Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (431. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 429430431432433
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: natilus99

küçük bir açıklama daha yapayım atıyorum misal 5 metre bakır boru teraziye koyduğunda 3 kilo geliyorsa aynı 5 metre aleminyum boru çok daha hafif atıyorum 1 kilo gelir burada verdiğim sadece örnektir

Bu kışın aldığım Beko inverterin de kutusundan aluminyum kit çıkmıştı, tekrar söküp yer değiştirmeyecek olduğumuz için ses çıkarmadık.
    Bir de bu borular yarı bakır-yarı alu., bu yüzden kısaltılamıyor da. Yer uygun olduğu için kısaltmak istemiştik ama bu yüzden olmadı.

Sanırım bu gidişle bir zaman sonra boruları bir cins plastikten yapmaya da başlayacaklar
  • quote:

Orijinalden alıntı: fortress34

Anlıyorum üstad..
    Bakırdan alüminyuma dönüşün altında rant kaygısı olduğu aşikar..
    Her ne kadar Airfel müşteri hizmetleri telefonda bana aralarında hiçbir fark olmadığını söylese de bana pek inandırıcı gelmemişti..
    Allah'tan "alüminyum borular şöyle iyi, böyle iyi" diye üfürmediler, sadece "aralarında bir fark olmaz" dediler..
    Klimanın elektrik tüketimi, gaz cinsi vs. gibi diğer teknik konularda firmaya itimat ederek aldım, umarım o konularda bir uymazlık yaşamam..

Saygılar benden ustam..

Evet arkadaşım bilindiği üzere aleminyumdan her türlü ev eşyaşı kapı çerçeve panel gibi kullanım alanına sahip bir metal oysa bakır daha değerli bizim mühendis arkadaşlar genelde doğalgaz bina içi daire tesisatlarını genelde demir yada plastikten yapıyor ve daha ucuza malediyorum diyor geçende extra bi şey yaptım dedi sizede iş çıkardım dedi daire içi tesisatını bizim çocuklar yaptılar bakırdan çektik bütün ev içi kalorifer tesisatları bakır yapıldı etli borudan yani et kalınlığı daha kalın olan bakır borudan çektik..

aslında sende şunu diyebilirdin madem fark yok diyorsunuz o zaman benim klimamda bakır kullanın diye israr edebilirsin..

hayırlı uğurlu olsun kardeş moralini bozma sonuçta para verip heves edip almışsın güle güle kullan sana şu kadarını söyliyeyim hani bi reklam var (öyle yaparsın böyle yaparsın gidersin bi araba alırsın hevesin kaçar diye bi reklam) aradan biraz zaman geçsin klimayı kullanmaya başla alışacaksın ve unutacaksın klima ile ilgili ilerde belki keşke bunu değilde daha kaliteli bi şey alsaydım felan diyeceksin ama imkanlarımla en iyisini aldım diyeceksin sonuçta eli ayağı duygusu olmayan bir makine bi eşya

neyse uzatmadan tekrar güle güle kullan hayrını gör

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

küçük bir açıklama daha yapayım atıyorum misal 5 metre bakır boru teraziye koyduğunda 3 kilo geliyorsa aynı 5 metre aleminyum boru çok daha hafif atıyorum 1 kilo gelir burada verdiğim sadece örnektir

Bu kışın aldığım Beko inverterin de kutusundan aluminyum kit çıkmıştı, tekrar söküp yer değiştirmeyecek olduğumuz için ses çıkarmadık.
    Bir de bu borular yarı bakır-yarı alu., bu yüzden kısaltılamıyor da. Yer uygun olduğu için kısaltmak istemiştik ama bu yüzden olmadı.

