Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (315. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: tarum73 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 6 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
30.149
Cevap
529
Favori
1.261.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 313314315316317
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    tesisat eskiyse tesisatta/peteklerde tıkanıklık olabilir
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    3 oda kuzey cephe salon mutfak doğu cephe

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sistemcomputer S kullanıcısına yanıt
    oda1:140cm pkkp 22/60
    oda2:120cm
    oda3:120cm
    salon:140cm+140cm
    mutfak:70cm
    koridor:100cm

petek markası:demirdöküm plus,petekleri alttan değil üstten bağlatın,koridordaki petek ve banyodaki havlupan hariç,kalan peteklere danfoss ra 2000 termostatik vanalar taktırın
    kombi olarak bütçeniz varsa premix yoğ kombi alın
    baymak duo tec,eca scot,airfel digifel premix,bosch condens 2500w,buderus gb62
    hermetik kombi alacaksanız ve kombi mutfakta olacağına göre sessiz hermetik kombi tercih edin:bosch class 6000w veya bosch class 2000w,buderus u22
    koridora kaliteli hassasiyeti en az 0.5c kaliteli oda termostatı alın:siemens rev 24,honeywell cmt707,danfoss tp 5001,bunun yanında bu markaların kablosuz oda termostatı da olur
    kombinin altına plastik kombi bağlantı seti değil metal/tam geçişli pirinç vana isteyin,kombinin bacası yukarı doğru hafifçe %3-5 eğimli olacak

izmirdeki esnaflar yazdıklarımın çoğuna itiraz edecekler,gelişime açık firma tercih edin,iş bitmeden parayı vermeyin ve izmirgaz performans değerlendirme listesinde ilk 30-35firma arasından tercih yapın listede en altta olanlardan uzak durun
    http://www.izmirgaz.com.tr/userfiles/pdf/izmirgazyetkifirmaperformans.pdf

• 31 aralık'a kadar BAYMAK DUO TEC,BAYMAK BRÖTJE NOVADENS,BAYMAK İDEE 7yıl garanti

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]
    aşağıda belirttiğim kombi için nasıl bir oda termostatı tavsiye edersiniz?

airfel integrity km3-24ce hermetik convansiyonel kombi (22,016 kcal/h) 25,6 kw

Ayrıca oturduğum ev 85 m2 toplam 5,7 m petek + havlupan mevcut, tasarruflu kullanım için ne tavsiye edersiniz?
  • cevdo41 C kullanıcısına yanıt
    Kaliteli oda termostatı birkaç mesaj yukarda modelleri yazdım
    Kombiye yakın birkaç peteğe ve mutfağa kaliteli termostatik vanalar

• Abi yeni kombi alacağım ama hiç anlamıyorum herkesin dediği tek şey yoguşmalı olsun.
    Bana ne marka model bi kombi önerebilirsiniz.Evim 2+1 Bütçem ise 2.000 Tl Kadar.
  • Merhaba, 100m2 giriş kat dairemde yerden ısıtma sistemi bulunmakta. evin altında kapalı garaj var, buderus logamaxx u122 kombiyle oda termostatıyla ısınma problemi yaşamadan, sıcak su kullanımında sıkıntı yaşamadan, aşırı yüksek doğalgaz faturaları da ödemeden 2 kış geçirdik. tek sıkıntı çok kullanmadığımız odanın ısıtma borusu ısınmamasıydı, tesisatı yıkayarak çözebileceğimizi düşündüğüm için çok üzerine düşmedim. kombinin boileri geçen sene çatladı, evden taşınma ihtimalimiz olduğu için geçici bir çözüm olarak çıkma bir boiler taktırarak geçen kışı geçirik.

bu sene bu kombi ile devam edemeyeceğimiz belli oldu, sürekli basınç kaybediyordu, geçen gün boilerin tekrar su kaçırmaya başladığını farkettim. Çatlak boiler tekrardan aynı sıkıntı demek. Yeni bir kombi almam gerekiyor ama yerden ısıtma konusunda her ustadan ayrı bir ses çıkıyor.

