Şimdi Ara

KOMBİ ARIZALARI BURAYA (186. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
16.262
Cevap
313
Favori
1.448.961
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 184185186187188
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tesisatta tıkanıklık yoksa pompanın bitişiğindeki plastik kutunun içinde bir adet kondansatör vardır, şu ;

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

bu kondansatör ölmüştür, yenileyince pompa çalışır...5-10 liradır ve 5-10 lira için pompa değiştirmek çok gereksizdir....kondansatör bozuksa motor inleme yapar çalışmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kimence

tesisatta tıkanıklık yoksa pompanın bitişiğindeki plastik kutunun içinde bir adet kondansatör vardır, şu ;

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

bu kondansatör ölmüştür, yenileyince pompa çalışır...5-10 liradır ve 5-10 lira için pompa değiştirmek çok gereksizdir....kondansatör bozuksa motor inleme yapar çalışmaz.

tebrik ederim kardeşim işi biliyosun...

• Merhaba arkadaşlar,
    Vaillant VCK 242 1/E marka/model kombim 2 gündür sıcak su vermede sorun yaşatıyor.
    Kaloriferde bir problem yaşamıyorum. Ancak musluktan sıcak su alabilmem için musluğu sonuna kadar açmam ve 5-10 saniye beklemem gerekiyor.
    Daha önce de geç sıcak su veriyordu ama yazın bakıma gelen arkadaş bir yerlerle oynayarak hassasiyetini ayarlamıştı.
    Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgunm1 -- 18 Şubat 2014; 20:32:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgunm1

Merhaba arkadaşlar,
    Vaillant VCK 242 1/E marka/model kombim 2 gündür sıcak su vermede sorun yaşatıyor.
    Kaloriferde bir problem yaşamıyorum. Ancak musluktan sıcak su alabilmem için musluğu sonuna kadar açmam ve 5-10 saniye beklemem gerekiyor.
    Daha önce de geç sıcak su veriyordu ama yazın bakıma gelen arkadaş bir yerlerle oynayarak hassasiyetini ayarlamıştı.

3 yollu vana revizyon yapılacak içindeki oring diyafram,bypass vs deyişecek
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

• quote:

Orijinalden alıntı: kombiustası

quote:

Merhaba arkadaşlar,

3 yollu vana revizyon yapılacak içindeki oring diyafram,bypass vs deyişecek
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

Bu revizyonun maliyeti nedir acaba?

Bu arada vana üzerindeki switchi tornavida ile aktif edince sıcak su vermeye başlıyor. Sadece switch bozulmuş olabilir mi acaba?

• swiç sağlam sorun 3 yolluda fiyatı 150-ile 250 arası piyasa fiyatı
  • quote:

swiç sağlam sorun 3 yolluda fiyatı 150-ile 250 arası piyasa fiyatı

3 yollu vana neden bozulmuş olabilir sizce?
    4 ay önce kart değişimi yapılmıştı bunun etkisi olabilir mi?
    Ya da yüksek şu basıncı buna sebep olabilir mı acaba?

3 yollu vana tamir setleri var. Onlar bu tür arızalar için midir?

Teşekkür ederim....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gereken cevapları yazdım
  • Selamlar, Hayırlı akşamlar.

ustalarım bi sorum olacak sizlere cevaplandırırsanız çok iyilik yapacaksınız bana.

evımde baymak eco4 modeli kombi var 4-5 gündür musluk suyunu ısıtmada problem yaşıyoruz. üstte arkadaş sormuş ama benım sorunum bıraz farklı.
    sorun şu şekilde normal petekleri açınca ısıtma gayet güzel fakat musluk suyunu açınca ekranda ateşleme işareti felan cıkıyor ve kombının calısmaya basladıgını sesinden anlayabiliyorum ve ekranda anlık su sıcaklıgı cıkıyor normal olarak artıyor sürekli. benım kullanmak istediğim sıcaklık 55 derece ve 55 derece suyu verebılmek ıcın sanırım 60-62 dereceye kadar ısıtıp ateşlemeyı kesıp bi miktar o şekilde çalış sonra tekrar ateşleme yaparak bu şekilde suyu sabit sıcaklıkta tutmaya çalışıyor(bu bahsettıgım arızadan önceydi). fakat ekrandaki sıcaklık değerleri o kadar çabuk değişiyor ki 35-50-60-65 e bi anda atlıyor. açıyorum çeşmeyı anlık sıcaklıgı 40 derece gosterıyor 5 sanıye sonra 62-63 felan gosterıyor (doğal olarak isteninlen sıcaklıga geldıgını dusunerek) ateşlemeyı kesıyor, su hafiften ısındıktan sonra kesılıyor atesleme ve bu sekılde bı ateşliyo bi, bi ateşlemeyı kesıyor su ısınmıyor.

makinaların çalışma prensıplerıne ilgimden dolayı kombi hakkında teorık olarak bılgım olmasa da çalışması hakkında kafamda bişiler oluştu.

