Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (771. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 769770771772773
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: akicilevent

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: Timon

Açıkçası sadece soğutma bizim için önemli ancak yazın gün boyu çalışacak.İnverter çok ekonomik diye sürekli söylediklerinden benimde kafam karıştı.Bu arada oda salon 30 m2 ,kuzey cephesine bakıyor, orta kat,camlarımız çift cam pvc ve ısı yalıtımı vardır.Benim için fiyat/fayda olarak hangi model olur onu düşünüyorum.Gereksiz yere fazla para vermeye gerek yok malum Türkiye'de insanlar nasıl para kazanıyor. Kocausta yardımcı olursan sevinirim.

Servisin keşfettiği değer uygun, adamlar işlerini iyi yapmış.

İnverter sizin durumunuzda gereksiz masraf kabul edilebilir.
    Düz tip bir alet almanız mantıklı.

Piyasada düz tipler genelde 12 bin-18 bin BTU olarak var, ara değerler çok nadir.

Oraya 12'lik alırsanız, çok sıcaklarda içeriyi yeterli soğutamayıp "şişer".
    18'lik alırsanız da biraz fazla güçlü olacağından çok sık dur-kalk yapar, kafa ütüler.
    Bu durumda kaliteli markalardan seçim yapmak zor.

Ama Arçelik'te bu kapasitede alet var.
    Alttaki ikisinin aynı mal olması lazım, tam size uygun aletler.

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-arcelik-15030-klima-fiyati,022449.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-beko-lg/bke-7655-d-klima-fiyati,135810.html

kocausta bana vermiş olduğunuz tavsiyeler ile inverter modeller arasında sadece tam gün yazın kullandığımda elektrik faturasında çok fark yapar mı? yazın klimadan serinlerken elektrik faturasından da terlemeyelim .

Sizin mekana gerçeken kaliteli, bir de inverter klima almak isterseniz ilk alım maliyeti çok farklı olur.
    Yazın 2-3 aylık kullanımda da o pahalı aletin verimlilik farkı ilk alım maliyeti farkını kesinlikle karşılamaz.

Haa, kaliteli/inverter aletin sessizliği/konforu, kullanım ömrü farklı olur, orası ayrı.

Hesabı kendiniz de yapın isterseniz, sizin mekana uygun en mantıklı inverter AC Xpower 50 olabilir.
    Bu makina kullanımda o Arçelik'lerden %10-15 civarı daha az ceryan harcayabilir.
    Kullanım durumunuza göre yaklaşık tüketimleri çıkarabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 20 Mart 2012; 13:11:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hunter87

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Bir sorum var :)

İzmir de batı cephe 10,5 m2 arakat alüminyum tek cam (berbat durumda) bir odaya zibro 6534 yada muadili airfel AS12-0933/INV takılsa nasıl olur ? Minimum kapasitelerinin çok düşük olması sebebiyle sorun olmaz diye tahmin ediyorum. Isınması çok problem olmazda burda esas problem soğutma. Boyutu büyük istememin sebebi klimanın taşınması gerekir belki, gittiği yerde de normal oturma odasında kullanılabilmesi açısından. Fiyat farklarının fazla olmayışı ve daha verimli çalışabileceğini düşündüğüm için böyle bir şey aklıma geldi. Kısa vadede değil düşüncem ama kısmetse bu yaz için böyle bir niyetim var.

daha önceleri bu konuyu açıklamıştık , olmaz ,neden olmaz tekrar söyleyeyim ;

klima işi malesef tv. ç.makinası gibi değil , ve odaya uygun olmayan kapasiteli cihazlar çok sorun oluyor

ben 16 m2 yerde dahi kullanırken kapıyı aralamam gerekiyor yoksa inverter özelliği tam olmuyor ,üstelik 10 m2 yerde sesi de rahrasız edebilir

çok küçük odalarda ve yatak odalarında ses db.si az olan seçilmelidir yoksa rahatsızlık verir ayrıca üflemesi fazla olacağından mutlaka rahatsız olursunuz

sizin odanıza en fazla 9000 btu kapasitede cihaz iyi olur hatta bu bile biraz rahatsızlık verebilir

Aynen katılıyorum.Size 9 luk daha uygun.Birde şunu açıklık getirelim,Airfel de Gree üretimi ama Eco Change serisinin 1e1 muadili değil.Kötüdür demiyorum ama Airfel Turkuazla,Green seriside birebir aynı değil mesela.
    Arç,Ves,DD alacaksan Airfel al...Ama Eco Change EUROVENT sertifikalı ,arada 100-200 varsa ve bütçen uygunsa Eco Change al...

