Şimdi Ara

Korsan Kitaplar Hakkında... (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
330
Cevap
4
Favori
12.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Orjinal kitapların fiyatlarının pahalı olmasının nedeni satılan kitapdan bir kişinin değil birçok kişinin cebine para gitmesidir. Kitabın yazarı, Yayınevi, Satıldığı mağaza, Kapak tasarımcısı, Devlete ödenen vergisi, vs. daha birçok şey hesaba katıldığında kitap abarttığınız kadar pahalıya satılmıyor.

Korsan kitap satan yerlerin cebinden matbaaya verdikleri para dışında hiçbir gideri olmadığı için ve baskı kalitesini düşük tuttukları için kitabı raftaki fiyatından oldukça ucuza satabiliyorlar. Ama bu durumun pek etik olduğunu söyleyemem, hatta hırsızlık olduğunu bile söyleyebilirim. Hem sattığı malın vergisini ödemediği için devletten çalıyorlar, hem de kitabın oluşmasında emeği geçenlerin hakkını yedikleri için onlardan çalıyorlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: karakaleli

quote:

Orijinalden alıntı: Man44

Anlamadığım konu şu.

Korsancılar emek veriyor dedini. Evet bir nebze emek veriyorlar.
    Kapağı soluk renkte basıyorlar.
    Sırt kısmını yamuk yapıyorlar.
    Kitabın içindeki yazıların rengini açık yapıyorlar.
    Kitabın boyutunu yamuk yapıyorlar.
    Kitabın içinden sayfa çıkartıyorlar.
    Sahte bandrol basıp yada ilk okul kitaplarının üzerinde ki bandrolleri söküp kitaba takıyorlar.
    Okuyucucunuz zevkini batırmak için elinden geleni yapıyorlar.
    Verdikleri emek bu.

Kalite aynı demişsiniz. Kağıt aynı demişsiniz. Acaba orjinal kitapla korsan kitabı karşılatırdınız mı?

Benim bütün kitaplarım orjinal. Sevdiğim kitapları gerekirse boğazımdan kısıp alıyorum.

biraz abartmıssın
    'Kitabın içinden sayfa çıkartıyorlar. ' böyle bişey yok

ben daha ilgincinide gördüm arkadaş açlık oyunlarının 2. kitabını almış kitabın yarısından sonra kitabı ters tutup okumak zorunda kalıyorsun metroda otobüste düşünsene okurken kitap ters millet bakar napıyor bu herif diye

• Bir çok yayınevinde çalışan insan ve yayınevi sahibi tanıyorum inan bana durumları sokakta o korsan kitap satan insanlardan daha kötü. Çünkü hırsızlık kolay yoldan fazla kazandırır.
  • haftada bir kitap okumaya çalışan biri olarak kitaba 20+ tl bayılamam. hele kırtasiye, normal kitapçılara giderseniz fiyatları iyice dayıyorlar. en iyisi kitapyurdu, dr.com gibi siteler veya gittigidyordan 2. el toplu alımı benim için.
  • tüm yorumları okudum ancak kimse şu olayı gözden kaçırmasın!!

ülkemizde ortalama orjinal bir kitabın fiyatını ve X ülkesinde(fransa olsun isviçre olsun siz seçsin ülkeyi) ortalama orjinal bir kitabın fiyatını ele alın. bu fiyatları karşılaştırın!!!

bu yeterlimi tabiki değil.
    2. olarak ülkemizde kişi başına düşen milli geliri ve X ülkesindeki kişi başına düşen milli geliri ele alın.
    ülkemizdeki kişi başına düşen milli gelirle kaç orjinal kitap alınır
    X ülkesinde kişi başına düşen gelirle kaç kitap alınır

farkı göreceksiniz.

fiyat olarak avrupadan ucuz falan diyenler var ama avrupadaki adamların aylık geliri bizim kaç katımız önce onu bi düşünün. yurtdışındaki insanlar orjinal kitap-filmi bize göre daha kolay alıyorlar bu bir gerçek. adamların gelirine göre bir orjinal kitap çok koymuyo ama türkiyede cidden koyuyor.
    bence kar oranlarını düşürmeli basımevleri.

