Şimdi Ara

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] (3597. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
98.169
Cevap
237
Favori
4.379.120
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
250 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 35953596359735983599
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Şanslıyız ki elimizde o dönemden farklı olarak hastalık konusunda bilgi,daha güçlü ilaçlar ve tedavi yöntemleri ve en önemlisi aşılar var.Zaten kısıtlamalar vs geçici önlemler.3 vaka kalsın açınca yine artacak vakalar.Virüs hiç gitmeyecek bu çok belli ama etkisi azaltılacak ve grip gibi hayatımızda olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karman121 -- 1 Mart 2021; 12:30:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sadece 5 ilde kısıtlama gevşetilcek

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU]
  • Hadi kalk kalk lütfen kalk artik Allah aşkına haftasonu eyyy haftasomu kalkk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kozmozun delisi -- 1 Mart 2021; 14:2:50 >
  • @vonderplanitz hocam bugün ne kadar haklı olduğunu anlamış oldum dünya yeni bir düzene giriyor kölelik düzeni bu sokakların her yerinde polis bekçiler var maskeden ceza yazıyolar bende yedim ceza arabada tek başıma maske takmadığım için normalleşme diye bişeyin olmadığı anladığım yaşlı bi amcanın burnu açıktı bekçi yanına gidip maskeni kapat dedi nefes dahi aldırmıyolar her yerde polis çevirmeleri var şuan denetim valilere geçmiş durum çok daha kötüye gidiyor bi kezde parkta tek başıma maskesiz oturuyorum diye ceza yemiştim

• Az önce dukkana bir satici geldi.50li maskeyi 10 liraya satiyorum dedi.Salgin zamani 120 liraydi bu meret.

• Tornado of Souls kullanıcısına yanıt
    150 liraya bir paket almıştım. Dün lafını edip güldük bizimkilerle...
  • ne kadar karakteri yüksek oldugumuzu gosteriyor maske fiyatlari esnafimiz sonra isimiz rast gitmiyor diyor.

• Dün konuya yazdığım mesaj silinmiş nedense, şikayet edilse bildirim gelirdi uyarı mesajı diye, modlardan biri yazdıklarıma bozuldu ya da birinin kuyruğuna bastık.Mesajda hakaret içeriği de yoktu oysa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alakurt79 -- 1 Mart 2021; 16:18:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

Haziran'dan beri haftada 4 gün spor salonundayım.

Sokakta asla maske takmıyorum.

Her akşam 10'dan önce eve girmiyorum.

Çoğunlukla metrobüs ve otobüste de maskesiz geziyorum.

wow ne kadar da cool bir insan

• captain_turkiye kullanıcısına yanıt

Mesela covid pandemisinin yalan ve bir aldatmaca olduğunu iddia edenlerin hangi savlarına destek bulamadıklarını ve siz hangi savlarınıza karşı cevap veremediklerini ve kanıtlar sunamadıklarını belirtir misiniz?

Çünkü ben bu başlıkta değil ama uluslararası başlıklarda bu tartışmaları takip ediyorum. İnanın pandemi ve yasaklarını, kamuoyuna açık platformlarda, kanıtlarıyla savunan birilerini bulmakta güçlük çekiyorum. Hep yasakların saçmalığını anlatanlar geri de kalıyor.

Sanki yasakları eleştirenler komplo teorisyeni aklını kaçırmış insanlarmış gibi sunuluyor da o çok akıllı yasakları savunanlar hiçbir o aklını kaçırmışların karşısına çıkmıyor.

Ben insanlara sadece https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries bu sitesine girip, covid ölümlerini nüfusa göre (Deaths/1M pop) sıralamasını istiyorum. Bu sıralama en yüksek ölüm oranına sahip ülkelerin tamamı en sıkı önlemleri ve yasakları almış ülkeler. Düşük nüfusluları olan Gilbartar ve San Marino'yu ihmal ettim. Dünya'da bir numara Çekya, 2. Belçika, 3 Slovenya, 4 İngiltere, 5 İtalya, 6 Karadağ, 7 Portekiz, 8 ABD, 9 Macaristan, 10 Bosna.

Hepsi ABD' hariç hepsi Avrupa ülkeleri, dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip, en yüksek milli gelire sahip ve hepsi salgın en başından beri en sıkı önlemleri almış ülkeler. Belçika neredeyse 1 yıldı sokağa çıkma yasağı uyguluyor. Almadıkları önlem yok ve az farkla dünya 2.siler.