Birol bey; daha önceden airfel de alüminyum, zibro da ise bakır boru kullanıldığını söylemiştiniz; bu tek başına bile fiyatı artıran bir etken. Peki başka farkları nelerdir? Ayrıca Fujitherma nın da airfel ile görüntüsü bile aynı inverter cihazları var ve fiyatları daha da uygun. Onlar için ne diyorsunuz? Fujitherma nın 9 luk cihazı 1300 lira, zibro da 1500 lira. Airfel yerine fuji almak daha mantıklı görünüyor şu an.

Ayrıca; 6526 ile carrier x-power gold 9 luk cihazı karşılaştırırsak hangisi daha ağır basar, birbirlerine karşı üstünlükleri nelerdir?

Öncelikle Fujiterma daki resimdeki cihazlarla şu an satılan cihazlar aynı mal değil.Geçen sene Fujiterma (çakma marka) Gree den mal getiriken bu sene Chico ya yaptırıyor.Chico bu güne kadar gördüğüm en alt seviye Çinli bence.Uzak durun derim.Bu konuda Tekirdağlı ustayada danışabilirsiniz.

Airfel cihazını söküp bakmadım,takmadım ama sıkıntı olmayacaktır.Bence arasındaki en önemli fark montaj aşaması.Birde aslında Airfel de ucuz değil sadece piyasada spot vs. gibi internet alış verişlerinde fiyatları vurup kırıyorlar.Ama ZİBRO ile arasındaki en büyük fark bence montaj.Bildiginiz gibi klima işinde en önemli konuda montaj.

Size çok basit kendimden örnek vereyim.Mit Lancer (2005model)otomobilime otogaz bağlatmayı yıllarca savuşturdum,bu yıl artık benzin parası tak dedi canıma,1300 TL lere Zavolli taktırabiliyorken ki bu markada piyasada kendini ispatlamış,bir çok otomobil yedekparça ve servis müşterim ısırarla tavsiye etti,ama ben tecrübe ve bu forumda yazılara bakarak BRC taktırdım 1600 TL ye.Çünkü BRC yi taktırdığım firma bu işte 20 yılları var.Ve ayrıca bölge bayiliğini üstlenmiş bir kuruluş.Ha BRC markayı belki dışarıda 50-100 TL aşağıda taktırabilirdim ama 1 yıla yaklaştı taktıralı içim rahat,ilk 1000 km ayardan başka servise uyramadım bile.Hiç bir sıkıntım yok.Yıllarcada boşa benzin yakmışım.Hep orjinallik ve sıkıntı yaşarım diye kortum,ama işini bilen adam yapınca bence sıfır hata...

Mal ne olursa olsun işini bilene yaptıracaksın montajını.En bunu bilir bunu söylerim.Servis bir ürünü vezirde eder,REZİL de eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaya727

Ağalar Selam.. Klima başlığı tüm hızla büyümeye devam ediyor elinize sağlık. Ben yazmasamda arada bakıyorum mesajlara.

Kocausta, komutan, birol usta konunun demirbaşları olarak burdalar. :)

Neyse sadede gelecek olursam ; Alarkodan bir mesaj aldım. 18 lik skv serisi klima almıştım 2 yıllık ek garanti kampanyası varmış. 3 yıl olan agranti süresi ücret karşılığı 5 yıla çıkartılabiliyormuş. 2 yılık için 95 TL istiyorlar. Ne dersiniz uzatmaya değer mi?

Selam.Hoş geldin öncelikle.Kısadan da olsa bir gülücük falan atta unutturma kendini.
    Sorduğun konuya gelince,burada ek garanti şartları önemli.Neyi kapsar neyi kapsamaz.Klimanın kıymetine göre 95 TL aslında çok para degil.Ama bir gerçeğide söyleyeyim 3 yıl soru çıkarmayan bir makina 5 yılda sorun çıkardığı pek görülmemiştir.Olan da her zaman elektrik sıkıntısından oluyor.Zaten oda garanti kapsamı dışı genelde.Keşke 95 TL yi alıp hiç olmazsa 3 yılın sonunda bir bakım yaptırsalar klimaya.Bence buradaki asıl hedeflenen klimanın bakım vs. hizmetini Tos. servisi dışına kaymaması ,aslında doğrusu da bu.Tabi bakım işinde fiyatı abartmamak kaydı ile ,Şu an 75 TL ye adam gibi yapılacak bir bakım için bu para hakkıdır.Ama 150 derlerse ve uzatılmış garanti kapsamı için mecbur kalırsan işte o zaman fırsatçılıktır.Benimki sadece bir senaryo.

