Şimdi Ara

KOMBİ ARIZALARI BURAYA (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
16.251
Cevap
313
Favori
1.446.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: klimavekombi

quote:

Orijinalden alıntı: ahmetonurcura

Herkese merhaba 3 yildir kiraci oldugum evin vaillant kombisi son gunlerde su isitmiyor. Bi ozel servis buldk cagirdik. Arkadas bakti tribun deiscek dedi. 150 tl ona fyat verdi. Sonra pompanizda az basinc verio yipranmis onu da deistrmek gerekio 1 2 aya gider dedi. Ona da 300 lira dedi. Hepsi 450 lira cidden soka girdim fiyati duyunca. Arkadas bze itelemye mi calisio yoksa normal fyatlar bunlar midir? Sadece tribun deistrmek mantikli gelior bu sartlarda. Ne yapcagma karar veremedim fikir verirseniz cok sevinirim

öncelikle kombi kullanım suyu yada kalorifer suyu hangisini ısıtmıyor onu bilmemiz gerek. türibin dediği parça kullanım suyu ile ilgili biz akış şalteri diyoruz kullanım suyunun açıldığını anakarta haber verir cihaz ateşleme yapar suyu ısıtır. bu parçanın fiyatı kombiye göre değişiyor örneğin demirdöküm akış şalteri 12TL Baymak Akış Şalteri 50TL vs... pompaya gelecek olursak pompalar wilo ve grundfos marka kullanılır kombilerde ki bu pompalar kompozit malzemedir ben bugüne kadar emiş gücünü kaybeden pompa görmedim. pompa ya çalışır yada çalışmaz malzemeleri kompozit olduğundan çok zor yıpranır. şöyle bir durumda var akış şalteri dediğiiz parça kireçten olduğu yere sıkışıyor dönmüyor( akış şalterini boru içindeki su değirmeninin pervanesi gibi düşünün su geçtikçe pervane döner.) belki söküp temizleyip taksanız bir problem kalmayacak.

benim kombi banyo lavabo suyunu ısıtmıyor hocam. petek suyunda hiç bir sıkıntımız yok.
    aslında internetten bir özel servis bulduk. genç biri geldi baktı. kombiyi 10 sn kadar dinledi. daha bakar bakmaz abi sizin iki sorununuz var birincisi sıcak su tribünü değişcek ikincisi pompanız az basınç yapıyor dedi. arkadaş bunların hepsini 10 saniyede anladı. sonra sıfır parça takarsam 450 lira olur ikisi dedi. sadece tribünü değiştirsekte olur ama pompa 1-2 aya gider dedi. bizde fiyat çok olunca bir araştıralım dedik.
    Sonra başka birini arayıp bu kombi tribünlerinin 50 tl civarında fiyatı olduğunu öğrendik. sonra konuştuğumuz arkadaş bu netten bulunan özel servislerin gelip herşey bozulmuş deyip değiştirip bir sürü para götürmeye çalıştığını söyledi.
    belki de gerçekten söküp temizleyip taksak bir şey kalmayacak ama ben hiç anlamam doğalgazdan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocurazz -- 12 Nisan 2012; 11:33:13 >

• Petekleriniz ısınmıyor yanlış anlamadıysam sıcak su veriyor yani kombiniz. Doğru anladıysam türübün sağlam. Peteklerinizin tamamı ısınmıyormu.
  • peteklerimiz ısınıyor onda sıkıntımız yok.
    banyo lavabodan akan sıcak su ısınmıyor.
  • dostum senin sorunun belli aqua sensör ,üçyollu veya pompa devirden düşmüş bunlardan biri arızalı sıcak suyu açtığında yeşil sıcak su devrede ışığı yanıyorsa üç yollu kaçırıyor veya pompa devirden düşmüş eğer yeşil sıcak su ışığı yanmıyorsa aqua sensör arızalı ..daha dallandırıp budaklandırmaya gerek yok
  • Merhaba...

Kombi 92 model, Termo Flash diye geçiyor sanırım.

