Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (624. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Burak** , Burak** Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 13 Misafir - 14 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.240
Cevap
703
Favori
4.431.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
17. Sırada  bugün en iyi #3
Sayfa: önceki 622623624625626
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 16 lık klima bile yeter nerdeyse de zorlamaya gerek yok. toshiba ras 18 almanızı tavsiye ederim, verimlilik oranı az da olsa biraz daha yüksek, ki alarko için gerçek eurovent değerlerini bulamadım katalog ile karşılaştırarak söylüyorum. klima 1 kere alınıyor ona göre düşünün, alıp satılan bişey değil, araba bile alıp satmak daha kolay. kocaustanın yapmaya çalıştığı elektrik sarfiyat hesabını düzenlersek, 12 saat çalıştırdığınız vakit nominal katalog değeri olarak ortalama 1.6 kw güç sarfiyatı ile 12*1,6*30*30=172 lira gibi bir rakam çıkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: newforest

[simage][/simage]
    Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

bu konuda benim önerim biraz daha farklı böyle bir yapı için tek klima verimli olmayacaktır....

salona 12.000 btu
    oturma odasına 9.000 btu olacak şekilde hatta klimaların iç üniteleri sırt sırta bakacak şekilde yapılacak montaj problemi çözecek diye düşünüyorum....

yani 1 adet 12.000 1 adet 9000 toplam 2 adet iç ünite 1 adet dış ünite multi sistem şeklinde yapılacak uygulama daha verimli olacaktır...

yani 1 tane 24.000 veya 18.000 klima yerine 2 tane iç üniteli 1 tane dış ünitesi olan klima arasında çokta büyük fiyat farkı olmayacak diye düşünüyorum

• konuda benim önerim biraz daha farklı böyle bir yapı için tek klima verimli olmayacaktır....

salona 12.000 btu
    oturma odasına 9.000 btu olacak şekilde hatta klimaların iç üniteleri sırt sırta bakacak şekilde yapılacak montaj problemi çözecek diye düşünüyorum....

yani 1 adet 12.000 1 adet 9000 toplam 2 adet iç ünite 1 adet dış ünite multi sistem şeklinde yapılacak uygulama daha verimli olacaktır...

yani 1 tane 24.000 veya 18.000 klima yerine 2 tane iç üniteli 1 tane dış ünitesi olan klima arasında çokta büyük fiyat farkı olmayacak diye düşünüyorum

üstadim sizin gibi aslinda daha foruma yazmadan aylar önce dusundum arcelik ve samsungdan arkadaslar cagirdim kesif icin bana olmayacagini söylediler bende vazgecmistim simdi sizin degerli yorumlariniz ve sizlerin bilgi birikimi tecrubeleriniz tabiki arcelik samsung filan hikaye kalir üstatlarim ben resimleri cekip koyucam ve sizlerden zamaniniz oldugunda degerlendirmenizi istiyicem

simdi ustadim dediginiz gibi olur ise 2 klima sirt sirta ve ve tek dis unite o zaman oturma odasindan dis uniteye yaklasik 10metre bir mesafe olur ve 10m baglanti borusu gerekir degilmi üstadim ve bu 10mlik baglanti borusu yani oturma odasindan dis uniteye 10m bu performansta bir düsüklük yaratirmi üstadim yada herhangi bir olumsuz yani olurmu evet simdi gözumde canlandiriyorum bir göz kirliligi olusacak ama ben bunu önemsemiyorum ama beni dusunduren dis üniten oturma odasina 10m
    yeterli soguk yada sicak üflermi yani olumsuz yanlari nelerdir ( bu klimanin arkadasindan cikacak olan drenaj miydi ismi arkadaslar su akiyorya hani_) bu 10 m boru icinde gidermi sikinti yaratirmi yoksa sik sik tikanirmi arkadaslar

birde böyle bir sistem dusunursek tekirdagli abimin dedigi gibi hangi klimalari tavsiye edersiniz 12binlik ve 9 binlik multi önerileriniz neler olur arkadaslar degerli yorumlarinizi bekliyorum

bu sekilde 2 ic unite 1 dis unite kullanan arkadaslarimiz var ise lütfen paylasimda bulunsunlar tesekkürler