Bu işe şöyle bakmak lazım.Yıllarca kasko veya ev için sigorta ödersin ama hiç hasar olmazsa boşa gitmiş para gibi geliyor insana.

Klimada gaz kaçağı dışında(zaten varsa 3 senede hayda hayda çıkar ortaya) genelde arıza Kondansatör,elektronik kart,Dört yollu vana,besleme tarfosu,kompresör gibi arızalar çıkıyor %90 olarak bunlarında kaynağı alçak veya yüksek voltaj.Oda zaten garanti kapsamı dışı.

Karar sana kalmış.Selamlar.

• quote:

quote:

Ağalar Selam.. Klima başlığı tüm hızla büyümeye devam ediyor elinize sağlık. Ben yazmasamda arada bakıyorum mesajlara.

Neyse sadede gelecek olursam ; Alarkodan bir mesaj aldım. 18 lik skv serisi klima almıştım 2 yıllık ek garanti kampanyası varmış. 3 yıl olan agranti süresi ücret karşılığı 5 yıla çıkartılabiliyormuş. 2 yılık için 95 TL istiyorlar. Ne dersiniz uzatmaya değer mi?

Selam.Hoş geldin öncelikle.Kısadan da olsa bir gülücük falan atta unutturma kendini.
    Sorduğun konuya gelince,burada ek garanti şartları önemli.Neyi kapsar neyi kapsamaz.Klimanın kıymetine göre 95 TL aslında çok para degil.Ama bir gerçeğide söyleyeyim 3 yıl soru çıkarmayan bir makina 5 yılda sorun çıkardığı pek görülmemiştir.Olan da her zaman elektrik sıkıntısından oluyor.Zaten oda garanti kapsamı dışı genelde.Keşke 95 TL yi alıp hiç olmazsa 3 yılın sonunda bir bakım yaptırsalar klimaya.Bence buradaki asıl hedeflenen klimanın bakım vs. hizmetini Tos. servisi dışına kaymaması ,aslında doğrusu da bu.Tabi bakım işinde fiyatı abartmamak kaydı ile ,Şu an 75 TL ye adam gibi yapılacak bir bakım için bu para hakkıdır.Ama 150 derlerse ve uzatılmış garanti kapsamı için mecbur kalırsan işte o zaman fırsatçılıktır.Benimki sadece bir senaryo.

Bu işe şöyle bakmak lazım.Yıllarca kasko veya ev için sigorta ödersin ama hiç hasar olmazsa boşa gitmiş para gibi geliyor insana.

Klimada gaz kaçağı dışında(zaten varsa 3 senede hayda hayda çıkar ortaya) genelde arıza Kondansatör,elektronik kart,Dört yollu vana,besleme tarfosu,kompresör gibi arızalar çıkıyor %90 olarak bunlarında kaynağı alçak veya yüksek voltaj.Oda zaten garanti kapsamı dışı.

Karar sana kalmış.Selamlar.

Bilgilendirme için Teşekkürler Birol usta..

alarco sitesinde garanti kapsamı ile ilgili aşağıdaki bilgilendirmeyi yapmış. Buna ek olarak bir soru daha sorayım. Garanti koşullarında belli periyotta genel bakım yaptırma zorunluluğu var mı? Mesela arabalardaki 20 bin bakımı gibi :) Benim cihazın 3 yıl garantisi var mesela. Ben cihazı yaz öncesi detaylı temizletmeyi düşünüyorum. Bu işlemi alarko harici bir yere yaptırsam bu anlaşılabilir mi ve cihaz garanti kapsamından çıkar mı?

EK GARANTİ

Alarko Carrier müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyarak, müşterilerine daha kaliteli bir şekilde servis hizmeti sunuyor. 2 Yıl Ek Garanti paketi ile birlikte cihaz satışından itibaren toplam 5 yıla varan, gerek fabrikasyon malzeme ve işçilik hatalarından gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde, işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiç bir ücret talep etmeksizin servis hizmeti veriyor.