Sanırım bu gidişle bir zaman sonra boruları bir cins plastikten yapmaya da başlayacaklar

Doğru söylüyorsun 5 metrelik aleminyum borunun iki başına 10 ar cm bakırdan yapılmış geri kalan 480 cm aleminyum valla bu işinde suyunu çıkardılar ya sonunda çok dikkat etmek lazım bilhassa bireysel klima kullananlara takmamak kullanmamak lazım diye düşünüyorum onu alıp yerine bakır ile değiştirilmesinden yanayım onuda başka bi yerde değerlendirebilirsin mesela 2-3 yılda bir en fazla 5 yıl klima kullanan yere takılabilir o aleminyum borular servis isterse bunu çok rahat yapar

fortress34 arkadaş biz burada bir restauranta yemek yemeye oturduğumuzda eğer iyi ve kaliteli hizmet istiyorsak garsona bahşişi peşin veririz.
    sende servise gelen arkadaşlara birer sigara kahve parası bahşiş sıkıştırırsan senin bakır boru işini hallederler diye düşünüyorum

• quote:

quote:

quote:

Doğru söylüyorsun 5 metrelik aleminyum borunun iki başına 10 ar cm bakırdan yapılmış geri kalan 480 cm aleminyum valla bu işinde suyunu çıkardılar ya sonunda çok dikkat etmek lazım bilhassa bireysel klima kullananlara takmamak kullanmamak lazım diye düşünüyorum onu alıp yerine bakır ile değiştirilmesinden yanayım onuda başka bi yerde değerlendirebilirsin mesela 2-3 yılda bir en fazla 5 yıl klima kullanan yere takılabilir o aleminyum borular servis isterse bunu çok rahat yapar

fortress34 arkadaş biz burada bir restauranta yemek yemeye oturduğumuzda eğer iyi ve kaliteli hizmet istiyorsak garsona bahşişi peşin veririz.
    sende servise gelen arkadaşlara birer sigara kahve parası bahşiş sıkıştırırsan senin bakır boru işini hallederler diye düşünüyorum

Dediğiniz yöntemi deneyeyim bakalım ustam.. İnşallah işe yarar..
    Tekrar teşekkürler ilginiz için..

• Arkadaşlar,evim 5.kat yani en son kat üstümde oturan yok. duvarlarda ısı yalıtımı yok.evimin salonu 20 m2.haziran ayı geldigi zaman evimin salonu hamama dönüyor.1600 tl bütçem var.taksitle alacagım.bu paralara kaliteli antibakteriyal filtreli klima tavsiye edermisiniz?(not:inverterli model istemiyorum)salonumda kullanacagım nasib olursa.
  • marhabalar denemeden önce, natilus99 usta bir yorum daha yapsın. acaba fortress arkadaş merkeze dese ben bakır boru istiyorumı. merkez kabul etmezse ozaman desin bakır boruyu ben alayım. (bakın ben geçen yıl sonunda zibro için metresi 60 tl boru farkı istendi fiat gerçekten fahişti ben onlara dedim borunun 10metresini izolasyonu ve bantıyla 50 tye maal edebiliyorum (vrv borusu) getirim fazlası sizin olsun. kabul etmediler. 2 m fazla 120 tl ödedim ne yaparsın mecbur bırakıyorlar. neymiş sarkuysan kullanıyorlarmış. bana bakır borunun kalitesini öğretecekler. ben buraya ithalatçı firmaları sıralıyim bakalım hangi imalatçının malından üstünmüş sarkuysanın malı. neyse ben orasında değilim.. ben evdeki plastik kombi tesisatını hiç kullanmayıp söktüren bakır döşeten adamım neymiş sarkuysan daha kaliteliymiş hadi canım işinize dedim içimden. mecbur kabul ettim içime otursada ama mecbursun ve vaktin yok birde servis bana diyorki 60 tl fatura istersen + kdv içimden dedim siz gelin bir 3 kahıt açın bakim ben o artı kdv lafını size nasıl yediryorum. neyseki servis şeker gibiydi gelen çocuk iş sahibiydi. dost olduk.. bu arada ben vergi kaçırdım kendimi ihbar ediyorum faturasız yaptırdım. airfelde ayıp yaa albani üstad burda gaz veriyor adamların yaptığına bak. hem klimaların değerlerini düşürdüler hem bazı özelliklerini kadırdılar gree nin koçtaş gr modellerinde bir parti öncesi gr modellerinde iç ünite batarya kurutma sistemi vardı yeni makinelerde onuda kaldırmışlar. naylon oldu herşey naylon. am ane olursa olsun gree fabrikasının klimaları gerçekten iyidir birçok özelliği kıssalarda fakat şu bakır boru iş gerçekten iş ahlakı ile bağdaşmıyor. birol usta zamanında burda bu bilgileri bize eksizksiz verdi sağ olsun öğrendik... natilus99 hoca güzel değinmişsiniz elinize ve bilginize sağlık ama burda bir eski yazınız aklıma geldi vakum meselesini pek önemsememiştiniz yanılmıyorsam. sırf yanlış anlamayın tartışma çıkmasın diye yazmamıştım. çekinmiştim ama şimdi verdiğiniz linkte resminizi gördüm tonton bir ustasınız alçak gönüllü birisiniz... sizde bu durumlara dikkat ediniz:)) vakum olayı gerçekten klimanın ömrü olduğu firmaların kendi orijinal bilgilerinden basıldı buraya zamanında. sanırım gözünüzden kaçtı sizin gibi bir ustanın vakum olayını atlayacağını sanmam. veya ben yanlış hatırlıyorum. yanlışım varsa affola

