Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (705. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.040
Cevap
696
Favori
4.411.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 703704705706707
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zirfak

Merhaba arkadaşlar
    Yeni yapılan bir eve nisan ayında gireceğiz inşallah. Müteahhidin 3 tane vestel ecoplus kliması var. Geri almıyor. bende mecburen en küçük odalara onu taktıracağım(2 tane 8500btu / 1 tane 10500 btu) Salonuma klima taktıracağım salon 7,5 metreye 3,5 metre Güneyde 1 pencere batıda 1 pencere 1 kapı var (cepheler full açık) doğu iç duvar kuzey iç duvar+içe açılan kapı. Buraya 2000 tlye kadar bir klima taktırmak istiyorum önerilerinizi bekliyorum.

26 m2 civarı oluyor ve cephelerden de ısı kaybı olacağına göre, oraya 18 bin BTU bir makina konursa rahat edersiniz.
    Düz tip te işinizi görür ama inverter alırsanız konfor yönünden de daha iyi, aleti alınca 10-15 yıl kullanacağınız için sonradan pişmanlık duymamalısınız.

O bütçeyi biraz esnetip şu makinaları (mümkünse ilk ikisinden birini) düşünün derim:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-mitsubishi-srk50zjp-s-klima-fiyati,436066.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-klima-fiyati,449082.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-samsung-maldives-aqv18pslnand-klima-fiyati,444698.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as18-0933-inv-klima-fiyati,448040.html

• teşekkürler kocausta evet daha öncede izalosyon için öneriniz vardı, çatı yaptırmaya karar verdim ama sene sonuna ancak aksilik olmazsa. bu sene bu şekilde devam edecez o zman ne yapalım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mstf48

teşekkürler kocausta evet daha öncede izalosyon için öneriniz vardı, çatı yaptırmaya karar verdim ama sene sonuna ancak aksilik olmazsa. bu sene bu şekilde devam edecez o zman ne yapalım...

Çatı yaptırırsanız da gene o beton tavanı bir şekilde izole edeceksiniz.
    Çatı olduğunda, bu defa beton tavanın üstüne şilte şeklinde izocam yayabilirsiniz.
    Ama çatı+izocam yerine alttan foamboard koymak daha ekonomik ve daha etkili olur.

Şimdilik yapabileceğiniz şu:
    Mümkün olduğunca klimaya yakın yerde oturup aleti de düşük fan hızında kullanırsanız, ısının belli bir bölgede kalıp dışarı kaçmasını azaltabilirsiniz.
    Bulunduğunuz bölge ile odanın diğer tarafları arasında fark olacak yani.
  • kocausta teşekkürler
    önerilerini dikkate alacağım
    bir sorum daha olacak yalnız şimdi inver ter ve düz klimalar arasında kseçim konusunda bir genelleme var mı? yani 24 saat kullananlar inverter günde 3-4 saat kullananlar standart klima kullanmalı diye?
    böyle önerilerin varmı?
    ev aynnı zamanda kalorifer tesisatlı doğalgaz uyumlu ama doğalgaz 2013 e gelecek önümde bir yaz bir kış var klimayla geçireceğim. doğalgaz konusunda düşüncelerin neler acaba?
    saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: zirfak

kocausta teşekkürler
    önerilerini dikkate alacağım
    bir sorum daha olacak yalnız şimdi inver ter ve düz klimalar arasında kseçim konusunda bir genelleme var mı? yani 24 saat kullananlar inverter günde 3-4 saat kullananlar standart klima kullanmalı diye?
    böyle önerilerin varmı?
    ev aynnı zamanda kalorifer tesisatlı doğalgaz uyumlu ama doğalgaz 2013 e gelecek önümde bir yaz bir kış var klimayla geçireceğim. doğalgaz konusunda düşüncelerin neler acaba?
    saygılar

Genelde kısa kullanım süreleri ve sadece soğutma sözkonusu ise, ilk alım fiyatı düşük olduğu için düz tip önerilir, yani az para vermek için.
    Ama inverter tip diğerine nazaran her yönden daha iyidir, özellikle ısıtma düşünülüyorsa.
    Biraz daha az tüketir, daha sessiz çalışır, içeride sıcaklık dalgalanması olmaz, daha da uzun ömürlü olur... vs.