2 Yıl Ek Garanti Sahibi Olmanın Şartları

2 yıl ek garanti süresi içerisinde, gerek fabrikasyon malzeme ve işçilik hatalarından gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde, işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli yada başka herhangi bir ad altında hiç bir ücret talep etmeksizin tamiri yapılacaktır.

Malın kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar 2 Yıl Ek Garanti kapsamı dışındadır.

2 Yıl Ek Garanti, ürünün garanti bitim tarihinden itibaren başlar, süresi 2 yıldır.

Genel bakım ve kontrol hizmetleri 2 yıl Ek garanti kapsamı dışındadır.

2 Yıl Ek Garanti Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerlidir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

burdada fabrik pakistan yazıyor. manufactured vs fabrique felan bir kaç dilde belirtmişler hepsinde made in pakistan yazıyor işte belge.
    http://www.youtube.com/watch?v=MZhejTgGNxs

senin cihazlar ne malı peki

tabi tabi oricinal japan demi ,sen önce kendi hoplayan zıplayan klimalarına bir jokey bul

heh heh . benim cihazları 3tanesi tanzanya malı nolucak. birde çin malı evet sadece o hoplayıp zıplıyor. iple bağladık şindilik. ama baba cihaz ha. iddia ederim iç ünite için üstüne sessiz cihaz yoktur. ama dış ünite evet hopluyor. alt komşumu rahatsız etmesem derim pvg ye 10 yıl garanti imzalayın kalsın. ama gece zırlıyor ne örim.

fakat pakistan malından bir farkı var.
    pvg biraz burnu büyüklük yapıp son mesajıma cevap vermesede bırakmıyorlar. sağolsun birolla volkanla işimi görüyorlar birde içerde. volkan var oda sağolsun. son servisimde çalışsın korkma biz burdayız dedi. e daha nediyim yeter Allaha şükür. tam çağıracağım günlerdede hep inşaat arabaları girdi sağolsun yola mikserler harfiyat atıcılar vs şuan tam 6 tane inşaat var bir gün iskici beyler gelir birgün tedaşçı beyler yolunda içine ettiler. ben bildirdim servisime. hastanelerden dolayı servisi çağıradamım kıştı kardı vb bilgi dahilinde hep. adam korkma kardeşim çalışsın dedikten sonra. no problem..

sen AĞIRFEL den cevap alabildinmi onu söyle?

birol bak beni kuruyor komtan. sana saldırtacanı sanıyor. sonada gene zeytin yağı gibi üste çıkıcak

video güzel dimi abi. çive çive çive pakistan. abi dün çapada senin pakistanlıdan gördüm. ağırfel yan kapağı açık bırakmış

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

• quote:

quote:

quote:

Bir sorum var :)

İzmir de batı cephe 10,5 m2 arakat alüminyum tek cam (berbat durumda) bir odaya zibro 6534 yada muadili airfel AS12-0933/INV takılsa nasıl olur ? Minimum kapasitelerinin çok düşük olması sebebiyle sorun olmaz diye tahmin ediyorum. Isınması çok problem olmazda burda esas problem soğutma. Boyutu büyük istememin sebebi klimanın taşınması gerekir belki, gittiği yerde de normal oturma odasında kullanılabilmesi açısından. Fiyat farklarının fazla olmayışı ve daha verimli çalışabileceğini düşündüğüm için böyle bir şey aklıma geldi. Kısa vadede değil düşüncem ama kısmetse bu yaz için böyle bir niyetim var.

daha önceleri bu konuyu açıklamıştık , olmaz ,neden olmaz tekrar söyleyeyim ;

klima işi malesef tv. ç.makinası gibi değil , ve odaya uygun olmayan kapasiteli cihazlar çok sorun oluyor

ben 16 m2 yerde dahi kullanırken kapıyı aralamam gerekiyor yoksa inverter özelliği tam olmuyor ,üstelik 10 m2 yerde sesi de rahrasız edebilir

çok küçük odalarda ve yatak odalarında ses db.si az olan seçilmelidir yoksa rahatsızlık verir ayrıca üflemesi fazla olacağından mutlaka rahatsız olursunuz

sizin odanıza en fazla 9000 btu kapasitede cihaz iyi olur hatta bu bile biraz rahatsızlık verebilir

Aynen katılıyorum.Size 9 luk daha uygun.Birde şunu açıklık getirelim,Airfel de Gree üretimi ama Eco Change serisinin 1e1 muadili değil.Kötüdür demiyorum ama Airfel Turkuazla,Green seriside birebir aynı değil mesela.
    Arç,Ves,DD alacaksan Airfel al...Ama Eco Change EUROVENT sertifikalı ,arada 100-200 varsa ve bütçen uygunsa Eco Change al...

birol usta daha öncede dolaylı sordum. alptuğ hocanın pakistanlısı için. bu konuya birol usta cevap versin dedim.. kaynadı gitti. şu eurovent işine bir açıklık getirin artık.

dediğin modeller eskiden vardı euroventte şimda baktım gree nin hiç bir modeli yok. sadece ismi geçiyor. işin içine etti bu eurovent. tse yi geçti be. nedir durum senle beraber tüm klimacı arkadaşlara sormuş olayım.