kendı kafamda olusturdugum sorun şu; kombının anlık sıcaklıgını ölçen bi termostat var ve buyuk ıhtımal arızalı, anlık sıcaklık bılgılerını yüksek verdiği için kombı ateşlemeyi yapmıyor.

sizce sorun nedir? ve çözüme asıl ulaşırım.

cevaplar için teşekkür ederım sımdıden, hayırlı akşamlar, iyi çalışmalar

• quote:

Merhaba arkadaşlar,

3 yollu vananın içinde diyafram contası var, o değişse yeterli...10-15 lira fiyatı var...

sizinki takım olarak satılıyor sanırım ama sadece diyafram contası (6-7 cm çapında ince esnek naylon) değişse yeterli olacak

diyafram contası:
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

zamanla bu conta deforme oluyor ve sıcak su geçişi sağlanamıyor , siz switchle oynayarak contanın görevini üstlenmiş olmlaısınız :)

(Diyafram contası değişimi için elektriği sigortadan kapatıp, kombiye giden vanaları kapatıp, kombi içindeki suyu boşaltmak gerekir)

Marka ve modele göre 3 yollu vananın tipi, yeri değişiklik gösterebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kemenncee -- 19 Şubat 2014; 0:52:30 >

• quote:

quote:

Teşekkür ederim....

bozulan vana değil içindeki diyafram contası sıcaktan deforme oluyor ve görevini yerine getiremiyor

kartla alakası yok, basınçla alakası yok.

ihtiyacınız olan parça tam olarak "diyafram contasıdır"
    tek olarak satılmıyorsa takım olarak alınabilir.

• quote:

quote:

quote:

Teşekkür ederim....

bozulan vana değil içindeki diyafram contası sıcaktan deforme oluyor ve görevini yerine getiremiyor

kartla alakası yok, basınçla alakası yok.

ihtiyacınız olan parça tam olarak "diyafram contasıdır"
    tek olarak satılmıyorsa takım olarak alınabilir.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için.

Bu arada sabah kombinin kalorifer tarafı kapalı iken musluktan sıcak su almak istendiğinde peteklerin de ısınmaya başladığını fark ettim.

Bunun sorun da "diyafram contası" değişimi ile çözülebilir mi acaba?

• 3 yollu vananız kaçırıyor işte revize edilecek bu kit komple deyişecek grup asitle temizlendikten sonra
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kombiustası -- 19 Şubat 2014; 10:10:48 >
  • hocam bana da yardımcı olabılırmısınız acaba? dün şu alttaki kısmı yazmıstım fakat cevap almayınca tekrar yazayım dedım.

Selamlar, Hayırlı akşamlar.

ustalarım bi sorum olacak sizlere cevaplandırırsanız çok iyilik yapacaksınız bana.

evımde baymak eco4 modeli kombi var 4-5 gündür musluk suyunu ısıtmada problem yaşıyoruz. üstte arkadaş sormuş ama benım sorunum bıraz farklı.
    sorun şu şekilde normal petekleri açınca ısıtma gayet güzel fakat musluk suyunu açınca ekranda ateşleme işareti felan cıkıyor ve kombının calısmaya basladıgını sesinden anlayabiliyorum ve ekranda anlık su sıcaklıgı cıkıyor normal olarak artıyor sürekli. benım kullanmak istediğim sıcaklık 55 derece ve 55 derece suyu verebılmek ıcın sanırım 60-62 dereceye kadar ısıtıp ateşlemeyı kesıp bi miktar o şekilde çalış sonra tekrar ateşleme yaparak bu şekilde suyu sabit sıcaklıkta tutmaya çalışıyor(bu bahsettıgım arızadan önceydi). fakat ekrandaki sıcaklık değerleri o kadar çabuk değişiyor ki 35-50-60-65 e bi anda atlıyor. açıyorum çeşmeyı anlık sıcaklıgı 40 derece gosterıyor 5 sanıye sonra 62-63 felan gosterıyor (doğal olarak isteninlen sıcaklıga geldıgını dusunerek) ateşlemeyı kesıyor, su hafiften ısındıktan sonra kesılıyor atesleme ve bu sekılde bı ateşliyo bi, bi ateşlemeyı kesıyor su ısınmıyor.

makinaların çalışma prensıplerıne ilgimden dolayı kombi hakkında teorık olarak bılgım olmasa da çalışması hakkında kafamda bişiler oluştu.

kendı kafamda olusturdugum sorun şu; kombının anlık sıcaklıgını ölçen bi termostat var ve buyuk ıhtımal arızalı, anlık sıcaklık bılgılerını yüksek verdiği için kombı ateşlemeyi yapmıyor.