Sonra en az ölüm yaşanan ülkelere bakalım. Küçük ülkeleri ve çok düşük oranda test yapanları ihmal edeyim. 202. Kamboçya, 201 Brundi, 200 Tanzanya, 199 Tayvan, 198 Vietnam, 197 Moğolistan, 196 Bhutan ki 1milyon kişi başına 681bin test ile Avrupa'daki çoğu ülkeden daha fazla test yapmışlar. Moğalistan'ın test sayısı da yüksek.

Çin mesela 190. sırada kişi başına ölüm sayısında. Nasıl oluyorda salgının merkezi olan ülke aşı yapmadan salgını bitirdi ve dünyanın en düşük covid ölümü olan ülkelerinden biri oldu? Avrupa'da en başından beri önlem almayan Beyaz Rusya 92. sıra ile Avrupa'nın en düşük ölüm oranına sahip ülkelerinden.

Listenin geri kalanına bakarsanız bütün fakir ülkeler Afrika, Orta Asya ülkelerinin en alt sıralarda olduğunu görürsünüz. Dünya ortalaması 76. ve 77. sıra arasında 77 ve aşağısında olan sıkı önlem almış neredeyse ülke yok. Sıkı önlem almamış ve 76 ve üstünde almamış ülke tek tük.

Ortada net bir şekilde ters orantı var. Ne kadar zenginsen, ne kadar sıkı önlem alırsan, ne kadar sağlık sistemin covid'e odaklanırsan, ne kadar gelişmiş sağlık sistemin varsa covid'ten o kadar çok ölüyorsun. Sonra bütün bu önlemler insanların sağlığını korumak için diyorlar! Buna inanmayanlar komplo teorisyeni oluyor! İnananlar ise bilinçli, topluma karşı saygılı, işi dahil en temel insani haklarından vazgeçmiş fedakar yurttaş oluyor!

Benim gibi komplo teorisyenlerine göre ise daha önceki bir çok bilimsel çalışmanın kanıtladığı gibi insanoğlunun koyundan çok da farkı yok. Kitle iletişim araçlarını, otoriteyi doğru kullandığınızda ne kadar saçma olursa olsun bir şeyi toplumsal norm haline getirebiliyorsunuz. Küreselleşmenin çağında, iletişim olanaklarının bu kadar ilerlediği zamanda bile insanlar kendi küçük çevrelerinin dışına çıkamıyor. Dünyaya bakamıyor. Kendi önüne ne sunulursa onu kabul ediyor.

Asıl sorun ise insanların bu kadar ilkel algı seviyesinde olduğunu kabul etirmesini engelleyen koca bir egoya sahip olması. Boşu boşuna önce kendi tanı dememişler. Her tarafta yalan olduğu belli bu pandemi oyununu nasıl savunmaya çalışıyorlar? Sırf kandırıldıklarını kabul etmemek için. Artık insanların aptallıkların şaşırmayacağım diyorum ama yine de şaşırıyorum. Bu pandemi oyununda benim moralimi bozan tek şey çoğu insanın bu haliydi. Gerçekten algısı açık insan sayısının azlığıydı. Sonra da dünyayı küçük kendini gizleyen bir süper zengin elit tabaka yönetiyor denildiğinde bunu söyleyenleri aklını kaçırmış olarak görüyorlar. İnsanlar bu kadar kolay kandırılabilirken ve yalanlara bu kadar çok inanmak isterken küçük bir elit tabakanın yalanlarla dünyaya hükmetmelerine değil hükmetmemelerin şaşmak gerekirdi. Asıl bunca koyun olmak isteyen varken birinin çıkıp çoban olmaması şaşırtıcı olurdu.

Büyük biraderlerimiz, elitlerimiz artık bize nasıl bir yaşamı layık gördülerse onu yaşayacağız gibi görünüyor. Hani bu saçmalığı görüyorum ama ne insanları gerçekten ikna etmeye çalışmak ne de kendimi ve ailemi kurtarmak için yırtarcasına çabalamak içimden gelmiyor. Biraz çabalayıp, her şey olacağına varır deyip geçiyorum.

Hayat kaotiktir. Elitlerimizin de planları var. Asıl cevabını merak ettiğim hayat onların planladığı gibi mi gerçekleşecek. Eğer bu kaotik dünyada gerçekten küresel çapta uzun vadeli plan yapıp gerçekleştirebiliyorlarsa ne kadar şeytani olursa olsun kendilerini tebrik ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demirparcasi -- 1 Mart 2021; 18:13:2 >

• quote:

Orijinalden alıntı: demirparcasi

Mesela covid pandemisinin yalan ve bir aldatmaca olduğunu iddia edenlerin hangi savlarına destek bulamadıklarını ve siz hangi savlarınıza karşı cevap veremediklerini ve kanıtlar sunamadıklarını belirtir misiniz?

