Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (746. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
17 Misafir - 17 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 744745746747748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ahmetk26

merhabalar tekrar bugün başka bir servis geldi ölçüm yaptı dediğiniz gibi 49 C üflüyor ama oda sıcaklıgı klimanın karşısı bile 22 C ki biz 25-26 C olmasınızı istiyor ustaya keşke 12000btu mu alsaydık dedik o da yine çok değişen bir şey olmazdı dedi. yarım saatte bu ısıya getireceğine 15 dk getirirdi ama yine odanın içi 25-26 derece olmazdı dedi klimayı biraz daha odanın ortasına dogru takabiliriz dedi o zaman ısı homojen dagılır dedi ama yine de çok değişen bir şey olmaz dedi. bakalım iade edecegiz gördükki bizim o odamız klima ile ısınacak gibi değil yatak odasının yerini değiştireceğiz.
    ne adamlar var yahu kardeşim madem klima 25-26 derece ısıtmayacak o halde neden satıyorsun ( bu sözü klimayı satana söylüyorum) gel adam gibi keşfini yap adam gibi cihazını sat ve adam gibi montajını yap...

madem ki magdursun ara iklimsa merkezi ve bayiiniz beni kandırdı de direk olarak bana ısıtmayan klimayı sattı ben bu klimayı istemiyorum gelin malınızı alın yada hakkınızda dava açıcam de bakalım ne yapacaklar

böyle durumlarda bir kuruş para ödemene gerek yok adam gibi iş yapsınlar sadece ürünü satıp parayı cebe koymakla bu iş bitmez satıcı olarak arkasında durmak zorunda durmuyorsa malını geri alacak almıyorsa kanuni yolardan hakkını arıyacaksın gideceksin tüketici hakem heyetine yada cumuhuriyet savcılığına dilekçeyi yazuıp işleme koyduracaksın bak ne yapıyorlar....

• ayrıca koşulsuz iade etme hakkın var 1 hafta süre içinde sorgusuz sualsiz iade edebilirsin... bi kuruşta para ödemezsin... yeterki kanuni yollardan işini halletmeye bak hatta git noterden satın aldığın fatura ile beraber tasdikli tebligatta bulun yasal işlem başlamış olsun her türlü geri almak zorundalar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

9 köy hocam seninde gördüğün gibi mesajlarımız birbirine girdiği için buradan cevap vereyim

atom bombasını nasıl yaptıkları konusunu tam bilmiyorum ama taaaa bizim çocukluğumuzdan beri söylenen türkler ile pakistanlılar atom bombası yapıyor sözleri hala kulaklarımda ,demekki doğruymuş diyebiliyorum hatta bu durumda türkiyenin de atom bombasına sahip olma ihtimali hiç hayal gibi görünmüyor

dxk z3 olayını tam anlayamadım ,euroventte DXK12Z2-S var ve zannederim srk35zjp nin muadili aynı zamanda tüm değerleri aynı

link buradahttp://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_trade_name.php?lg=en&rub=04&srub=03&select_prog=AC&select_partic=74&select_marque=MITSUBISHI+HEAVY+INDUSTRIES&select_class=AC1+%2F+A+%2F+S+%2F+R

bu arada me ile mhi konusunda da sataşmışsın ama bu dediklerinin doğru olmadığını sende biliyorsun hatta hangisi gerçek mits. diye bir başlık var orada teferruatlı anlatımlar var ve bana neki ben niye kızayım ben cihazın performansına bakarım milletine değil

Komutan, orada ZJP-S ile ZJR-S 'in yanlarında "yeni" ibaresi var.

Galiba "yeni" " ZJP-S" olarak biraz düşük değerli (muhtemelen daha ucuz) bir alet çıkarmış, ve sendeki olanı da "ZJR-S" olarak üretiyor olabilirler şimdi.

hocam var bişeyler ama daha önce de dediğim gibi çözemedim ,orada dış ünite ZJR-S olanı görünce acaba dedim benim dış ünitede ne yazıyor baktım JR değil JP yazıyor ve onun karşısında C sınıfı çıkıyor

ama dediğim gibi geçen sene aynı eurovent sitesinde A sınıfı yazıyordu ,bu nedenle birşeyler çevirdikleri kesin ama anlamak mümkün değil

• GRE marka 9000 btu klima aldım , odun motoru gibi ses çıkarıyor. 3 tane aldım 3ü de gürültülü ama bir tanesi diğerlerinden daha fazla. komşu şikayetçi. sorun montajdan mıdır ? klimanın daha sessiz çalışması sağlanabillir mi ? teşekkürler.
  • Eurovent işide sakat!