ayrıca benim düşüncem şudur ki
    ülkemizde korsanlar kaldırılırsa basımevleri açgözlülük yapacağını ve fiyatları daha da yükselteceklerini düşünüyorum. Ülkemizde her bir kurum, insan nasıl hizmet vermeden daha fazla para kazanırımın peşinde

ben okuma kitabı almam. liseye kadar orjinal ders kitapları aldı ailem.
    lise ve üniversitede 2. el ders kitapları aldım. toplasan 10-15 kitap okudum onu da arkadaşlardan

uzun yıllar sonra ilk kitabımı aldım dün yüzükler orjinal aldım çünkü arşivlik

• Forum ortamında her tür orjinal yazılımı crakleyerek paylaş, paylaşım site isimlerii yıldızlayarak kasabnın namusunu kurtar sonra da brada korsana hayır de; bunun neresi etikle uyuşur, üstelik bu ülkede korsancılığı yapanların yayınevleri olduğu (en azında bir kısmı) yargıyla tesbit edilmişken. Korsana verilen para her türlü yazardan değil (emeğin gerçek sahibi olan), yazarı da okuyucu da kazıklayan yayınevinden (ne yazık ki devletten çalıyoruz, o da gerçek baskıları devlete doğru bildiriliyorsa) geri alıyoruz. Üstelik forum sitelerinden e-kitap indirirken ne yaptığımızı da biraz düşünsek... Her türlü KORSAN EVET diyoruz farkına varmadan!
  • Açıkçası ayda 4-5 tane korsan kitap alabilecek iken , ayda 1 tane orjinal almayı tercih ederim.Orjinal kitap almak daha iyi diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Anlamadığım konu şu.

Sahte bandrol basıp yada ilk okul kitaplarının üzerinde ki bandrolleri söküp kitaba takıyorlar.
    Verdikleri emek bu.

Kalite aynı demişsiniz. Kağıt aynı demişsiniz. Acaba orjinal kitapla korsan kitabı karşılatırdınız mı?

Benim bütün kitaplarım orjinal. Sevdiğim kitapları gerekirse boğazımdan kısıp alıyorum.

biraz abartmıssın

Malesef böyle bir olay başıma geldi. Melekler ve şeytanlar korsan almıştım. 496. sayfadan tam gazı aldım okuyorum kitapı bir baktım 177 'ye dönmüş sonra 192. sayfaya kadar böyle gitmiş sonra 513'ten devam etmiş. Yani aradaki sayfaları çevremdeki okuyanlara sorarak tamamladım... Açıkcası gerçekten sinir bir durumdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: HyDro-X-GEN

quote:

quote:

Anlamadığım konu şu.

Verdikleri emek bu.

biraz abartmıssın

Malesef böyle bir olay başıma geldi. Melekler ve şeytanlar korsan almıştım. 496. sayfadan tam gazı aldım okuyorum kitapı bir baktım 177 'ye dönmüş sonra 192. sayfaya kadar böyle gitmiş sonra 513'ten devam etmiş. Yani aradaki sayfaları çevremdeki okuyanlara sorarak tamamladım... Açıkcası gerçekten sinir bir durumdu.

Man44 e kesinlikle katılıyorum. Okumamamız için ellerinden geleni yapıyorlar. Bende arkadaşımdan Açlık Oyunları'nın korsanını alıp okumuştum. Bir baktım birkaç sayfaya Ateşi Yakalamak'ın sayfasını basmışlar. İşte o an nefret ettim.

• Senin düşünce tarzına göre hareket edersek bu olayı başka bir meslek içinde kullanabiliriz. Örneğin, mimar binayı tasarlayan en ince ayrıntısına kadar düşünen fikir adamıdır ama binayı yapanlar amelelerdir. Örnekten hareketle sana göre mimarlar para kazanmasın aynı işi amelelere bırakalım onlar kafasına göre yapsın daha ucuza gelsin. Uzun lafın kısası, kitabın yaprağı için vermiyoruz biz o parayı yazar kalemle kağıdın üstünde dans edebildiği için veriyoruz. Ayrıca bişeyler yazabilen insanların 20-30 tl kazanmasıda gerekir. Çünkü, herkes okuyabilir ama az insan yazabilir. Özetle: Korsan emek hırsızlığıdır, korsana hayır (!)
  • quote:

Orijinalden alıntı: VeRMİNaaRD

quote:

quote:

Anlamadığım konu şu.

Verdikleri emek bu.

biraz abartmıssın

ben daha ilgincinide gördüm arkadaş açlık oyunlarının 2. kitabını almış kitabın yarısından sonra kitabı ters tutup okumak zorunda kalıyorsun metroda otobüste düşünsene okurken kitap ters millet bakar napıyor bu herif diye

• quote:

Orijinalden alıntı: janjanahmet

Açıkçası ayda 4-5 tane korsan kitap alabilecek iken , ayda 1 tane orjinal almayı tercih ederim.Orjinal kitap almak daha iyi diye düşünüyorum.

Katılıyorum
  • Hakikatten çok yazık. Korsan'ı savunanları görmek. En kutsal faaliyet olan ''okumak'' için bile hırsızlığı savunmak ne kadar acı olsa gerek.
    Dünyadan örnekler veriliyor birde. Şurda ki ülkenin milli geliri şu kadar bizde ki bu kadar. En pahalı benzinini kullanırken araba almaktan geri kalmayan bir millet kitaplara gelince arz/talep eğrisi çizip iktisatçı kesiliyor başımıza...