Çünkü ben bu başlıkta değil ama uluslararası başlıklarda bu tartışmaları takip ediyorum. İnanın pandemi ve yasaklarını, kamuoyuna açık platformlarda, kanıtlarıyla savunan birilerini bulmakta güçlük çekiyorum. Hep yasakların saçmalığını anlatanlar geri de kalıyor.

Sanki yasakları eleştirenler komplo teorisyeni aklını kaçırmış insanlarmış gibi sunuluyor da o çok akıllı yasakları savunanlar hiçbir o aklını kaçırmışların karşısına çıkmıyor.

Ben insanlara sadece https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries bu sitesine girip, covid ölümlerini nüfusa göre (Deaths/1M pop) sıralamasını istiyorum. Bu sıralama en yüksek ölüm oranına sahip ülkelerin tamamı en sıkı önlemleri ve yasakları almış ülkeler. Düşük nüfusluları olan Gilbartar ve San Marino'yu ihmal ettim. Dünya'da bir numara Çekya, 2. Belçika, 3 Slovenya, 4 İngiltere, 5 İtalya, 6 Karadağ, 7 Portekiz, 8 ABD, 9 Macaristan, 10 Bosna.

Hepsi ABD' hariç hepsi Avrupa ülkeleri, dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip, en yüksek milli gelire sahip ve hepsi salgın en başından beri en sıkı önlemleri almış ülkeler. Belçika neredeyse 1 yıldı sokağa çıkma yasağı uyguluyor. Almadıkları önlem yok ve az farkla dünya 2.siler.

Sonra en az ölüm yaşanan ülkelere bakalım. Küçük ülkeleri ve çok düşük oranda test yapanları ihmal edeyim. 202. Kamboçya, 201 Brundi, 200 Tanzanya, 199 Tayvan, 198 Vietnam, 197 Moğolistan, 196 Bhutan ki 1milyon kişi başına 681bin test ile Avrupa'daki çoğu ülkeden daha fazla test yapmışlar. Moğalistan'ın test sayısı da yüksek.

Çin mesela 190. sırada kişi başına ölüm sayısında. Nasıl oluyorda salgının merkezi olan ülke aşı yapmadan salgını bitirdi ve dünyanın en düşük covid ölümü olan ülkelerinden biri oldu? Avrupa'da en başından beri önlem almayan Beyaz Rusya 92. sıra ile Avrupa'nın en düşük ölüm oranına sahip ülkelerinden.

Listenin geri kalanına bakarsanız bütün fakir ülkeler Afrika, Orta Asya ülkelerinin en alt sıralarda olduğunu görürsünüz. Dünya ortalaması 76. ve 77. sıra arasında 77 ve aşağısında olan sıkı önlem almış neredeyse ülke yok. Sıkı önlem almamış ve 76 ve üstünde almamış ülke tek tük.

Ortada net bir şekilde ters orantı var. Ne kadar zenginsen, ne kadar sıkı önlem alırsan, ne kadar sağlık sistemin covid'e odaklanırsan, ne kadar gelişmiş sağlık sistemin varsa covid'ten o kadar çok ölüyorsun. Sonra bütün bu önlemler insanların sağlığını korumak için diyorlar! Buna inanmayanlar komplo teorisyeni oluyor! İnananlar ise bilinçli, topluma karşı saygılı, işi dahil en temel insani haklarından vazgeçmiş fedakar yurttaş oluyor!

Benim gibi komplo teorisyenlerine göre ise daha önceki bir çok bilimsel çalışmanın kanıtladığı gibi insanoğlunun koyundan çok da farkı yok. Kitle iletişim araçlarını, otoriteyi doğru kullandığınızda ne kadar saçma olursa olsun bir şeyi toplumsal norm haline getirebiliyorsunuz. Küreselleşmenin çağında, iletişim olanaklarının bu kadar ilerlediği zamanda bile insanlar kendi küçük çevrelerinin dışına çıkamıyor. Dünyaya bakamıyor. Kendi önüne ne sunulursa onu kabul ediyor.