• Eurovent te te GREE yoksa,o zaman heriflerin cihazları iyice dandik olmuş demekki ve göndermiyorlar artık Teste filan

Ben eskiden sıkıldıkça girip incelerdim,bir senedir hiç bakmıyorum bile!

Ancak şöylede olabilir,Gree ana üretici olduğu için,belki mal yaptığı diğer Markaların Eurovent te test değerleri olabilir????

Ama bunlarda yoksa o zaman GREE işi bitmiştir,diyeceğim ama buda mümkün değil!

Yada mallar iyice kalitesiz oldu veya değerleri ciddi düştü herifler de onun için göndermiyorlar v.s v.s

Yaw boşverin testi filan,zaten TR deki mallar belli,takın bizim yerlicilerin malını olsun bitsin

• Yerli malı takın deyince komutan çok kızıyor hocam
  • quote:

selam hocam

ben olsam asla 95 tl. verip ek garanti yaptırmam ,

ben hemen hemen her 4 ayda bir klimayı söküp temizlik yapıyorum

yani belkide benim klima zaten garanti dışı olmuş olabilir

birde biliyorsunuz bizim ülkemizde garanti olayını ve kasko olayını öve öve bitiremezler ama iş hasarınızı gidermeye geldimi bin dereden su getirirler

gelen servis bakıyor kartlardan biri yanmış ,hemen başlıyor efendim bu arıza voltajdan kaynaklanmış o nedenle garanti dışı diyebiliyor

iyi de o zaman bu garanti neye yarıyor

geçen dh.de otomobil bölümünde bir şey dikkatimi çekti zannederim genç birisi yazmış arabamız çalındı kasko ödemiyor diye

niye ödemiyor diye incelediğimizde ,adamın biri arabaya alıcı oluyor anahtarı ver bi bakalım diyor ,daha araba çalışır çalışmaz gaza yüklenip arabayı kaçırıyor

evet işte bunu kimse doğru dürüst bilmediği için niye ödemiyor diye feryat ediyor ama gerçekten ödemiyor

çünkü bu durumu kuşkulu görüyor ve anahtarı siz vermişsiniz bu yüzden ödeyemeyiz diyorlar vs.

artık siz bilirsiniz ,ama bu arada garantiye girebilecek bir kompresör arızası da çıkarsa bu durumda artık bahtımızamı diyeceğiz bilemiyorum ama dediğim gibi ben olsam uzatmam ,zaten benim cihaz pakistanlı o nedenle çok önemlide değil

• quote:

quote:

quote:

burdada fabrik pakistan yazıyor. manufactured vs fabrique felan bir kaç dilde belirtmişler hepsinde made in pakistan yazıyor işte belge.

tabi tabi oricinal japan demi ,sen önce kendi hoplayan zıplayan klimalarına bir jokey bul

heh heh . benim cihazları 3tanesi tanzanya malı nolucak. birde çin malı evet sadece o hoplayıp zıplıyor. iple bağladık şindilik. ama baba cihaz ha. iddia ederim iç ünite için üstüne sessiz cihaz yoktur. ama dış ünite evet hopluyor. alt komşumu rahatsız etmesem derim pvg ye 10 yıl garanti imzalayın kalsın. ama gece zırlıyor ne örim.

pvg biraz burnu büyüklük yapıp son mesajıma cevap vermesede bırakmıyorlar. sağolsun birolla volkanla işimi görüyorlar birde içerde. volkan var oda sağolsun. son servisimde çalışsın korkma biz burdayız dedi. e daha nediyim yeter Allaha şükür. tam çağıracağım günlerdede hep inşaat arabaları girdi sağolsun yola mikserler harfiyat atıcılar vs şuan tam 6 tane inşaat var bir gün iskici beyler gelir birgün tedaşçı beyler yolunda içine ettiler. ben bildirdim servisime. hastanelerden dolayı servisi çağıradamım kıştı kardı vb bilgi dahilinde hep. adam korkma kardeşim çalışsın dedikten sonra. no problem..

