Şimdi Ara

Kurulabilen Mac os x for x86 internette doloşmaya başlamış (77. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.996
Cevap
3
Favori
425.308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7576777879
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu arada su an sistemde PAE acik degil. Bilgisayarima sag tiklayip ozelliklere girdigim zaman Sistem bilgisi bolumunda PAE ile ilgili bir bilgi yok. Daha once bir arkadas yardimiyla acmisim ama unuttum. Bunu nasil aktif hale getirecegim. Belki bununla alakali olabilir?
  • abi nasıl resim çalışıyosunu öylede 1 GB RAM yetmiyo, ben yeri geliyo 2 GB lık dökümanlarda çalışıyorum makinemdeki RAM de hepi topu 1,5 GB 2GB photoshop dökümanıda açılınca HDD de kabaca ilk anda 8 GB yer kaplar :) bu sistemin page file yönetimi çok sağlam NT sülalesinde olduğu gibi bi tane deve gibi page file açmıyo küçük küçük page file ları ihtiyacına göre açıyor ve işini görünce siliyor. demem o ki aşırı uçlarda bişi yapmayacaksanız vede bütçe kısıtlıysa 2x512 kit rahat yeter, yok bütçe iyiyse 2 GB daha iyi olur ama dedim ya benim gibi 2-3 GB psd dökümanlarında çalışmayacaksanız gereksiz bile

quote:

Orjinalden alıntı: polatyy

quote:

Orjinalden alıntı: dsh
    2 adet 1024MB DDR2 Ram 533MHz (Vdata) ise 2 X 73 = 146$ (daha önce 71$ diye yanlış bakmışım. Bu fiyat ram için ayırdığım bütçeye uygun)
    Sadece merat ettiğim 667 Mhz ile 533 Mhz arasında çok fazla performans farkı olur mu? ve vdata markası çalışmada sorun yaratır mı?

sana yuksek ram miktarı lazım,1 gb ram sana yetmez ben fotoşop ta bi resim açıyorum bendeki 1gb ram doluyor bütçen elvermediği için mecburen yukarda bıraktığım seçenek uygun,keşke mümkün olsa 2*1gb ddr2667 alabilsen kesinlikle çok farkeder performansta.ama bu işlerin bir dur noktası yok sen bütçene uy abi,2*1 gb lik 533 lük seçenekte gayet başarılı bence

not:yanlış hatırlamıyorsam vdata casper notebook larda kullanılıyor,kötü bir ram değil...

• quote:

2 adet 1024MB DDR2 Ram 533MHz Dual Kingston(512*2) 2 X 124 = 248$ (4 ram yuvasıda dolmuş olur ve bana pahalı gelir)
    2 adet 1024MB DDR2 Ram 533MHz (Vdata) ise 2 X 73 = 146$ (daha önce 71$ diye yanlış bakmışım. Bu fiyat ram için ayırdığım bütçeye uygun)
    ya da 1024MB DDR2 Ram 667MHz Dual Kingston(512*2) 142$ (bu rakam da uygun)

Sadece merat ettiğim 667 Mhz ile 533 Mhz arasında çok fazla performans farkı olur mu? ve vdata markası çalışmada sorun yaratır mı?

şu linke bi bakıver.http://www.gigatek.com.tr/oem.php?kat=47

benim tavsiyem twinmos dur. hem daha kaliteli hemde daha uygun fiyatlıdırlar. vdata ramlar orta alt kesim ram kabul edilebilir; bana sorarsan twinmos yada kingstonun yanında vdatanın şansı yok. 667 Mhz 533 e çok fark atmıyo ama ne kadar hızlı o kadar iyi sonuçta tabi gecikme süreleride önemli. totalde %5 lik bi performans farkı ya olur ya olmaz ama onun için ölenlerde var

