Şimdi Ara

konu silinebilir (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
2
Favori
5.533
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konudan benim gibi haberi olmayan çok AMD kullanıcısı vardır. Üst kısımlara taşıyalım konuyu :)

Eve geçince bende güncellemeleri yapıp sonuçları mesajıma ekliyorum.
  • Luke Neil kullanıcısına yanıt
    Çok faydalı paylaşımlar var, yukarı alalım bu konuyu.

Ryzen 5 3600 + MSI B450 Tomahawk ile yazdığınız sorunların tamamını yaşadım.

İşlemci idle'da dahi olsa sürekli 4200mhz çalışıyor.
    CPU idle 42 derece ama boost yüzünden voltaja bağlı sıcaklık sıçramaları oluyor. CPU 60+ derecelere zipliyor saliselik olarak. CPU fan'ı bir açıp bir kapatıyor, deli ediyor...

En son çipset yazılımı & bios herşeyi yükledim ama hiç bir fayda olmadı.

Sonunda bios'dan boost'u tamamen disable ettim. 3600mhz'de mis gibi çalışıyor. Sıcaklık idle sabit 38 derece. Voltajda hoplama zıplama yok, fan sakin çalışıyor.

Yeni bir güncelleme gelene kadar boost kapalı kalacak.
  • sunthewhich kullanıcısına yanıt
    Benim oynadığım oyun işlemciyi %10-12 arası kullanıyor. Sizce boostu kapatmadan kullansam sorun olur mu ?

İşlemci sıcaklığı 60-68 arası değişiyor sürekli oyunda iken.
  • HeLLScOrPioN H kullanıcısına yanıt
    arkadaşlar oyunlar bu seri işlemcilerinizi %100 kullanmayacak tabi fx ile 1080p'de odyssey oynamıyorsunuz.işlemci kullanımı düşük demek işe yaramaz indir 2 ghz'ye kapat 8 çekirdeğini demek değil.boostu kapatmayın smt kapatmayın stok halde kullanın hatta voltajı bile oynamayın bence çünkü 1.275v yaptım ne güzel derken bi cine20 yaparsınız reset atar.şu testi yaptım stabil gibi bir şey yok ben gösterdim her testte farklı ghz ya voltaj oluyor elle oc yaparsanız.bununla da uğraşmayacağımıza göre alın auto kullanın 60 70 olmuş derece mesele değil bence çünkü bir kaç tane işlemci sıcaklığı var biz en yükselenine bakıp gitti işlemci diyoruz.80 85 olup reset yiyen var mı belki işlemci içindeki sensör o yüksek gösteren.ben 470 anakartta 80 küsür derece superposition yaptım 570 derecede de yine 80 küsür oldu testlerde yani bir şekilde ya yanlış sıcaklığa sensöre bakıyoruz ya da bir şekilde bu aletler öyle 70 80 85'te reset atmıyor.yeni bios güncellemeleri ile biraz değişebilir olay şimdilik kullanın.

• Luke Neil kullanıcısına yanıt
    Ryzen Balanced seçeneğinde minimum processor state 99%. AMD'nin makaleden anlaşılan yeni nesil Ryzen CPU'ların çalışma mantığı bu şekilde. Voltaj bana yüksek geliyordu ama AMD boostta 1.5V'a kadar değerler görmeniz normal diyor... Hal böyle olunca tekrar normal haline getirdim tüm değerleri. FAN 'in olur olmadık dönmesi dışında bir problemim yok.

AMD'nin dediğine göre Ryzen Master dışında sıcaklık ve voltaj değerlerini doğru gösteren bir program yok. OK ama anakart bile anlayamıyorsa ortada bir sıkıntı var demektir bana göre. Sonuçta soğutma sistemleri anakarttan aldıkları veriye göre çalışıyor. Fanlar kafayı yiyor, 1sn 2000rpm 1sn 800rpm...

AGESA 1003ABB gelene kadar böyle devam.
  • MSI anakart kullananlar için ; BIOS > Overclock > CPU Features > Quiet and Cool Bu özellik default "Auto" olarak geliyor. Bunu Enabled olarak değiştirdiğinizde Voltaj kitlenme sorunu ortadan kalkıyor. Idle'da voltaj olması gerektiği gibi düşüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Luke Neil

Bu mesaj silindi.
    Kesinlikle katılıyorum
    Ben akşam gigabyte için BIOS içerisinden bakıp buraya yazarım. Hatırlıyorum var advance cpu sekmesinde olacaktı...
  • B350 Prime Plus, Ryzen 5 3600 kullanıyorum. Voltaj fare oynatma ile bile 1.35 bandına fırlıyor. Önemsemiyorum ama oyunlarda zaten 70'i geçmiyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Az önce reddit de böyle bir şey okudum bunu da deneyeceğim akşam.

EDIT 7/13/19 @ 18:28 UTC If your BIOS has the option to set CPU voltage to AUTO or NORMAL, please try setting it to normal. Please also make sure you've installed chipset driver 1.07.07 from amd.com. I have received reports from several people that this resolved their issue. We continue to diagnose the reports, though, and appreciate the data coming in from the community!

Özet olarak diyor ki, Voltajı auto yerine normal seçin. Ve AMD sitesinden en güncel olan 1.07.07 chipset driverlarını kurun...

Bakalım bu işlemi uyguladıktan sonra yine voltaj hoplaması zıplaması söz konusu olacak mı sistem boşta iken...

• hasskabal kullanıcısına yanıt
    yeni bios gelmeden belki birden fazla gerekecek ama bu atlar sakinleşmez öyle ayarla sürücüyle falan.

asuslarda normal diye bir ayar yok auto offset manuel var.coolnquiet'i de görmeyeli yıllar oldu.
  • Şimdi sonuç olarak voltaj sabitlemek mi daha mantıklı yoksa biosu defaulta alıp global c state ve amd colinquieti enabled mi yapmak daha mantıklı. Sıcaklıktan ziyade performans benim için daha önemli bu durumda. Birde 2600x benim işlemci

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sunthewhich kullanıcısına yanıt
    Bende sürekli 2700rpm wraith max

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • herkes konuya odaklanmışken , ben bir soru sorayım.

işlemci 2600 , asus b450f le kullanıyorum
    stok soğutucu 3800mhz 1.218v ile stabil kullanıyorum

uzun intel macerasından geldiğim için çözmediğim bir sorun var

cpu-z ile kontrol ettiğimde , cpu çarpanı 13'lere kadar düşüp 1300mhz'lere kadar iniyor fakat core voltage asla kıpırdamıyor, bu idle'da 1300mhz çalışmasını anlamsız kılıyor çünkü cpu hep 55-60c arasında geziyor.

manual voltaj verince kıpırdamaz diyenler olacaktır fakat intel'de aynı şekilde çarpan ve voltaj verdiğim halde core voltage 1.2'lerde 0.70'lere kadar düşüyordu

nerede hata var sizce?
  • losthell kullanıcısına yanıt
    manuel voltaj verirsen düşmez amdde inteli bilmem konumuz değil. voltaj auto olacak güç seçenekleri balanced olacak en düşük işlemci yüzde 5 olacak amma velakin manuel oc yaptığında bu da her zaman yemez. turbo ile iyi olmuyor mu 3.8 yapıyorsun yüksek bir hız da değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.