92'den bu yana hiç problemsiz kullandık ama son günlerde sıkıntı vermeye başladı...

Sıcak su açıkken sıkıntı yok ama soğuk açıldığı an kombi ateşlemeyi durduruyor. Sanki sıcak suyu kapatmışçasına...

Servis tazyik düşük dedi fakat ben bildim bileli sular böyle akıyor evde, çok aşırı bir tazyik yok. Komşularda da benzer şekilde akıyor ama problem yok..

Daha sonra diyafram vs. dedikleri bir lastiği değiştirdiler ama yine çözüm olmadı.

İşin garibi tazyikten olsa mesela, mutfakta sıcak suyu açıyorum, banyoda da soğuk suyu problem yok...

Ama mutfakta veya banyoda sıcak+soğuk açarsam otomatik kesiyor ısıtmayı..

Sorun ne olabilir sizce? Servislere güven olmuyor malum....
  • dostum seni anlıyorum ama o cihaza bakmadan burda anlatılanlarla bir çözüm bulmak zor parmaklarını yorma istersen
  • quote:

quote:

quote:

Herkese merhaba 3 yildir kiraci oldugum evin vaillant kombisi son gunlerde su isitmiyor. Bi ozel servis buldk cagirdik. Arkadas bakti tribun deiscek dedi. 150 tl ona fyat verdi. Sonra pompanizda az basinc verio yipranmis onu da deistrmek gerekio 1 2 aya gider dedi. Ona da 300 lira dedi. Hepsi 450 lira cidden soka girdim fiyati duyunca. Arkadas bze itelemye mi calisio yoksa normal fyatlar bunlar midir? Sadece tribun deistrmek mantikli gelior bu sartlarda. Ne yapcagma karar veremedim fikir verirseniz cok sevinirim

öncelikle kombi kullanım suyu yada kalorifer suyu hangisini ısıtmıyor onu bilmemiz gerek. türibin dediği parça kullanım suyu ile ilgili biz akış şalteri diyoruz kullanım suyunun açıldığını anakarta haber verir cihaz ateşleme yapar suyu ısıtır. bu parçanın fiyatı kombiye göre değişiyor örneğin demirdöküm akış şalteri 12TL Baymak Akış Şalteri 50TL vs... pompaya gelecek olursak pompalar wilo ve grundfos marka kullanılır kombilerde ki bu pompalar kompozit malzemedir ben bugüne kadar emiş gücünü kaybeden pompa görmedim. pompa ya çalışır yada çalışmaz malzemeleri kompozit olduğundan çok zor yıpranır. şöyle bir durumda var akış şalteri dediğiiz parça kireçten olduğu yere sıkışıyor dönmüyor( akış şalterini boru içindeki su değirmeninin pervanesi gibi düşünün su geçtikçe pervane döner.) belki söküp temizleyip taksanız bir problem kalmayacak.

benim kombi banyo lavabo suyunu ısıtmıyor hocam. petek suyunda hiç bir sıkıntımız yok.
    aslında internetten bir özel servis bulduk. genç biri geldi baktı. kombiyi 10 sn kadar dinledi. daha bakar bakmaz abi sizin iki sorununuz var birincisi sıcak su tribünü değişcek ikincisi pompanız az basınç yapıyor dedi. arkadaş bunların hepsini 10 saniyede anladı. sonra sıfır parça takarsam 450 lira olur ikisi dedi. sadece tribünü değiştirsekte olur ama pompa 1-2 aya gider dedi. bizde fiyat çok olunca bir araştıralım dedik.
    Sonra başka birini arayıp bu kombi tribünlerinin 50 tl civarında fiyatı olduğunu öğrendik. sonra konuştuğumuz arkadaş bu netten bulunan özel servislerin gelip herşey bozulmuş deyip değiştirip bir sürü para götürmeye çalıştığını söyledi.
    belki de gerçekten söküp temizleyip taksak bir şey kalmayacak ama ben hiç anlamam doğalgazdan.

