Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

kuantum bilgisayarlar hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
12
Cevap
1
Favori
264
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Bilim ve Teknoloji >> kuantum bilgisayarlar hakkında
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1299 Mesaj
  yıllardır araştırıyorum. Bir türlü kuantum bilgisayarın karar verici mantığını anlayamadım. Dahası düzgün biçimde anlatanı bulamadım. Maalesef akademik çevrelerde de durum kötü. Bilgisi olduğunu söyleyen sadece 1 kişi bulabldim. Ondanda sonuç almak imkansız. Konuyla igisi ve bilgisi olan varsa paylaşımda bulunursa memnun olurum

  Diğer taraftan kafama takılan sorular şunlar:
  İşlem kapasitesinin yüksek olduğu söyleniyor. Teorik olarak öyle. Ama bu kapasitenin nasıl çalıştırılacağını bulamadım. Bilgi girişi ve işleme - karar verme ve bilgi çıkışı nası oluyor bir türlü bileni bulamadım. Diğer taraftan normal bilgisayarlar 32 bit dediğimi sistem sahipken ki bu 8 tane bacakla sağlanan bir durumdur. kuantuda 512 tane bacaktan söz ediliyor. BU kadar çok bilgi girişi nasıl yapılıyor merak ediyorum.
  Birde işlemler çıkan sonuç bir sonraki işlemde kullanılacaksa o sonuç bulunmadan işlem yapılamayacak demektir. Bunu nasıl çözüyorlar?

  4 bit kavramı yani qbit kavramı da sanki sanal bir ifade gibi duruyor. Onu gerçek anlamıyla kullanamıyorsun. O halde neden böyle farklılık yükleniyor?  |
  |
  _____________________________
  imza atmayı öğrenmem lazım
 • Yarbay
  3512 Mesaj
  Normal bir bilgisayar, bir labirent problemini çözerken, bin tane farklı yol varsa, hepsini denemek zorundadır. Ancak bir kuantum bilgisayarı, bin farklı güzergahı aynı anda deneyebilir. Tek seferde problemi çözebilir. Bu da müthiş bir işlem gücü kazandırır. Ancak pratikte, şimdiye kadar, çalıştırılabilen bir kuantum bilgisayarı yapılamamıştır.  Bilgisayarlar, bit'lerle işlem yapar. Bir bit ya 1'dir, ya da 0. Ancak bir qbit 1 ve 0 arasında sonsuz değer alır. Örneğin 1 siyah olsa, 0 beyaz olsa, bu iki rengi karıştırarak, sonsuz tonda gri renk elde edebiliriz. 3 kilo siyahla 1 kilo beyaz karıştırınca başka bir gri ton, 100 kilo siyahla, 1 gram beyazı karıştırınca başka bir gri ton elde ederiz. İşte qbit 1 ve 0 değerlerini alması yanında, aradaki sonsuz değerleri de alabilir. Ancak qbit, çevreden çok iyi izole edilmelidir. Etraftaki en ufak etken qbit'in durumunu etkiler. Uzay boşluğunda kuantum bilgisayarı yapsan, bir süpernova patlaması, senşn kuantum bilgisayarını etkileyebilir. Nasıl ki süperiletkeni kullanabilmek için, çok düşük sıcaklıklar gerekiyosa, ev ortamında süperiletkenli bir bilgisayarı kullanmanın imkansızlığı ortadaysa, kuantum bilgisayarını da çevreden izole edecek bir teknoloji henüz geliştirilemediği için, şimdilik pek beklentide olmamak gerekir. Ancak google gibi firmaların, kuantum bilgisayarı araştırmaları için, çok yüksek bütçeler ayırdığını ve çalışmaların devam ettiğini belirtmem lazım.
  |
  |
  _____________________________
  Aptallık ve dahilik arasındaki en önemli fark , dahiliğin bir sınırı olmasıdır.-Einstein
 • Binbaşı
  1299 Mesaj
  üstadım, kuantum ile ilgili kavramların yazıların çoğunu biliyorum. Ama hala anlamadığım konu nasıl işlem yaptığı. Mesela bir qbit dedikleri olay şu: (00 - 01 - 10 - 11) yani tek bir bacakta ki bu değerden biri olabilir demektir. Ancak bunun anı şekilde normal bit sistemindeki 2 tane bacağın birleşmesinden de elde edilebileceğini biliyorum. elimizde bir quantum chip olduğunu düşünelim. bunu iki tane bilgi giriş kısmı ben bacak diyorum. olduğunu düşünelim. her bir kısım yukardaki 4 işlem üzerinden çalışır. şimdi de normal bilgisayarlardaki chipler üzerinden gidelim 4 tane bacak alalım. bu bacakları 2 li olarak birleştirdiğimde de ben yukardaki değerlerin aynısını elde ederim. işlemide aynı şekilde yaparım. peki kuantumu hızlı yapan olan nedir o halde? mesela qbitte 00 değerinin karşılığı 0, diğerlerinin karşılığı 1. iyide bunun aynısını normal chiplede yaparız. Mantık karmaşası mı vari yoksa quantum diye gerçekten bir yol mu anlamadım. akademik çevreler dahil bilen birini de görmedim. varsa bilen lütfen yazsın
  |
  |
  _____________________________
  imza atmayı öğrenmem lazım
 • Yüzbaşı
  367 Mesaj
  vallahi şaştım kaldım neler değişecek kim bilir.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1299 Mesaj
  Kuantum mantığını hala anlamanın peşindeyim. Mesela Qbit kavramında 4 girişten söz edilir. 00-01-10-11 gibi. Ne tür bir bilgi var ki bu tür bir girişe sahip olsun ve bunu çözmek için kuantum bilgisayarı yapılmasına ihtiyaç olsun. Bunu bile anlayamadım. Normal bir bilgisayarda işlemler 0-1 üzerindedir. Bütün sensör bilgileri de buna göre oluşur. Nasıl bir sensörden böylesine 4 lü bilgi gelebilir?
  |
  |
  _____________________________
  imza atmayı öğrenmem lazım
 • Yarbay
  4814 Mesaj