quote:

quote:

quote:

quote:

Dediğiniz yöntemi deneyeyim bakalım ustam.. İnşallah işe yarar..
    Tekrar teşekkürler ilginiz için..

• @9 köyden kovuldum,

Üstad, ben gidip servisle yüzyüze bir görüşeyim..
    Airfel merkezi aramayı hiç düşünmüyorum, adamların diyeceği belli, "alüminyum gayet iyidir, bir sıkıntınız olmasın ama bakırla değişimi de yapamayız"..
    Servis bana yardımcı olursa ne ala..
    Olmazsa size ulaşırım..
    pm den bana telefon numaranızı verirseniz memnun olurum..
    Teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9 köyden kovuldum

marhabalar denemeden önce, natilus99 usta bir yorum daha yapsın. acaba fortress arkadaş merkeze dese ben bakır boru istiyorumı. merkez kabul etmezse ozaman desin bakır boruyu ben alayım. (bakın ben geçen yıl sonunda zibro için metresi 60 tl boru farkı istendi fiat gerçekten fahişti ben onlara dedim borunun 10metresini izolasyonu ve bantıyla 50 tye maal edebiliyorum (vrv borusu) getirim fazlası sizin olsun. kabul etmediler. 2 m fazla 120 tl ödedim ne yaparsın mecbur bırakıyorlar. neymiş sarkuysan kullanıyorlarmış. bana bakır borunun kalitesini öğretecekler. ben buraya ithalatçı firmaları sıralıyim bakalım hangi imalatçının malından üstünmüş sarkuysanın malı. neyse ben orasında değilim.. ben evdeki plastik kombi tesisatını hiç kullanmayıp söktüren bakır döşeten adamım neymiş sarkuysan daha kaliteliymiş hadi canım işinize dedim içimden. mecbur kabul ettim içime otursada ama mecbursun ve vaktin yok birde servis bana diyorki 60 tl fatura istersen + kdv içimden dedim siz gelin bir 3 kahıt açın bakim ben o artı kdv lafını size nasıl yediryorum. neyseki servis şeker gibiydi gelen çocuk iş sahibiydi. dost olduk.. bu arada ben vergi kaçırdım kendimi ihbar ediyorum faturasız yaptırdım. airfelde ayıp yaa albani üstad burda gaz veriyor adamların yaptığına bak. hem klimaların değerlerini düşürdüler hem bazı özelliklerini kadırdılar gree nin koçtaş gr modellerinde bir parti öncesi gr modellerinde iç ünite batarya kurutma sistemi vardı yeni makinelerde onuda kaldırmışlar. naylon oldu herşey naylon. am ane olursa olsun gree fabrikasının klimaları gerçekten iyidir birçok özelliği kıssalarda fakat şu bakır boru iş gerçekten iş ahlakı ile bağdaşmıyor. birol usta zamanında burda bu bilgileri bize eksizksiz verdi sağ olsun öğrendik... natilus99 hoca güzel değinmişsiniz elinize ve bilginize sağlık ama burda bir eski yazınız aklıma geldi vakum meselesini pek önemsememiştiniz yanılmıyorsam. sırf yanlış anlamayın tartışma çıkmasın diye yazmamıştım. çekinmiştim ama şimdi verdiğiniz linkte resminizi gördüm tonton bir ustasınız alçak gönüllü birisiniz... sizde bu durumlara dikkat ediniz:)) vakum olayı gerçekten klimanın ömrü olduğu firmaların kendi orijinal bilgilerinden basıldı buraya zamanında. sanırım gözünüzden kaçtı sizin gibi bir ustanın vakum olayını atlayacağını sanmam. veya ben yanlış hatırlıyorum. yanlışım varsa affola