birol bak beni kuruyor komtan. sana saldırtacanı sanıyor. sonada gene zeytin yağı gibi üste çıkıcak

video güzel dimi abi. çive çive çive pakistan. abi dün çapada senin pakistanlıdan gördüm. ağırfel yan kapağı açık bırakmış

yok artık yaw önüne gelen herşeyi kaydediyorsun anladıkta birde üşenmeden süs püs yapıyorsun

yahu bu kadar değerli cihaz sokak ortasında kurulurmu , ben hırsız olsam bu güzel cihazın dış üniteyi birkaç anahtarla söker götürürüm

ha iç ünite ne olacak derseniz artık ona da bir çözüm bulunur

gerçi bulamasanız bile evin içine uygun bir yere koyup seyretmesine bile doyamaz insan

ah birde şu iç üniteyi biraz süslü yapsalarmış ne iyi olacakmış

yaw ben bunları yazarken elektrikler kesildi klavyede tuşları göremiyorum

• quote:

Yerli malı takın deyince komutan çok kızıyor hocam

sürekli kulakların çınlasın istiyorsan benim için farketmez
  • Zaten çalınan klima dış üniteleri de hep Pakistani MHI'lermiş.
    Malum, bu işi yapanlar da genelde romanlardan çıkıyor ya
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: akicilevent

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Timon

Açıkçası sadece soğutma bizim için önemli ancak yazın gün boyu çalışacak.İnverter çok ekonomik diye sürekli söylediklerinden benimde kafam karıştı.Bu arada oda salon 30 m2 ,kuzey cephesine bakıyor, orta kat,camlarımız çift cam pvc ve ısı yalıtımı vardır.Benim için fiyat/fayda olarak hangi model olur onu düşünüyorum.Gereksiz yere fazla para vermeye gerek yok malum Türkiye'de insanlar nasıl para kazanıyor. Kocausta yardımcı olursan sevinirim.

Servisin keşfettiği değer uygun, adamlar işlerini iyi yapmış.

İnverter sizin durumunuzda gereksiz masraf kabul edilebilir.
    Düz tip bir alet almanız mantıklı.

Piyasada düz tipler genelde 12 bin-18 bin BTU olarak var, ara değerler çok nadir.

Oraya 12'lik alırsanız, çok sıcaklarda içeriyi yeterli soğutamayıp "şişer".
    18'lik alırsanız da biraz fazla güçlü olacağından çok sık dur-kalk yapar, kafa ütüler.
    Bu durumda kaliteli markalardan seçim yapmak zor.

Ama Arçelik'te bu kapasitede alet var.
    Alttaki ikisinin aynı mal olması lazım, tam size uygun aletler.

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-arcelik-15030-klima-fiyati,022449.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-beko-lg/bke-7655-d-klima-fiyati,135810.html

kocausta bana vermiş olduğunuz tavsiyeler ile inverter modeller arasında sadece tam gün yazın kullandığımda elektrik faturasında çok fark yapar mı? yazın klimadan serinlerken elektrik faturasından da terlemeyelim .

Sizin mekana gerçeken kaliteli, bir de inverter klima almak isterseniz ilk alım maliyeti çok farklı olur.
    Yazın 2-3 aylık kullanımda da o pahalı aletin verimlilik farkı ilk alım maliyeti farkını kesinlikle karşılamaz.

Haa, kaliteli/inverter aletin sessizliği/konforu, kullanım ömrü farklı olur, orası ayrı.

Hesabı kendiniz de yapın isterseniz, sizin mekana uygun en mantıklı inverter AC Xpower 50 olabilir.
    Bu makina kullanımda o Arçelik'lerden %10-15 civarı daha az ceryan harcayabilir.
    Kullanım durumunuza göre yaklaşık tüketimleri çıkarabilirsiniz.

evet haklısın kocausta bu arada kısmetse yakında bir bebeğimiz olacak alacağımız klimada ekstra bir özellik olmalı mı ve hangi model dersin

• Klimadan sadece ısıtma veya soğutma işini bekleyin.