Aslında sakatlık Üreticilerde herifler bir sürü atraksiyon çekiyorlar!

yaw serinin ID sine bak; srkfkdhr veya sfrtuswn ülen nedir bunlar,kafa karışıklığından başka

MHI de "numaracı" daha doğrusu Harfçi
  • quote:

Orijinalden alıntı: EfeHoroz

GRE marka 9000 btu klima aldım , odun motoru gibi ses çıkarıyor. 3 tane aldım 3ü de gürültülü ama bir tanesi diğerlerinden daha fazla. komşu şikayetçi. sorun montajdan mıdır ? klimanın daha sessiz çalışması sağlanabillir mi ? teşekkürler.

buna sesli güldüm odun motoru gibi

odun motoru dediğin böyle bi şeymi acaba...

ilk aldığındada böyleyse bu güne kadar boşuna beklemişsin şimdiye kadar baktırman lazımdı

yok daha sonradan böyle ses yapar hale geldiyse klimalarına bakım yaptır ... bence..

• quote:

Orijinalden alıntı: albani

Eurovent işide sakat!

yaw serinin ID sine bak; srkfkdhr veya sfrtuswn ülen nedir bunlar,kafa karışıklığından başka

mits. yine iyisi hocam diğerleri daha alem

iç ünite harf ve rakamları ile dış ünite karma karışık ,gerçi avrupa da bir dalavera yapamazlar ama bizim gibi az gelişmiş ülkelerde yaptıklarında anlayabilecek sayısı çok az olur ,bu nedenle iç ünite farklı dış ünite farklı taksalar çoğu kişinin haberi bile olmaz

siz onu bunu boşverin koskoca alarko nun euroventte kaydı bile yok

sadece kompresör üreten bir firma gibi görünüyor

bunun yanında yerli dediğimiz klimalara ait türkiye dışında bir bilgi bile yok ama kocaman bir A sınıfı yazıyorlar ,gerçekten A olup olmadığını bilen de yok

yani anlayacağınız bu ülke elektrikli aletlerde tam bir çöplük olmaya aday ,koskoca ülkenin kendisine ait bağımsız bir test kuruluşu yok (fransa da olan artık ne derece bağımsız o da bilinmez)

hani hırsız girmesin diyorsanız kapınızı iyi kilitleyin diye akıl veriyorlar ya onun gibi ,yahu iyi kilitliyoruz hırsız bir yolunu bulup yine giriyor diyorsun ,o zaman demir yaptır diyorlar ,demir yaptırıyorsun adamlar demiri de kesmiş yine girmiş vs.

nasrettin hoca misali yahu bu hırsızın hiç mi suçu yok diyorsun ,bu defa sende haklısın diyorlar ama o hırsızı caydırmak için devlet ağır ceza vermekten de hep kaçıyor , polise yakalamıyor diye kızıyoruz ,polis yakalıyor savcı bırakıyor ,savcıya kızıyoruz o da ne yapayım kanunlar böyle diyor

vatandaş kendi işimi kendim göreyim o halde diyor bu defa olmaz bu ülkede hukuk var diyorlar

yani bu anlattıklarıma göre firmaların yaptıkları hiçbir şey değil ,yine insaflılar galiba sonuçta kim hesap soracak ki

• quote:

domper
    Teğmen

[X]