• oturduğunuz ev sizin mi ? değil ise kaç yıl daha oturmayı düşünüyorsunuz ? yıllık kaç saat ısıtma ve kaç saat soğutma yapacağınızı ayrı ayrı belirtebilirmisiniz ?
  • üstadim ev kendimize ait isinma icin kullanicaz yani evi isitmak icin kullanicaz dogal gazi kullanmak yerine klima kullanmak istiyrum daha ekonomik olacagini dusunuyorum biraz daha konforlu olacagini dusunuyorum yani gunde 12 saat diyebilirim aslinda genel amac kisin isinmak o sekilde dusunebiliriz arkadaslarim
  • Klimadan hiç anlamayan biri olarak başlığa girdim ve şimdi bayi açmayı düşünüyorum. sağolsun 3-4 arkadaş başlığı sırtlayıp götürmüş. 12000'lik bir kaç klima arasında kaldım karar veremedim tavsiyelerinizi bekliyorum.

benim için en önemli kriter az enerji tüketimi konusunda ve daha sonra ses düzeyi geliyor. klimayı ısıtma ve soğutmada kullanacağım.

Toshiba RAS 13SKV Split Klima Inverter
    Güç Tüketimi
    (Sogutma) -------- 1,07 (0,25 - 1,33)
    (Isıtma) --------- 1,13 (0,17 - 1,48)
    EER ------ 3,27
    COP ------ 3,72

Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold
    Güç Tüketimi
    (Sogutma) -------- 1,09 (0,26-1,33)
    (Isıtma) --------- 1,15 (0,18-1,48)
    EER ------ 3,21
    COP ------ 3,65

Bosch B1ZMA/I 12903 INVERTER KLİMA
    Güç Tüketimi
    (Sogutma) -------- 1,09 (0,28-1,22)
    (Isıtma) --------- 1,05 (0,30-1,30)
    EER ------ 3,21
    COP ------ 3,61

eer ve cop değerleri aşağı yukarı aynı, teknolojileri (yeni-eski) hakkında bir bilgim yok. elektrik tüketimi konusunda da pek bir fark olmaz derseniz bosch almayı düşünüyorum (yıllardır hep bosch ürünleri kullandım ve memnunum). önceki sayflarda AC kullanan bir arkadaşın verdiği fatura bilgisi çok düşüktü ve diğer kullanıcıları şaşırtmıştı.

fiyat konusuna gelince, internetten almayı düşünmüyorum ve en yakın satıcılardan aldığım taksitli toplam fiyatlar.

Toshiba 2300 tl
    AC 1800 tl
    Bosch 1500 tl

Verdiğim kriterlere göre önerilerinize ihtiyacım var.

• [simage][/simage]
    Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]
  • Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold
    Güç Tüketimi
    EER ------ 3,21
    COP ------ 3,65

bu ürünü alabilirsin tabiki degerli üstatlarimizinda yorumlarini al ama genel olarak fiyat performans ürünü alarko ayni zamanda kaliteli bir servis verdigi söyleniyor
    aralarindada xok fazla bir fark yok aslinda alrko derim ben bu 3 arasindan

internette de akakcede ideal esya ve avandaj deposu ikiside uygun veriyor degerlendirebilirsiniz
  • @newforest
    teşekkür ederim cevabın için. üstatların yorumları önemli tabi akşam saatlerinde uğrarlar galiba alırız inşallah yorumlarını. kocausta*'ya 5 tl danışmanlık ücretini yollayacağım havale hesabını bulamadım

ben de bosch ve AC arasında kalmıştım. internetten alırsam montaj işlemi nasıl oluyor bilmiyorum. netten alanlar bilgilendirirse sevinirim.

ekleme: araştırmadan aceleci davranmışım. netten alımlarda yetkili servis tarafından ücretsiz montaj varmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scatman_35 -- 26 Ekim 2011; 15:40:19 >
  • quote:

üstadim sizin gibi aslinda daha foruma yazmadan aylar önce dusundum arcelik ve samsungdan arkadaslar cagirdim kesif icin bana olmayacagini söylediler bende vazgecmistim simdi sizin degerli yorumlariniz ve sizlerin bilgi birikimi tecrubeleriniz tabiki arcelik samsung filan hikaye kalir üstatlarim ben resimleri cekip koyucam ve sizlerden zamaniniz oldugunda degerlendirmenizi istiyicem