  Karar verici mantiktan tam olarak kastettigin nedir?

  Sampling yapiyorlar basitce, 3 qbit lik bir register'in islem sirasinda aldigi tum degerlere bakarak bir dagilim grafigi elde ediyorlar. Buna gore de dogru cevabi yuksek ihtimalle soyleyebilen algoritmalar gelistirilebilir.

  Yani belirli problemleri, belirli algoritmalarla belirli bir ihtimalle cevaplayabiliyor an itibariyle kuantum bilgisayarlari.

  Cunku quantum state'i sebebiyle veriyi kesin okuyamiyorsun.

  Ornegin , 10 uzeri 99 tane sayfasi olan bir kitapta benim ismim kac defa geciyor gibi bir soruyu cozemez. Zira kesin bir cevap vermesi gerek. Ama benim ismim geciyor mu sorusunu yuksek ihtimalle bulacaktir. Problem space fazla , solution space az ise efektif oluyor quantum bilgisayarlari. ( gunumuz itibariyle, muhtemelen 10 sene sonra bu yazdiklarimin tamami gecersiz olacak )

  Bilgi girisi qbit ile. Quantum bilgisayar ve islemci mimarisine bakarsan sana qbit sayisindan bahsederler. Bu klasik islemcilerdeki 32 bit ya da 64 bit mimari gibi degil. Cunku klasik CS 'de islemci mimarisi sana instruction set uzerinden tanimlanir. Quantum da process edecegi data miktarina gore belirtiliyor.

  8 bacakla 32 bit saglamaktan ne kastettigini anlamadim. Bacaktan ne kastettigini de anlamadim.

  Kullaniyorsun qbit'i , ancak okuyamiyorsun Heisenberg prensibinden dolayi. Okudugun zaman da state bozuluyor.

  O sebeple sampling yapiyorsun. Algoritmanin ve qbit state'lerinin dagilimina gore yorum yapiyorsun. Ancak yine kuantumun dogasi geregi kesinlik yok sonucta. Sadece cok hizli.

  Bazi yontemlerle algoritmanin ulastigi degerleri analiz edebiliyorlar ancak dedigim gibi kesin sekilde "goremiyor" adamlar.

  "Bir islemden cikan sonuc, baska bir islemde kullanilacaksa" demissin. Bu cok guzel bir soru aslinda. Paralel veri islemede, bir islem bir oncekine bagliysa bunu paralelize edemezsin. Gunumuzde de edemezsin. Bekleyecek mecbur cevabi. Iste bu yuzden her problem paralel cozulemez, her problemi kuantum yaklasimiyla cozemezsin. Ancak bir islemin sonucu, milyonlarca kucuk islemin sonucunun bir araya gelmesiyle yapilabiliyorsa ve bunu hangi sirada yaptiginin bir onemi yoksa paralelize edilebilir.