Bugün; 23:54:20

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=57943852

Merhaba arkadaşlarım,

çokfazla uzmanı olmadığım bir konu klima konusu ve sizlerden yardım rica ediyorum . Antalyada oturuyorum. 2 sene oldu Ankaradan geleli klima ile burada tanıştım Ankarada hep kombi kullanıyorduk. Odamda rubenis marka bir klima var ve bozuldu motoru yanmış tamiri içinde 400 tl fiyat biçiyorlar ve oldukça eski yaptırmaya değmez diye düşünüyorum.
    30-35 metrekare civarında bir alanı soğutacak ve de kışında ısıtacak bir klimaya ihtiyacım var. rubenis 12000lik ve düne kadar iyi kötü idare etti, oda içinde 12000 yeterli olur diye düşünerek bugün biraz gezdim ve aklıma Samsung marka maldives AQV12PSLNAND model inverter klima biraz yatar gibi oldu fiyat aralığı 1500-1550 tl civarında geziyor.
    Bu klima iyimidir? yada bana maximum 1500tlye hangi marka ve model klima tavsiye edersiniz? inventerli olursa sanırım daha ekonomik oluyor. Aldığımda da beni sorunsuz uzun süre idare edebilmeli ve sessiz olursada çok makbul olur. Yardımlarınıza ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

30-35m2 alan için 18000 btu klim almalısınız samsung genelde önerilmiyor. 2200 vb rakamdana şağı 18000 kalite klima zor arkadaşım. toshibalar ve ac klimalar uygun rakamlar var araştırınız.

• 18000 e gücüm yetmiyor malesef :( dediğim gibi çıkabileceğim rakam 1500 tl bu rakam civarlarında düzgün işimi gerebilecek bir cihaz bulamazmıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: domper

18000 e gücüm yetmiyor malesef :( dediğim gibi çıkabileceğim rakam 1500 tl bu rakam civarlarında düzgün işimi gerebilecek bir cihaz bulamazmıyım?

hocam alanınınızın bir çizimini iletin izolasyon durumunuz nasıldır dairenizin konumu nasıldır arkadaşlar yardımcı olurlar. eğer kurtarabilecek yönü varsa aynen söylerler. aksi durumda 1500 tl de atıl olabilir. yazık günah zaten aldınız hemen aldınız bu rakamlara mart sonu başlar zamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Orijinalden alıntı: albani

Eurovent işide sakat!

mits. yine iyisi hocam diğerleri daha alem

iç ünite harf ve rakamları ile dış ünite karma karışık ,gerçi avrupa da bir dalavera yapamazlar ama bizim gibi az gelişmiş ülkelerde yaptıklarında anlayabilecek sayısı çok az olur ,bu nedenle iç ünite farklı dış ünite farklı taksalar çoğu kişinin haberi bile olmaz

siz onu bunu boşverin koskoca alarko nun euroventte kaydı bile yok

sadece kompresör üreten bir firma gibi görünüyor

bunun yanında yerli dediğimiz klimalara ait türkiye dışında bir bilgi bile yok ama kocaman bir A sınıfı yazıyorlar ,gerçekten A olup olmadığını bilen de yok

yani anlayacağınız bu ülke elektrikli aletlerde tam bir çöplük olmaya aday ,koskoca ülkenin kendisine ait bağımsız bir test kuruluşu yok (fransa da olan artık ne derece bağımsız o da bilinmez)

hani hırsız girmesin diyorsanız kapınızı iyi kilitleyin diye akıl veriyorlar ya onun gibi ,yahu iyi kilitliyoruz hırsız bir yolunu bulup yine giriyor diyorsun ,o zaman demir yaptır diyorlar ,demir yaptırıyorsun adamlar demiri de kesmiş yine girmiş vs.

nasrettin hoca misali yahu bu hırsızın hiç mi suçu yok diyorsun ,bu defa sende haklısın diyorlar ama o hırsızı caydırmak için devlet ağır ceza vermekten de hep kaçıyor , polise yakalamıyor diye kızıyoruz ,polis yakalıyor savcı bırakıyor ,savcıya kızıyoruz o da ne yapayım kanunlar böyle diyor

vatandaş kendi işimi kendim göreyim o halde diyor bu defa olmaz bu ülkede hukuk var diyorlar

yani bu anlattıklarıma göre firmaların yaptıkları hiçbir şey değil ,yine insaflılar galiba sonuçta kim hesap soracak ki

hocam herşey birbirine karıştı doğru. mesela klima konusunda albani usta der hep fujitsu lcc serilerini türkiyeye göndermiyor. halbuki avrupadada yok artık. bazı arkadaşlar der da,kin türkiyeye alt kaliteli ürnleri gönderiyor bakınca avrupadada aynı. carrier konusuda aynı hocam avrupadaki broşürlere bakınca.
    mesela almanya

http://www.carrier.de/dasat/images/7/101477-42nqv-m-xpower-gold.pdf

bizim türkiye alarko sitesindeki broşür. eurovent logosu kullanılmış

http://www.alarkocarrier.com.tr/Urun/Brosur/CarrierXpower1_brs.pdf

evet bu logo kullanılıyor ama eurovent sitesinde gözükmüyor split klimalar.