Diğer arkadaşların dediği gibi ayda bir kitap alırsın ama orjinal alırsın. O kadar da bütçen yoksa sahaflara gidersin onlar değişim yapar sana. Ya da d&r internet sitesi uygun oluyor. Benim gibi toplu alım yaparsın 50tl üstü kargo parası da ödemezsin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: nuwanda87

Hakikatten çok yazık. Korsan'ı savunanları görmek. En kutsal faaliyet olan ''okumak'' için bile hırsızlığı savunmak ne kadar acı olsa gerek.
    Dünyadan örnekler veriliyor birde. Şurda ki ülkenin milli geliri şu kadar bizde ki bu kadar. En pahalı benzinini kullanırken araba almaktan geri kalmayan bir millet kitaplara gelince arz/talep eğrisi çizip iktisatçı kesiliyor başımıza...

Diğer arkadaşların dediği gibi ayda bir kitap alırsın ama orjinal alırsın. O kadar da bütçen yoksa sahaflara gidersin onlar değişim yapar sana. Ya da d&r internet sitesi uygun oluyor. Benim gibi toplu alım yaparsın 50tl üstü kargo parası da ödemezsin..

hocam eğer bana dediysen milli gelirlerle ilgili benim korsanı övdüğüm falan yok. sadece başlıktaki tüm cevapları okudum ve ülkemizdeki kitap okuma oranının azlığından bahsedenler olmuş. Diğer ülkelerin 10 da 1 i kadar bile okumuyoruz denmiş. Ben de ülkemizde orjinal kitapların avrupaya göre bütçemize göre daha pahalı olduğunu belirttim. Bence bu faktör de okumanın azlığını etkileyen bir faktör.
    sonuçta adam orjinalini alamıyor korsan da almak istemiyor ve kitabı almıyor sonuçta

ha ben korsanı övmedim ama inanıyorum ki korsanlar kalkarsa eğer orjinallerin fiyatınının inadına artacağı inancındayım ülkemizde herkes nası kar yaparız peşinde

• Ben eskiden korsanı, fiyatlardan ötürü savunur ve de çokça alışveriş yapardım. Zaman ilerledikçe, belli kitabım oldukça, bilgi birikim artınca korsanın çok yanlış bir şey olduğunu farkettim. Şimdi yerli kitapların tamamını artık orijinal alıyorum, daha adı duyulmamış kitabevleri ve interneti kullanınca %30 civarı indirimli oluyor. Sonra kitap takas olayı var, içime sinmeyen beğenmediğim kitapları arkadaşlarımla takas ediyorum. Ayrıca orijinale verilen paranın kıymeti daha fazla emin olun...
  • Elazığda yaşıyorum. Halk kütüphanesi resmen çocuk bahçesi. Ne bir kitap var ne de aklı başında adam var. üniversitenin kütüphanesi ondan iyi ancak orada da güncel kitaplar kesinlikle yok. Olsa dahi bir kitabı 3 hafta bekledikten sonra aldım kitabın halide içler acısıydı. Bu yüzden kimse bana kütüphane diyemez. Yalan o işler. İkinci el diyenler var. Burada ikinci el roman satan bildiğim 3 yer var. Geri kalan sadece soru bankaları ve sıfır korsan kitaplar satıyor. Sahaf adam korsan kitap satıyor! o üç sahafta da kitap bulmak neredeyse imkansız. Aşırı derecede şansınız varsa ancak bulabilirsiniz. Eğer aradığınız bir seri kitapsa bulmanın açıkca söylüyorum İMKANSIZ. Bu durumda kimse bana sahaflarıda öneremez. Fantastik kitap okuyorum. Okuduğum kitapların tamamı seri kitaplar. En basidi Tolkien in sıfır kitaplarının 5 ine en iyi ihtimalle 100 lira gibi bir para vermem gerek. Bunun yerine korsan 20 kitap ediyor. 5 kitap nerede 20 kitap nerede. Ki bu sadece 5 kitaplık bir seri için. Açıkca söylüyorum. Yayın evleri okurun cebindeki parayı almak için yazarların gölgelerine saklanmış haramilerdir.Benim fantezi tapacak bütçem yok bu yüzden. APTAL YERİNE KONULMAYA HAYIR,KORSANA EVET.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aelin-uial

Kitaplar pahalı mı? Nasıl bir hale gelmişiz arkadaş. Korsan kitabı savunanlar var...Öğrenciyim arkadaşlar. Günlük harçlığım 10 lira. Buna 2 öğün yemek ve ulaşım dahil. Günde kenara ne kadar para koyabildiğimi siz düşünün, bir de sevgilim var.

