Şimdi Ara

Koku ve tat hayal edilebilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Genelde beyin tümörü olanlar olmayan koku ve tatlar duyarak başvururlarmış doktora. Peki insanın kendi iradesiyle bir tadı damağında, bir kokuyu burnunda hissetmesi ne kadar mümkündür? Üzerinde çalışarak geliştirilebilir bir yeti midir bu?

• Şuan ettim, mümkün.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • markidos kullanıcısına yanıt
    Yanıt için sağol. Ne oranda netti bu hayal; bir görüntü düşlemekle benzeri canlılıkta mıydı yoksa daha mı bir zayıftı? Ve ne kadar sürdürebildin, istediğin kadar süren bir deneyim miydi yoksa parça parça mı duyumsadın hocam?

• Sıfırdan kurmaca değil yaşanmış bir olaysa eğer görüntü, hayal ederken tanrısal modaymış gibi uzaktan gözlemlersin olayın içine pek giremezsin bence. Bunda öyle değil, İki-üç hafya önce A101den aldığım dimes üretimi soğuk lattenin kokusunu ve tadını aldım. sürekli devam etmedi tıpkı gerçekten koklarmış gibi, yudum yudum aldım. Önce kokladım sonra içtim 5-10 sn bekledim tad ağzımdan gidince tekrar yaptım.
    Ulan beleş haz almamın yolunu buldum lan!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi markidos -- 7 Temmuz 2017; 17:53:26 >
  • Eski sevgilimin kokusu hala...

• olabilir
  • Koku ve tat bazı kimyasalların beyne sinyal göndermesi sonucu oluşuyorsa kimyasalların uyardığı bölgeler yapay olarak uyarılabilirse olmayan bir koku veya tat hissedilebilir.
  • Tat için hiç olmadı. ama nadir de olsa kokuların canlandığı oluyor. nasıl oluyor bilmiyorum kasıtlı yapmıyorum.
    Ama mesela birden bir koku ve o kokunun bir anısı varsa o anı birden canlanıyor kafamda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Koku ve tat bazı kimyasalların beyne sinyal göndermesi sonucu oluşuyorsa kimyasalların uyardığı bölgeler yapay olarak uyarılabilirse olmayan bir koku veya tat hissedilebilir.

harun yahyada böyle diyor beyinde gerekli yerlerde yapay sinyaller üretilebilirse bu evrenin aynısını beyinde simüle etmek mümkün yani.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.