syn: 9 köyden kovuldum yine bu başlık altında topic içerisinde vakum olayından bahsettiğimi söyleyebilirim sanırım 130 dan sonraki 140. sayfadan sonra olabilir her mesajımda vakum olayına değinmek cansıkıcı olabilir diye düşündüm... hatta bir dakkada bulayım mesajımı hemen

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kabacalım

Neyse rüzgarları geçelim. Yarın Amerikan menşeili bir klima eve takılacak. Klima takılırken nelere dikkat etmem gerekiyor. bir kaç madde ile sıralayabilirmiyiz. herkese şimdiden teşekkürler.

arkadaşın dediği gibi klima dış ünite ayaklarına lastik takozları muhakkak taktır eğer iç ünite dış ünite arası mesafe de tesisatın gözükme ihtimali varsa ki olmasa iyi olur tesisata kablo kanalı içine aldırabilirsin bu ücretlidir ama çokta para almazlar kanallar 5- 10 tl civarı klimanın yanına sigorta V otomat koymalarını isteyebilirsin...Enerjiyi ana sigortadan alabilirsin yakınsa boru tesisatı vakumlattırırsan iyi olur bazı servisler yapmıyor süpürme yolu ile montaj yapıyorlar çok sağlıklı değil...borulama tesisatı 5 metreyi geçmezse iyi olur iç ve dış ünitelere muhakkak drenaj hortumu taktır

duvarı delerlerken altına karton üzerine bir çarşaf gibi bi şey koyarsanız eviniz toz olmaz her ihtimale karşı tozları koyabileceğiniz bir çöp poşeti bulundurun elektrikli süpürgede kullanın ama ağır parçaları süpürgeye çektirmeyin süpürgenizde bozulabilir sadece tozları çektirin aklıma gelenler bunlar şimdilik aklıma başka bi şey gelirsede yazarım

14 nisan 2011 tarihli 131. sayfada yazmışım arkadaşım

• Bu arada klimadaki son teknoloji olarak bildirilen Mitsubishi Electric klimanın yeni krigamine serisi Türkiyeye gelmiş tanıtım filmi:http://www.youtube.com/watch?v=mct6gbA-LW8
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: .Kara.

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: .Kara.

Tekrardan tavsiye için mesaj yazmak istemezdim ama baya sayfa okudum pek birşey çıkaramadım kendimce kusura bakmayın,klima markaları konusunda hiçbir bilgim yok ben sadece soğutma için kullanacağım bir klima almak istiyorum salonda kullanacağım tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kullanacağınız mekanın büyüklüğü, konumu ve izolasyon durumu hakkında bilgi verirseniz daha iyi fikir verebiliriz.
    Tabii bir de, ekonomik birşey mi düşünüyorsunuz; yoksa extra filtreleri olan, daha sessiz lüks bir alet mi?

Öğle saatlerinden direk güneş alıyor kiracı olduğum için fazla lüks birşey istemiyorum salonda kullanacağım içinde sessiz olmasına gerek yok,salonda ortalama boyutlarda tam olarak kaç m2 bilmiyorum,sadece soğutma için kullanacağım camlar tek cam ama duvarlar hazır blok betonlardan yapılma.