Getirdiğim bir usta tesisatta çok basit bir filtre bulunduğunu, oraya spritech çamur filtresi takarak bu bozulma işlemine sebep olan sorunu çözeceğini söyledi. ECA Confeo kombi ile sıkıntı yaşamayacağımı söyledi. bu devirde yoğuşmasız kombi satın almanın çok mantıklı olduğuna ikna olamadım, üstelik burada ECA Confeo için sıcak suyu kullanımında dalgalanma yaşattığı şikayetlerini okudum

Bir başka usta da yerden ısıtma tesisatı için ayrı bir plaka eşanjör tesisatı kurarak, yerden ısıtma tesisatında ayrı bir su dolaştırmayı, kombinin bu eşanjör tesisatını ısıtarak kirlenme sorunuyla karşılaşmayacağını söyledi. bu usta da termoteknik kombi ile sıkıntı yaşamayacağımı söyledi.

ilk usta bahsettiği spirotech filtreden apartman komşularının 3-4'ne takmış, sıkıntı yaşamıyorlarmış ama başka hiç bir ustanın haberi yok böyle bir teknolojiden. Danıştığım diğer firmalar ikinci ustanın bahsettiği ikinci bir tesisat kurma fikrini veriyorlar.

Bu konuda fikrinize danışmak istemiştimKOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratnahcivani -- 2 Kasım 2016; 10:36:48 >

Teşekkür ederim tesisat bildigim kadariyla 7 yillik falan daha once temizlik falan yapildigini zannetmiyorum. Istanbul Merter de ikamet etmekteyim bu civarda önerebileceğiniz tesisat temizlik işini düzgün yapan biri var mı acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarabaci -- 1 Kasım 2016; 16:55:36 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Deatylı,uzun ve bilgilendirici mesajınız için ne kadar teşekkür etsem azdır.

O zaman sizin cevabınız üzerine ben şunları anlıyorum doğrumudur :

Öncelikle evde ısıtılmayan odalarla beraber toplam 220 m2 ve 14,5 metre petek ile benim kombim yetersiz kalıyor şu anda.Yani 28 veyahut 30 kw'lik yoğuşmalı bir kombi almam sanırım şart.Kombiyi'de Vaillant almayı düşünüyorum yine.Biraz araştırınca ecoTEC Plus ve ecoTEC Pro modellerini görüyorum.Sizce hangisini almalıyım.30 kw'lik bir cihaz olarak.Ancak sitesinden kontrol ettiğimde pro olanının 23 ve 28 kw olarak iki modelden oluştuğunu görüyorum.Plus modelide 23-28-34-37 kw olarak 4 çeşit'ten oluşuyor.

Bir diğer eksilklik olan sıcaklık kontrol ekipmanlarını halletmem gerekecek.

Koridor'da her ne kadar 150 cm petek olsada çok sıcak olmuyor.Sanırım 16m2 olması sebebiyle.O bakımdan oda termostatını sanırım oturma odasına monte edeceğim gibi duruyor sizin cevabınızdan.Oda termostatı olarak da Vaillant VR 350 F almayı düşünüyorum.
    Oda termostatını oturma odasına monte edince evde açık olan peteklere (oturma odası iki adet petek,mutfak iki adet petek,koridor bir adet petek ve yatak odası iki adet petek) toplamda 7 adet termostatik vana koyacağım.Bu vanalarıda sizin önerdiğiniz danfoss ra 2000 olarak alacağım.

Bu şekilde olunca diğer kapalı olan peteklere hiçbir işlem yapmıyorum o halde.

Benim yukarda yazdıklarım sizin cevabınız üzerine aklımda şekillenenler.Yanlışım ve hatalı bir düşüncem varsa belirtin yine ona göre şekil alayım:)

Tekrar teşekkür ediyorum.

ilginiz için teşekkürler.bu gün bir doğalgazcı geldi eve baktı, petekleri demirdöküm yazdı, vanaları 5 adet danfos ra 2000 yatay köşe olarak zorla anlaştım, ancak kombi olarak ısrarla buderus GB 012 vereyim GB 062 buraya çok fazla yoğuşma yapmaz diyor, diğer taraftan oda termostatı ON/OFF verelim programa gerek yok diyor ve ne hikmetse koridora oda termostatı takılmıyor artık servis garantiye sokmuyor ve kabul etmiyor diyor, buderus 10 gün önce böyle bir karar almış mış, ayrıca plastik bağlantı seti zorunlu artık metal olmaz alsanda takmam sende taktırma buderus izmir servisleri hiç bir şekilde kabul etmiyor deyip duruyor, sonuç olarak ne yapacağımı şaşırdım.son olarak fiyat açısından, 7.40 petek, 5 adet adet danfos, 1 adet gb 012, 1 adet 50*110 havlupan olcak şekilde 5.000TL fiyat aldım.ayrıca salon 140 salon 140 y.odası 100 mutfak 100 çocuk odası 100 o.odası 100 hol 60 şeklinde petek ölçüleri yazdı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sistemcomputer -- 1 Kasım 2016; 18:46:19 >
  • Merhaba ,Binada merkezi sistemden bireysel kombine dönüş çalışmalrı yapılmakta yüklenici firma daire ici tesisat olarak çelik boru veya kauçuk kaplı spiral çelik boru gfx (muhtemelen firma adı) sistem seçenekleri sunmakta.gfx kanal ile dosendigindenestetik olarak avantaj sağlamakta teknik olarak hangisini önerirsiniz? Ev 130 m2 1.kat ve mantolama mevcut.Firma viessmann kombi onermekte forumdaki paylaşimlardan yola çıkarak daha ekonomik tercih yapmanın doğru olacağını düşünüyorum .önerilerinizi rica ediyorum....tesekkurler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • conjure kullanıcısına yanıt
    Merhaba
    Evinizde aktif olarak kullandığınız alan ve petek metrajı için kombinizin kapasitesi uygun hatta fazla,ayrıca kullanmadığınız petekleri açtığınızda bile kombinin ısıtma devresi yeter
    Kombiniz 28kw kalorifer gücünde ortalama 14-16mt (tesisatın durumu/yalıtım...vs) tesisata yeter siz peteklerin bir kısmını kapatıyorsunuz bence kombiyi değiştirmenize gerek yok
    24kw maximum 140-160m2 alan ve ortalama 11-12mt petek tesisatlar için uygundur(+ -)
    28kw kombiler maximum 180-220m2 alan ve ortalama 14-16 hatta bazen 18mt tesisatlar için uygun

