Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2109. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
11 Misafir (1 Mobil) - 10 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 21072108210921102111
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam merhabalar sigma plus veya dd a5 performans almayı planlıyorum 12.000 btu ama annem beyaz alma sararıyor sevmiyorum dedi eski klimalarımız da gerçekten sapsarı oldular çirkin bir görüntü oluyor.
    Siyah renk veya başka renkte klima bak dedi de önerebileceğiniz klima var (Demirdöküm a5 performans gibi az yakan kaliteli bi klima olsun lütfen) mı ya da bu beyaz klimalar sararır mı yardımcı olabilir misiniz teşekkürler şimdiden.

(Adanada oturuyorum )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkanaskar -- 26 Ocak 2020; 17:22:24 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hocam merhabalar,

Yoğunlukla soğutma amaçlı kullanılacak 9000 btu 2 adet klima alacağım. İzmirde sıcaklıkların minimum olduğu ayda ortalama 0-5 derece arasında, en sıcak olduğu zaman ortalama 35 derece olan bir yerde kullanılacak. En önemli faktör ekonomik olması ve ikinci olarak sessik çalışması. Bütçe toplam 8000 civarı, multisplit de olabilir ama daha pahalıya geliyor sanırım.

https://www.lg.com/tr/klima/lg-AS-W096MMF0 Şu modelin enerji sınıfı ve tüketimleri anladığım kadarıyla çok iyi gibi duruyor eski model olmasına rağmen 3000 civarına hala satılıyor. Alınır mı sizce veya başka model önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halukilhan -- 26 Ocak 2020; 14:24:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mc33

Verdiginiz bilgiler icin ve sabrınız icin tesekkür ederim.

Acemice anladığım klima isinde isim yapmıs firmalar belli fiyat bantlarına ürün fiyatlarını sabitlenmisler.
    Yani en önde gelen markaların en iyi modelleri 10000 üzeri 15000 e ulaşırken..Aynı markaların orta üstü ürünleri 8500-9500:)
    Orta 7000 -7700 gibi...Malesef toshiba da dahil biraz üstünü istedigimiz an tamamen fiyat ucuyor.
    Sanki anlaşmıs gibiler.Me türkiye fabrikasında üretim yapmasına ragmen yine ucuk fiyat olmaktan vazgeçmemis.
    Çalıstığım işyerinin karşısındaki bankada mitsubischi havy klimalar var ve yaz kış sürekli calısıyor..Nedense
    Havy alma istegi var biraz...
    Tekrar çok tesekkür ederim...Hersey gönlünüzce olsun
    Rica ederim,ne demek.

Düşünceniz doğru. Ara değerler yok desek yeridir. Fiyatı yüksek olan tam yüksek oluyor,düşük olan da tam düşük.

Heavy düşünürseniz söz konusu modelleri tavsiye edebilirim. Memnun edecektir.

Hangisi olursa olsun şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: sefilcix

Merhaba hocam daha önce sizin yardımınızla klima almıştım, şuan hala sorunsuz kullanıyorum çok teşekkür ederim.

Şimdi yeni bir klimaya ihtiyacım var. Bütçem max 5000TL.Klimayı ısıtma amaçlı kullanmak istiyorum ve mümkünse bütçem dahilindenileride parça/servis sıkıntısı yaratmayacak bir model düşünüyorum.

Önceki yazılara baktım Demirdöküm A5++ modeli benim işimi görecek gibi ama bütçemi biraz artırarak DemirDöküm A5+++ modelini önerir misiniz? Sadece ısıtma amaçlı kullanmak için. Ya da önereceğiniz başka marka/model de olabilir. Teşekkürler

Birde bursa da oturuyorum klimayı kullanacağım oda 16m2, müstakil bir ev. En üst kat ve 3 tarafı açık, yalıtım olarak tavanda ve ön cephede, iç taraftan köpük var. 18 BTU luk klima benim için yeterli olur mu yoksa 14-16 BTU mu tercih edeyim?
    Merhaba hocam. Memnun kalmanıza çok sevindim,daim olmasını dilerim.