Doğalgaz ile klima arasındaki ısıtmadaki maliyet hesabı yıllardır klima lehinde.
    A sınıfı veya inverter olarak alındığında fark daha büyük.
    Bir de ilerisini düşünecek olursanız, doğalgaz tümden dışa bağımlı ve fiyatı da petrole endeksli.
    Önümüzdeki yıllarda gaz fiyatı kesinlikle elektrikten çok daha fazla artacaktır, daha da pahalıya gelir ısınma, klimaya oranla.
    Ayrıca doğalgaz abonelik/kurulum maliyeti de ayrı.
    Doğalgazdan karlı çıkacağınız yer, mutfakta LPG tüpü yerine kullanım olur.

Altta İGDAŞ'ın gaz ve diğer şeylerle ısıtma maliyeti tablosu var, nedense sadece klima yok:)
    İnverter klima için oradaki "elektrik" değerini 4'e bölün A sınıfı düz tip için 3.5'e.

http://www.igdas.com.tr/Dynamic/YakitFiyatKarsilastirmasi.igd

• quote:

Orijinalden alıntı: koçklima

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

quote:

volkan bari sen konuşma ya
    benmiyim mükemmeliyetçi?

mükemmeliyetçi olsam 1 yıla yaklaşık o montja sesiz kalmazdım. genede sessiz kalıcaktım arıza yapmasaydı.

biliyosun birçok kişiyede önerdim kaliteli klima diye. montaj harici, baştan tatsızlık yaşasamda klimanın kaliteli olduğunu teslim ettim. menfaatimmi vardıyani.

ama kompresör hasar görmüş yapılmadı. sonrasında cihaz yok dendi. japon malını kaybettik. birol ustanın bile beğenmediği çin mideaya ok dedik. bide fark ödedik.

dalga geçtiğine göre sen galiba bana 65 serisi göndericen heralde ha bakem

Aydemir abi biliomusun sendengelen cihazı firmadan alıp bir arkadasa verdik vakumlayip yeniden gaz verdik cihaz 10 numara

valla bak o cihazın verilerini buraya işledim ben. merkezdeki volkan bey kabul etmiyordu. hatta ben istanbula gelip inceliycem dediydi. yazın soğutmadı cihaz havşa tamir edildikten sonrada ağız ısısı 14-15 lerde dolaştı. merkez volkan bey. zaten 12den aşağı düşmez A sınıfı bu cihaz demişti. ben bir gün verileri işledikten sona birol aradı kötü gözüken değerler zibroya aitse pvg ye bilgi verelim dedi. evet dedim. yüksek akım çekiyordu. sona değişime gitti.

ilginç ama ben o cihazın düzeleceğine kanaat getiremiyorum sanada demiştim. biliyosun o kompresör değişmezse adam olmaz o cihaz gazıda ayı gibi komple kaçırdılar demiştim. birne veripte günaha girme demiştim. düzeldiyse iyi ozaman. nediyim şimdi ben zibronun servislerini asmak lazımmı değilmi

Eh be koçklima, ne yaptın sen kardeşim...
    Bırak sesini çıkarma, makinayı aldın, başka yere taktın, alet iyi çalışıyor, kullanıcı memnun; bıraksana ipin ucunu.

Şimdi Aydemir o adamı da bulur, aletin sorunlu olduğuna adamı da inandırır, haydii yeni baştan problem

Galiba meslek hayatının en büyük hatasını yapmış durumdasın

yok be ustacım aydemir abiyi iyi bilirim ben oda benı sever Allah çin cihaz sıkıntılıydı ancak teknik ekibin kazmalıgından! cihazda havsadan kaynaklanan gaz kacagı meydana gelmis yeni gaz verilince birturlu duzelememis firma kompresor arızası dıye cıhaz degisti merkeze geldi bizde ocihazı firmadan alıp bir klimacı arkadasa taktık benim blader iyibir teknisyendir cihazın komple gazını attı azotla yıkadı teraziyle gazını verdi 18m2 de bir servis arkadasın evinde calısıyor hatta aydemir abiyide telden aradım durumu bildirmistim bunun kompresorunde sıkıntı yok gaz problemi vardiye neyse konu gecti soylıyeyım dedim!