Ortalama büyüklük denince 25 m2 falan olmalı, size 12 bin btu civarı standart bir klima yeter sanırım.
    Hesap edilirken m2 başına 400-600 btu alınır genelde, mekanın ısı kayıp-kazanç durumuna göre; buna göre bir kapasite seçersiniz.

Marka olarak uçuk fiyatlı bilmemne özellikli mallara bakmayın, yakınınızda servisi bulunan tanınmış bir marka alın derim.

*Bu forumda satıcısı olmadığı için pek adı anılmıyor ama, ben ve etraftan birçok kişi Demirdöküm (ve onun market markaları, Blueline, cooline, duro) kullanıyoruz; oldukça ucuz, ve fiyatına göre çok iyi, verimliliği güzel.
    Bunları hipermarketlerde de bulabilirsiniz, fabrikası TC'de, servisleri yaygın ve iyi.

*Ayrıca Sanko grubunun getirip dağıttığı PRC orijinli Airfel ve Gree markalı mallar da fiyatına göre oldukça iyi.
    Bu firma da ciddi, ve servisleri yaygın. Bunların da ayrıca hipermarketlerde değişik markalar altında sattırdıkları ürünler var.

Migros, tekzen, praktiker, metro gibi yerlerde değişik markalar altında satılıyorlar.
    Oralarda satıcılara "servisi kim" diye sorduğunuzda Sanko veya Demirdöküm deniyorsa bunlardır, çekinmeden alın.

Haa verimlilik sınıfı ne diye sorarsanız, zaten şimdi herkes A sınıfı:)
    Basit bir ölçü vereyim, 12 bin btu bir aletin etiketinde soğutma için 1100 w gibi bir tüketim değeri görmeniz gerekir, A sınıfı olursa.

Uzak durmanız gereken yer İklimsa, aynı malı değişik şekilde daha pahalıya satıyorlar.
    Arçelik grubu da öyle, yukarda verdiğim malların benzerlerini etiket beterine yaklaşık %30-50 daha pahalıya satıyorlar.

Yardım ve öneriler için teşekkür ederim,sizin önerdiğiniz markalardan birini seçeceğim zaten sonunda "sa" ile biten yerlerden uzak durmak lazım teknosa iklimsa.....

• quote:

Orijinalden alıntı: modesit

Arkadaşlar,evim 5.kat yani en son kat üstümde oturan yok. duvarlarda ısı yalıtımı yok.evimin salonu 20 m2.haziran ayı geldigi zaman evimin salonu hamama dönüyor.1600 tl bütçem var.taksitle alacagım.bu paralara kaliteli antibakteriyal filtreli klima tavsiye edermisiniz?(not:inverterli model istemiyorum)salonumda kullanacagım nasib olursa.

Benzeri bir evde oturmuştum, durumu iyi bilirim

Standart A2 12HP 12500 btu soğutma gücünde bir Demirdöküm işinizi görebilir.
    Bunun bir büyüğü 19500 btu gücünde, ama bence 12 olanı yetmesi gerek.

Bu ürünü hipermarketlerde değişik markalarla daha ucuza bulma şansınız da var, aynı maldır.

http://www.demirdokum.com.tr/urunler/icsayfa.aspx?SectionId=408&ParentId=35

• Arkadaşlar bilgi olarak ileteyim..
    Airfel klima servisi ile görüştüm tesisatta bakır boru kullanmak istediğime dair..
    Sağolsunlar hiç ikiletmediler..
    Elimdeki alüminyum boruları onlara vereceğim, kendileri ellerindeki bakır boruları kullanacaklar benim sistem için..
    İşimi sorunsuz hallederlerse Airfel genel müdürlüğüne sözkonusu servis için teşekkür email i atacağım..

