Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
31 Misafir Kullanıcı, 31 Masaüstü Kullanıcı
41.613
Cevap
351
Favori
3.349.030
Tıklama
Giriş
    1305 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Rica ederim.

Wi-Fi özelliği 31245 modelinde mevcut.

31225 ile 31240 arasında, 31240 modelinin 4 yöne otomatik salınım,3M filtre,ionize gibi ekstra özellikleri var. Onun dışında 31240 R410A,31225 R32 gazlı.

31225'in gaz konusunda avantajı var. 31240'ın birkaç özellik artısı var ve görünümü farklı,ön panelin üst kısmı desenli. Bunun dışında fiziksel ve teknik fark yok.

Sigma Comfort bu iki cihazdan daha verimlidir. Ancak INVDMR yerine yeni R32'li seri olan INVDMS serisini öneririm. INVDMS'de Opsiyonel Wi-Fi özelliği de mevcuttur. Öncelikli tavsiyem bu olurdu.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Sigma Comfort INVDMS modelini arıyorum ancak her yerde R410A gazlı INVDMR modeli mevcut. Sizin bulabildiğiniz bir yer var mı acaba? Bütçe olarak 3200 TL'ye kadar farklı bir tavsiyeniz daha olursa değerlendirmek isterim. Beko 31225 modeli de bir yandan cazip geliyor ama Sigma Comfort daha verimli dediğiniz için o modeli arıyorum.

Birde daha önce kullandığım rubenis marka klima ile aynı tasarımda kumandası mevcut Sigma'nın. Daha gelişmiş ve kullanım kolaylığı olan bir kumanda bekliyordum galiba. Sadece belirtmek istedim.

• Yarbay
    12611 Mesaj

Forum küçük ne de olsa, popülerden gördüm konuyu, şimdilik ihtiyacım yok evde 3 tane lg/beko klima var ve memnunum bayağı. Belki lazım olur diye mesajım bulunsun diye yazdım :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    mikailc78 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

4 klimayı detaylıca son kez kıyasladım:
    - Electrolux EPS18V38HWI
    - Demirdöküm A5 18000
    - Vaillant VAI 8-050 WN
    - Alarko Carrier Flair 18 (FLR1801HW)

Diğer üçüne göre, Electrolux'un iç ünite ses değeri daha düşük, SEER değeri daha yüksek ve dış ünite boyutları daha küçük gözükmekte. Fiyat olarak en ucuzu da olan, şu sırada kampanyada olan Electrolux'un böyle 3 artısı çıktı sanki. En pahalısı Alarko'nun ise bir tek üstünlüğünün çıkmaması tuhafımıza gitti. Hatta Alarko'nun BTU değeri tam 18000 olmayıp daha düşük. Arada 900 TL'ye ulaşan fark da varken Alarko'yu zaten sildik. Yetkili servisleri araştırdık, yakınlarda Electrolux'un 2 servisi çıkınca onda karar kılmış gibiyiz. Midea'nın yakında servisi olmadığından, Midea'yı da sildik.

Electrolux'un internet sitesinde "EPS18V38HWI" modeli değil de "EPS18V39HWI" modeli var, yani V38 değil de V39. Bu "bu seneki yeni üretim" demek midir, yoksa "normalde wi-fi yok da wi-fi eklenmiş hali" midir, bilemedik. Wi-fi özelliği, bizim için hiç önemli değil bu arada. Asla kullanmayız bile.

Bir de Electrolux'ta "Aktif Karbon Filtre" ve "Hepa Filtre" varmış, Alarko'da "Gümüş İyon filtre" varmış. Bu filtre farkları önemli bir detay mıdır? Verimlilikleri arasında çok fark var mıdır? Bu filtrelerin açıklamalarında şöyle denilmiş:

quote:

– Aktif Karbon Filtre (Koku Giderici): Polenleri ve amonyak gibi kokuları yok eder ve zehirli gazları yakalayıp yutar. Ayrıca, alerjik hastalıkların oluşumuna ortam sağlayan küçük toz partiküllerini ve dumanları emerek sağlığınızı korur.
    – Gümüş İyon Filtre: İç ünite üzerinden nano gümüş iyon salınımı yaparak bakterileri yok eder ve ortama yayılmalarını engeller. Böylece ortama tamamen temizlenmiş hava verilir. Filtrenin ömrü ortalama on yıldır. Yıkanarak temizlenebilir.
    – Bio Filtre: Bio filtre yüksek sterilizasyon gücüne sahip olup bakterilerin %95’ten fazlasını ve 0,3 mikrometreden küçük tozların %99’unu yakalayıp ortamdan uzaklaştırır.
    – Toz filtre: Ortam havasının ilk temizlemesini gerçekleştirir. Örgü yapılı fiber filtre20 mikrona kadar tüm parçacıkları tutar. Bu filtrenin çıkarılıp temizlenebilme özelliği bulunmaktadır.

Forumdaki başka bir başlıkta, iyon salınırken ozonun da üretilip salındığı yazılmış. Gümüş iyon filtre olması sakıncalı mıdır? Electrolux'ta olmaması bir artı mıdır?
    |
    |
    klima5505 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    214 Mesaj
    quote:

Merhabalar. Servis biraz abartmış. 18000 btu'ya kesinlikle gerek yok. Vakum konusunda da takriben 5 dakikalık bir vakum zaten yeterli oluyor. Ondan sonrası işi garantiye alma amaçlı. Bu iki durumda da herhangi bir anormallik yok. Cihazın içeri ses vermesi duvar tuğla ise olabilir. Dış ünite ayağında kauçuk takozlar takılı durumda mı ?

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Hocam fotoğraf çekecektim ama unuttum.briket'e montaj yaptırdım beton zeminden yaklaşık 50 santim yükseğe.Kauçuk takozları kontrol etmedim fakat dış üniteyi tutan ayakların vidaları iyi sıkılmamış elimle hafif zorlayınca sallanıyor kendim sağlamlaştıracağım.Ortam sıcaklığı ortalama 33 derece iken 25 e düşürene kadar yaklaşık 30 dakika full çalışıyor daha sonra otomatik ECO diye bir moda geçip cihaz kendini kısıyor.Eco modunda dış ünitenin çalıştığı bile belli olmuyor.''Klima yı 10 dakika çalıştırınca oda buz gibi oluyor''diyenler oluyor ben henüz öyle bir durum yaşamadım.
    Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, önce onurlarını, sonra özgürlüklerini daha sonra da geleceklerini kaybetmeye mahkumdurlar.
    Atatürk

• Çavuş
    41 Mesaj

LG Sirius Deluxe Inverter AS-W126J1R0 Klima (12000) var hocam ama fiyatı biraz pahallı geldi , demirdöküm a5 fiyatı uygun ama enerji tüketimi 1.1 KW yazıyor acaba ay sonu elektirik faturası gelirse bu KW ye mi bakmalıyım teşekkürler hocam cevaplarınız için
    |
    |

a101 de şöyle bir ürün var ne dersiniz alınır mı?

Hotpoint Fresh Plus SPIW318A2HP 18000 BTU Klima 3.099,00 TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi peytext -- 12 Haziran 2019; 16:53:30 >

Merhabalar.

Krigamine Zen serisi gayet iyi bir seri ancak güncellemediler,R410A gazlı olarak kaldı. Eğer siyah,gri renkli olanı almayacaksanız Enviro AP serisini tavsiye ederim.

Daikin Shira Plus için bütçeniz yeterli ise o daha iyi bir cihazdır.

Daikin Shira Plus

Mitsubishi Heavy ZSX-S

Mitsubishi Electric Krigamine Zen

Mitsubishi Electric Enviro

şeklinde bir sıralama yapabiliriz. Shira Plus için bütçeniz zorlanmıyorsa öncelikli olarak tavsiyemdir.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bugün Daikin bayilerini bir kez daha dolaştım. Bir bayide shira plus 42 modeli vardı ve ona 6700 TL fiyat verdi. 35 modeli için de zaten 6600 TL fiyat vermişlerdi onu da 6500 TL ye çektiler. Arada 200 TL fark var. Acaba 42 modelini mi alsam diye kararsız kaldım kafam iyice karıştı. Salonum 25-26 metrekare, güney ve batı cephe, güney cephesi sürgülü kapı-pencere pimapen (bayağı büyük) çift cam, batı cephede normal bir pimapen çift cam pencere var, yerler parke, ara kat, evde 6 kişiyiz. Bu arada tüketim benim için önemli. 42 modeli çok mu gelir, çok mu yakar onu da bilemedim şimdi. Kafam allak bullak oldu. Diğer taraftan 200 TL gibi düşük bir fark için 35 alacağıma 42 alayım diyorum ne yapsam acaba? Değerli fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarbay
    2609 Mesaj
    Üstad demirdöküm a5 i sizle daha önce konuşmuştuk aldım alıyorum derken 2800 2900 a kadar çıktı fiyatları. Bana buna alternatif klimalar önerebilirmisiniz rica etsem? tek çekim yaptım diye iptal ettim para karta geçip tekrar alana kadar 2900a kadar çıkmış :@@@