İmkanınız yeterli ise DD A5 +++ (A5 Performans) serisini almanızı tavsiye ederim. Isıtma amacı öncelikli olduğu için de avantajdır.

Yalıtım hiç olmasa 18000 Btu gerekirdi. Ancak yalıtım olduğu için 12000 yeterli gelebilir. Risk almayayım,kimi zaman diğer alanlara da etki etmesini sağlarım,bütçem de yeterli derseniz 18000 Btu tavsiye ederim. Bu şartlar haricinde A5 Performans için 12000 tavsiye ederim. A5 olursa direkt 18000 tercih etmek uygun olur.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: erkanaskar

Hocam merhabalar sigma plus veya dd a5 performans almayı planlıyorum 12.000 btu ama annem beyaz alma sararıyor sevmiyorum dedi eski klimalarımız da gerçekten sapsarı oldular çirkin bir görüntü oluyor.
    Siyah renk veya başka renkte klima bak dedi de önerebileceğiniz klima var (Demirdöküm a5 performans gibi az yakan kaliteli bi klima olsun lütfen) mı ya da bu beyaz klimalar sararır mı yardımcı olabilir misiniz teşekkürler şimdiden.

(Adanada oturuyorum )
    Merhabalar hocam. Beyaz ürünler malesef eninde sonunda sararıyor. Siyah ise bunu gizleyebiliyor. Düzenli olarak (her filtre temizliğinde) ön paneli,sağını solunu temizlerim derseniz en azından bu sararma sürecini uzatabilirsiniz. Ancak içim rahat olsun derseniz siyah bir klima tercih etmek gerekir.

Siyah olarak bölgenizde bayi ve servisi yaygın ise Gree Amber serisini tavsiye edebilirim. Sigma Plus ile ortalama iklim değerleri aynı denecek kadar birbirine yakındır.

Toshiba Shorai serisini tavsiye ederim. Karşınıza beyaz olarak çıkacaktır,ancak siyah versiyonu da mevcuttur.

Siyah olan,performansı yakın olarak Arçelik düşünürseniz Arçelik 12560 serisini tavsiye edebilirim.

Bir de Mitsubishi Electric Krigamine Zen MSZ-EF35VE de tavsiye edebilirim ama fiyat konusunda ciddi fark vardır. Yine de aklınızda bulunsun,düşünürseniz en yakın bayiden fiyat almanızı tavsiye ederim,internet üzerinde fiyatları bulunmamaktadır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: halukilhan

Hocam merhabalar,

Yoğunlukla soğutma amaçlı kullanılacak 9000 btu 2 adet klima alacağım. İzmirde sıcaklıkların minimum olduğu ayda ortalama 0-5 derece arasında, en sıcak olduğu zaman ortalama 35 derece olan bir yerde kullanılacak. En önemli faktör ekonomik olması ve ikinci olarak sessik çalışması. Bütçe toplam 8000 civarı, multisplit de olabilir ama daha pahalıya geliyor sanırım.

https://www.lg.com/tr/klima/lg-AS-W096MMF0 Şu modelin enerji sınıfı ve tüketimleri anladığım kadarıyla çok iyi gibi duruyor eski model olmasına rağmen 3000 civarına hala satılıyor. Alınır mı sizce veya başka model önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim
    Merhabalar hocam.

Multisplit cihazlar daha pahalıya mal olmaktadır. Ayrıyetten işçilik+malzeme ücretlidir.