• astrasedan kullanıcısına yanıt
    kombinizi çok fazla tanımıyrum fakat kontrol ile ilgili bir sıkıntı mevcut gibi görünüyor size tavsiyem cihazınızda bulunan ntcnin saglıklı çalışıp çalışmadığını kontrol (direncini ölçerek) edin kombinin 40 °C su vermesi için sıcaklık farkı olması gerekli ama böyle bir degişim olmaması lazım. Genelde ntcler oda sıcaklığında (tipine baglı olarak biraz değişiyor )genel söyleyim 9-10 kOhm gibi bir değer gösterir ve ısındıkça bu değer düşer
  • quote:

Çok teşekkür ederim verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için.

Bu arada sabah kombinin kalorifer tarafı kapalı iken musluktan sıcak su almak istendiğinde peteklerin de ısınmaya başladığını fark ettim.

Bunun sorun da "diyafram contası" değişimi ile çözülebilir mi acaba?

Şimdi genel olarak yaşanan sıcak su alamama sorunun dışına çıkarak ekten bir sorun söylediniz ki bu sefer sizin kombideki 3 yollunun içinde diyafram harici benzer conta/contalar var ise toptan değiştirmek yerinde olacak.Sizin makinedeki 3 yollu vanayı ezbere bilemiyorum diyafram kontrolünden başlanıp diğer sökülebilecek kısımları sökülüp kontrol edilse iyi olacak ancak sadece diyaframı değiştikten sonra çalıştıtırılıp kontrol edilebilir, makine normale dönmemişse o zaman 3 yollu iyice elden geçirilebilir....bu arada dokunduğunuz switch de ihtimal dahiline girdi sanırım, switchin içi oksitlenebiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: türbinbakım

kombinizi çok fazla tanımıyrum fakat kontrol ile ilgili bir sıkıntı mevcut gibi görünüyor size tavsiyem cihazınızda bulunan ntcnin saglıklı çalışıp çalışmadığını kontrol (direncini ölçerek) edin kombinin 40 °C su vermesi için sıcaklık farkı olması gerekli ama böyle bir degişim olmaması lazım. Genelde ntcler oda sıcaklığında (tipine baglı olarak biraz değişiyor )genel söyleyim 9-10 kOhm gibi bir değer gösterir ve ısındıkça bu değer düşer

bahsettıgınız parça ne işe yarar bılmıyorum fakat netten biraz baktım fotolarına felan eve gıdınce bakayım bı sökeyım direncini ölçebilme imkanım yok şuan olmazsa değiştiririm. teşekkur ederım cvp için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: astrasedan

akşam yazdım aslında ntc'den(ısı sensörü) şüphelenmiştim, yanlış bir yönlendirme yapmamayım diye sildim.

ntc sensörü 3 yollu vana üzerinde olmalı, 2 tanedir biri kullanım suyunun sıcaklığını ölçer, diğeri kalorifer suyununkini.

(elinizde ölçü aleti yoksa, ben bozuk oldugunu düşündüğümü söküp diğerini onun yerine takarak makinenin tepki verip vermediğini kontrol etmiştim....yeni parça almadan bu yol denenebilir, kablolarının yanlış takılmaması gerekir)

(NTC değişmi için; kombiyi sigortadan kapatıp, tesisat vanalarını kapatıp, kombi içindeki suyu boşaltmak gerekir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kemenncee -- 19 Şubat 2014; 15:05:49 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: astrasedan

akşam yazdım aslında ntc'den(ısı sensörü) şüphelenmiştim, yanlış bir yönlendirme yapmamayım diye sildim.

ntc sensörü 3 yollu vana üzerinde olmalı, 2 tanedir biri kullanım suyunun sıcaklığını ölçer, diğeri kalorifer suyununkini.

(elinizde ölçü aleti yoksa, ben bozuk oldugunu düşündüğümü söküp diğerini onun yerine takarak makinenin tepki verip vermediğini kontrol etmiştim....yeni parça almadan bu yol denenebilir, kablolarının yanlış takılmaması gerekir)

(NTC değişmi için; kombiyi sigortadan kapatıp, tesisat vanalarını kapatıp, kombi içindeki suyu boşaltmak gerekir)

bende de bildirim vardı 3-4 kez baktım baktım göremedım mesajı, demek silmişsiniz :)

hocam 3 yollu vana dedıgınız şeyi kombının altından bakınca bir kısmı gorunuyor tabi tahmin ettiğim şey o ise.

baktım da şimdi 8-10 lira fiyatı var. suyu boşaltma işini kombinin basıncını arttırma vanasının yanında tahliye vanası var böyle plastik başlıklı yaylı gıbı bırakınca gerı kapanıyor ordan mı yapıcam acaba?

• astrasedan kullanıcısına yanıt
    bahsedilen parça sıcaklığı dolaylı yoldan ölçmeye yarıyor kombinizde eğer 2 adet varsa bunların yerlerini değiştirerek de test edebilrisiniz 2 kablolu bir sensör test etmeden yada diğeriyle yer değiştirmeden yenisini almayın derim.
  • 
Sayfa: önceki 184185186187188
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.