sorun bellli akış şalteri yada akış şalterine bağlı sensör çalışmamakta size tavsiyem iyi bir usta bulup kontrol ettirmenizdir. ( birdaha söylüyorum hatta iddia ediyorum pompa presyon kaybetmiş yada üç yollu vana kaçırıyor olsa cihaz çalışır su kaynama yapar kavitasyon sesiyle termik açar cihaz durur. suyu açtığınızda cihazda hiç tepki yok ise ya suyun debisi düşüktür akış şalterini hareket ettirmez, akış şlalteri sıkışmıştır ya da deforme olmuştur bir diğeri akış şalteri sensörü arızalıdır.) dürüst bir servis teknisyeni bu işi çabucacık çözer.) tabiki bunları sizin verdiğğiniz bilgilerden yola çıkarak söylüyorum görmek en doğrusu çanakkalede olsaydı ilgilenirdim.)

• quote:

Orijinalden alıntı: tanriseven

Merhaba...

92'den bu yana hiç problemsiz kullandık ama son günlerde sıkıntı vermeye başladı...

Sıcak su açıkken sıkıntı yok ama soğuk açıldığı an kombi ateşlemeyi durduruyor. Sanki sıcak suyu kapatmışçasına...

Servis tazyik düşük dedi fakat ben bildim bileli sular böyle akıyor evde, çok aşırı bir tazyik yok. Komşularda da benzer şekilde akıyor ama problem yok..

Daha sonra diyafram vs. dedikleri bir lastiği değiştirdiler ama yine çözüm olmadı.

İşin garibi tazyikten olsa mesela, mutfakta sıcak suyu açıyorum, banyoda da soğuk suyu problem yok...

kombinin temiz su girişindeki filtrelere bakmakta fayda var. debi düşüklüğü bunun bir göstergesidir. debi düşüklüğü soğuk suyun basıncına yenik düşer şalter denge basıncına gelir ve çalışmaz olay bundan ibaret. elinden gelirse kombi temiz su giriş vanasını kapatıp boru üzerindeki filtreyi temizlemeyi dene.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gprsnedir

quote:

Orijinalden alıntı: abd1984

quote:

Orijinalden alıntı: Gprsnedir

quote:

ntc deyişimi ve limitasyon ayarı yapılacak

limitasyon ayarı nedir?

karttan ve gaz valfinden yapılır avev boyu ayarıdır

kardeş sen baya bilgilisin :) ntc değiştiği içinmi gerekli bu ayar yoksa yanma ilemi alakalı kusura bakma gercekten bilmediğim için soruyorum

ntc sensör değişimiyle de alakalı cihaz yanma verimi ile de alakalı. cihaz ntc sensörleri dijital ekranlı kombilerde değeri servis parametrelerinden görülebilir. basit olarak kombi kış konumunda radyatörler çalışıyorsa ekranda merkezi sistem ntc değeri yer alır atıyorum 55 56 57 diye artar. çeşme açıldığında cihaz otomatik olarak kullanım suyu ntc sensörüne geçer ekranda bunun değeri okunur. ntc sensörleri arızalandığında bu değer sapıtır birden 37 olur birde 75 birden 45 yani değişkenlik gösterir. ntc sensörü değiştiğinde burda limitasyon denilen benim modulasyon diye tabir ettiğim ayarı kontrol etmekte fayda var. sayfada bir gaz valfi resmi var sigma marka. U manometre valfe takılır cihaz minimum sıcaklığa alınır işte bu konumda manometre 2 mbar ı göstermelidir. cihaz maksimum ayara alınır bu konumdada manometre 11mbar göstermelidir. olay bundan ibaret kombi gaz valfi modulasyon ayarı kolay kolay bozulmaz.

• quote:

Merhaba...

Yok mu fikri olan?

• quote:

quote:

Merhaba...