Orijinalden alıntı: peytext

arkdaşlar merhaba,

a101 de şöyle bir ürün var ne dersiniz alınır mı?

Hotpoint Fresh Plus SPIW318A2HP 18000 BTU Klima 3.099,00 TL
    Merhabalar. Fiyatı cazip ancak daha tanıdık markaları almanızı tavsiye ederim. Bu cihaz riskli.

Saygılarımla...
    |
    |

Orijinalden alıntı: handsomeprince

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bugün Daikin bayilerini bir kez daha dolaştım. Bir bayide shira plus 42 modeli vardı ve ona 6700 TL fiyat verdi. 35 modeli için de zaten 6600 TL fiyat vermişlerdi onu da 6500 TL ye çektiler. Arada 200 TL fark var. Acaba 42 modelini mi alsam diye kararsız kaldım kafam iyice karıştı. Salonum 25-26 metrekare, güney ve batı cephe, güney cephesi sürgülü kapı-pencere pimapen (bayağı büyük) çift cam, batı cephede normal bir pimapen çift cam pencere var, yerler parke, ara kat, evde 6 kişiyiz. Bu arada tüketim benim için önemli. 42 modeli çok mu gelir, çok mu yakar onu da bilemedim şimdi. Kafam allak bullak oldu. Diğer taraftan 200 TL gibi düşük bir fark için 35 alacağıma 42 alayım diyorum ne yapsam acaba? Değerli fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    Rica ederim. 42 modeli çok gelmez. Aradaki fiyat farkı bu kadar küçük iken 26m2 alanda bu cihaz kullanılabilir. 42 serisini tercih edin derim.

Saygılarımla...
    |
    |

• Kurmay Yarbay
    5197 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Fiberay

Sigma Comfort INVDMS modelini arıyorum ancak her yerde R410A gazlı INVDMR modeli mevcut. Sizin bulabildiğiniz bir yer var mı acaba? Bütçe olarak 3200 TL'ye kadar farklı bir tavsiyeniz daha olursa değerlendirmek isterim. Beko 31225 modeli de bir yandan cazip geliyor ama Sigma Comfort daha verimli dediğiniz için o modeli arıyorum.

Birde daha önce kullandığım rubenis marka klima ile aynı tasarımda kumandası mevcut Sigma'nın. Daha gelişmiş ve kullanım kolaylığı olan bir kumanda bekliyordum galiba. Sadece belirtmek istedim.

Alıntıları Göster
    Merhabalar. INVDMS serisi henüz yeni bir seri olduğu için yalnızca İklimsa bayilerinde bulabilirsiniz.

INVDMS'ye alternatif olarak Demirdöküm A5 serisini önerebilirim.

Beko bu cihazlardan sonra gelir. Kumandası biraz basit malesef. Her güzelin bir kusuru oluyor.

Saygılarımla...
    |
    |

• Kurmay Yarbay
    5197 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: MarcosReborn

4 klimayı detaylıca son kez kıyasladım:
    - Electrolux EPS18V38HWI
    - Demirdöküm A5 18000
    - Vaillant VAI 8-050 WN
    - Alarko Carrier Flair 18 (FLR1801HW)

Diğer üçüne göre, Electrolux'un iç ünite ses değeri daha düşük, SEER değeri daha yüksek ve dış ünite boyutları daha küçük gözükmekte. Fiyat olarak en ucuzu da olan, şu sırada kampanyada olan Electrolux'un böyle 3 artısı çıktı sanki. En pahalısı Alarko'nun ise bir tek üstünlüğünün çıkmaması tuhafımıza gitti. Hatta Alarko'nun BTU değeri tam 18000 olmayıp daha düşük. Arada 900 TL'ye ulaşan fark da varken Alarko'yu zaten sildik. Yetkili servisleri araştırdık, yakınlarda Electrolux'un 2 servisi çıkınca onda karar kılmış gibiyiz. Midea'nın yakında servisi olmadığından, Midea'yı da sildik.

