Şimdi Ara

Kulübünüzün İsmi nereden geliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
7
Cevap
0
Favori
21.336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 3 büyük İstanbul Kulübüde isimlerini Kuruldukları semtten alıyor.Peki bu semtlerin isimlerinin nereden geldiğini biliyormusunuz ?

Fenerbahçe ismini Fenerbahçe Burnundaki Bizans döneminden kalan Türkiyenin en eski deniz fenerinden alıyor.

Beşiktaş,Barbaros Hayrettin Paşa Beşiktaş'a çıktığında gemiyi bağlamak için Beş Taş yaptırdığı için semtin adı Beşiktaş olarak anılmış.

Galatasarayı ise Galata ve Saray kelimelerini ayrı incelemek Lazım.Galata Ayrıca aynı isimli Kulesi ve Köprüsüde olan Galatasaraya yakın bir semt. Galata Denize İnen Yol Anlamına gelir ve semtin yapısı gereği bu isim verilmiştir.Peki Niye bu Galata'nın yanına Saray eklendi ? Yavuz Sultan Selimin Padişahlığı döneminde Saray oğullarının eğitim görmesi için Bugünkü Galatasaray Semti seçildi ve O günden beri o bölgenin Adı Galatasaray Oldu.

• sağol
  • BİZİM KLÜP İSMİMİZ BEŞİKTAŞ DEĞİLDİR.BEŞİKTAŞ SEMTE VERİLEN İSİMDİR SENİN DEDİĞİN SEMT İSMİNİN OLUŞMASI.
    BİZİM KLÜBÜMÜZÜN İSMİ BEŞİKTAŞ JK DIR.NEDENİ İSE İLK AÇILAN PROFOSYONEL AÇILAN İLK JİMNASTİK YANİ SPOR KLÜBÜDÜR.AÇILIŞ YERİ BEŞİKTAŞTA OLDUĞU İÇİN ORANIN İSMİNİ ALMIŞTIR..
  • Bende aynısını yazdım zaten iyi oku.
  • Galatasaray ismi yanlış

Galatas yunanca sütçü demek, semtte sütçüler bol imiş oradan geliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vynym

Galatasaray ismi yanlış

Galatas yunanca sütçü demek, semtte sütçüler bol imiş oradan geliyor

Ben Keltlerin bu topraklarda kurdugu bir devlet ve medeniyet olan Galatlar ve Galatya'dan geliyor diye biliyorum. Bu konuyu yillar once bayagi bir arastirmistim. Irlandali bir kiz arkadasim vardi ve Istanbul'a geldiginde satin aldigimiz kucuk brosurlerde de bu sekilde geciyordu. Hatta buradan ogrendiklerini yerel bir gazetede paylasmisti kiz, sonucta kendi tarihlerinin bir parcasi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.