Diğer o filtre falan işleri için gerekiyorsa ayrı alet alın.
  • mitsubishi inverter ı tavsıye ederim
  • quote:

quote:

quote:

quote:

yok artık yaw önüne gelen herşeyi kaydediyorsun anladıkta birde üşenmeden süs püs yapıyorsun

yahu bu kadar değerli cihaz sokak ortasında kurulurmu , ben hırsız olsam bu güzel cihazın dış üniteyi birkaç anahtarla söker götürürüm

ha iç ünite ne olacak derseniz artık ona da bir çözüm bulunur

gerçi bulamasanız bile evin içine uygun bir yere koyup seyretmesine bile doyamaz insan

ah birde şu iç üniteyi biraz süslü yapsalarmış ne iyi olacakmış

yaw ben bunları yazarken elektrikler kesildi klavyede tuşları göremiyorum

bunu çalamazlar abi. hastanenin içi burası çapa tıp.

• quote:

quote:

selam hocam

ben olsam asla 95 tl. verip ek garanti yaptırmam ,

ben hemen hemen her 4 ayda bir klimayı söküp temizlik yapıyorum

yani belkide benim klima zaten garanti dışı olmuş olabilir

birde biliyorsunuz bizim ülkemizde garanti olayını ve kasko olayını öve öve bitiremezler ama iş hasarınızı gidermeye geldimi bin dereden su getirirler

gelen servis bakıyor kartlardan biri yanmış ,hemen başlıyor efendim bu arıza voltajdan kaynaklanmış o nedenle garanti dışı diyebiliyor

iyi de o zaman bu garanti neye yarıyor

geçen dh.de otomobil bölümünde bir şey dikkatimi çekti zannederim genç birisi yazmış arabamız çalındı kasko ödemiyor diye

niye ödemiyor diye incelediğimizde ,adamın biri arabaya alıcı oluyor anahtarı ver bi bakalım diyor ,daha araba çalışır çalışmaz gaza yüklenip arabayı kaçırıyor

evet işte bunu kimse doğru dürüst bilmediği için niye ödemiyor diye feryat ediyor ama gerçekten ödemiyor

çünkü bu durumu kuşkulu görüyor ve anahtarı siz vermişsiniz bu yüzden ödeyemeyiz diyorlar vs.

artık siz bilirsiniz ,ama bu arada garantiye girebilecek bir kompresör arızası da çıkarsa bu durumda artık bahtımızamı diyeceğiz bilemiyorum ama dediğim gibi ben olsam uzatmam ,zaten benim cihaz pakistanlı o nedenle çok önemlide değil

Sağol Komutanım. Bende kararsızım. Şansa kalmış biraz. Birşey olmaz dersin olur. Olur diye yaptırırsın olmaz.

• quote:

Zaten çalınan klima dış üniteleri de hep Pakistani MHI'lermiş.
    Malum, bu işi yapanlar da genelde romanlardan çıkıyor ya

ille de roman olsun aynı zamanda mhi olsun ister çamurdan olsun
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Birol usta, bak buda panasonic, bunda pek dürüst davranılmamış galiba.
    Değerler olması gerektiği gibi de...

http://www.galeribeyaz.com/panasonic-kit-ye-12-mkx-inverter-klima.html_148.html

Usta biri Çin deki üretim,birisi Malezya ben panasonic in kendi sitesinden baktım 2 veride doğru.Etherna düşük veriyor.Çinli yüksek fark nerede anlayamadım bende.Ama benim bildiğim şu var %30 un altında COP düşüyor.Bu şu demek değil Nominalde COP 4 se,%50 lere gerilediğinde COP 4,5 lara gelebilir.Ama daha aşağısı verim düşmeye başlıyor.

Önceden TR çevirisi sırasında rakamların yeri değişmiş sandıydım, ama diğer ülkelerde de öyle.

Her inverter, yani değişken devirli kompresör en düşük kapasitesinde en verimli transferi gerçekleştirir, bu teorik olarak ta böyle: aynı değişim bölgesinde (kılcal veya exp) daha az basınçla daha az miktarda soğutkan form değişimine zorlanıyor.
    Her ayrıntılı veri veren markada da bu böyle, sistemin çalışma mantığı bu.
    Bunun marka ile ilgisi yok.
    Haa, A markasında bu oran X'dir; B markasında Y olur, orası ayrı.
    Şu marka alet min kapasitede 70 watt çekip 370 watt ısı aktarıyordur ve bunun pratikte önemi olmaz, orası ayrı.
    Ama o alet o aşamada o verimle çalışır, işimize yaramasa da; en azından çevrim devam ettiriliyordur.

Gerçek bir Panasonic'çinin bunu anlatması lazım.