  Ornegin, matematiksel islem onceliginin olmadigini, islemlerin soldan saga dogru yapildigini varsayarsak, 1+2*3+4 islemini paralelize edemezsin. Cunku 3 ile carpmadan once 1+2 yi toplaman gerekecek. Fakat 1 milyon tane 1+1+1 ... toplamini paralelize edebilirsin. Her defada yariya inecek problem space ( once 500 bin, sonra 250 bin sonra 125 vs ) ve sonunda tek bir sayiya ulasacaksin. Hangi iki sayidan basladiginin bir onemi yok toplamaya.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  combaba kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  5985 Mesaj
  Okuduklarımdan anladığım kadarı ile 0 yani devre kapalı hali aslında tam olarak öyle değil deniyor. 0 iki eşit bölen bir başlangıç kabul edilmiş benziyor. Buna göre 1 ve-1 gibi iki mesafe de devrenin açık olduğu ancak esasen 0 dan dolayı oluşan-1 mesafesinde dolayı da devrenin tam açık olmadığı mantığına tabi.  Buna göreaslında devre her zaman açık zira 0 orjininde +1 kadar değer oluşma zorunda ancak devrenin kapalı olmak zorunda olduğu - 1 kadar da bir mesafe var.  Yani kuantum pc si bize negatif gerçeklikten haber veriyor gibi.  0 varken 0 +1 ve 0 -1 gibi iki ayrı durum oluşuyor toplamda bu olay devre kapalı olamadan ibaretken aynı anda kapalı, kapalı ve açık, kapalı ve açık olamaz durumlarını incelemekte. Bu durumdan 1 1 durumuna geçmek ise açık ve açık mantığı ile yapılmak istenince ikinci 1 in devre kapalı olamaz mantığından ötürü yani 0 dan ötürü - 1 olan 1 olduğunu düşünmek olası.  Toplamda kuantum pc si 0 yani devre kapalı mantığını değiştirmiş ve devre kapalı olamaz +1 ve - 1 kadar eşitlik oluşur şeklinde yorumlamış benziyor.  00 01 10 11 gibi bir mantık için her 0 yerine - 1 +1 konulabilir. 11 durumu içinse bunlardan biri negatif yani sanal alem olur denirse salt 0 yani devre aslında kapalı olamaz zira iki eşit oluşur mantığı uygulanabilir.  İşin ilminden anlamam. Anladığım kadarı bu gibi bir şeydi.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Başkalarının kafasında yaradan arayan kimse, bulutun gölgesine benzer. Yağmur yağıp bittiğinde o da yok olur gider.
 • Binbaşı
  1299 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Mephalay

  Karar verici mantiktan tam olarak kastettigin nedir?

  Sampling yapiyorlar basitce, 3 qbit lik bir register'in islem sirasinda aldigi tum degerlere bakarak bir dagilim grafigi elde ediyorlar. Buna gore de dogru cevabi yuksek ihtimalle soyleyebilen algoritmalar gelistirilebilir.

  Yani belirli problemleri, belirli algoritmalarla belirli bir ihtimalle cevaplayabiliyor an itibariyle kuantum bilgisayarlari.

  Cunku quantum state'i sebebiyle veriyi kesin okuyamiyorsun.

  Ornegin , 10 uzeri 99 tane sayfasi olan bir kitapta benim ismim kac defa geciyor gibi bir soruyu cozemez. Zira kesin bir cevap vermesi gerek. Ama benim ismim geciyor mu sorusunu yuksek ihtimalle bulacaktir. Problem space fazla , solution space az ise efektif oluyor quantum bilgisayarlari. ( gunumuz itibariyle, muhtemelen 10 sene sonra bu yazdiklarimin tamami gecersiz olacak )

  Bilgi girisi qbit ile. Quantum bilgisayar ve islemci mimarisine bakarsan sana qbit sayisindan bahsederler. Bu klasik islemcilerdeki 32 bit ya da 64 bit mimari gibi degil. Cunku klasik CS 'de islemci mimarisi sana instruction set uzerinden tanimlanir. Quantum da process edecegi data miktarina gore belirtiliyor.

  8 bacakla 32 bit saglamaktan ne kastettigini anlamadim. Bacaktan ne kastettigini de anlamadim.

  Kullaniyorsun qbit'i , ancak okuyamiyorsun Heisenberg prensibinden dolayi. Okudugun zaman da state bozuluyor.

