Şimdi Ara

Köylere Yapılan Baz İstasyonları Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçen günlerde memlekete tatile gittim.Hatırlarsanız BTK Turkcell ile anlaşma yapıp telefon çekmeyen tüm köylere baz istasyonu kurulması sonucuna vardı.Bu baz istasyonlarından 3 opeatörde aynı anda yayın yapıyor.Fakat internet rezaletti.Edge yazmasına rağmen telefonda 1-2 kb/sn arasında gidip geldi hızım.O da çok yüklenme olunca hiç girilmiyordu. Ben oradayken bakım yüzünden sabahtan akşama elektrikler kesildi, istasyon 9-10 saat yayın yaptı fakat sonradan aküsü bitti sanırım 3 operatörde aynı anda gitti.3 operatöründe çekim güçleri aynıydı.Fakat konuşma sırasında bazen ses gidip gelmeme sorunu ve yankı olayı geldi bi kaç sefer başıma.

Bunlarda baz istasyonundan fotoğraflar ;

Köylere Yapılan Baz İstasyonları Hakkında Köylere Yapılan Baz İstasyonları Hakkında
     Köylere Yapılan Baz İstasyonları Hakkında
     Köylere Yapılan Baz İstasyonları Hakkında Köylere Yapılan Baz İstasyonları Hakkında Köylere Yapılan Baz İstasyonları Hakkında
     Köylere Yapılan Baz İstasyonları Hakkında Köylere Yapılan Baz İstasyonları Hakkında Köylere Yapılan Baz İstasyonları Hakkında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0537 -- 4 Eylül 2014; 14:20:32 >

• Hız çok düşükmüş, bu istasyonların hepsi standart olmuyor mu acaba? Maliyeti azaltmak için bir şeylerden kısmış olabilirler mi :)
  • hangi köyde bu uydu destekli ben yozgat akdağmadenininde gezerken de vardıda hep tek anten vardı hemde daha büyüktü

bunda 2 anten takmışlar en azından :)

geçerken konustum hep internet falan denememiştim
  • quote:

Orijinalden alıntı: krkmz1666

hangi köyde bu uydu destekli ben yozgat akdağmadenininde gezerken de vardıda hep tek anten vardı hemde daha büyüktü

bunda 2 anten takmışlar en azından :)

geçerken konustum hep internet falan denememiştim

Televizyon antenine benzeyeni kastediyorsanız ondan 1 tane vardı hocam.Fotoğraf farklı açılardan çekildiği için öyle gözüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0537 -- 4 Eylül 2014; 15:33:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yandex

Televizyon antenine benzeyeni kastediyorsanız ondan 1 tane vardı hocam.Fotoğraf farklı açılardan çekildiği için öyle gözüküyor.

ben kuledeki antenlerden bahsediyorum genelde tek ve daha büyük kullanmıştılar bizim bölgede
  • Aslında bu kule iki köye yayın yapıyor.Köylerden biri kulenin arkasında kalıyor diğeri ise önünde.Ondan iki tane anten koymuş olabilirler.
  • Yeni olduğu için garip bir istasyon.
    İstasyon uydu üzerinden şebekeye bağlanıyor. Bu durumda hız düşük ve gecikme süresinin yüksek olması normal. Yine de hızın biraz daha yüksek olmasını beklerdim. Ayrıca anten panellerinin altındaki cihazlar da amfiye benziyor ki 3G hizmeti de verilebilir bu kuleden. Ayrıca bir tane de boşta bir cihaz var biraz daha üstte, bir tane panel daha gelebilir. Alttaki kabin dış tip modüler bir cihaz, ne destekler ne desteklemez bilinmez.
    Hangi köy bu? Radyolink ile ulaşmak zor gelmiş olmalı ki, uydu bağlantısı kullanmışlar. Muhtemelen daha yeni bir istasyon ve üzerine eklenecek parçalar var, işi daha bitmemiş hani. Bir süre daha geliştirilmeye devam eder bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Yeni olduğu için garip bir istasyon.
    İstasyon uydu üzerinden şebekeye bağlanıyor. Bu durumda hız düşük ve gecikme süresinin yüksek olması normal. Yine de hızın biraz daha yüksek olmasını beklerdim. Ayrıca anten panellerinin altındaki cihazlar da amfiye benziyor ki 3G hizmeti de verilebilir bu kuleden. Ayrıca bir tane de boşta bir cihaz var biraz daha üstte, bir tane panel daha gelebilir. Alttaki kabin dış tip modüler bir cihaz, ne destekler ne desteklemez bilinmez.
    Hangi köy bu? Radyolink ile ulaşmak zor gelmiş olmalı ki, uydu bağlantısı kullanmışlar. Muhtemelen daha yeni bir istasyon ve üzerine eklenecek parçalar var, işi daha bitmemiş hani. Bir süre daha geliştirilmeye devam eder bu.

benim gördüklerim büyük çoğunluğu böle hep uydu var yanlarında çünkü köyleri gören kule yok davul gibi anten yani rayolink anten yok sesin ieltilmesini sağlıyor

:) uydu destekli işte güzel dinleme yapamazlar

• krkmz1666 kullanıcısına yanıt
    Dinlemeyi yapabilecek olan her türlü yapar. O uydudan sinyalin bir de Dünya'ya dönüşü var. Uydunun kapsama alanına göre çok geniş bir coğrafyadan dinlenebilir bu durumda. :D