ama alarko eurovent sertfikasına klima santrallerinde sahip bir firma. http://www.eurovent-certification.com/tr/Sertifikal__urunler/Sertifikasyon_program_na_gore_eri_im.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=tr&select_prog=AHU&select_partic=7&select_marque=CARRIER

ben alarkonun kendi başına iş yapmayacağına adım gibi eminim. kocausta diyor aşırı kurumlaştı vs. o ayrı konu. kesinlikle ceza getirecek bir işlem yapmaz alarko. ha denebilir bak oranın çalışanı evet gururlada söylerim. bu konuyla karıştırlacak bir durum değil zaten. klima bölümündende kimseyi tanımam. dev bir holding sonuçta bir çok şehirde yapılanmış çeşitli dallarda.. burdan tutup klimaları övmekler cebime parada girmez. carrier klimalarındanda kimse korkmasın hepsi baba klima naylonlaşmış değil aynen eski klimalar gibi 12liklerin ısıtma btu su bablar gibi 14330dan başlıyor. kimse flairlerle karıştırmasın o başka. bu carrier.

toshiba en düşük model skv de aynen baba klima zaten 1 yıl sona zor buluruz bu klimaları. euroventten çok çekinende 2-300 verir toshiba alır. bence gerek olmasada hastalığımızdır zaten. önemli olan servisiniz iyi olsun baştan sağlam tutun işi alıralmaz alarkoya başvurun. ben evdeki klima düşmanlarını razı edemedim. göz göre göre yine zam yiycez dah kötüsü yazın pişcez gene öyle gözüküyo:((

http://www.ahi-carrier.co.nz/uploads/pdf/Inverter/Hi-wall/42NQV_M%20Xpower%20Gold%20Brochure%20-%20LR.pdf

bakın buda yeni zelanda sitesi avustralya vs bulabilirsiniz nette.

alptuğ hocanın, mhi kliması var mesela zamanında ısıtması A geçsede şimdi C olmuş olsun.. fujitsunun fuji electric ve general klimasıda euroventte yoklar. iklimsadaki mhi ler olsun hatta sharpla olsun euroventte yoklar. daikin birol ustanın dediği gibi yıllarca made in ? geldi. ama alanlar memnundu tüm markalardan. artık önümüze konan ne varsa onu yiyoruz bu elimizde değil. baktıkmı en yakın avrupadada durum böyle oldumu korkacak bişe yok.

mesela general electric olsun carrier olsun york olsun westinghouse bu ürünleri artık kendi ülkelerinde bile zor buluyoruz efsane marka olmuşlar artık nedense. zaten bu markalar amerikan menşeili
    />

acaba midea yamı yaptırılımış:))

yoksa goodman mı

çünkü split onların işi değil. genaral electric te split klima bile yok. (eskiden ne baba buzdolapları gelirdi. şimdikiler hep uzakdoğu) diğer şirketi amana da var onlarda kanallı tip.

alptuğ hoca türkiyedeki kanunlara kalmaz. dış üretim toplu olduğu için. büyük markalar konusunda karlıyız biraz:)) nekadar pazar büyük deselerde kalite markalar yetyerince klima satamıyor türkiyede. bu açıdan toplu üretim bantlarını bize göre kurmazlar umut ediyorum. yeterki avrupadaki kodları elden geldiğince takip edelim. birde bu varya nın ülkesinin kuruluşu eurovent teki kodlara bakalım yinede. klima ister çinde ister pakistanda üretilsin fark etmez. albani hoca amma inandı şu pakistan meselesine haa.

• Yeri mi bilmiyorum ama bilenlere bir soru da benden
    sıvaaltı klasik klima tesisatı döşenmiş yere inverter kurulur mu?
    Kurulursa sonuç ne olur?
    kurulmazsa çözüm ne olur?
    Şmdiden saygılar
  • [simage][/simage][simage][/simage]
  • quote:

Orijinalden alıntı: domper

18000 e gücüm yetmiyor malesef :( dediğim gibi çıkabileceğim rakam 1500 tl bu rakam civarlarında düzgün işimi gerebilecek bir cihaz bulamazmıyım?