Yok mu fikri olan?

fikir olsada yapağın bir şey yok konu bakmadan anlaşılmaz arıza servislik üç yollu gibi senin yapacağın bie şey yok

• merhaba
    bende bosch B1 RDW 2411 H kombi var.ama sadece şofben olarak kullanıyorum.sıcak suyu açınca bir süre sonra C1 arızası(fan veya dif.basınç şalteri arızası) veriyor.dif.basınç şalterine, hortumu çıkarıp hava üfleyince kombi çalışıyor.üflemeyi kesince duruyor.sizce sebebi ne olabilir. bu arada dif.basınç şalteri arızalı diye yenisini taktım ama oda aynı şekilde.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmetakan24

merhaba
    bende bosch B1 RDW 2411 H kombi var.ama sadece şofben olarak kullanıyorum.sıcak suyu açınca bir süre sonra C1 arızası(fan veya dif.basınç şalteri arızası) veriyor.dif.basınç şalterine, hortumu çıkarıp hava üfleyince kombi çalışıyor.üflemeyi kesince duruyor.sizce sebebi ne olabilir. bu arada dif.basınç şalteri arızalı diye yenisini taktım ama oda aynı şekilde.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler..

venturi arızalı olabilir hava basınç prosestatını aktif edecek kadar hava çekmiyor olabilir.
  • quote:

quote:

merhaba

venturi arızalı olabilir hava basınç prosestatını aktif edecek kadar hava çekmiyor olabilir.

venturi dediğiniz şey kombinin neresinde ve nasıl bir şeydir.biraz açabilirmisiniz.nette baktım ama kayda değer birşey bulamadım

• quote:

quote:

quote:

merhaba

venturi dediğiniz şey kombinin neresinde ve nasıl bir şeydir.biraz açabilirmisiniz.nette baktım ama kayda değer birşey bulamadım

venturi

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

• ventüri cihaz aşırı ısıya maruz kaldığında şekil değiştirip yeterli emiş basıncını yakalayamıyor. tam resimlerini bulamadım nette. fan resminin üzerinde basınç çıkışları görünüyor sadece parça içerde. temsili benzer bir resminide yükledim. bu parça bazen toz pislik vs. tıkanıyor yada dediğim gibi aşırı ısıdan deforme oluyor kompozit bir malzeme. bundan 2 sene önce bir kombi başında baya uğraşmıştım prosestat değiştiriyorum gene çalışmıyor. sonra bir söktüm bacayı ventüri resmen yamulmuş. basit bir parça ama işlevi çok önemli. ventüri deneyleri mühendislik fakültelerinde sıkça yapılır buda bir anektod.

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

• quote:

merhaba

senin büyük ihtimal kart arızalı çok tamir ettik ondan c1 arızası veriyordu fan rolesinde arıza vardı
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

• quote:

ventüri cihaz aşırı ısıya maruz kaldığında şekil değiştirip yeterli emiş basıncını yakalayamıyor. tam resimlerini bulamadım nette. fan resminin üzerinde basınç çıkışları görünüyor sadece parça içerde. temsili benzer bir resminide yükledim. bu parça bazen toz pislik vs. tıkanıyor yada dediğim gibi aşırı ısıdan deforme oluyor kompozit bir malzeme. bundan 2 sene önce bir kombi başında baya uğraşmıştım prosestat değiştiriyorum gene çalışmıyor. sonra bir söktüm bacayı ventüri resmen yamulmuş. basit bir parça ama işlevi çok önemli. ventüri deneyleri mühendislik fakültelerinde sıkça yapılır buda bir anektod.

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

dostum açıklaman güzelde o kombinin fanı çift devirli ve fan ventürisi demir ısıya dayanıklı yani sen dediğin ferrolinin eski kombilerinin fanlarında var bundaki demirrrrrr

• quote:

quote:

merhaba

senin büyük ihtimal kart arızalı çok tamir ettik ondan c1 arızası veriyordu fan rolesinde arıza vardı
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

hocam prosestatı kendisi emince çalışıyor diyor. kartta arıza olması mümkün değil gibi gözüküyor. ya prosestat yada ventüri arızalı diye düşünüyorum.

• bu arıza servis tabiri ile ( puşt ) arıza yanıltıyor halbuki kart arızalı role bir kere çekiyor ondan sonra takılı kalıyor
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.