LG'nin bu serisi olan Prestige serisi gayet iyi bir cihazdır. Bu fiyata bulduysanız ve gerçekten bu fiyatta olup güvenilir bir yerden alacaksanız rahatlıkla tavsiye edebilirim. Ancak bahsettiğiniz gibi eski ithalat ürünü olduğu için servis hizmeti Bosch (Termoteknik) tarafından sağlanmaktadır. LG servisleri ilgilenmemektedir. Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Peki hocam başka model öneriniz var mı? Gree lomo ve viola serileri veya uygun fiyatlı Mitsubishi elektrik hera serisinin 9000 btu klimaları nasıldır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: halukilhan

Peki hocam başka model öneriniz var mı? Gree lomo ve viola serileri veya uygun fiyatlı Mitsubishi elektrik hera serisinin 9000 btu klimaları nasıldır.
    Merhaba hocam. LG Prestige alma imkanınız varsa özellikle onu almanızı tavsiye etmekle birlikte,

Lomo serisini tavsiye edebilirim. Viola serisi bir alt seridir. O da kendi çapında iyi bir cihaz ancak Lomo serisi performans bakımından daha üstündür.

M.Electric HaRe serisine gelince benim tavsiyem bütçeniz yeterli ise Enviro serisini asgari tercih olarak düşünmenizdir. Performans bakımından daha tatmin edicidir.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba hocam. LG Prestige alma imkanınız varsa özellikle onu almanızı tavsiye etmekle birlikte,

Lomo serisini tavsiye edebilirim. Viola serisi bir alt seridir. O da kendi çapında iyi bir cihaz ancak Lomo serisi performans bakımından daha üstündür.

M.Electric HaRe serisine gelince benim tavsiyem bütçeniz yeterli ise Enviro serisini asgari tercih olarak düşünmenizdir. Performans bakımından daha tatmin edicidir.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Hocam iyi günler. Daha önce konuşmuştuk ama piyasada dd 12000 performans bulamıyorum şu an o yüzden tekrar sormak istedim. İzmirde 20-25 m2 lik, güneş gören bir salona hangi marka modeli tavsiye edersin. Sadece soğutma amaçlı kullanılacak, bütçe max 4bin civarı olursa iyi olur. Ama f/p çerçevesinde biraz daha yükseltilebilir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

İlginiz ve sabrınız için çok teşekkür ediyorum hocam. Bizim gibi klima konusunda pek tecrübesi olmayan ve kararsız olanlara çok yardımcı oluyorsunuz. Herşey gönlünüzce olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba, 32m2 salonu olan, 95m2, tek güney cephe, son derece izoleli evime 12.000btu klima alacağım. amacımız salon soğusun yeterli. fakat klima dış ünitesinin sessiz olmasını ve büyük olmamasını istiyorum. artı olarak iç ünite de şık olsa iyi olur :) bütçem 4bine kadar diyebilirim, bursa'da servisi yaygın önerebilceğiniz cihaz/marka nedir arkadaşlar :) okuduğum kadarıyla sigma plus öneriliyor fakat karar veremedim, dış ünite daha küçük ve sessiz olsa iyi olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba Sn.Mehalaktas,

Hitachi gayet iyi bir marka. Bir süre önce Johnson Controls tarafından satın alındı. Ülkemizde distibutor aracılığı ile satış ve servisliği yapılıyor. Servis ağı çok yaygın değil,ileriye dönük ne olacağı da net değil. Bölgenizde servis ağı var ve yaygın ise Hitachi'yi öncelikle tavsiye edebilirim.

Hitachi Shirokuma

Demirdöküm A5 Performans veya Sigma Plus INVDMG

GE Appliances (iyi cihaz ancak fiyatı gereğinden pahalı)

Hotpoint

Bu şekilde sıralama yapabiliriz. Bir alternatif olarak 2. sıraya ek olacak şekilde mekanınız 12000 btu cihaza uygun ise,Arçelik düşünürseniz 12660 serisini tavsiye ederim. Bu markanın içinde özel bir cihazdır. Aksi halde listedeki sıralamaya göre tercih ederek memnun kalacağınızı söyleyebilirim, çünkü bir yukarı çıktığımızda fiyat da daha yukarılara çıkmaktadır.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Cevabınız İçin Çok teşekkür ederim

Günümüzde çoğu yeni binada biliyorsunuz ki tesisatlar önceden çekilmiş ve balkonda sonlandırılmaktadır. Ve balkonlarda 3-4 adet klima takacak yer ne yazık ki mevcut olmuyor. Araştırmalarımda ileriye yönelik böyle bir durum söz konusu olursa diye 2-4 adet iç ünite destekli multi klima düşünmeye başladım. Şu anda bana 2 adet klima lazım şimdilik 2 iç ünite bağlatıp ihtiyaç duyduğumda ünite ekletmek mümkün müdür bu tip sistemlerde. Birde Multi Sistem olarak hangi markayı önerirsiniz.