yani hocam netice de sorun cihazda değil 9 köydeymiş demi

9 köy hocam alınma ama sende de benim gibi biraz kısmetsiz bedevilik var yani

şuan axa sigortayla boğuşuyorum anlatsam hem klima konusu dışına çıkmış olurum hemde uzun sürer ,yalnız bu iş sadece benimle ilgili değil burada ki acentanın bir uyanıklığını ortaya çıkardım diye sigortacı hanımefendi biraz bozuldu ama yide de işi ben haklıyıma getirmeye çalışıyor ama karşısında kim var tanımıyor

sen ve ben oldukça bunların elimizden çekeceği var

• Ben sharp veya mıtsubıshı dıyorum cok sağlamlar....
  • quote:

Orijinalden alıntı: mstf48

fethiye muğladayım arkadaşlar panasonic etherea 18000 lik klima kullanıyorum. dün gece eksileri gördük geceden klimayı 30 derece de fan en sonda açık olacak şekilde çalıştırdık. oda sıcaklığı 18-19 dereceyi gördü daha yukarı çıkmadı. sizce böyle havalar için normal midir? servis ile konuştum filtre temizle dedi gelmek istemedi...3 aylık makinada filtre ne kadar önemlidir? ben açıkcası daha yüksek verim bekliyordum bu makinadan:(
    not:ev güney cepheli ikinci kat üstünde çatı yok düz beton evin etrafı gayet açık bir alan.oda yaklaşık 30m2

arkadaşım birde üzerinde bulunan filtrelerini çıkarıp ,cihazı 26 derece ve fan hızını orta yapın (kaç kademe olduğunu bilmediğim için orta diyorum) , aynı zamanda flaplarını en alta verecek şekilde 1-2 saat çalıştırın ,bundan sonra bir fark görüp görmediğinizi bildirimisiniz

bence o cihaz çatı olmadığı için mutlaka çok kötü etkileniyordur ama bana sanki yanlış olan bir şeyler var gibi geldi

birde cihazın olmadığı yani ısıtma olmayan bir oda da ölçüm yapma imkanınız varsa ölçün bakalım ev ısısı kaçlara kadar düşüyor

• quote:

quote:

benmiyim mükemmeliyetçi?

mükemmeliyetçi olsam 1 yıla yaklaşık o montja sesiz kalmazdım. genede sessiz kalıcaktım arıza yapmasaydı.

biliyosun birçok kişiyede önerdim kaliteli klima diye. montaj harici, baştan tatsızlık yaşasamda klimanın kaliteli olduğunu teslim ettim. menfaatimmi vardıyani.

ama kompresör hasar görmüş yapılmadı. sonrasında cihaz yok dendi. japon malını kaybettik. birol ustanın bile beğenmediği çin mideaya ok dedik. bide fark ödedik.

Aydemir abi biliomusun sendengelen cihazı firmadan alıp bir arkadasa verdik vakumlayip yeniden gaz verdik cihaz 10 numara

limanın yeni sahibi
    aydemir....

• arkadaşlar Praktiker den aldığım zass 18 lik klimayı bugün taktirdim. Sağolsun Aydemir abinin katkılarıyla montaj bakır boru plastik takoz çok güzel oldu. Yarım saattir çalıştırıyorum dışarısı eksi 15 derece onun için ısıtma konusunda birşey diyemiyorum fakat klima sesi en düşük fan ayarında bile bence çok fazla. 4. Kademede bayağı bir hava sirkülasyon sesi çıkıyor. Birinci kademede kullanmamin ne gibi avantaj yada dezavantaji olur. Sleep modu tam olarak nedir Sleep modunda bile rahatsız edici bir ses var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zanaks

arkadaşlar Praktiker den aldığım zass 18 lik klimayı bugün taktirdim. Sağolsun Aydemir abinin katkılarıyla montaj bakır boru plastik takoz çok güzel oldu. Yarım saattir çalıştırıyorum dışarısı eksi 15 derece onun için ısıtma konusunda birşey diyemiyorum fakat klima sesi en düşük fan ayarında bile bence çok fazla. 4. Kademede bayağı bir hava sirkülasyon sesi çıkıyor. Birinci kademede kullanmamin ne gibi avantaj yada dezavantaji olur. Sleep modu tam olarak nedir Sleep modunda bile rahatsız edici bir ses var.

Hayırlı olsun.