• Benim evde kullandığım PC imzam da var, kabaca photoshop gücü 1,6 GHz G5 ile 1,25 DP G4 gibi bir performansa sahip, daha önce dediğim gibi RAM lere akılma çok fazla, çünkü photoshop RAM den ziyade HDD kullanır RAM e ancak temel verileri alır, imaj işlemeyle ilgili bütüm işlemleri HDD ile halleder, RAM ancak undo yu daha süratli yapmanı sağlar :D freehand ve Quark a gelince çok fazla değişik fontu veya freehand de 100 sayfadan fazla içi alacalı bulacalı lens efectleriyle dulu bişi yapmayacaksan rahat yeter, her ne kadar freehand in arada bir bellek taşması hatası tutuyorsada bu bellek sıkıntısından ziyede programın sorunlarından ile geliyor, quarkta daha belleğim yetmiyo abi türünden bir hata yaşamadım, hızlı bir HDD ve timingleri düşük RAM ler hiç fena olmaz. ama çokda önemli değil, dediğim gibi ben ne G5 imde nede P4 ümde bellek sıkıntısı yaşamadım, sistem sağolsun ihityacı olduğu kadar pagefile oluşturuyor

quote:

o zaman;
    anakart: Intel i945GNTL 1066MHz 775Pin DDR2667 sATA+Vga BOX 108$
    işlemci: Intel Pentium D 820 2.8DC/800MHz 775Pin 2*1Mb Box (bu hem bütçemi fazla sarsmaz) 253$
    ram: 1024MB DDR2 Ram 667MHz Dual Kingston(512*2) 142$
    2 X 1024MB DDR2 Ram 533MHz (Vdata) 142$

gibi bir liste çıkıyor o zaman. Ram konusunuda sizce 2 adet 512 den oluşma 667 Mhz. lik 1024 kingston kit mi alayım yoksa vdata'nın 2 adet 1024 den 533 Mhz. lik 2 gb ram mi alayım dersiniz.Kingston'ının 2 adet 1024'ü bana pahalı gelir.

Şimdi bu konfigürasyonla en azından bir düşük model bir g5 gibi çalışabilirim değil mi. Çünkü ben bunda photoshop, freehand ve quark çalışacağım. Önerileriniz için de şimdiden teşekkürler.

• Makinenizin, Tiger'da ne kadar sağlıklı I/O yapabildiğini, yani RAM ihtiyacınız olup olmadığını anlayabilmek için şunu yapabilirsiniz.
    Makinenizde PS, FH, Quark, DW, FC gibi, hatta 3D programlarınız ile 1/2-1 saat günlük çalışmalarınızı yapın. Daha sonra, enson çalıştığınız belge ve programları kapatmadan, Applications>Utilities>Terminal uygulamasını açın ve gelen pencerede ;

yazıp enter'layın. Gelen pencerede, üst bölümdeki satırların alt tarafında "pageouts" verisi eğer sıfırdan büyükse, HDD üzerine taşmışsınız demektir.
    Buda, bu kedi RAM istiyor demektir.=)
    Q 'ya basarak Top işlemini sonlandırabilirsiniz.

Bunu, Applications>Utilities>Activity Monitor uygulamasının, alt bölümdeki System Memory sekmesinin alt tarafında
    Page ins/outs: 65096/0 gibi veriyi görürsünüz.

Bu arada, RAM ihtiyaçlarınızı hesaplarken, 10.4.4 'ün orj apple donanım için bile, her nekadar Apple min. 256 desede, randıman istiyorsanız en az 512MB olması gerektiğini hesaba katın.

