevabını aldım. Sürekli sıkma yapsanız daha az harcayacak bir motor tipi bu. Ama çamaşır makinasının yıkama döngüsündeki kayıpları toplam bir tambur çamaşırın yıkanması sırasında makinayı toplamda fazla sarfeder hale getiriyor. Zaten bu çalışmayı yapan "Therefore from the point of view of efficiency ten pole AF-BLDC motor is the most appropriate motor for washing machine application." diyerek olayı bitirmiş. Yüksek verim=az enerji sarfiyatıdır diyebiliriz. Raporun çoğu bilimsel yönü ve formülünü anlamadım ama formasyonum grafik ve karşılaştırma sonuçlarını analiz etmeme yetti. Üstelik böyle bir çalışmayı yaptığı için bu mühendis arkadaşıma minnetkar kalırken bunu elimizin altına getiren şu web dünyasına da teşekkür ediyorum. İsteyenler bu özverili ve ilmi çalışmayı şu linkden de görebilir;http://etd.lib.metu.edu.tr/upload/12604925/index.pdf Tabi şimdi tekrar oturup Almanın bu dizaynına saygı duyup değerlendirmeye alacağım...
    Herkese selam ve saygılar...

Kafaları karıştırdınız @sajen :-) LG alacak olanlar da vaz geçecek şimdi :-) mesela ben :-) bosch un ya da Electrolux un hangi modelini öneriyorsunuz? Veya başka markalardan? 2 kombo arasında elektrik sarfiyatı % 15 fark ediyor mu dersiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben şahsen LG makinamdan çok memnunum. Tabi her şey az elektrik harcamak değildir. LG tasarımı hepsinden şık geliyor. Sessiz olması, yurtdışı çoğu sitede top 10 listelerinde olması da bu makinayı almam için etken oldu. Tavsiye ederim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavsar -- 26 Şubat 2013; 13:57:13 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.