- 15 derecede ılık üflerse ne ala, fazla bişey beklemeyin; nihayet düz tip klima ve katalog da -5 veya -7 diyordur çalışabileceği alt sıcaklık olarak.

Düz tip klimada en yüksek fan hızı en iyi ısı transferini sağlıyor, tabii az ceryan tüketimini de.

Sleep modunda, eğer ısıtmadaysa birkaç saatte bir bir C düşer; soğutmadaysa da bir C yükselir, ayarladığınız değerden.
    O modda iken fan hızını siz ne yaparsanız yapın otomatik olarak en yavaşa alır.

• kocausta sağolasin şuan ılık ufluyor normal ama iç ünitede ses çok ya yani beklediğimden çok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

kocausta sağolasin şuan ılık ufluyor normal ama iç ünitede ses çok ya yani beklediğimden çok.

Ses sadece normal fan vınlamasının yükseği mi, yoksa arıza falan olabilecek gariplik, tıkırtı falan mı var?
  • quote:

kocausta sağolasin şuan ılık ufluyor normal ama iç ünitede ses çok ya yani beklediğimden çok.

beni dinlemediniz hatta dalga geçtiniz ne diyebilirim ki

bana sorsanız ben me -mhi yada toshiba inverter önerirdim ama fiyatları işinize gelmezdi ,ha bunların içinden de -25 derece yazanları seçmenizi isterdim

bunlardan da ötesi ben dedim ki ısıtma garantisi veren marka ve modeli alın ,ancak ankara yı bilmeyenler her zaman - 7 veya -10 mu olacak dediler ,ben tam tersini söylüyorum ankara nın normal hava ısısı o değerlerden bile düşük olur yalnız son yıllarda olan sıcak hava insanları yanıltıyor

yanlış hatırlamıyorsam ben erzincan a gittiğim sene 1995 yıllarıydı galiba bir soğuk oldu - 28 leri gördük o zamanlarda da diyorlardı hiç bu kadar soğuk olmazdı ,ama oldu işte ve hep kötüye göre hesap yapmak gerekir

bundan önce de malatya daydım orada arkadaşlara dedim ki yahu bu arabaya bir zincir alayım çünkü burada kar çok olur dediğimde millet gülmekten yerlere yattı ,neymiş efendim benim dediklerim baraj yapılmadan önceymiş ,o sene bir kar yağdı 1 ay arabaları yerinde kımıldatamadık ,sabah akşam arabanın üstündeki karları temizlemeye yetişemedik

bence 9 köyü mahkemeye verin

• tekirdağlı-klimacı hocam sizi görüyorum gelin artık foruma yoksa benim gibi amatör birisi bile ortalığı boş bulup sallıyor
  • kocausta rahatsız olduğum ses hava üfleme sesi yani tıkırtı falan yok. Alüminyum boruyu bakır boruyla değiştirdiler bakır boru orjinal alüminyum boruya göre çok az daha inceydi sorun olmaz dediler ondan fazla ses çıkarıyor olabilir mi acaba. Alptuğ havalar en fazla bir hafta böyle gider daha sonra çıkar sıfırın üstüne. Dışarısı eksi 15 şuan yine de soğuğu kırdı sayılır. Isıtmasi güzel aslında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

bana sorsanız ben me -mhi yada toshiba inverter önerirdim ama fiyatları işinize gelmezdi ,ha bunların içinden de -25 derece yazanları seçmenizi isterdim

bunlardan da ötesi ben dedim ki ısıtma garantisi veren marka ve modeli alın ,ancak ankara yı bilmeyenler her zaman - 7 veya -10 mu olacak dediler ,ben tam tersini söylüyorum ankara nın normal hava ısısı o değerlerden bile düşük olur yalnız son yıllarda olan sıcak hava insanları yanıltıyor

yanlış hatırlamıyorsam ben erzincan a gittiğim sene 1995 yıllarıydı galiba bir soğuk oldu - 28 leri gördük o zamanlarda da diyorlardı hiç bu kadar soğuk olmazdı ,ama oldu işte ve hep kötüye göre hesap yapmak gerekir

bundan önce de malatya daydım orada arkadaşlara dedim ki yahu bu arabaya bir zincir alayım çünkü burada kar çok olur dediğimde millet gülmekten yerlere yattı ,neymiş efendim benim dediklerim baraj yapılmadan önceymiş ,o sene bir kar yağdı 1 ay arabaları yerinde kımıldatamadık ,sabah akşam arabanın üstündeki karları temizlemeye yetişemedik