macuser

• Arkadaşlar ilginiz için çok teşekkür ederim. Sabah itibari ile aşağıdaki şekilde siparişimi verdim. Bundan sonrası inşallah bir sorun çıkarmadan yüklenir. Bu arada bende torentte indirme hızı 7 kb'nin pek üstüne çıkmıyor. Biraz da işyerinde portlara sınırlama koyuyorlar ondan. (40-50 kişinin çalıştığı biryer) Bir haftadır ancak %20'lere geldi. Aşağıdaki konf. yüklenebilecek bir dvd yollayabilirseniz çok memnun olurum. (tabiki masraflarını ben karşılarım)

anakart: Intel i945GNTL 1066MHz 775Pin DDR2667 sATA+Vga BOX
    işlemci: Intel Pentium D 820 2.8DC/800MHz 775Pin 2*1Mb Box
    Ram: 2 X 1024MB DDR2 Ram 533MHz
    Harddisk: 80 gb samsung sata2
    DVD Yazıcı: NEC, ND-3551, DVD+-R/RW, IDE WRITER BULK SİYAH
  • @dsh
    ankaradaysan yardımcı olayım
    ist.deysen kargo yapaim
    10.4.5 install dvd gönderebilirim
  • selam Polaty

ben Antalya dayim

Ben 10.4.4 ve 10.4.5 ikiside olabilir gonderirsen yine 10 arkadasa kopyasini ben gondericem
    aha buradada yaziyom valla gondericem

yazin benide listeye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MacQuick -- 23 Mart 2006; 14:47:07 >
  • kargo için mail attım ama bu 10.4.5'i denedin mi? sorunsuz sende kuruldu mu?
  • ok ben torrentten cekiyorum ama günde 500 mb bile zor geliyor sen gönderirsen daha hızlı dener sonuclarını yazarım gönderirsenki 10 copy yapacagim cunki burada 9 kişiyiz bunu kurmak isteyen =) Edirne..
  • evet dsh bende 10.4.5 sorunsuz kuruldu
    bi kaç deneme yaptım 10.4.3 üstüne ve 10.4.5 i sıfırdan kurulumlarda problemsiz çalıştırdım 1 haftalık bi kullanım süresincede pek bi sıkıntı yaşamadım
    kargo için pm at dicektim mail ini aldım ok yarın kargoda
    bu arada isteyen başka arkadaşlar varsa pm atsın yardımcı olmaya çalışayım olabildiğim kadarıyla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarkanust -- 23 Mart 2006; 16:51:06 >
  • adresimi pm'le polaty gönderdim umarım dvd elime ulaşır kargonu bekliyorum..
  • quote:

Merhaba,

Bu aralar epey yoğundum. Pek cevap falan yazamadım.
    Ama benim amd 3000 ve epox 9npaj+sli bilgisayarı komple sattım. 10.4.3'ü bile yükleyemedim. 10.4.1'de kalmıştım.
    Şimdi kendime düzgün bir intel toplamayı düşünüyorum. Bu konuda sizin yardımınıza ihtiyacım var. Acaba hangi konfigürasyona toplamalıyım. Ben aşağıda bütçeme uygun bir liste çıkardım. Ben bu 10.4.5'de iş yapmayı düşünüyorum. Birkaç özel müşterim var. Aşağıdaki listeye 10.4.5'yüklenir mi? Ve en azından alt model bir G5 gibi çalışır mı?

Anakart: Intel i945PSNLK 1066MHz 775Pin DDR2 667 SATA+GL BOX (tam emin değilim)

İşlemci: Intel Pentium 4 630 3.0/800MHz 775Pin 2Mb HT Box (bu kesin)

Ram: 512MB DDR2 667MHz Kingston (olabilir)

Harddisk: 120Gb Samsung 7200rpm 8MB Cache SATA-2 Hdd (yeterlidir diye düşünüyorum)

DVD Yazıcı: LG 4167B 16xDVDRW +/- 8.5GB 48xCDRW Int Siyah Bulk

Ekran Kartı: ???????? (sizce ne alayım)

Her bir parçayı değiştirebilirsiniz. Ya da komple yeni bir konfigürasyon da önerebilirsiniz.

kardeş iş yapmayı nasıl düşünüyorsun, şu anda baba yazılımların fat binary seçeneği yok piyasada, daha bir photoshop, maya, cinema 4d gibi yazılımların fat binary versionları çıksın, rosetta üzerinden emülasyonla iş yapmaya kalkarsan halin harap, 3b performansı bekliyorsan sistemden X1600/1800 serisi bir kart alman lazım, çok basit bir kaç kextte info.plist dosyalarına aygıt kimliğini eklemen yeterli oluyor bu kartların tanınması için, hem de OpenGL hızlandırması tam.