Fiyat olarak araştırmalarımda en uygun fiyatlı sigma pluslar mevcut. Sizin öneriniz nedir. Multiler ile ilgili bir sıkıntı yaşanır mı yoksa öyle bir durumda bir çare bulup tek tek bağlatmak dahamı mantıklı

Saygılarımla

Merhaba sizden klima tavsiyesi almak istiyorum. Antalya bina yeni 3. kat (Son) üzeri çatı var kendi binamız oda 22 m2 civarı doğu ve güney yönlü. Taşınma falan olmayacağı için ilk etap mitsubishi baktım sanırım buradan okuduğum kadarıyla enviro serisi sizde tavsiye etmişsiniz. Bayiyi aradım Mitsubishi Elektrik ile M.Heavy arasında fark var dedi ama anlamadım ben. Mitsubishi enviro üst sınır olacak şekilde başka hangilerini önerirsiniz? R32 gaz yazıyor sitesinde 32 mi? 410 mu? alırken hangisini tercih etmem lazım? 12000 mi 14000 mi seçmeliyim? Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: düş hekimi

Hocam iyi günler. Daha önce konuşmuştuk ama piyasada dd 12000 performans bulamıyorum şu an o yüzden tekrar sormak istedim. İzmirde 20-25 m2 lik, güneş gören bir salona hangi marka modeli tavsiye edersin. Sadece soğutma amaçlı kullanılacak, bütçe max 4bin civarı olursa iyi olur. Ama f/p çerçevesinde biraz daha yükseltilebilir

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam.

Alternatif olarak Sigma Plus INVMDG serisini önerebilirim. Bütçenize uygundur.

Arttırabilirim derseniz Mitsubishi Heavy Premium ZS-S serisini önerebilirim.

Sigma da memnun edecektir,bütçenize uygundur. Aradaki fark bütçeniz için uygun ise M.Heavy'i tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: sefilcix

İlginiz ve sabrınız için çok teşekkür ediyorum hocam. Bizim gibi klima konusunda pek tecrübesi olmayan ve kararsız olanlara çok yardımcı oluyorsunuz. Herşey gönlünüzce olsun
    Ben teşekkür ederim hocam. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana. Sağlıcakla kalınız.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: apocam

merhaba, 32m2 salonu olan, 95m2, tek güney cephe, son derece izoleli evime 12.000btu klima alacağım. amacımız salon soğusun yeterli. fakat klima dış ünitesinin sessiz olmasını ve büyük olmamasını istiyorum. artı olarak iç ünite de şık olsa iyi olur :) bütçem 4bine kadar diyebilirim, bursa'da servisi yaygın önerebilceğiniz cihaz/marka nedir arkadaşlar :) okuduğum kadarıyla sigma plus öneriliyor fakat karar veremedim, dış ünite daha küçük ve sessiz olsa iyi olacak.
    Merhaba.

İzolasyon değerini iyi durumda olsa da mekanınızın boyutu açısından 18000 Btu tercih etmenizi tavsiye ederim. İzoleli alanda 12000 Btu cihazı 27m2 civarlarına kadar tercih etmek uygun olur. Daha üstünde 18000 tercih etmek gerekir.