@9köydenkovuldum,
    Size de ilginiz ve teklifiniz için teşekkür ediyorum..
  • quote:

Arkadaşlar bilgi olarak ileteyim..
    Airfel klima servisi ile görüştüm tesisatta bakır boru kullanmak istediğime dair..
    Elimdeki alüminyum boruları onlara vereceğim, kendileri ellerindeki bakır boruları kullanacaklar benim sistem için..
    İşimi sorunsuz hallederlerse Airfel genel müdürlüğüne sözkonusu servis için teşekkür email i atacağım..

@9köydenkovuldum,

güzel sevindim servis bunu yapmalı eğer yapmasaydı gerçekten üzülürdüm sende artık gelen çocuklara birer çay yada sigara içiyorlarsa birer paket sigara ikram edersin :))

sonuçta o sendeki alüminyum borularıda bi yerlere kullanacaklar servislerin elinde her zaman bakır boru seti bulunur... bulunmalıda zaten onların işi bu..

güle güle kullan arkadaşım cihazını...

• quote:

@9köydenkovuldum,

Güvenilir bir firma olduğunu bir daha görmüş olduk
  • quote:

quote:

@9köydenkovuldum,

aslında bu firma sözü airfel yani SANKO için değilde servis hizmeti veren arkadaşları kutlarım esnek davranışlarından dolayı fortress34 arkadaş airfel i arayıp yetkili ile görüşmüş ve bunun yani bakır boru ile alüminyum boru arasında bir fark olmadığını söylemişler. dolayısı ile SERVİS arkadaşı kutlarım güvenilirmiş gerçekten

• sevgili ustam konu anlaşılmıştır. ben şart koşmanız konusunda yazmıştım. sizde zaten sağlıklıolmayacağını belirtmişsiniz
    bu arada forumun bu sayfadan devam ettiği için sevinçliyim bu sayfada her istetdiğinizi buluyorsunuz aklınızda kalanı google yazın aratın. diğer sayfaların bulunması oldukça zor oluyor.

quote:

quote:

marhabalar denemeden önce, natilus99 usta bir yorum daha yapsın. acaba fortress arkadaş merkeze dese ben bakır boru istiyorumı. merkez kabul etmezse ozaman desin bakır boruyu ben alayım. (bakın ben geçen yıl sonunda zibro için metresi 60 tl boru farkı istendi fiat gerçekten fahişti ben onlara dedim borunun 10metresini izolasyonu ve bantıyla 50 tye maal edebiliyorum (vrv borusu) getirim fazlası sizin olsun. kabul etmediler. 2 m fazla 120 tl ödedim ne yaparsın mecbur bırakıyorlar. neymiş sarkuysan kullanıyorlarmış. bana bakır borunun kalitesini öğretecekler. ben buraya ithalatçı firmaları sıralıyim bakalım hangi imalatçının malından üstünmüş sarkuysanın malı. neyse ben orasında değilim.. ben evdeki plastik kombi tesisatını hiç kullanmayıp söktüren bakır döşeten adamım neymiş sarkuysan daha kaliteliymiş hadi canım işinize dedim içimden. mecbur kabul ettim içime otursada ama mecbursun ve vaktin yok birde servis bana diyorki 60 tl fatura istersen + kdv içimden dedim siz gelin bir 3 kahıt açın bakim ben o artı kdv lafını size nasıl yediryorum. neyseki servis şeker gibiydi gelen çocuk iş sahibiydi. dost olduk.. bu arada ben vergi kaçırdım kendimi ihbar ediyorum faturasız yaptırdım. airfelde ayıp yaa albani üstad burda gaz veriyor adamların yaptığına bak. hem klimaların değerlerini düşürdüler hem bazı özelliklerini kadırdılar gree nin koçtaş gr modellerinde bir parti öncesi gr modellerinde iç ünite batarya kurutma sistemi vardı yeni makinelerde onuda kaldırmışlar. naylon oldu herşey naylon. am ane olursa olsun gree fabrikasının klimaları gerçekten iyidir birçok özelliği kıssalarda fakat şu bakır boru iş gerçekten iş ahlakı ile bağdaşmıyor. birol usta zamanında burda bu bilgileri bize eksizksiz verdi sağ olsun öğrendik... natilus99 hoca güzel değinmişsiniz elinize ve bilginize sağlık ama burda bir eski yazınız aklıma geldi vakum meselesini pek önemsememiştiniz yanılmıyorsam. sırf yanlış anlamayın tartışma çıkmasın diye yazmamıştım. çekinmiştim ama şimdi verdiğiniz linkte resminizi gördüm tonton bir ustasınız alçak gönüllü birisiniz... sizde bu durumlara dikkat ediniz:)) vakum olayı gerçekten klimanın ömrü olduğu firmaların kendi orijinal bilgilerinden basıldı buraya zamanında. sanırım gözünüzden kaçtı sizin gibi bir ustanın vakum olayını atlayacağını sanmam. veya ben yanlış hatırlıyorum. yanlışım varsa affola