Hocam beni katma araya, ilkönce daha "ısınacaksanız inverter alın" dedim.

http://forum.donanimhaber.com/m_3306812/mpage_235/f_/key_//tm.htm#msglink_56576642

• quote:

quote:

quote:

http://forum.donanimhaber.com/m_3306812/mpage_235/f_/key_//tm.htm#msglink_56576642

hocam pey verme alptuğ hocaya
    aslında inverter almış olsaydıda çok fark etmezdi. sonuçta rakam belliydi. fazla randımanlı olmazdı. sonuçta arkadaşımız harcı alem klima istedi en uygun rakamlısınıda aldı. bu havada genede ortamı kırdı diyorsa sorun yok. e ses olcak tabi sonuçta üst segment bir klima değil. alptuğ hodja lütfen lpg konusu burada diil

• quote:

quote:

quote:

quote:

hocam pey verme alptuğ hocaya
    aslında inverter almış olsaydıda çok fark etmezdi. sonuçta rakam belliydi. fazla randımanlı olmazdı. sonuçta arkadaşımız harcı alem klima istedi en uygun rakamlısınıda aldı. bu havada genede ortamı kırdı diyorsa sorun yok. e ses olcak tabi sonuçta üst segment bir klima değil. alptuğ hodja lütfen lpg konusu burada diil

siz klimayı ortamı kırsın diyemi alıyorsunuz yoksa ısınmak içinmi

benim ev şuan 25 derece acaba bunu da 18-20 dereceye düşürüp battaniye ile mi otursam nedir

kurtuluşun yok bana diyordun ama galiba sen hakim karşısına çıkacaksın

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

benmiyim mükemmeliyetçi?

valla bak o cihazın verilerini buraya işledim ben. merkezdeki volkan bey kabul etmiyordu. hatta ben istanbula gelip inceliycem dediydi. yazın soğutmadı cihaz havşa tamir edildikten sonrada ağız ısısı 14-15 lerde dolaştı. merkez volkan bey. zaten 12den aşağı düşmez A sınıfı bu cihaz demişti. ben bir gün verileri işledikten sona birol aradı kötü gözüken değerler zibroya aitse pvg ye bilgi verelim dedi. evet dedim. yüksek akım çekiyordu. sona değişime gitti.

ilginç ama ben o cihazın düzeleceğine kanaat getiremiyorum sanada demiştim. biliyosun o kompresör değişmezse adam olmaz o cihaz gazıda ayı gibi komple kaçırdılar demiştim. birne veripte günaha girme demiştim. düzeldiyse iyi ozaman. nediyim şimdi ben zibronun servislerini asmak lazımmı değilmi

Eh be koçklima, ne yaptın sen kardeşim...
    Bırak sesini çıkarma, makinayı aldın, başka yere taktın, alet iyi çalışıyor, kullanıcı memnun; bıraksana ipin ucunu.

Şimdi Aydemir o adamı da bulur, aletin sorunlu olduğuna adamı da inandırır, haydii yeni baştan problem

Galiba meslek hayatının en büyük hatasını yapmış durumdasın

yok be ustacım aydemir abiyi iyi bilirim ben oda benı sever Allah çin cihaz sıkıntılıydı ancak teknik ekibin kazmalıgından! cihazda havsadan kaynaklanan gaz kacagı meydana gelmis yeni gaz verilince birturlu duzelememis firma kompresor arızası dıye cıhaz degisti merkeze geldi bizde ocihazı firmadan alıp bir klimacı arkadasa taktık benim blader iyibir teknisyendir cihazın komple gazını attı azotla yıkadı teraziyle gazını verdi 18m2 de bir servis arkadasın evinde calısıyor hatta aydemir abiyide telden aradım durumu bildirmistim bunun kompresorunde sıkıntı yok gaz problemi vardiye neyse konu gecti soylıyeyım dedim!

ah o kazmalar ah. gitti japon geldi çin. havalar biraz ısınsında çinede bakalım. volkan bu arada benden birola bitüp azot gönder ara beni ödiyim parasını

• 
Sayfa: önceki 703704705706707
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.