  O sebeple sampling yapiyorsun. Algoritmanin ve qbit state'lerinin dagilimina gore yorum yapiyorsun. Ancak yine kuantumun dogasi geregi kesinlik yok sonucta. Sadece cok hizli.

  Bazi yontemlerle algoritmanin ulastigi degerleri analiz edebiliyorlar ancak dedigim gibi kesin sekilde "goremiyor" adamlar.

  "Bir islemden cikan sonuc, baska bir islemde kullanilacaksa" demissin. Bu cok guzel bir soru aslinda. Paralel veri islemede, bir islem bir oncekine bagliysa bunu paralelize edemezsin. Gunumuzde de edemezsin. Bekleyecek mecbur cevabi. Iste bu yuzden her problem paralel cozulemez, her problemi kuantum yaklasimiyla cozemezsin. Ancak bir islemin sonucu, milyonlarca kucuk islemin sonucunun bir araya gelmesiyle yapilabiliyorsa ve bunu hangi sirada yaptiginin bir onemi yoksa paralelize edilebilir.

  Ornegin, matematiksel islem onceliginin olmadigini, islemlerin soldan saga dogru yapildigini varsayarsak, 1+2*3+4 islemini paralelize edemezsin. Cunku 3 ile carpmadan once 1+2 yi toplaman gerekecek. Fakat 1 milyon tane 1+1+1 ... toplamini paralelize edebilirsin. Her defada yariya inecek problem space ( once 500 bin, sonra 250 bin sonra 125 vs ) ve sonunda tek bir sayiya ulasacaksin. Hangi iki sayidan basladiginin bir onemi yok toplamaya.
  şu işi baştan alalım mı?

  Bacak derken kat ettiğim pinler. yani tek bir pinde normalde ya 0 yada 1 değeri vardır. Ama qbit de durum yukarıda açıkladığım şekilde farklı. Pin derken basit bir anahtar yapısını düşünebilirsin. İştew buna nasıl bir girdi veriyorlar da 4lü sistem oluyor. Girdi değeri hangi sensör olursa olsun mutlaka 0-1 e göre değer üretecek. Ama bunu hesaplarken 0-1 değil 4 kat artıracaksın. VE ben sana şu kadarını yazayım. 10^99 sayfalık bir kitapta normal bir bilgisayarda adının kaç defa geçtiğini ben sana çok basit bir yolla bulabilirim. Sadece o kitabın sayfalarına erişmem lazım. Aynı erişim kuantum içinde geçerli. Erişemediğin bilgiye ait bir şey söylemezsin. O kadar anlamaya çalıştım ve sonuçta böyle bir şeyin olabilme ihtimalini yok sayıyorum. Çünkü farklı şekilde daha net alınabilecek bir sonuç sadece matematik bir yolla çözülmeye çalışıyor. Matematik derken aldatma olarak anlamanız daha doğru olur.

  Baştan dediğim gibi eğer konu hakkında yeterli, bilgiye sahipsen daha derinlere gidebiliriz. Sonuçta hala anlamak istiyorum.
  _____________________________
  imza atmayı öğrenmem lazım
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  9 Not

  Kuantum teorisinin kendisi anlaşılmaz zaten, bilgisayar konusunuda bu yüzden anlamıyor olabilirsin. Matematik formülleri yani bilimin dilini bilen için, kuantum gayet anlaşılabilir ama bilmeyen için sözlerle anlatmak istenince, sağduyuya aykırı gelen durumlar yüzünden anlaşılamıyor. En azından bir düzine kuantum teorisi kitabı (popüler bilim şeklinde akademik değil) okudum, kafamın almadığı bir konuyu ancak 4-5 ayrı kitapta, ayrı anlatım çeşidi ile anlayabildim. oysaki aynı şey birkaç satır matematik formulü ile kolayca anlaşılabilecek birşey. (her ne kadar sonuçları yinede şaşırtıcı olsada).
  |
  |
  combaba kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Mercedes W220 S500 Long V8 5000CC 306Hp
  Opel Corsa B GSi 1600CC 106Hp
  "Fighting for peace is like screwing for virginity." George Carlin
 • Binbaşı
  1299 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: DnzIrmk