Sigma Plus serisini önerebilirim,memnun edecektir. Ancak dış ünitesi biraz büyüktür. Yeni cihazlar mümkün mertebe küçük boyutta üretiliyor ancak kapasite büyüdükçe dış ünite de büyüyor. Çok ufak üretilmesi mümkün değil malesef. Çünkü kapasiteye göre klimanın kondanser boyutu,fan boyutu değişiyor. Çünkü her kapasitede cihazın ihtiyacı olan kondanser boyutu,yanı ısı transfer yüzeyi ihtiyacı ve fanın boyutuyla müsemma olan hava debisi ihtiyacı farklı oluyor. Bu nedenle çok küçük dış ünite boyutları malesef özellikle büyük kapasitelerde mümkün değildir.

Arçelik düşünürseniz Arçelik 12565 serisini tavsiye edebilirim. Servisi de yaygındır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: mehalaktas

Cevabınız İçin Çok teşekkür ederim

Günümüzde çoğu yeni binada biliyorsunuz ki tesisatlar önceden çekilmiş ve balkonda sonlandırılmaktadır. Ve balkonlarda 3-4 adet klima takacak yer ne yazık ki mevcut olmuyor. Araştırmalarımda ileriye yönelik böyle bir durum söz konusu olursa diye 2-4 adet iç ünite destekli multi klima düşünmeye başladım. Şu anda bana 2 adet klima lazım şimdilik 2 iç ünite bağlatıp ihtiyaç duyduğumda ünite ekletmek mümkün müdür bu tip sistemlerde. Birde Multi Sistem olarak hangi markayı önerirsiniz.

Fiyat olarak araştırmalarımda en uygun fiyatlı sigma pluslar mevcut. Sizin öneriniz nedir. Multiler ile ilgili bir sıkıntı yaşanır mı yoksa öyle bir durumda bir çare bulup tek tek bağlatmak dahamı mantıklı

Saygılarımla

Alıntıları Göster
    Rica ederim.

Multi sistemlerde 2 tip bağlantı şekli mevcuttur.

1-Dağıtım kutulu olan tip

2-Dağıtım kutulu olmayan tip

Dağıtım kutulu olmayan cihazlarda her iç üniteden dış üniteye boru gelir. Hepsi ayrı ayrı dış üniteye bağlıdır.

Dağıtım kutulu olan cihazlarda ise dış üniteden 2 adet boru çıkar,dağıtım kutusuna(branch box) gelir. İç ünitelerden gelen borular da dağıtım kutusuna bağlanır.

Bu dağıtım kutusu asma tavan içerisine veya uygun olan başka bir yere takılabilir.

Dağıtım kutulu olmayan modellerde markaya göre değişmekle birlikte 6 adede kadar iç ünite bağlanabilir.

Dağıtım kutulu olan modellerde ise yine markaya göre değişmekle birlikte 9 adede kadar iç ünite bağlanabilir.

Daha büyük bir sistem olursa Mini VRV/VRF , VRV/VRF diye sistem büyür.

Konuya dönecek olursam sisteme daha sonra iç ünite eklemesi yapılabilir.

Örneğin 4 veya 5 iç ünite bağlanabilen bir dış ünite taktırıp 2 iç üniteyi bağlatır,sonrasında istediğiniz sırayla iç üniteleri sisteme ekletebilirsiniz.

Klimaları(iç üniteleri) aynı anda kullanacaksanız dış ünitenin de gücü bağlatacağınız ve ileride bağlatmayı düşündüğünüz iç ünitelerin toplam kapasitesine eşit veya daha büyük olmalıdır.

İç ünitelerin aynı anda çalışmayacağına eminseniz,yani aynı anda kullanma ihtiyacı duymayacaksanız dış üniteyi belirli oranda iç ünitelerin toplamından küçük seçebilirsiniz. Tabi küçük seçerken bağlanabilir iç ünite sayısına da dikkat etmek gerekir.

Çünkü Multi dış ünite kapasitesi azaldıkça bağlanabilir iç ünite sayısı da ona göre azalmaktadır,bu şekilde üretilmektedir.

Bu bağlamda düşündüğünüz multi sistem uygulaması mümkündür,sonradan iç ünite ekletebilirsiniz.