syn: 9 köyden kovuldum yine bu başlık altında topic içerisinde vakum olayından bahsettiğimi söyleyebilirim sanırım 130 dan sonraki 140. sayfadan sonra olabilir her mesajımda vakum olayına değinmek cansıkıcı olabilir diye düşündüm... hatta bir dakkada bulayım mesajımı hemen

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kabacalım

Neyse rüzgarları geçelim. Yarın Amerikan menşeili bir klima eve takılacak. Klima takılırken nelere dikkat etmem gerekiyor. bir kaç madde ile sıralayabilirmiyiz. herkese şimdiden teşekkürler.

arkadaşın dediği gibi klima dış ünite ayaklarına lastik takozları muhakkak taktır eğer iç ünite dış ünite arası mesafe de tesisatın gözükme ihtimali varsa ki olmasa iyi olur tesisata kablo kanalı içine aldırabilirsin bu ücretlidir ama çokta para almazlar kanallar 5- 10 tl civarı klimanın yanına sigorta V otomat koymalarını isteyebilirsin...Enerjiyi ana sigortadan alabilirsin yakınsa boru tesisatı vakumlattırırsan iyi olur bazı servisler yapmıyor süpürme yolu ile montaj yapıyorlar çok sağlıklı değil...borulama tesisatı 5 metreyi geçmezse iyi olur iç ve dış ünitelere muhakkak drenaj hortumu taktır

duvarı delerlerken altına karton üzerine bir çarşaf gibi bi şey koyarsanız eviniz toz olmaz her ihtimale karşı tozları koyabileceğiniz bir çöp poşeti bulundurun elektrikli süpürgede kullanın ama ağır parçaları süpürgeye çektirmeyin süpürgenizde bozulabilir sadece tozları çektirin aklıma gelenler bunlar şimdilik aklıma başka bi şey gelirsede yazarım

14 nisan 2011 tarihli 131. sayfada yazmışım arkadaşım

• fortress34 kardeşim sevindim bende. bana teşeküürünüz konusundada, rica ederim esas fikir natilus ustadan çıktı teşekkür ona olsun:)) ben sadece destek verdim. ve vrf borunun çok okadar pahallı olmadığını belirttim. gene airfel zibrodan vicdanlıymış metresini 16dolar olarak belirmişler. 24-25 tl ye gelir. yemin ederim 2m için 120 tl ödedim birde utanmadan + kdv alıcaklardı. zibroya

quote:

@9köydenkovuldum,

• aynen katılıyorum. fortress34 arkadaşım siz airfele kaliteyi bozduğu için, çekip servisleri kadar olamadıkları serzenişinde bulunun. bende buradan servisi tebrik ediyorum. benim montajımda iğne deliği kadar bir açık kalmışken ben onu dert ediyorum, eğilip bir parça kauçuk yapıştıramadım diyerek. adamlar çok rahat naylon boru kullanıp kendi ticaretlerine kurşun sıkıyorlar. hala yüksek kar hırsı yazık gerçekten.

quote:

quote:

quote:

@9köydenkovuldum,

aslında bu firma sözü airfel yani SANKO için değilde servis hizmeti veren arkadaşları kutlarım esnek davranışlarından dolayı fortress34 arkadaş airfel i arayıp yetkili ile görüşmüş ve bunun yani bakır boru ile alüminyum boru arasında bir fark olmadığını söylemişler. dolayısı ile SERVİS arkadaşı kutlarım güvenilirmiş gerçekten

• Bugün koçtaşa almaya gittim GREE marka 9000 lik cihazı. Gitmeden aradım servisi konuştum. Saat 2 idi. Yarım saate alacağım dedim takmaya gelebilir misiniz dedim. Siz alın saat 5-6 gibi geliriz dediler. Gittim koçtaşa aradım yine. Dedim ki şu anda alıyorum. Adam yan çizdi yok yetişemeyebiliriz yok bilmem ney. P.tesi yapalım. Tama dedim almıyorum. Ve almadım.
    Ama asıl almama sebebim bu değildi. Madem bugün gelemeyecekleri yarın da pazar. Haftaiçi de ben müsait olmuyorum işimden dolayı. Almayayım dedim 1 hafta daha araştırım dedim.
    Gree ye bakarken 70lira fazlaya LG/Beko gördüm. A sınıfı r410 gazlı. Kafam karıştı tekrar. Sonra baktım 800e yaklaşıyor maliyet. Gerek var mı dedim. 1 yıl kullanacağım bu cihazı. Bu yaz ve önümüzdeki kış. Hyundai klimalar var 400-500 civarına. Onlardan mı alsam acaba diye düşündüm.
    Sonra carrefoursa ya gittim kozyatağındaki. Orda da bi acayip marka gördüm ismini tam hatırlamıyorum. Levente mi ne. Öyle birşeydi. Baktım kutu üzerinde airfel yazıyor. alla halla dedim. Aradım serisi gene. :D Evet dedi onları da sanko detiriyor biz satıyorum servis hizmeti veriyoruz. Fiyatı da aynı. Tipi biraz daha kötü GREE ye göre.. Kafam iyice karıştı. Haydaa dedim. Demekki bu airfel birsürü markayı getirip servis vermek amaçlı satıyor mu acaba dedim kendi kendime??
    Velhasıl kelam, kafam iyicene karışık. Çok küçük bir odam var ve çatı katı ne yazıkki. Ondan dolayıdır ki kışın soğuk yazın çok sıcak oluyor. Buna bir çözüm bulmalıyım. :(

• quote:

fortress34 kardeşim sevindim bende. bana teşeküürünüz konusundada, rica ederim esas fikir natilus ustadan çıktı teşekkür ona olsun:)) ben sadece destek verdim. ve vrf borunun çok okadar pahallı olmadığını belirttim. gene airfel zibrodan vicdanlıymış metresini 16dolar olarak belirmişler. 24-25 tl ye gelir. yemin ederim 2m için 120 tl ödedim birde utanmadan + kdv alıcaklardı. zibroya

syn: 9 köyden kovuldum VRV borusu diye bi şey yok yani o kullanılan boru VRF ye özel bir boru tipi değil normal soğutma sistemlerinde kullanılan bir boru tipi borunun sarkuysanı kaliteli de diğerleri kalitesiz diye bir durumda söz konusu değil borulamada önemli olan bakırın kalitesi ve çeper et kalınlığıdır tercihimiz bakır borunun kırılgan değil esnek kolay şekil alan tavlı (fırında belli şartlarda ısıtılarak tavlanmış) olması içinin ve dışının temiz olduğundan emin olunması yeterlidir..

vakum konusuna gelince düzelteyim hemen klima cihazı satın alan arkadaşlar montajı yapan servislerinizi muhakkak uyarın vakum yapılmasını yoksa montajı yaptırmayacağınızı yapmaz iseniz montajı yapmayı bırakın ben firmadan servis taleb edeceğim diye uyarıda bulunmanızı şiddetle tavsiye ediyorum aksi olursa gerçekten montaj firmasını klima distribütörüne hiç çekinmeden şikayette bulunun

• 
Sayfa: önceki 429430431432433
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.