Şimdi Ara

Kullanılabilir RAM Miktarı Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1
Cevap
0
Favori
271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sistemimde şöyle bir sıkıntı var, 2x4GB RAM takılı. Ancak sistemim bunun sadece 3,46GB'lık kısmını kullanıyor. Gayet normal şekilde çalışıyordu bilgisayarım, ancak yeni parçalarım gelince onları yeni kasaya monte edip, bu eski parçaları eski kasaya taktım ve kardeşime verdim. Ancak bir baktık böyle bir RAM sorunu var, yeni kasaya takmadan önce kesinlikle yoktu böyle bir sorun. Ne yaptım ne ettiysem çözemedim, garantiye yolladım ancak PCI-E slotu kırık olduğu için garanti dışı kaldığını ve önce onu ücretli olarak tamir etmeleri gerektiğini söylediler ben de anakartı geri aldım. Donanımı yazayım bu arada:
    MSI A88XI AC V2 anakart
    AMD A10 7870K APU işlemci
    2x4GB HyperX 2400Mhz RAM

Şöyle ekleyeyim resimleri, kalite için kusura bakmayın telefonla çektim :/

Bu arada RAM'leri tek tek denedim, yani ikisini çıkardım, her birini her iki slotta da tek tek denedim öncelikle. Tek şekilde taktığımda Sistem Özellikleri kısmında 4GB (jullanılabilir 3,46GB) diyordu, Görev Yöneticisi'nde ise Hardware Reserved kısmında 553MB diyordu. Tek tek denediğimde hiçbir slotta ve hiçbir RAM'de sonuç değişmedi.

Ancak son olarak yine birlikte taktım, sonuç yine hüsran. BIOS 4096 MB olarak gösteriyor tek tek taktığımda olduğu gibi, Windows'tayken ise 8GB (kullanılabilir 3,46GB) olarak gösteriyor. Hardware Reserved kısmı ise 4,5GB.

[simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1631319/2e8a9897-820d-4afb-8a2b-efe2b8de51e7.JPG [/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultrasalgeria -- 19 Ekim 2017; 19:38:25 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.