Multi sistem söz konusu olduğu zaman sizin uygulamanız için tesisatın hazır olması bir avantajdır. Ancak yine de cihazın kalitesi önemli olduğu kadar işçilik kalitesi de önemlidir. Bu nedenle markaya karar verdiğinizde satın almadan önce uygulamayı yapacak servis ile bütün prosedürleri görüşmeniz ve mutabakat sağlamanız ileriye dönük faydalı olacaktır.

Multi için bütçeniz yeterli ise Mitsubishi Electric markasını tavsiye edebilirim. Alternatif olarak Daikin veya Mitsubishi Heavy tercih edilebilir.

Daha uygun fiyat bandında Sigma'yı multi için de tavsiye edebilirim. Alternatif olarak Midea markasının bölgenizde bayi ve servisliği mevcut ise tavsiye edebilirim.

Servis yaygınlığı açısından başka bir alternatif de Arçelik olabilir.

Kapasite seçimi konusunda ise mutlaka keşif hizmeti almanızı ve kullanım tarzınızı vb. durumları (iç üniteler aynı anda çalışacak mı vs.) belirterek dış ünite kapasite seçimini de yaparak sonuca varmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: eleysen

Merhaba sizden klima tavsiyesi almak istiyorum. Antalya bina yeni 3. kat (Son) üzeri çatı var kendi binamız oda 22 m2 civarı doğu ve güney yönlü. Taşınma falan olmayacağı için ilk etap mitsubishi baktım sanırım buradan okuduğum kadarıyla enviro serisi sizde tavsiye etmişsiniz. Bayiyi aradım Mitsubishi Elektrik ile M.Heavy arasında fark var dedi ama anlamadım ben. Mitsubishi enviro üst sınır olacak şekilde başka hangilerini önerirsiniz? R32 gaz yazıyor sitesinde 32 mi? 410 mu? alırken hangisini tercih etmem lazım? 12000 mi 14000 mi seçmeliyim? Teşekkürler
    Merhaba.

Enviro serisini tavsiye edebilirim. Mitsubishi Electric'te mümkünse asgari tercih olmalıdır. Yani Enviro veya üstü tercih edilmelidir.

Heavy'de ise ZS-S veya yeni haliyle ZS-W olarak ifade edilen Premium serisi asgari tercih olmalıdır. Bu cihazı da tavsiye edebilirim.

Enviro R32 gazlıdır. M.Heavy ZS-S R410A,ZS-W R32 gazlıdır. ZS-W serisi İklimsa tarafından değil,Form Group tarafından satış servis hizmetine tabidir.

Çatı kat olması sebebiyle alırken 14000 Btu tercih etmeniz uygun olur. M.Heavy'de 14000 yoktur,bu markada 18000 tercih etmek uygun olacaktır.

Saygılarımla...

Hocam dd a5 performans serisinde 12.000 btu olan modeli piyasada kalmamış bulamadım. Bu klimaya alternatif olarak başka klima önerebilir misiniz? Bütçem max 5.000 TL

Merhaba hocam öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için size tekrar teşekkür etmeyi borç bilirim. Güncel modeller arasında Enviro dışında Legendera serisi var onun da fiyatları çok uçuk 10bin liralardan bahsediyorlar. Krigamine Zen düşünüyordum ben daha üstün olarak görüyordum bu cihazı Envirodan. Mitsubishi yetkili bayii ile görüştüğümde tam tersini söyleyip Environun daha güncel olduğunu Krigamine Zen ile kompresörlerinin aynı olup R32 gaz kullandığını kumanda üzerinde 4 yönlü kanat kontrolü gibi yeni özellikler barındırdığını ve fiyat olarak daha makul olduğu için Enviro almamı önerdi. Peki durum böyle ise neden Krigamine Zen MSZ-EF serisi Enviroya göre 1000 lira kadar daha pahalı? Bu fiyat farkı nerden kaynaklanıyor sizce ve gerçekten Enviro daha mı iyi siz ne düşünüyorsunuz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 21072108210921102111
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.