Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ali2can Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 2 Misafir Kullanıcı
39.225
Cevap
328
Favori
3.175.254
Tıklama
Giriş
      167 Mesaj
      03 Temmuz 2010 16:05:08
      Yazdıgınız modelin ozellıklerıne baktım ancak r-22 gazı kullandıgını gordum
      Sımdı bu klimayı alırsan 2 sene sonra gaz eksildi diyelim bir daha bulma sansın yok
      Ozamanda at cöpe gitsin oluyor
      ileriyi dusunerek alıcaksan alma Ama bır ıkı sene kullanır atarım dıyorsan olabılır
      Su anda bazı markalar elınde kalan bu klımaları yok su yok bu kampanya dıyerek musterıye iteliyor resmen
      |
      |
      03 Temmuz 2010 16:38:39
      quote:

Orijinalden alıntı: ciiiin

Sımdı bu klimayı alırsan 2 sene sonra gaz eksildi diyelim bir daha bulma sansın yok
      ileriyi dusunerek alıcaksan alma Ama bır ıkı sene kullanır atarım dıyorsan olabılır
      Su anda bazı markalar elınde kalan bu klımaları yok su yok bu kampanya dıyerek musterıye iteliyor resmen

Anladım teşekkürler.
      Zaten 13 llük bana fazla 9500 btu luk var ona aynı indirimi yapın diyorum. Yada baktığım başka modeller var olmuyormuş bazı modellerede var indirim. Dediğiniz gibi elden çıkarma durumu.
      R22 gazı 2010 dan sonra yasaklanacak sanırım. satılan bu klimalar ne olacak peki
      |
      |
      03 Temmuz 2010 17:34:51
      quote:

Durum pek yazdığınız gibi değil. Aşağıda 4822 s. Kanunla Değ. 4077 s. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un 15. m. veriyorum. Klimaların Bakanlıkça kabul edilen kullanım ömrü yasada bir değişme olmadı ise 10 yıldır. İlgili firma bu ürünü son sattığı tarihten itibaren 10 yıl boyunca yedek parça, donanım vb. ve tamir&bakım için teknik personel bulundurmak zorundadır.

Öte yandan firmaların satmakta zorlandıkları ürünler için kampanya düzenledikleri konusundaki görüşünüze aynen katılıyorum. Görüş soran sayın Hakan Bey'e de eğer yerli klima düşünüyorsa bunun yerine DemirDöküm A 12 HP modelini öneririm. Nakit 650 TL civarında alınabiliyor.

Madde 15 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./22. md.)

İmalatçı veya ithalatçılar, sattıkları, ürettikleri veya ithal ettikleri sanayi malları için o malın Bakanlıkça tespit ve ilan edilen kullanım ömrü süresince, yeterli teknik personel ve yedek parça stoku bulundurmak suretiyle bakım ve onarım hizmetlerini sunmak zorundadırlar.
      İmalatçı veya ithalatçıların bulundurmaları gereken yedek parça stok miktarı Bakanlıkça belirlenir.

İthalatçının herhangi bir şekilde ticari faaliyetinin sona ermesi halinde, kullanım ömrü süresince bakım ve onarım hizmetlerini, o malın yeni ithalatçısı sunmak zorundadır.

Bakanlık, hangi mallar için servis istasyonları kurulmasının zorunlu olduğu ile servis istasyonlarının kuruluş ve işleyişine dair usul ve esasları Türk Standartları Enstitüsünün görüşünü alarak tespit ve ilanla görevlidir.

Garanti belgesiyle satılmak zorunda olan bir sanayi malının garanti süresi sonrasında arızalanması durumunda, o malın Bakanlıkça belirlenen azami tamir süresi içerisinde onarımı zorunludur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karavelioglu -- 3 Temmuz 2010; 17:43:19 >
      |
      |

• Teğmen
      167 Mesaj
      03 Temmuz 2010 17:55:55
      Durum yazdıgım gibi degıl ise bu r-22 gazlı klımaları almakta bır sakınca yok Size göre ...
      (Ben alıpda riske girmem acıkcası)
      Peki ulkeye girisi yasaklandıgında bu gazı nerden buluncak lüzumu üzerine takviye nasıl yapılacak
      Ben bir bayiye bu durumu sordugumda stokta kalan urunlerden cekilerek yapılıyor dendi
      ve kampanyalarla musteri uyanmadan stoklar eritilmeye calısılıyormus.
      Yasaklanan bir seyi alıpda magduriyet ortaya cıkmasın diye uyarıda bulundum
      Anlatımdan dolayı bir yanlıslık varsa da pardon

