Şimdi Ara

Küçük bir devre

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
916
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir dosya ekledim,kabaca küçük bir devre.Ne iş yaptığını biliyorum ama nasıl yapıyor.

Küçük Bir ev aletinin rezistansına bağlı ve 1800 wattan 250 watta düşürüyor çıkışı,

C= 220NJ100
    R1=330 KOHM
    R2=330KOHM
    R3=db3 yazıyor üzerinde ,direnç gibi komple mavi renkli bir komponent

R4=41 OHM

D1,D2 = 1N4007

Yardımcı olabilecekler varsa sevinirim..

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TerribleSilence -- 13 Nisan 2007; 8:23:46 >

• Yorum yapan olmadımı bu devre ile ilgili,

Melih ABİ Buralardaysan bakmanı rica ederim mümkünse,sana mutlaka tanıdık gelir diye tahmin ediyorum.

Saygılar
  • Triak ve diak ı biraz araştır sonuca kendin ulaşacaksın.
  • kardeş sorununu anlamadım ne yapcanı söleyebilirsen yardımcı olabirim

---------------------------------
  • elektronik lise ikinci öğrencisiyim

yardım edebilirim belki

bizde yapmıstık bunlardan
  • Db3 yazan diakmış sanırsam.1800 wattlık rezistansa giden 220 V bu karttan geçerek gidiyor.

Bildiğin birşey varsa söylemen rica olunur.

quote:

Orjinalden alıntı: General

Triak ve diak ı biraz araştır sonuca kendin ulaşacaksın.
  • Bu devre 220 Fazlarını kırparak Voltajı düşürüyor. Eskiden 220/110 volt kullanılan yerlerde 220 den 110 volta düşürmek için bu devreler kullanılırdı. Muhtemelen bu devrede 220/110 dönüşümü gereken bir yerde kullanılıyordur.
    Devrede diac yok. Çünkü sabit bir ayarda kullanılmasına gerek yok.
    Biraz daha açalım:
    Bu tip devrlerin kullanıldığı bir yerde Akkor Telli Lambalardır. Bu devre yardımıyla ( potansiyometreli olanlarında ) Odanın Akkor telli lambasının Işık şiddeti ayarlanıyor. İşte Akkor telli lambalarda Diac kullanılır. Bunun sebebide kullanılan Diac ın 60 Volttan sonra iletime geçmesidir. Buradaki mantıkta 60 Volt altında Lamba Işık vermeyecektir ve bu voltaj altında ışık vermediği halde Lamba yinede Elektirik harcayacaktır.
    İşte bunun önüne geçmek için ayar gerektiren bazı hallerde Elektirik tasarrufu için Diac kullanılır.
  • Bu devre sakat
  • Melih abi teşekkürler yardımın için,

Şu şekilde kullanılıyor ürün,bir ketil var tabanındaki resiztans 220 V 1500 watt (1800 yazmıştım daha önce ama dpğrusu bu) gününde.İLK çalışmada 220 direk veriiliyor rezistansa,su kaynadıktan sonra buhar algılayan switch sayesinde 220 bundan sonra kartın üzerinden rezistansa uygulanıyor.Kaynama işleminden sonra su sıcaklığını sabit tutmak için daha az enerji yettiği için 250 300 watt lara düşürülür bu tip ürünlerde.

Aslında biz şuanda 2 çubuklu rezistans kullanıyoruz ( 1200 watt + 300 watt )ilk açılışta su sogukken 2 rezistans da devrede,kaynamadan sonra buhar switchi atıyor ve 1200 watt devre dışı kalıyor.

Adamlar yukardaki gibi tek çubuklu rezistansla + o kartla işi halletmiş.Maliyet daha uygun olabilir gözüküyor.Ama sağlamlığı nasıl olur ve kart nası çalışır tam emin olmadığım için,bilemiyorum

Bu bilgilere göre de tekrar yorumlarsan sevinirim.

quote:

Orjinalden alıntı: melih.yanardağlar

Bu devre 220 Fazlarını kırparak Voltajı düşürüyor. Eskiden 220/110 volt kullanılan yerlerde 220 den 110 volta düşürmek için bu devreler kullanılırdı. Muhtemelen bu devrede 220/110 dönüşümü gereken bir yerde kullanılıyordur.
    Devrede diac yok. Çünkü sabit bir ayarda kullanılmasına gerek yok.
    Biraz daha açalım:
    Bu tip devrlerin kullanıldığı bir yerde Akkor Telli Lambalardır. Bu devre yardımıyla ( potansiyometreli olanlarında ) Odanın Akkor telli lambasının Işık şiddeti ayarlanıyor. İşte Akkor telli lambalarda Diac kullanılır. Bunun sebebide kullanılan Diac ın 60 Volttan sonra iletime geçmesidir. Buradaki mantıkta 60 Volt altında Lamba Işık vermeyecektir ve bu voltaj altında ışık vermediği halde Lamba yinede Elektirik harcayacaktır.
    İşte bunun önüne geçmek için ayar gerektiren bazı hallerde Elektirik tasarrufu için Diac kullanılır.

• Kişisel olarak Triac lı devre daha iyi. Meliyettende tasarruf edebilirsin. Bu arada İmalatmı yapıyorsunuz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.