simdi ustadim dediginiz gibi olur ise 2 klima sirt sirta ve ve tek dis unite o zaman oturma odasindan dis uniteye yaklasik 10metre bir mesafe olur ve 10m baglanti borusu gerekir degilmi üstadim ve bu 10mlik baglanti borusu yani oturma odasindan dis uniteye 10m bu performansta bir düsüklük yaratirmi üstadim yada herhangi bir olumsuz yani olurmu evet simdi gözumde canlandiriyorum bir göz kirliligi olusacak ama ben bunu önemsemiyorum ama beni dusunduren dis üniten oturma odasina 10m
    yeterli soguk yada sicak üflermi yani olumsuz yanlari nelerdir ( bu klimanin arkadasindan cikacak olan drenaj miydi ismi arkadaslar su akiyorya hani_) bu 10 m boru icinde gidermi sikinti yaratirmi yoksa sik sik tikanirmi arkadaslar

birde böyle bir sistem dusunursek tekirdagli abimin dedigi gibi hangi klimalari tavsiye edersiniz 12binlik ve 9 binlik multi önerileriniz neler olur arkadaslar degerli yorumlarinizi bekliyorum

bu sekilde 2 ic unite 1 dis unite kullanan arkadaslarimiz var ise lütfen paylasimda bulunsunlar tesekkürler

arçelik ve samsungta böyle uygulamalar olmadığından dolayı size olumlu cevap verememişler...

bu firmaların (vestel arçelik beko demirdöküm baymak ) endüstriyel anlamda çalışmadıkları için çözümleride amatörce olmuş ve olmaz deyip işin içinden çıkmışlar...

oysaki profesyonelce çözümlerle her zaman farklı projeler üretilir... bu firmaların sattığı cihazlar genelde ev kullanıcısına hitab ettikleri için (duvar tipleri ve bazı firmalarda salon tipleri) çözüm bulamayıp baştan savmışlar ve yok olmaz deyip işin içinden çıkmışlar...

oysaki çözüm her zaman vardır farklı uygulamalarla her türlü problem çözülür... arçelik ve samsung ta multi uygulaması olup olmadığını bilmiyorum belki vardır belkide yoktur...

10 metre mesafeye kadar performans düşüklüğüne gelince....
    20 metre yatay 8 metrede yükseklik olarak toplamda 28 metreye kadar hiç bir sorun olmaz drenaj için gereken eğim verilirse drenajda herhangi bir tıkanma olmaz yaklaşık normal bir insanın başparmağı kalınlığında drenaj hortumunun tıkanacağını düşünmüyorum ki içinden sürekli olarak su akmıyor hatta kış şartlarında borudan 1 damla dahi su akmaz çünkü kış şartlarında ısıtmada dış ünite su üretir projede tam gösteremedim nasıl oluyorda 10 metre mesafe çıkarttığını anlayamadım ben duvara yakın yerlere duvar arkasını boşluk olarak düşünerek yani hemen arkasına dış üniteyi montaj yapılacağını düşünerek fazla bir boru tesisatı yapılacağını düşünemiyorum

• üstadim 10 metre soyle oluyor simdi sekildeki gibi tam oturma odasinin girisine koyuyoruz klimayi ve oradan dis uniteye ulasmak icin salonu gecmeliyiz ve salon 7m / sonra yaklasik 2 metrede mutfak var yani toplamda 9 oluyor (dis unite hemen mutfagin arkasina geliyor ) üstadim cunku diger klimada sizin önerdigniz gibi hemen salonun baslangicina 12binlik demistiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1a1b1c

Tekirdağlı-klimacı

izmir 2. kordonda özel arçelik klima magazası var her türlü çözüm için LG nin bütün klimaları orada,

eski makrocular,
    eskiden mitsubishi vede haier satarlardı şimdi arçelikçi oldular

o zaman sorunca en iyi mitsubishi havy dediler sonra gittim hailer satarkenj en iyi haier dediler, şimdi gene gittim en iyi bu diyorlar klasik türk hareketleri

ben buna ÇGH diyorum (çok güzel hareketler)

iyi güzelde ben çözüm önerdim yani 1 tane dış 2 tane iç ünite bu örnek 4 e kadar çoğaltılabilir... yani 4 tane iç bir tane dış gibi..

marka henüz önermedim zaten bu tip uygulamalar çok yaygın değil bir çok markada yok mesela samsungta yok duymadım vestelde de duymadım görmedim LG de olabilir belki bilemiyorum...

newforest : arkadaşım dediğim gibi 10 metre sorun olmaz bu iş için bence profesyonel bi çözüm ortağı ile birlikte değerlendirin (arçelik vestel bosch ) bunların haricinde bir tasarımcı mühendislik (klimacı) firmadan fikir alın yaptırıp yaptırmamak sorun değil siz danışın çözüm önerileri isteyin size fikir verirler en doğrusu budur...