Tabi bu yazdıklarım en üst seviye ve ortalama rakamlar,mevcut kombiniz 28kw ve hermetik sonuçta yoğuşmasız yani verimsiz
    Siz ortalama aktif olarak 75m2 alan ve 7-8mt petek kullanıyorsunuz

Vaillantta eco tec pro ve eco tec plus iki model var
    Pro modellerde daha küçük lcd ekran ve micro akıllı sıcaksu depolama özelliği yok, plus modellerde daha büyük lcd ekran ve akıllı micro sıcak su depolama var

Pro da iki kapasite var 20kw ve 24kw (sizin yazdığınız kombinin sıcak yani şofben gücü 28kw o model vaillant 286-5-5 )
    24/28 olarak tanımlanır yani 24kw kalorifer,28kw kullanım suyu devresi
    Eco tec plus ta ise 4 kapasite var 20kw,24kw,30kw,35kW (hepsinin isimlendirilmesi kalorifer gücünden tanımlanır yoksa vaillant ın 20kw kombisinin şofben gücü 24kw yani 20/24 olarak tanımlanır hepsinde öyledir 30/35, 35/38

Ama siz yine de kombiyi değiştirmek istiyorsanız vaillant 346-5-5 modelini almalısınız bu kombi 30kw
    8.8kw - 31.8kw aralığında çalışıyor yani en düşük kalorifer gücü 8.8kw ve en yüksek kalorifer gücü 31.8kw olarak çalışıyor dolayısıyla modülasyon aralığı %28 - %100
    Yani gerektiğinde koşullar hazır olduğunda kapasitesini %28 ine kadar indirebiliyor,bu kombinin kullanım suyu devresi 35kw yani aynı anda 3muslukta sıcak su konforu sağlar tabi musluğun yanında şebeke suyu debisinin de yeterli olması gerekir

Kombiye gelecek olursak komponentleri gerçekten çok kaliteli ama bence teknik özellikleri o kadar da iyi değil son iki yılda birçok kombi yenilendi bence 30kw premix yoğ bir kombide 8.8kw öyle düşük bir minimum ısıl güç değil başka kombilerde 5-6kw hatta 4kw a kadar inebilen kombiler var
    Bunun yanında %28 geniş bir modülasyon aralığı değil %20 ve altı geniş sınıfına girer

Tabii bu yazdıklarım tamamen kağıt üstündeki verilerdir sonuçta tasarruflu ısınmada bence kombi en son sıradadır yani hiçbir şeye el dokunmadan mevcut kombiyi değiştirerek hiçbirşey elde edilmez

Oda termostatı ve termostatik vanada ise koridor ılıksa oda termostatı uygun değil ve sizin de düşündüğünüz gibi oturma odası en uygun yer çünkü yaşam odası ama oturma odasına termo vanalar takılmayacak
    Mutfak,yatak odası ve istiyorsanız koridora (şart değil) danfoss ra 2000 termo vanalar takılacak
    Oturma odasına ise sadece vaillant vrt oda termostatı
    Çünkü oda termostatı ve termostatik vana aynı odada/mekanda olmaz
    Kombinin devir daim etmesi için oturma odasındaki petekler ve banyo yeterlidir
    Diğer petekler kısılsa bile kombinin pompası oturma odasından suyu çevirir sistem tıkanmaz