Saygılar...
      |
      |
      03 Temmuz 2010 18:56:19
      quote:

Durum yazdıgım gibi degıl ise bu r-22 gazlı klımaları almakta bır sakınca yok Size göre ...
      Peki ulkeye girisi yasaklandıgında bu gazı nerden buluncak lüzumu üzerine takviye nasıl yapılacak
      Ben bir bayiye bu durumu sordugumda stokta kalan urunlerden cekilerek yapılıyor dendi

Saygılar...

Yapılan antlaşmaya göre tüm dünya ülkelerinde 2015 yılına kadar üretimi devam edicek R22 gazının. 1 2 sene daha karaborsa ve stokla kalna cihazlar devam eder 6 7 yıl süreyle sıkıntı yaşanmaz.Buzdolaplarında aynı olay yaşanmıştı.Gazın değişimi yine 6 7 yıl gibi uzun bir süre zarfında bitti.
      |
      |

• Yüzbaşı
      452 Mesaj
      03 Temmuz 2010 19:03:52
      quote:

Saygılar...

Sayın ciiiin,

Elbette yeni teknolojiyi almak daha iyidir ancak maddi durum elvermiyorsa R22 gazlı klima da alınabilir bence. Gazın üretimi veya ülkeye girişi yasaklanırsa bu durumda firmanın yapabileceği bir şey yok tabii. Arçelik, Beko, Demirdöküm gibi yerli firmalar kanunla belirlenmiş sürenin çok daha ötesinde yedek parça bulundurabiliyorlar. Örneğin 20 yıllık bir çamaşır makinesinin parçasını Arçelik'de bulmak mümkün. Saygılar...
      |
      |

• Yüzbaşı
      452 Mesaj
      03 Temmuz 2010 19:09:04
      quote:

Orijinalden alıntı: eina

quote:

Saygılar...

Yapılan antlaşmaya göre tüm dünya ülkelerinde 2015 yılına kadar üretimi devam edicek R22 gazının. 1 2 sene daha karaborsa ve stokla kalna cihazlar devam eder 6 7 yıl süreyle sıkıntı yaşanmaz.Buzdolaplarında aynı olay yaşanmıştı.Gazın değişimi yine 6 7 yıl gibi uzun bir süre zarfında bitti.

Teknik olarak R22 gazı doldurulmuş bir klima ya da buzdolabına sonradan R410 gazı konulması mümkün mü acaba? Yoksa bu cihazlar çöp mü olacaklar?
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      03 Temmuz 2010 19:40:10
      quote:

Orijinalden alıntı: karavelioglu

quote:

Orijinalden alıntı: eina

quote:

Saygılar...

Teknik olarak R22 gazı doldurulmuş bir klima ya da buzdolabına sonradan R410 gazı konulması mümkün mü acaba? Yoksa bu cihazlar çöp mü olacaklar?

Mümkün faakt içindeki kompresörü değiştirmeniz lazım ki cihazdan daha maliyetli olur kompresör değiş,gaz sal tekrarr gaz ver, vakum yap montaj vs bi mantığı olmaz.Aynı insan gibi düşünün klimayı bi insana farklı bir kan grubu verebilmeniz için nasıl kalbi dğeiştirmek zorundasınız aynı klimadada farklı gazı vermek için cihazın kalbini yani motorunu değiştirmek zorundasınız.
      |
      |

• Teğmen
      193 Mesaj
      04 Temmuz 2010 16:17:48
      Arkadaşlar Merhaba,
      Acil klima tavsiyenize ihtiyacım var. Hiç aşina olmadığım bir konu bu.

-Ev İzmir'de ve en üst kat. ( Çatı yok ). 25m2 salon için klima bakıyorum. Yükseklik 2,9m. 2 pencere var;yaklaşık 8 metre ve çift cam pimapen .
      -Tam dereceyi ölçmedim fakat şu sıralar ev gerçekten çok sıcak.
      -Kışın da ısıtma olarak sadece klima kullanmayı düşünüyorum. (Kat kaloriferi var fakat onunla başa çıkılmaz herhalde)

-Sessizlik,F/P oranı ve tabiki az elekrik tüketimi tabiki aranan özellikler.

