Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klonlanmış imei sorunu nasıl çözülür? | Tüketici Haklı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
20
Cevap
0
Favori
761
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Klonlanmış imei sorunu nasıl çözülür? | Tüketici Haklı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    7752 Mesaj

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ile hazırladığımız Tüketici Haklı programımızın konusu Klon IMEI sorunu ile başa çıkma yöntemleri.

Cep telefonu satın alanların en büyük korkularından biri olan IMEI çalınması ve klonlanması büyük mağduriyetler yaratıyor. Peki telefonunun IMEI numarası klonlanan bir tüketici neler yapabilir? Hakları nedir? 

|
    |
  • eski samsung telefonumu (tuşlu) babam kullanıyordu. 5-6 senedir. mesaj geldi imei vs. işte 30 gün sonra kapanacak. illegal yapmayalım. kanuna uygun yapalım. telefon elimizde sonuçta. neyse başvurdum. mail attım sonuç yok. sonra telefonla ulaştım konuştum. yok. fatura lazım diyor. dedim 7- 8 senelik telefon faturamı olur. telefon elimde şu an. fotosunu çekeyim. imei yazıyor. model yazıyor. olmaz diyorlar illa fatura. gittim 5 tl ye imei çaktırdım. hala kullanıyoruz.

Dünyada bizimki gibi bir IMEI kayıt sistemi Azerbaycan ve Pakistan'da var. Onlar da bizden gördüler. IMEI kaydı olmazsa kayıt har(a)cı da olmaz. Aynı zamanda klonlu IMEI mağduriyetleri de olmaz. IMEI atma piyasası da olmaz. Kaçakçılıkla mücadelenin yolları zaten var. Telfonunuz çalındığında hem IMEIsini hem de SIMi bu IMEI kaydı yasası çıkmadan önce de operatöre enngelletebiliyordunuz. Mevcut durumda bu IMEI kaydı zorunluluğu har(a)ç toplamaktan başka ne işe yarıyor?

Akk de olduğu gibi bu IMEI kaydı saçmalığı içinde DH bir kampanya başlatsa bir iki yıla çözeriz aslında. Direniş lazım biraz.600 lira nedir Allah aşkına.pis kan emiciler

Asil sorun Yüksek vergiler. sanki iceride yerli üretici varda onu koruyoruz sanirsin. Yerli üretici yok, kopya ceken bile yok. birlestiriciler var.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    32 Not
    Çözüm yok ! Anakart değistirilmesi gerekli ! Heleki apple iphone ise yandınız !!! İMEİ atılamayan bir model ise yine yandınız !!!
    |
    |
  • Teğmen
    236 Mesaj
    Bu bağlam da IMEI'si klonlanmış cihaz için neler yapmamız gerektiğini içeren bilgilendirme yazısı ve hazır bir dilekçe örneği de verseydiniz iyi olurdu.
    |
    |
  • Yarbay
    2977 Mesaj
    Klonlanan telefon tek SIM kartla kullanılabiliyor.Peki o telefonu değiştirip,yeni telefonu aynı SIM kart ile kullanabiliyor muyum?Yeni telefon alınca hattımı da mı değiştirmem gerekiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vega -- 29 Ocak 2019; 23:47:40 >

Sim kartı başka telefonda kullanırsın ama o telefonun kullanılabilmesi için o sim kartın bozulmaması ve telefonla beraber satılması lazım. Kaç kez sim kart tanimlatilabiliyor bilmiyorum. Yoksa telefonun ömrü sim kartın ömrü kadar olursa saçma olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Vega kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Asus K555U Xo099D FreeDOS
    i5 6200U
    4GB 1600mhz - 1TB 5400RPM
    4Hücreli 3220Mah 46Whrs Dahili Batarya
    NVIDIA GT940m 2GB 64bit
    %50 Aluminyum Kasa
    2.3KG
  • Yüzbaşı
    732 Mesaj
    şöyle çözülür
    |
    |
  • Çavuş
    99 Mesaj
    kökten çözüm : bu hükümet zamanında çıkarılan imei kayıt zorunluluğunun kaldırılması.
  • Yarbay
    9174 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: NOSTOY

kökten çözüm : bu hükümet zamanında çıkarılan imei kayıt zorunluluğunun kaldırılması.
    Global standart olsun diye geliştirilen IMEI'ye ücret veren tek ülke biziz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Corsair Severler Derneği Corsair Fan Club

AMD Ryzen 7 2700X // MSI GTX 1060 6GB GAMING X // Corsair 570X // Corsair AX1500i // Corsair Vengeance LPX 16GB 3200MHz // Corsair H100i PRO // ASUS Crosshair 7 X470 // OCZ RD 400 NVMe 256GB M.2 // WD Green 1TB // Seagate Barracuda 11 1TB