• Üstadlar panasonic etheria 15 lik için VRF tabir edilen kalın bakır boru kullanmak şart mı acaba?İlk montaj da dikkat edilecek hususlar hakkında Tavsiyelerinizi bekliyorum.Önerileriniz doğrultusunda servisin çalışması esnasında gözlerimi dört açacağım.Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: scatman_35

Klimadan hiç anlamayan biri olarak başlığa girdim ve şimdi bayi açmayı düşünüyorum. sağolsun 3-4 arkadaş başlığı sırtlayıp götürmüş. 12000'lik bir kaç klima arasında kaldım karar veremedim tavsiyelerinizi bekliyorum.

benim için en önemli kriter az enerji tüketimi konusunda ve daha sonra ses düzeyi geliyor. klimayı ısıtma ve soğutmada kullanacağım.

Toshiba RAS 13SKV Split Klima Inverter
    Güç Tüketimi
    (Sogutma) -------- 1,07 (0,25 - 1,33)
    (Isıtma) --------- 1,13 (0,17 - 1,48)
    EER ------ 3,27
    COP ------ 3,72

Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold
    Güç Tüketimi
    EER ------ 3,21
    COP ------ 3,65

Bosch B1ZMA/I 12903 INVERTER KLİMA
    Güç Tüketimi
    (Sogutma) -------- 1,09 (0,28-1,22)
    (Isıtma) --------- 1,05 (0,30-1,30)
    EER ------ 3,21
    COP ------ 3,61

eer ve cop değerleri aşağı yukarı aynı, teknolojileri (yeni-eski) hakkında bir bilgim yok. elektrik tüketimi konusunda da pek bir fark olmaz derseniz bosch almayı düşünüyorum (yıllardır hep bosch ürünleri kullandım ve memnunum). önceki sayflarda AC kullanan bir arkadaşın verdiği fatura bilgisi çok düşüktü ve diğer kullanıcıları şaşırtmıştı.

fiyat konusuna gelince, internetten almayı düşünmüyorum ve en yakın satıcılardan aldığım taksitli toplam fiyatlar.

Toshiba 2300 tl
    AC 1800 tl
    Bosch 1500 tl

Verdiğim kriterlere göre önerilerinize ihtiyacım var.

http://www.idealesya.com/urun/toshiba-ras-13skv-split-klima-inverter.aspx?ttype=Instalments#pt
    http://www.idealesya.com/urun/alarko-carrier-53nqv035m-x-power-gold-duvar-tipi-split-klima.aspx?ttype=Instalments#pt

fiyatlar burda daha uygun ac kullanıyorum arkadaşımda da tos var ses seviyesi aynı sanırım pek bir fark yok ısıtma tos'un btu biraz fazla sanırım arada 300 tl fark var ayrıca

• http://www.alarko-carrier.com.tr/Fiyat/A.1-5-1.pdf

ras m 18 gav dis unite 1080 €
    2 adet ic unite toplam 300+240= 540€
    üstatlarim ben internette bulamadim bu multi siplit sistem hakkinda fiyat ama alarko carrier sitesinden bu fiyatlari buldum bu fiyatlara bir kdv eklemem gerekecek hadi o kdv pazarlikla dusurduk desek yani yaklasik 4000tl tutuyor ustam cok fazla tutuyor umut ediyorum bilmedigim birseyler vardir ve sizler bana daha uygun fiyatli yada yeni guncel fiyatlar verebilirsin üstadim

ustam sizin önerinizi 1 dis ünite 2 ic uniteyi degistirecek olursak yani söyle yaparsak yine salono 12 btu alarko ve ufak odaya 9000bin alarko yaklasik 3000tl
    mal oluyor ama tabiki ekstradan borulama ucretide olucak üstadim ayni sizin dediginiz gibi klimalar sirt sirta bakacak yani ekstradan borulama oturma odasi icin gerekecek bunun bize maliyeti ne olur ustadim olumsuz bir durum ortaya cikarmi

birde simdiki örnegimizde 2 dis unite 2 ic unite olacak ustadim bu oturma odasina borulamada mesafenin uzun olmasi herhangi bir sikinti yaratirmi üstadim degerli tecrubelerinizi bekliyorum üstatlarim tekirdagli-mbirol-kocausta- ve tum arkadaslarimdan