Hangi ürünü tavsiye edersiniz? (Ayrıca sizce kaç btu bana yeter)?

teşekkürler...
      |
      |
      Samsung 40C650 LCD
      Zibro 2041+1735
      Galatasaray
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      04 Temmuz 2010 16:28:31
      quote:

Orijinalden alıntı: bumblebeee

Arkadaşlar Merhaba,

-Ev İzmir'de ve en üst kat. ( Çatı yok ). 25m2 salon için klima bakıyorum. Yükseklik 2,9m. 2 pencere var;yaklaşık 8 metre ve çift cam pimapen .
      -Kışın da ısıtma olarak sadece klima kullanmayı düşünüyorum. (Kat kaloriferi var fakat onunla başa çıkılmaz herhalde)

teşekkürler...

beyaz eşya ise BSH, klima ise aırfel ve zibro al derler, forumu bunlar ele geçirmişler
      |
      |

• Teğmen
      193 Mesaj
      04 Temmuz 2010 16:33:19
      quote:

Orijinalden alıntı: YerindeBirKarar

quote:

Arkadaşlar Merhaba,

teşekkürler...

beyaz eşya ise BSH, klima ise aırfel ve zibro al derler, forumu bunlar ele geçirmişler

Beyaz eşyayı BSH aldık forumu okuyup Klimada Airfe,Zibro o zaman
      |
      |
      Samsung 40C650 LCD
      Zibro 2041+1735
      Galatasaray

04 Temmuz 2010 16:41:58
      quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar Merhaba,

teşekkürler...

BSH ithal ürünlerini aldı iseniz harika yerli montaj sie allah sabırlar versin,

klimada bir çok seçenek var siz bakmayın satıcılara, general, fujitsu, toshiba, mitsubishi elektirik,
      |
      |

• Teğmen
      193 Mesaj
      04 Temmuz 2010 16:50:12
      quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar Merhaba,

teşekkürler...

BSH ithal ürünlerini aldı iseniz harika yerli montaj sie allah sabırlar versin,

klimada bir çok seçenek var siz bakmayın satıcılara, general, fujitsu, toshiba, mitsubishi elektirik,

kaç btu sizce?
      |
      |
      Samsung 40C650 LCD
      Zibro 2041+1735
      Galatasaray

04 Temmuz 2010 17:12:14
      bumblebeee

burada galiba para olarak siz gene gezinde size zibro 17 serisi yada yeni gelen mütsubishi havy serisi uyacak ve 18000 btu uyar ama servis çagırın onlara test yada adı ne ise keşif yaptırınız burada yazana göre pat almayınız,
      forumu iyice okuyunuz ve invertermı ne lazımsa tam onu alınız mesela şimdi aklıma geldi hitachi klimada iyidir, japon markası olsunda (japon malı değil markası, zaten japon malı sadece hitachide var, sanıırm)
      |
      |
      04 Temmuz 2010 22:18:04
      quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Sizin alanınıza yani 40 m2 ye 18 lik olmaz.18 lik inverter derleseki hızını artırıp destekler,Ozaman inverter olmasının ne anlamı kaldı ki sürekli gazlarsa zaten o cihaz D sınıfının altına bile düşer.Yni o alana 24 lük şart ister inverter ister düz cihaz.ZİBRO Toyotomi inverter 24 lük Tan-Tag 70 Soğutmada B ,Isıtmada A sınıfıdır.

Bu arada 24 lük seri için A enerji ile C enerji arasında bir kıstaslama yapmak gerekirse aradaki tüketim farkı 240 Watt 12 saatlik daimi kullanımda sürekli çalıştığını var sayalım.12x0.24=2,88 KW yapar
      2,88x30 gün 86,4 kw
      86,4x0.27=23 TL yapar yani ısıtmada yıllık maksimum 100 TL olur bence

Tabi bu degerler 12 saat ful çalışırsa ki kapasite doğru seçiminde klima %70 çalışır,%30 termostat yapar.
      Tabiki ideal ısı ayarında 30 dereceye alırsanız full çalışır.Zaten benim yukarıdaki örneğimde en kötü senaryodur.
      Bu arada bu verilere göre öne çıkan cihaz Turkuaz gold 24 lük cihaz.Bu cihazın verileri tüketiminde aynı gibi digerleri ile ama yaptığı iş daha fazla gözüküyor.