  Kuantum teorisinin kendisi anlaşılmaz zaten, bilgisayar konusunuda bu yüzden anlamıyor olabilirsin. Matematik formülleri yani bilimin dilini bilen için, kuantum gayet anlaşılabilir ama bilmeyen için sözlerle anlatmak istenince, sağduyuya aykırı gelen durumlar yüzünden anlaşılamıyor. En azından bir düzine kuantum teorisi kitabı (popüler bilim şeklinde akademik değil) okudum, kafamın almadığı bir konuyu ancak 4-5 ayrı kitapta, ayrı anlatım çeşidi ile anlayabildim. oysaki aynı şey birkaç satır matematik formulü ile kolayca anlaşılabilecek birşey. (her ne kadar sonuçları yinede şaşırtıcı olsada).
  kuantum teorisini ortaya atanlardan bile iyi bildiğimi düşünüyorum. Onların yanlışlarını da biliyorum. Ama söz konusu olan kuantum teorisi değil. Bunu nasıl işlem yaptığı. Bilim dünyasının büyük bir kısmıda zaten bunu kabul etmiyor. Bende işin temel noktasını anlamak istiyorum. Ama kimse anlatamıyor. Soruyorum bir daha! 1 qbitlik giriş ne demek ya hu? aynı anda 4 farklı versiyonu nasıl olur bir şeyin? Kaldı ki yıllarca kullanılan bir sistem var zaten. O sistemde çoklu olan seçenekler en kuvvetli olan birisi seçilip yola devam ediyor. Öyle ihtimal falan yok. Neden böyle qbit ortaya atılıyor.

  Not: Kuantum mantığını bilmek iddiam onların kitaplarını okuduğum için. Kendi teorimin ((40 sayfalık) çoğu noktada kuantumla uyuştuğunu fark etmemden dolayıdır. Ki benim "bütünleşik fizik teorisi" adını verdiğim çalışma kuantuma göre daha mantıklı bir alt yapıya sahiptir. Ve öyle anlayamazsınız gibi bir önkoşulada sahip değildir.
  _____________________________
  imza atmayı öğrenmem lazım
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  9 Not

  Şurda çok güzel anlatmış;https://www.herkesebilimteknoloji.com/yazarhp/nedir-kuantum-bilgisayar

  Tüm olay süperpozisyonda. Matematik biliyorsanız formülleri vardır internette muhtemelen.
  |
  |
  combaba kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Mercedes W220 S500 Long V8 5000CC 306Hp
  Opel Corsa B GSi 1600CC 106Hp
  "Fighting for peace is like screwing for virginity." George Carlin
 • Binbaşı
  1299 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: combaba

  kuantum teorisini ortaya atanlardan bile iyi bildiğimi düşünüyorum. Onların yanlışlarını da biliyorum. Ama söz konusu olan kuantum teorisi değil. Bunu nasıl işlem yaptığı. Bilim dünyasının büyük bir kısmıda zaten bunu kabul etmiyor. Bende işin temel noktasını anlamak istiyorum. Ama kimse anlatamıyor. Soruyorum bir daha! 1 qbitlik giriş ne demek ya hu? aynı anda 4 farklı versiyonu nasıl olur bir şeyin? Kaldı ki yıllarca kullanılan bir sistem var zaten. O sistemde çoklu olan seçenekler en kuvvetli olan birisi seçilip yola devam ediyor. Öyle ihtimal falan yok. Neden böyle qbit ortaya atılıyor.

  Not: Kuantum mantığını bilmek iddiam onların kitaplarını okuduğum için. Kendi teorimin ((40 sayfalık) çoğu noktada kuantumla uyuştuğunu fark etmemden dolayıdır. Ki benim "bütünleşik fizik teorisi" adını verdiğim çalışma kuantuma göre daha mantıklı bir alt yapıya sahiptir. Ve öyle anlayamazsınız gibi bir önkoşulada sahip değildir.

  Alıntıları Göster
  yazarken aklıma gelmeyen sistem bulanık mantık idi. Bulanık mantık le değil 4 seçenek daha fazla seçenekler bile istenilen oranda elenerek 0-1 mantığına dönüşür. Neden illaki kuantum araya sıkıştırılıyor. Anladığım tek şey istihbarat için böyle bir çalışma var. Yoksda bildiğimiz türden bir bilgisayar değil. Çok küçük sinyalleri anlamlandırma ve veri elde etme üzerine bir sistem inşaa etmeye çalışıyorlar.
  |
  |
  _____________________________
  imza atmayı öğrenmem lazım
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
seo paketleri
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Mobilya Takımları
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,516
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.