• seelam bi dvd de ben istiyorum aksaraydan
  • Arkadaşlar bende bu mac yükleme olayına giriyorum daha 2. sayfadayım yaılanları baştan sona okuyacağım elbet. İmzamdaki sistemle stabilite sorunu yaşar mıyım? Ayrıca bahsi geçen dvd yi nerede bulabilirim? Torrent dosyalarında boğulmayalım yaw

Ha bir de external bir hd te bu iş gerçekleşebiliyormuş sanırım. İyi ama external hd e nasıl kurulacak bu? Sakın kızmayın pc değil ki bu ömez sayılırız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi someone74 -- 24 Mart 2006; 6:39:32 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: someone74
    kardeş iş yapmayı nasıl düşünüyorsun, şu anda baba yazılımların fat binary seçeneği yok piyasada, daha bir photoshop, maya, cinema 4d gibi yazılımların fat binary versionları çıksın, rosetta üzerinden emülasyonla iş yapmaya kalkarsan halin harap, 3b performansı bekliyorsan sistemden X1600/1800 serisi bir kart alman lazım, çok basit bir kaç kextte info.plist dosyalarına aygıt kimliğini eklemen yeterli oluyor bu kartların tanınması için, hem de OpenGL hızlandırması tam.

Bence aldığım konf. düşük bir g5 performansı versin yeter. Çünkü ben 3D programlarda çalışmıyorum. Reklam ve Matbaa işi yapıyorum. Yani daha önce de yazdığım gibi photoshop, freehand, quark çalıştıracağım. Ben amd 3000'e 10.4.1'i yülemiştim o bile bendeki photoshop 8.0'ı yavaş da olsa çalıştırıyor. Ayrıca ben de işlerimi yaptığım g4 400 (DVD'li) var. Ona da Panther kurmuştum. Amd 3000 deki photoshop g4'deki photoshop'dan daha hızlıydı.

• quote:

Orjinalden alıntı: polatyy
    3 adet install dvd si denedim, en saglıklı ve sorunsuz olan 10.4.4 dvd si.

@polaty bu dvd dosyasının tam adını verirmisin?
  • bende gül gibi 10.4.3 üme ihanet ettim 10.4.4 dvd indirttim bi arkadaşa. eski mac in olduğu yere kurdum. sistem yeniden başladığında b0 eroor verdi boot etmedi. ardından xp de açtığımda diski disk yönetimi ile elleyemedim. disk komple efi ilke formatlı gözüktü. bu efi tam olarak nedir? diski suse diski ile formatlayamadım bile! direk fdisk ile düzeldi. sanırım mbr ye bişeler yazdı suse kurulmadı. acaba yanlış patchlenmiş bi 10.4.4 mü indirdim bi türlü anlamadım. polat sen hangi dosyayı öneriyosun? hazırmı indirdiğin güzel çıktı yoksa senin yaptığınmı?
  • osx86_10.4.4 Install DVD.iso düzgün problemsiz calısan versiyon bu lakin sadece intel makinalarda çalışıyor,bu akşam bir 10.4.5 denicez eger o surunsuz çalışırsa ondan bahsederiz..
  • polatyy

ben izmirdeyim istediğin kadar kişiye gönderirim banada gönderirsen çok sevinirim 1 aydır bu DVD'ye ulaşmaya çalışıyorum internetim sınırlı olduğu için indiremedim e-mail adresim mustyldz@hotmail.com teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: önceki 7576777879
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.