ısıtmada
      Turkuaz 26 500 btü veriyor(7,76 kw)harcama2,145 kw--
      Zibro 1564 ise 24 500 (7,2 kw)harcama 2,240kw...

Bu arada bir detayı aktarmak isterim test ortamlarının referans yani +,- leri nedir bir bilgimiz yok,ama Türkiye deki ölçümlerde referans +,- %15 iken Eurovent te bu değer +,- %3
      Birde şu tarz oyunlar var bir cihazın dış ünite fanı 80-100 wat iken digeri 50 Wat oluyor,buda iyimi kötümü tartışılır.50 Wat az tüketim ama verim ve uzun ömür nasıl olur bilinmez....
      quote:

Sabit hızlı klimalar ile inverter klimaların hesabı yapılırken aynı mantık mı kullanılıyor yoksa farklı
      bir sistyem varmı. Bugun gittigim mitsubishi bayisinde 18 lik bir inverter klimanın işimi gorucegini belirtti
      Önerdigi modelde bu SRK50ZJPS (evimde ısıtma sogutma kullanıcagım toplam alan 40-45 mt kare civarı)

Benim baktıgım ürünler ise Sabit hızlı olanlar
      SRK63HES1 22000 (ancak sogutmada C sınıfı gozukuyor)
      Turkuaz gold 24000
      McQuay 20350

Acaba bu durumda ne yapmalı bayiyi dinleyip 18lik inverter mı almalı yoksa bu alan icin yeterli gelmez bu baktıgım sabit hızlı klimalara mı yonelmelıyım

Sabit hızlı klima da ise mitsubishi nin sogutmada C sınıfı olması faturaya nasıl yansır diger split klimalara gore nekadar fazla para oderım aylık bu hesaplamayı nasıl yaparım acaba

mhi srk63hes1 almaya karar verdim ancak (Enerji sarfiyatı --->> Isıtma/Sogutma: 1.85/2.19 kwh )
      mbirol bey burda yapmış oldugunuz hesaplamada bır yanlıslık olabılırmi acaba
      Size gore 240w 12 saat kullan aylık 23 TL yapar peki bu 240 watt degılde 2190watt olursa
      230 Tl yapıyor ve dedıgınıze gore %70 calısır %30 da termostat yapcak olursa
      230Tl -70Tl=160Tl yapıyor.sizin hesabınızdan yola cıkarak bu sonuca ulastım

Fakat ben aynı islemi klimayı alıcagım bayiye yaptrdıgım zaman bana 50-60 TL gibi bir tuketım olucagını belırttı (gunde 10-12 saat civarı kullanım ile)

Acaba yanlıslık nerde sızın dedıgınız max diyede belırtmışsiniz ancak 3 katlık bir fark oluyor arada Bu normalmidir Yoksa bayi bilerek dusukmu gostermeye calısıyor bu degeri

Tesekkurler...
      |
      |

• Yarbay
      8828 Mesaj
      04 Temmuz 2010 23:39:39
      Üstadlar merhaba, benim odam 24,5 m2 civarında. Bir adet balkon kapısı, iki pencere içermekte. Oda direkt olarak güneye, daha az da doğu ve batıya bakıyor, pencereler winsa PVC. Günde duruma göre 2 ila 7 saat çalışacak (genelde akşamları), gayet ekonomik bir klimaya ihtiyaç duyuyorum. İnverter klima, anladığım kadarıyla fanını ara ara çalıştıran klimalar, ama bu konuda cahilim. İnverter klimanın çalışma esası nedir? Bir de bu isteklere uygun bir klima önerir misiniz? Koçtaş'taki eleman, 25 m2 ve üstüne 18000 BTU gerektiğini söyledi, sanırım sınırdayım (: Yazın odayı zemheri soğuk yapmasına gerek yok, 24-26 derece yeterli. Ama kışın ısınmada da kullanacağım.

Yukarıdaki ihtiyaçlarıma uygun, önerebileceğiniz A sınıfı bir klima var mı?