Aklıma gelen başka birşey var, acaba o mu diyorum.
    Bu Etherea biraz fazladan marifeti olan bir alet ya.
    Acaba bu aletin o fazladan işlevleri her kapasitede belli sabit bir ceryan çekiyor, bu nedenle de min kapasitedeki toplam ceryan tüketimi bu nedenle mi yüksek oluyor diye düşündüm.
    Hani bir işletme tam kapasitede 100 kişi çalıştırır, düşük kapasiteye inerek 50 kişiye inebilir, işçilik maliyeti düşer ama bazı sabit büro masrafları-yer kirası falan hep aynıdır, gibilerden.

Usta detay giriyoruz biraz ama soğutucu akışkanlar öyle her basınçta,her sıcaklıkta aynı davranışı sergilemezler.Yani devir düştü basınç düştü,iş kalitesi belirli seviyenin altına inince değişkenlik gösterebilir.Sana aynen senin dilinden yazayım,otomobiller nasıl belirli devirde max. torka ulaşıyorsa,yakıt tüketimi/yapılan iş yani verimlilik,yani COP en iyi nokta orası ise.Siz düşük devirde otomobili kullanınca aslında verimsiz ve aynı kilometrede daha fazla yakıt harcarsınız.Klimayıda aynı değerlendirin.Şu%30-%70 kapasiteyi ben söylemiyorum bizzat Mit.Heavy VRF sistemlerini yapan Japonlar söylüyor ve çoklu VRF kombinasyonlarında makinaların bu şekilde çalışması ve COP yi olabildiğince yüksek tutmak için yazılım geliştirmişler ve bunu bizzat baskı yaparak anlatıyorlar.
    Bir de burada ilğinç bir detay var.Ethera Elektronik Exp. lı yani tam bir inverter,Çinli ise Kılcallı inv. Exp. gaz geçişini sistemin gereksinimi kadar kısıp açarken,kılcallı sistem sabit aslında.Ama ne yazıkki burada sanki kılcallı sistem daha iyi gibi görünüyor.Bence verilerin çıkış noktasında bir sıkıntı var.Bu konuya takıldım inceleyeceğim.

birol usta burayı kaçırmışım özellikle sormak istiyorum.

quote:

Ethera Elektronik Exp. lı yani tam bir inverter,Çinli ise Kılcallı inv. Exp. gaz geçişini sistemin gereksinimi kadar kısıp açarken,kılcallı sistem sabit aslında.Ama ne yazıkki burada sanki kılcallı sistem daha iyi gibi görünüyor.Bence verilerin çıkış noktasında bir sıkıntı var.Bu konuya takıldım inceleyeceğim.

öncelikle bir an evvel incelemeni bekliyoruz.

siz dah önc ebenim midea zibro için expansion invereter demiştiniz geçende ben yanlış yazdım bunu bu forum avey abaşka foruma.. kılcallı inverteri daha çok beğendiğiniz yazmıştınız. burda yazdığınıza göreyse exp lektronik kontrollü inverterin tam inverter olduğunu dahada tassaruflu çalışabileceğini söylemişsiniz.

fakat panasonicin değerlerinde bir dengesizlik var. o ayrıda hocam sizce hangisi birkez daha sormuş olayım. daha evvel ses meselesi expnasion inverterden olabilir demiştiniz. ses meselesi etheria da olabilirmi hocam?

• arkadaslar herkese selamlar,

evimizi aldıktan sonra direk klima dusunmeye basladım. önümüzün yaz olması ve adana gibi bir yerde oturmamızdan dolayı klimasız bir ev dusunulemez.

tasarruflu oldugu icin inverter ve aklımda hep klima konusunda en iyi oldugunu duydugum icin mitsubishi dusunuyorum.

fakat klimalar modeller ve ozellikleri hakkında henuz bilgim yok. mitsubishileri bildigim kadarıyla iklimsa ve klima plus bayileri satıyor.

bu bayilere gittigim zaman model belirtmem gereklimidir? inverter desem yeterli olur mu?

odaların boyutu yatak odası 12m2 ve mutfak oturma odası birlesik 24m2 civarı.

birde fiyat olarak ortalama su fiyattır, su fiyattan alırsanız iyi olur gibi bir oneride bukunavilir misiniz? cunku fiyatlar hakkında da bilgim yok gittigimde adamların dedikleri fiyata sasırmayayım.

simdiden tesekkurler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 769770771772773
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.