• sarabaci kullanıcısına yanıt
    İzmirdeyim

• sistemcomputer S kullanıcısına yanıt
    Hocam allah aşkına bu palavracıları ciddiye alma taniri caizse tek ayak üstünde 50tane yalan söylemiş bu kadar da olmaz bunlar dalga mı geçiyor allah aşkına

Bu kadar cahillik görmedim insanlarla alay mı ediyorlar yemin ederim bıktırdılar sana söylediklerinin hangisini söylesem hepsi yalann

Birinci palavra
    Gb12 hermetik kombiden bozma sonradan küçücük alüminyum yoğ eşanjörü takılmış ara nesil bir kombi halk tabiriyle yarım yoğuşmalı
    Yani bildiğin hermetik kombi gibi çalışır bir günde çay bardağı kadar yoğ suyu akıtır mı tartışılır yıllardır forumda denendi emin ol
    Gb62 nin yanında esamesi okunmaz gb62 premix teknolojili tam yoğ kombi
    İkinci palavra
    Gb62 gibi bir kombiye kendi modülasyonlu oda termostatı uygun forumda gb62 başlığı var 100lerce kişi bu şekilde kullanıyor ha on off olur ama modülasyonlu da daha stabil çalışır kombinin yanma odası soğumaz yanma kalitesi düşmez ve kombinin dur kalk sayısı azalır
    Gb12 alma parana yazık yoğ yapamayan bir kombi hermetik bosch class 2000w al daha iyi
    Üçüncü palavra
    Koridora neden oda termostatı olmaz servis buna karışmaz ki koridora oda termostatı olur ama tek kural var her zaman sorarım koridorda petek var mı koridor ılık kalmıyorsa bal gibi olır
    Dördüncü palavra ve de en büyük ultra palavra
    Plastik kombi bağlantı zorunlu değil atıp tutmasın

Madem foruma gelip bize danışıyorsın bende sana uyarı böyle adamları ciddiye alma pişman olursun baktın saçmalıyorlar yol ver gitsin

Petek metrajı da benim yazdığım metraj uygun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 1 Kasım 2016; 21:24:38 >

• seyyah69 S kullanıcısına yanıt
    İki boru da olur reelde ikisinin de sana avantajı veya dezavantajı olmaz
    Bence sen petek metrajına dikkat et merkezi sistemlerde genellikle düşük petek metrajıyla yüksek kazan sıcaklığına ısınılıyordu bireysel ısınmada özellikle yoğ kombide yetersiz kalabilir
    Genelde karşılaşılan en büyük sorun bu,
    merkezi sistemde 80c ile gönderilen tesisat suyunda atıyorum evinizde 5mt petekle ısınıyor olabilirdiniz ama kombide max 55c ortalama 50c ile ısınmanız gerekecek,petek metrajını artırman gerekebilir
    Viessmann olur vitodens 50w öneririm 50T modelinden uzak durun yarım yoğuşmalıdır

• Disintegration bişey sormak istiyorum. Bizim kombinin bacası kısa diye uzatma eklediler fakat en ucundaki siyah parçayı bulamamışlar, öyle çalışıyor kombi bir sıkıntı olur mu?

• Kedi82 K kullanıcısına yanıt
    Kombinin marka model nedir?

Hocam iyi akşamlar. Sizinde tavsiyenizle Bosch 6000 kombi ve cr10 termostat aldım. Termostatı oturma odasına taktım ve bu oda ve havlupan dışındaki peteklere gaz sensörlü danfoss taktım. Şimdi sorunum şu ki oda termostatı oturma odasında takılı ve haliyle kombi bu odanın sıcaklığına göre çalışacak. Geceleri yatak odası belkide ısınmadan oturma odası ısındığında kombiyi kapatacak, termostatın ısısını artırsam bu defa oturma odası gece gereksiz artacak, işin içinden çıkamadım kablosuz uyumlu termostat zaten yoktu bu kombi için oda termostatıyla termostatlı vana da aynı oda için takılanayacağından nasıl bir ayarlama yapsam bir fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

• seeder kullanıcısına yanıt
    Termostatik vana ve oda termostat aynı evde kullanıldığında sadece aktif kullanımda ikisi görevini yerine tam getirir
    gece uyku modunda veya dışarı çıktığınızda kombiyi ılık ayarda bıraktığınızda termo vanaların bazıları görevini yapmayabilir bu son derece normal
    Veya gündz ılık ayarda örneğin güneş çıktığında ve termo vananın olduğu bir odaya denk geldiğinde termo vana o anda çalışır

• 
Sayfa: önceki 313314315316317
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.