Okuyan ve fikrini yazanlara şimdiden teşekkürlerimle..

|
      |

O'nu Özlüyorum. Aslında O'nu hiç görmedim, yüz yüze gelmedim. Ama O'nu tanıyorum. Sesini cızırtılı bantlardan dinledim, hep siyah beyaz filmlerde gördüm yüzünü; çelik bakışlarını, şiirlerde okudum. O'nu yaşıyorum. Özlü sözlerini okudum köşe başlarında. Adını, her sabah okul sıralarında andım. Şimdi 77 yıl sonra, O'nunla son yolculuğa çıkıyorum bir kez daha. O'nun geçtiği yollardan geçiyorum, çektiği acıları ruhumda taşıyorum. O'nu arıyorum.. [1881 - 193∞]

Veteriner Hekimi, Gıda Güvenliği Danışmanı
      04 Temmuz 2010 23:48:40
      quote:

Orijinalden alıntı: Aytürk

Üstadlar merhaba, benim odam 24,5 m2 civarında. Bir adet balkon kapısı, iki pencere içermekte. Oda direkt olarak güneye, daha az da doğu ve batıya bakıyor, pencereler winsa PVC. Günde duruma göre 2 ila 7 saat çalışacak (genelde akşamları), gayet ekonomik bir klimaya ihtiyaç duyuyorum. İnverter klima, anladığım kadarıyla fanını ara ara çalıştıran klimalar, ama bu konuda cahilim. İnverter klimanın çalışma esası nedir? Bir de bu isteklere uygun bir klima önerir misiniz? Koçtaş'taki eleman, 25 m2 ve üstüne 18000 BTU gerektiğini söyledi, sanırım sınırdayım (: Yazın odayı zemheri soğuk yapmasına gerek yok, 24-26 derece yeterli. Ama kışın ısınmada da kullanacağım.

Yukarıdaki ihtiyaçlarıma uygun, önerebileceğiniz A sınıfı bir klima var mı?

Okuyan ve fikrini yazanlara şimdiden teşekkürlerimle..

http://www.klimaplus.com.tr/iletisim.php?id=11

http://www.aloklima.com/index.php?sayfa=makaleler

burada her aradıgın yanıt var.
      |
      |

• Yarbay
      8828 Mesaj
      04 Temmuz 2010 23:51:15
      Bege yanıt için teşekkürler; inverter klima hakkında bilgi sahibi oldum. Peki öneriler nedir marka/model konusunda??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aytürk -- 4 Temmuz 2010; 23:59:29 >
      |
      |

O'nu Özlüyorum. Aslında O'nu hiç görmedim, yüz yüze gelmedim. Ama O'nu tanıyorum. Sesini cızırtılı bantlardan dinledim, hep siyah beyaz filmlerde gördüm yüzünü; çelik bakışlarını, şiirlerde okudum. O'nu yaşıyorum. Özlü sözlerini okudum köşe başlarında. Adını, her sabah okul sıralarında andım. Şimdi 77 yıl sonra, O'nunla son yolculuğa çıkıyorum bir kez daha. O'nun geçtiği yollardan geçiyorum, çektiği acıları ruhumda taşıyorum. O'nu arıyorum.. [1881 - 193∞]

Veteriner Hekimi, Gıda Güvenliği Danışmanı
      05 Temmuz 2010 00:00:08
      quote:

Orijinalden alıntı: Aytürk

Bege yanıt için teşekkürler; inverter klima hakkında bilgi sahibi oldum. Peki öneriler nedir marka/model konusunda??

ne yazıkki bu konuda uzman degilim sanırm yarın sizi uzmanlar yanıtlarlar, yarına kadar sabrediniz, iyi geceler.
      |
      |
      05 Temmuz 2010 13:09:33
      Arkadaşlar R22 gazı yasaklanmıyor,R22 li klima,vs soğutma sistemlerinin ithalatı 2010 yılı itibari ile yasaklandı.Gazın ithalatı 2020 yılına kadar serbest.Türkiye'de belki 10-15 milyon adet çeşitli R22 ile çalışan bir çok soğutma sistemi var,bunlar bir anda çöpemi atılacak yani.10 yıllık periyodda yenilenecek tabikide...
      |
      |

Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
üniversite
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.