O büyüklükte bir yeri 12'lik klima ısıtamaz, sadece "kırar".

Gene Rubenis veya Airfel gibi bir markanın düz 18'liğini alın, bütçe müsait değilse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zirfak

Yeri mi bilmiyorum ama bilenlere bir soru da benden
    sıvaaltı klasik klima tesisatı döşenmiş yere inverter kurulur mu?
    Kurulursa sonuç ne olur?
    kurulmazsa çözüm ne olur?
    Şmdiden saygılar

Eğer döşenmiş olan boru uygun ölçüdeyse kurulur.
    Borunun kalitesi iyi ise hiçbir sorun da olmaz, dandik malzemedense 5-10 yıl içinde delinebilir.
  • 9köy

*Komutanın ZJP-S konusu belli oldu bence, yukarda yazdıydım, adamlar o kodla daha "ucuz" bir alet çıkarmışlar, komutandakileri de başka kodla üretiyorlar görüldüğüne göre.

*Burada birşey var kafamızı karıştıran:
    Anladığıma göre Eurovent test ettiği ürünü "belli bir zaman" için orada yayınlıyor.
    Mesela 2 yıl gibi.
    Çünkü 2 yıl önce orada gördüğümüz şey şimdi görünmüyor.
    Yakında TC'de de MHI'nin "ZJR-S" serisini görebiliriz, eski ZJP-S serilerinin değerleriyle.

*Carrier Gold serisi için aynı şey geçerli.
    Alet çok eski, zaman geçtiği için silinmiştir.
    Ama orada olup olmaması hiç önemli değil, bunlardan birkaçını bizzat çalışırken görüp ölçmüşüm, orda olmasa da olur, hatta başka biryerde D sınıfı gösterilse de farketmez.

*Dediğin gibi o eski USA klimalar artık eski biçimleriyle yok.
    Bir şekilde ya Çin'de Tayland'da ortaklıklar kurmuşlar, ya da anlaşmalar yapmışlar ve fason ürettiriyorlar.
    Ama ne şekilde olursa olsun, markaları altında sattıkları mallar "naylon" değil.

Burada da işin içinde olanlar boyuna yazıyor, örneğin bir Midea, Gree, Haier... vs. ; sipariş verilene göre aletler üretiyorlar.
    Birinci kalitede de, 2-3 sene çalışabilecek gibi de.

Mesela, geçende koçklima Volkan DD inverter sökmüş, içindeki kompresör markasızmış, dış ünite fanı tek devirliymiş.
    Alet min. kapasiteye düştüğünde kompresör bağırmaya başlıyormuş.
    Yani adamlara "inverter olsun ama abartmayın, ucuzundan olsun..." gibilerden sipariş verildi herhalde
    O zaman nooluyo, piyasada "yarım inverter" denen, tek özelliği hiç durmadan aynı sıcaklığı verebilen, ama asıl beklenen düşük verimlerdeki yüksek COP'u sağlayamayan bir klima çıkıyor ortaya.
    Tabii "1200 liraya inverter" diye etiketi gören de alıyor, üstelik piyasada 50 senelik geçmişi olan bir marka.

• Bu arada sizleri uyarayım,sanırım çakal girdi yine başlığa,uyanık olun "yemesin" sizi yine!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

quote:

GRE marka 9000 btu klima aldım , odun motoru gibi ses çıkarıyor. 3 tane aldım 3ü de gürültülü ama bir tanesi diğerlerinden daha fazla. komşu şikayetçi. sorun montajdan mıdır ? klimanın daha sessiz çalışması sağlanabillir mi ? teşekkürler.

buna sesli güldüm odun motoru gibi

odun motoru dediğin böyle bi şeymi acaba...

ilk aldığındada böyleyse bu güne kadar boşuna beklemişsin şimdiye kadar baktırman lazımdı

yok daha sonradan böyle ses yapar hale geldiyse klimalarına bakım yaptır ... bence..

aynen onun gibi hocam :) komşu şikayete geldi , ben bütün klimalar böyledir diye hastiri çektim adama , ver mahkemeye falan dedim. küstük. ama eve gelen bi misafir arkadaşım bu ne ya deyince uyandım. servisi arayacağım da onlar da beni normal diye işletecekler diye akıl danışayım istedim forumdan.