• quote:

http://www.alarko-carrier.com.tr/Fiyat/A.1-5-1.pdf

ras m 18 gav dis unite 1080 €
    2 adet ic unite toplam 300+240= 540€
    üstatlarim ben internette bulamadim bu multi siplit sistem hakkinda fiyat ama alarko carrier sitesinden bu fiyatlari buldum bu fiyatlara bir kdv eklemem gerekecek hadi o kdv pazarlikla dusurduk desek yani yaklasik 4000tl tutuyor ustam cok fazla tutuyor umut ediyorum bilmedigim birseyler vardir ve sizler bana daha uygun fiyatli yada yeni guncel fiyatlar verebilirsin üstadim

ustam sizin önerinizi 1 dis ünite 2 ic uniteyi degistirecek olursak yani söyle yaparsak yine salono 12 btu alarko ve ufak odaya 9000bin alarko yaklasik 3000tl
    mal oluyor ama tabiki ekstradan borulama ucretide olucak üstadim ayni sizin dediginiz gibi klimalar sirt sirta bakacak yani ekstradan borulama oturma odasi icin gerekecek bunun bize maliyeti ne olur ustadim olumsuz bir durum ortaya cikarmi

birde simdiki örnegimizde 2 dis unite 2 ic unite olacak ustadim bu oturma odasina borulamada mesafenin uzun olmasi herhangi bir sikinti yaratirmi üstadim degerli tecrubelerinizi bekliyorum üstatlarim tekirdagli-mbirol-kocausta- ve tum arkadaslarimdan

kafanda belirlediğin bir marka varmı ... şunu demek istiyorum eğer çok aşırı yüksek fiyatlı yada kaliteli cihazları seçmek istiyorsan her şeyin bir bedeli olduğu gibi lüx ünde bir bedeli var bu tip multi cihazların genelde dış üniteyi koyacak yeri olmayanlar için daha uygun yoksa fiyatları bire bir ürünlerden pekte farkı yok bire birden kastım (bir dış bir iç ünite)

yok arkadaş bana f/p ürünü olsun ısıtmada sorun çıkarmasın A + sınıfı olsun cop değeri yüksek olsun az yaksın çok ısıtsın invertır olsun istiyorsan bu ürünlerden tavsiyelerim olabilir yani mitsubishi e. veya heavy daikin fujitsu istiyorsan bu paralara bile çok zor temin edersin ....

• anladim üstadim cok fazla luks kaliteli cok fonksiyonlu bir klima istiyemiyorum malesef sadece fiyat performans ürünü istiyorum üstadim evim isinsin istiyorum dogalgaza alternatif olsun istiyorum ustadim simdi mitsubislere bakiyordum onlaardada 3500tl gibi bir rakam cikiyor dediginiz gibi yeri olmayanlar icin alternatif yoksa diger klimalardan bir farki yok diyorsunuz ustadim

mal oluyor ama tabiki ekstradan borulama ucretide olucak üstadim ayni sizin dediginiz gibi klimalar sirt sirta bakacak yani ekstradan borulama oturma odasi icin gerekecek bunun bize maliyeti ne olur ustadim borularin uzun olmasindan sadece oturma odasindaki klima icin olumsuz bir durum ortaya cikarmi
  • @newforest

Multi işi ağır olur. Onu geçin.

Bir tane 9, bir tane 12 binlik klima kullanmak çok daha mantıklı.
    9'luk olanı salon ve oturma odasının arasındaki kapının üstüne, 12'liği oturma odasına, kapıya karşı olarak; dış üniteleri de oturma odasının dışına.
    Mesafeler çok uzak olmaz, olsa olsa 9'luk olanın borusunu biraz uzatıp gaz ilave edilir; ki yatayda mesafe için uzunluk sorun olmaz.

Su tahliyesi sorunu şöyle:
    Soğutma için sadece oturma odasındaki 12'liği çalıştırıyorsunuz, soğutmada o alet hem o odaya hem de salona yeterince etkili olur.
  • keşif için hiç bir klimacı ile görüştünüz mü ? evinizi görüp ihtiyacınızın ne olduğuna en doğru onlar karar verirler. böyle uzaktan önermek zor. en az 2 klimacıya gösterin. 30mt2 için 18lik fazlasıyla yetmesi gerekir normalde isterze z şeklinde şeklinde odanız olsun. ama camlar duvarlar kapılar herşeyi değiştiriyor izolasyon önemli.
  • 
Sayfa: önceki 622623624625626
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.