Geçen seneden beri aldığım orjinal kitap sayısı altmışı geçmiştir. Yer yer internetten yer yer sahaflardan yer yer de d&rdan aldım. Hesaplı kitap nasıl mı alınır? Böyle :

FAHRENHEIT 451 (İngilizce) 8 Liraya
    SEMERKANT 5 Lira
    BAB-I ESRAR 7 Lira (Bu hele çok ucuza geldi.)
    İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK 3 Liraya aldım.

Kitapların durumları da çok iyi seviyede. Nadirkitap.com'dan aldım. Siz hala korsanı savunmaya devam edin.

Aldığım para 350-400 lira. 100 kira, 50 fatura, 50 mutfak, 10 aidat her ay eve vermem gereken ZORUNLU PARA. Minübüse binmemek için üniye bisikletle gidiyorum. Üniversite evinde 2 3 liraya yemek dahi yemiyorum. Fantastik kitap okuyorum. Ayda kaç kitap alırım sen söylede bileyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: nuwanda87

Hakikatten çok yazık. Korsan'ı savunanları görmek. En kutsal faaliyet olan ''okumak'' için bile hırsızlığı savunmak ne kadar acı olsa gerek.

polisiyelerin 1960lı yılların baskısını alan biri olarak evet orijinal okunmalıdır fekat yayınevlerinin kitabı 20+ tl fiyatlardan satması da eleştiriye sonuna kadar açıktır. ayrıca haftada bir kitap okuyan biri olarak yeni çıkan kitapların fiyatını düşmesini bekleyip 3-5 yıl öncesine hatta 50 yıl öncesine ait polisiye-macera kitaplarını alıyorum. j. c. grange aşığı biri olarak yaza türkçesi çıkacağı söylenen "yolcu" kitabını bir yandan bekliyor bir yandan da en az 25 tl olacak çıkış fiyatı cebimi yakar diyorum. istanbulda korsanı 5tlye satılacaktır muhtemelen. aradaki kat ve uçuruma yazık.
    benzin karşılaştırmanızı alakasız buldum çünkü benzine para verirken mecburiyetten veriyoruz ve benzin insana estetik zevk+bilgi vermez. sahaf öneriniz doğru tespit olsa da küçük illerde sahaf ya yok ya da sözde sahaflar uçuk fiyatlarla adam kazıklamaya çalışıyorlar. çevremdeki kitapseverlere şiddetle öneriyorum: kitap alacaksanız mahallelerdeki kırtasiyelerden uçuk fiyatlara almayın onun yerine dr.com.tr, kitapyurdu.com gibi sitelerden dediğiniz gibi toplu biçimde alın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Smoch

Yazarlar,yayınevleri diyorlar ki korsanla mücadele yapılmıyor.Emek hırsızlığı yapılıyor,emeğimizi çalıyorlar.Böyle olursa kitap yazılamaz falan feşmekan.20-30 ytl arası bir kitap.Peki korsanı?Sadece 5 ytl.Hangi emek her okuyucudan 25ytl daha fazla alma hakkını veriyorki size?Siz emek veriyorsunuz da korsancılar emek vermiyorlar da yoktan mı yaratıyorlar kitabı?Kalite aynı kağıt aynı ama fiyat 7katı kadar.Yap sen de korsancının fiyatından bak bakalım kitap okunuyor mu bu ülkede okunmuyor mu?Adam öğrenci,yemeyecek,içmeyecek,kitap alacak.Aldığı kredinin yarısını 2kitaba verecek.Sen de kitabın yazarı olarak zengin olacaksın.Kimin sırtından.Okuyucularının.Yapacaksan sanatını Sanat halk için yapılır unutmayacaksın.Kolay yoldan zengin olmak!Burası Türkiye,yok öyle!Korsan kitapçıları sonuna kadar destekliyorum.

Edit:İmla

Son cümlen biraz bozdu işi yoksa iyi gidiyordun kardeş Şimdi korsan kitapçılarında kimisinde paranın kötü yerlere gittiği hakkında söylentiler oldukça yaygın. Ama burada en çok kazananlar yayın evleri. Basıyolar 1.sınıf kağıda ama yazılarda kalite desen nerde ? Yapışkanlar sökülmeye başlıyor birkaç ay sonra. Ama janjanlı bir kapak iş tamam. Kitap okumaya teşvik edileceğine kitaptan soğutuyor fiyatlar. Diyorlar maliyet kurtarmıyor ama bakıyorsun 4 ay sonra indirim reyonunda %70 indirimli satılıyor. Çelişkiler çok..

• Hala korsanları destekleyenler var. Hiç mi utanmanız yok ? Bizim burada köprüde korsanı 5 tl ye satan adam dükkan açtı şimdi arkasına ders kitaplarından bulduğu bandrolu yapıştırarak yarı fiyatına veriyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.