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türksat VSat projesinde okullara uydu ile internet erişimi sağlıyorlardı. Bu baz istasyonu da benzer yada aynı alt yapıyı kullanıyor olabilir. Yayınlar Ka Bandı değil ise olumsuz hava şartlarından yüksek derecede etkileneceklerdir. Yeni uydumuzun Ka Bandı desteklediği düşünülür ise ilerleyen zamanlarda sistem daha strabil hale gelecektir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tek baz istasyonunu 3 operatör kullanıyorsa Turkcell vodafone GSM 900 Avea 1800 kullanıyor nasıl oluyor yav
  • quote:

Orijinalden alıntı: yamyamix

Tek baz istasyonunu 3 operatör kullanıyorsa Turkcell vodafone GSM 900 Avea 1800 kullanıyor nasıl oluyor yav

Zaten bildiğim kadarıyla Avea bazı bölgelerde Turkcell veya Vodafone ile anlaşıp onların kulesinden yayın yapıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yamyamix

Tek baz istasyonunu 3 operatör kullanıyorsa Turkcell vodafone GSM 900 Avea 1800 kullanıyor nasıl oluyor yav

Her iki mod için sinyal verici kurulabilir mesela

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Farkli operatorlerin baz istasyonlari cok yakin olunca bazen frekans cakismasi oluyor ne yazik ki bunla ilgili operatorun teknik birimine sikayette bulunmadikca duzeltmezler.

• yamyamix Y kullanıcısına yanıt
    Üç operatör de aynı frekanstan yayın yapıyor. Aslında yayını yapan cihaz ve donanım tek, sadece telefonun ekranında farklı operatör adının görünmesini sağlıyor. Operatörlerin kendi şebekelerine olan bağlantılar ise daha merkezi bir noktada yapılıyor. Baz istasyonu ile bu nokta arasında trafik ortak taşınıyor, buradan itibaren operatörlerin kendi altyapılarına aktarılıyor.
    Farklı frekans ekstra anten ve diğer donanım demek ki, masrafı arttırıyor. Zaten nüfus yoğunluğu düşük diye yatırım yapılmamış yerler buralar. Tek istasyon üç operatörün de trafiğini taşıyabildiği için çok fazla masraflı bir şeye ihtiyaç olmuyor.

• Yalniz bi arastirma yapin turkiye genelindeki ozellikle kirsal alandaki istasyonlari inceledigimizde en cok baska operator kulesi kullanan vodafonedur. Vodafone hem turkcellin hem de aveanin kulelerine antenlerini koyuyor. Hatta bi ornek vereyim. Gerci istanbuldan olacak. Bogazici Köprüsü'nde avrupa girisinde turkcell ve aveanin yanyana iki istayonu var. O istasyonlara vodafone kendi antenlerini takti. Turkcellin kulesine kopruye dogru olan aveanin kulesine avrupa yakasi istikametine bakan anten koydu. Ozetle sadece avea diil bunu turkcell ve vodafone da yapio. Bence yapilmalida bi bolgede uctane istayon gereksiz tek kuleye uc hattin antenin uzerine koysunlar goruntu kirliligi olmasin. Son zamanlarda avea ve vodafone ayni binaya ayni cubuga ikisi birlikte ayri anten koyuyo. Bence cok mantikli.

• quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Üç operatör de aynı frekanstan yayın yapıyor. Aslında yayını yapan cihaz ve donanım tek, sadece telefonun ekranında farklı operatör adının görünmesini sağlıyor. Operatörlerin kendi şebekelerine olan bağlantılar ise daha merkezi bir noktada yapılıyor. Baz istasyonu ile bu nokta arasında trafik ortak taşınıyor, buradan itibaren operatörlerin kendi altyapılarına aktarılıyor.
    Farklı frekans ekstra anten ve diğer donanım demek ki, masrafı arttırıyor. Zaten nüfus yoğunluğu düşük diye yatırım yapılmamış yerler buralar. Tek istasyon üç operatörün de trafiğini taşıyabildiği için çok fazla masraflı bir şeye ihtiyaç olmuyor.

Yani operatörLer ULUSAL ROAMiNG mi yapmaya başladıLar?
  • Bir ara yani 2-3 sene önce 3 operatörün baz istasyonlarını bir direkte toplama konusu olmuştu. Sanırım onun sonucu..
  • serdarski S kullanıcısına yanıt
    Hayır, ulusal dolaşım değil bu. Evrensel fondan alınan parayla yapılan baz istasyonları üç operatöre de hizmet vermesi amacıyla kuruldu, işi yapması için operatörlere ihale yapıldı. En düşük teklifi veren Turkcell ihaleyi aldı ve baz istasyonlarını kuruyor. Sadece bu süreç kapsamında kurulan baz istasyonları aynı anda tüm operatörlere hizmet verecek şekilde ayarlı. Şu an işin arkasında Turkcell var ama aslında o da diğerleri ile aynı konumda. Üçünün de kullanımına açık baz istasyonu işte bunlar. Teknik olarak nasıl bilmiyorum ama fiili olarak dolaşım falan yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sis651 -- 20 Eylül 2014; 19:30:11 >
  • Saol bilgilendirme için...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.