• quote:

Montajdandır büyük ihtimalle.
    Lastik takoz kullanılmamıştır, dış üniteler önceden sökülüp takılmış veya bişeyler görmüştür, ondan ses yapıyor olabilir.

Ana firmayı arayıp başka servis isteseniz daha iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

9köy

*Komutanın ZJP-S konusu belli oldu bence, yukarda yazdıydım, adamlar o kodla daha "ucuz" bir alet çıkarmışlar, komutandakileri de başka kodla üretiyorlar görüldüğüne göre.

*Burada birşey var kafamızı karıştıran:
    Anladığıma göre Eurovent test ettiği ürünü "belli bir zaman" için orada yayınlıyor.
    Mesela 2 yıl gibi.
    Çünkü 2 yıl önce orada gördüğümüz şey şimdi görünmüyor.
    Yakında TC'de de MHI'nin "ZJR-S" serisini görebiliriz, eski ZJP-S serilerinin değerleriyle.

*Carrier Gold serisi için aynı şey geçerli.
    Alet çok eski, zaman geçtiği için silinmiştir.
    Ama orada olup olmaması hiç önemli değil, bunlardan birkaçını bizzat çalışırken görüp ölçmüşüm, orda olmasa da olur, hatta başka biryerde D sınıfı gösterilse de farketmez.

*Dediğin gibi o eski USA klimalar artık eski biçimleriyle yok.
    Bir şekilde ya Çin'de Tayland'da ortaklıklar kurmuşlar, ya da anlaşmalar yapmışlar ve fason ürettiriyorlar.
    Ama ne şekilde olursa olsun, markaları altında sattıkları mallar "naylon" değil.

Burada da işin içinde olanlar boyuna yazıyor, örneğin bir Midea, Gree, Haier... vs. ; sipariş verilene göre aletler üretiyorlar.
    Birinci kalitede de, 2-3 sene çalışabilecek gibi de.

Mesela, geçende koçklima Volkan DD inverter sökmüş, içindeki kompresör markasızmış, dış ünite fanı tek devirliymiş.
    Alet min. kapasiteye düştüğünde kompresör bağırmaya başlıyormuş.
    Yani adamlara "inverter olsun ama abartmayın, ucuzundan olsun..." gibilerden sipariş verildi herhalde
    O zaman nooluyo, piyasada "yarım inverter" denen, tek özelliği hiç durmadan aynı sıcaklığı verebilen, ama asıl beklenen düşük verimlerdeki yüksek COP'u sağlayamayan bir klima çıkıyor ortaya.
    Tabii "1200 liraya inverter" diye etiketi gören de alıyor, üstelik piyasada 50 senelik geçmişi olan bir marka.

hocam size aynen katılıyorum

ama madem türkiye bu klima işine bu kadar daldı o halde insanlara güven verecek bağımsız bir test kuruluşu olması da şart gibi ,diğer türlü hep acaba doğrumu düşüncesinde oluyoruz ,ayrıca kıyas yapabileceğimiz bir veri elimizde olmadığından kim ne dese bişey denilemiyor

eurovent sizinde dediğiniz gibi eski verileri siliyor her sene yenisini yayınlıyor ,zannederim firmalar her sene test yaptırmak zorunda kalsın böylece onlarda para kazansın diye tahmin ediyorum

altta yazdıklarım 9 köy içindir ,yine yanlış anlaşılma olmasın ,pakistan ha hadi bakalım şimdi cevap ver

yalnız 9 köy hocam mits.ye gelince pakistan malı dalgasını geçiyor ama alarko ya gelince işler değişiyor gibi

ben başka ülke sitelerinde olan mits.yi getirip delil olarak gösterdiğimde o hala pakistan/hindistan olayına kaçıyor sonra carrier için ab. ülkelerine ait broşürlerden bahsediyor

broşürü bırak bana eurovent değerini göster bizimki C sınıfı olarak bile görünse yine de listeye girmiş ya sen ona bak

• 
Sayfa: önceki 744745746747748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.