Asıl sorun ise insanların bu kadar ilkel algı seviyesinde olduğunu kabul etirmesini engelleyen koca bir egoya sahip olması. Boşu boşuna önce kendi tanı dememişler. Her tarafta yalan olduğu belli bu pandemi oyununu nasıl savunmaya çalışıyorlar? Sırf kandırıldıklarını kabul etmemek için. Artık insanların aptallıkların şaşırmayacağım diyorum ama yine de şaşırıyorum. Bu pandemi oyununda benim moralimi bozan tek şey çoğu insanın bu haliydi. Gerçekten algısı açık insan sayısının azlığıydı. Sonra da dünyayı küçük kendini gizleyen bir süper zengin elit tabaka yönetiyor denildiğinde bunu söyleyenleri aklını kaçırmış olarak görüyorlar. İnsanlar bu kadar kolay kandırılabilirken ve yalanlara bu kadar çok inanmak isterken küçük bir elit tabakanın yalanlarla dünyaya hükmetmelerine değil hükmetmemelerin şaşmak gerekirdi. Asıl bunca koyun olmak isteyen varken birinin çıkıp çoban olmaması şaşırtıcı olurdu.

Büyük biraderlerimiz, elitlerimiz artık bize nasıl bir yaşamı layık gördülerse onu yaşayacağız gibi görünüyor. Hani bu saçmalığı görüyorum ama ne insanları gerçekten ikna etmeye çalışmak ne de kendimi ve ailemi kurtarmak için yırtarcasına çabalamak içimden gelmiyor. Biraz çabalayıp, her şey olacağına varır deyip geçiyorum.

Hayat kaotiktir. Elitlerimizin de planları var. Asıl cevabını merak ettiğim hayat onların planladığı gibi mi gerçekleşecek. Eğer bu kaotik dünyada gerçekten küresel çapta uzun vadeli plan yapıp gerçekleştirebiliyorlarsa ne kadar şeytani olursa olsun kendilerini tebrik ediyorum.

Bu dediklerini kanıtlarıyla sunup, hangi elitlerin hangi planlar yaptığını kesin delillerle gösterirsen neden olmasın? Ama şu mesajdaki mantıklar tamamen çıkarım.

Yani "şu şöyle o zaman bu da böyle olmalı" tarzı yaklaşım yapmadan, kendin gibi olmayanlara koyun, kandırılıyor demeden, onları aşağılamadan, sadece senin gibilerin araştırıp, düşündüğünü söylemeden bu tarz iddialarını savunabilir misin? Gerçi şu mesajından bunu yapamayacağın belli. Bakış açınız hep bu şekilde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captain_turkiye -- 1 Mart 2021; 18:23:43 >

• Tornado of Souls kullanıcısına yanıt
    eptt den kargo dahil 50 lisi 8 liraya aldım.😁Bizim millet kadar fırsatçısı yoktur heralde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sızma haber var mı beyler?bence okul yine tatil ama restourantlar falan açılacktır.hafta sonu saat 21:00'a kadar kısıtlamalar kalkabilir
  • demirparcasi D kullanıcısına yanıt
    Her ülkenin demografik nüfüs yapısı farklıdır.Zira Türkiye de nüfüsün büyük çoğunluğu büyük illerde olmakta, sadece İstanbul da nüfusün %20 sine yakın insan vardır.Artı olarak bizde apartman kültürü çoğunlukla, Avrupa ülkelerinde ise daha çok müstakil yapılar öne çıkmaktadır.Yine her ülkenim eğitim seviyesi farklı , kültür yapısı değişiktir.Diğer ülkelerden daha sıkı akrabalık ve arkadaşlık yapısı var bizde.Yine sizin karşılaştırmanızda nüfüs oranları ve yapısını detay almamışsınız.Son olarak gelişmiş sağlık sistemi olduğunuz ülkeleri gördük😁😂

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meeb -- 1 Mart 2021; 18:54:48 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bu risk haritasına nereden ulaşabilirim ?

• Kaç saat konuştu konuştu yaptığı açıklamaya bak risk haritası nerede göstermediler bile

• riskli iller hariç ne demek yav hafif riskli illerde gevşeme yok mu

• Ankaralılar yarın hangi kafede buluşuyoruz hesaplar benden Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] 

• yasaklar kalktı obaaaaaaaaaa

• Özet olarak çok riskli iller (kırmızı) hariç diğer illerde kafe restoranlar açılacak
    Düşük (mavi) ve orta (sarı) riskli illerde hafta sonu yasağı kalkıyor yanlış anlamadıysam yüksek (turuncu) ve çok riskli (kırmızı) illerde pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

• 
Sayfa: önceki 35953596359735983599
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.