OnePlus 3T 128GB
  • Binbaşı
    1345 Mesaj
    eski samsung telefonumu (tuşlu) babam kullanıyordu. 5-6 senedir. mesaj geldi imei vs. işte 30 gün sonra kapanacak. illegal yapmayalım. kanuna uygun yapalım. telefon elimizde sonuçta. neyse başvurdum. mail attım sonuç yok. sonra telefonla ulaştım konuştum. yok. fatura lazım diyor. dedim 7- 8 senelik telefon faturamı olur. telefon elimde şu an. fotosunu çekeyim. imei yazıyor. model yazıyor. olmaz diyorlar illa fatura. gittim 5 tl ye imei çaktırdım. hala kullanıyoruz.
  • Çavuş
    60 Mesaj
    Hakem Heyetinde çalışan biri olarak imei klonlama işlemi çok kolay ve kötü niyetli kişiler tarafından değerlendirileceği ( cihazdan sıkılan veya para ihtiyacı olan vatandaş gider başka bir cihazın imeisini attırır ve hakem heyetine para iadesi için başvurup parasını alabilir.) ve bu işlemin kimlik hırsızlığı olduğundan ayıplı mal kapsamında değerlendirilmez. Bu bir suçtur ve savcılık tarafından işlem görmesi gerekir. Bu durumla karşılaşırsanız savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve cihazı satın aldığınız yer ile operatör aracılığı ile tek hat üzerine açabilirsiniz.
  • Misafir Üyelik
    60308 Mesaj
    Asil sorun Yüksek vergiler. sanki iceride yerli üretici varda onu koruyoruz sanirsin. Yerli üretici yok, kopya ceken bile yok. birlestiriciler var.
    |
    |
  • Yarbay
    2269 Mesaj
    İMEİ kayıt saçmalığını kökten kaldırırlarsa çözülür
    |
    |
  • Binbaşı
    1253 Mesaj
    Bütün telefonlara imei atilabiliyor olsa
    |
    |
  • Yüzbaşı
    544 Mesaj
    Akk de olduğu gibi bu IMEI kaydı saçmalığı içinde DH bir kampanya başlatsa bir iki yıla çözeriz aslında. Direniş lazım biraz.600 lira nedir Allah aşkına.pis kan emiciler

|
    |
    İmei kaydı güvenliği çok önemlidir kaldırmak gibi bi saçmalık mümkün olamaz, Fakat ücretsiz edinilebilir.
  • Onbaşı
    28 Mesaj

Neden başkasının işlediği suçun bedelini telefonu klonlanan kişi ödemek durumunda bırakılıyor? Eğer devlet ciddiyse IMEI'yi çalan kişiyi cezalandırsın, neden hırsızlığın mağdurunu cezalandırıyor?
    |
    |
    kartal1000 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Dünyada bizimki gibi bir IMEI kayıt sistemi Azerbaycan ve Pakistan'da var. Onlar da bizden gördüler. IMEI kaydı olmazsa kayıt har(a)cı da olmaz. Aynı zamanda klonlu IMEI mağduriyetleri de olmaz. IMEI atma piyasası da olmaz. Kaçakçılıkla mücadelenin yolları zaten var. Telfonunuz çalındığında hem IMEIsini hem de SIMi bu IMEI kaydı yasası çıkmadan önce de operatöre enngelletebiliyordunuz. Mevcut durumda bu IMEI kaydı zorunluluğu har(a)ç toplamaktan başka ne işe yarıyor?
    |
    |
    merfarukkk kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Imei yaninda cihazda baska bir essiz numara daha oldugu durumda yani ikili dogrulama olsaydi klonlama islemi olmazdi fakat suanki yapilan yasaklama tamamiyle sacmalik ve rezalet insanlari magdur etmekten baska bir ise yaramiyor neyseki sacmaliklar ulkesinde degil ozgurlukler ulkesinde ozgurlugun tadini cikariyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi igetsky -- 31 Ocak 2019; 1:17:3 >
    |
    |
    Bahsedilenler: jasonn123
  • Çavuş
    52 Mesaj

Yanlış hatırlamıyorsam 2012 yılında şirket hattım nokia tuşlu telefondu imei klonlanmıştı, nokia müşteri hizmetlerini arayıp sim kart numara değişikliğini bildiriyordum, onlarda mailden evrak gönderip (bi nevi sorumluluk taahhüdü gibi bişeydi) doldurup taratıp geri gönderiyordum sorun bu şekilde çözülüyordu. Şimdi durum nedir bilmiyorum.

|
    |
    Vega kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
üniversite
haberler
Masal
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,453
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.