Electrolux'un internet sitesinde "EPS18V38HWI" modeli değil de "EPS18V39HWI" modeli var, yani V38 değil de V39. Bu "bu seneki yeni üretim" demek midir, yoksa "normalde wi-fi yok da wi-fi eklenmiş hali" midir, bilemedik. Wi-fi özelliği, bizim için hiç önemli değil bu arada. Asla kullanmayız bile.

Bir de Electrolux'ta "Aktif Karbon Filtre" ve "Hepa Filtre" varmış, Alarko'da "Gümüş İyon filtre" varmış. Bu filtre farkları önemli bir detay mıdır? Verimlilikleri arasında çok fark var mıdır? Bu filtrelerin açıklamalarında şöyle denilmiş:

quote:

– Aktif Karbon Filtre (Koku Giderici): Polenleri ve amonyak gibi kokuları yok eder ve zehirli gazları yakalayıp yutar. Ayrıca, alerjik hastalıkların oluşumuna ortam sağlayan küçük toz partiküllerini ve dumanları emerek sağlığınızı korur.
    – Gümüş İyon Filtre: İç ünite üzerinden nano gümüş iyon salınımı yaparak bakterileri yok eder ve ortama yayılmalarını engeller. Böylece ortama tamamen temizlenmiş hava verilir. Filtrenin ömrü ortalama on yıldır. Yıkanarak temizlenebilir.
    – Bio Filtre: Bio filtre yüksek sterilizasyon gücüne sahip olup bakterilerin %95’ten fazlasını ve 0,3 mikrometreden küçük tozların %99’unu yakalayıp ortamdan uzaklaştırır.
    – Toz filtre: Ortam havasının ilk temizlemesini gerçekleştirir. Örgü yapılı fiber filtre20 mikrona kadar tüm parçacıkları tutar. Bu filtrenin çıkarılıp temizlenebilme özelliği bulunmaktadır.

Forumdaki başka bir başlıkta, iyon salınırken ozonun da üretilip salındığı yazılmış. Gümüş iyon filtre olması sakıncalı mıdır? Electrolux'ta olmaması bir artı mıdır?
    Merhabalar.

4 Cihaz da aynı üreticinin ürünü aslında. Dış ünite boyutları Flair ile aynı. SCOP değerlerine bakarsak hepsi aynı durumda. SEER değeri olarak da arada kayda değer bir fark yok. Burada tercih kıstasınız hangisinin servisi yaygın ve hangisinin fiyatı uygun? bunlar olmalıdır. Electrolux iki ölçütte de olumlu görünüyor sanırım. 39 kodlu olan cihaz yeni gelen seriye ait. 38'i electrolux bayilerinde stokta kalan var ise bulabilirsiniz. Ancak imkan varsa 39 daha iyi olur.

Filtreler reklam amaçlı,klimaya ekstra özellik katmış olmak adına eklenen ekipmanlar. Filtre kısmı önem arz eden bir kısım değil. Filtrasyon zaten klimanın işi değildir. Onun için önemli bir detay değil. Verimlilik arasında kayda değer bir fark bulunmamaktadır.

Ozon üretimi ve zarar iddiası Iyon jeneratörü olan cihazlar için geçerli. Filtrede bu durum olmayacaktır. Ancak Ionizer hakkında iki türlü görüş mevcut. Zararlı olduğu bahsetmiş olduğunuz konuda iddia edilmişti.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    5197 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: adamgibiadam

Hocam fotoğraf çekecektim ama unuttum.briket'e montaj yaptırdım beton zeminden yaklaşık 50 santim yükseğe.Kauçuk takozları kontrol etmedim fakat dış üniteyi tutan ayakların vidaları iyi sıkılmamış elimle hafif zorlayınca sallanıyor kendim sağlamlaştıracağım.Ortam sıcaklığı ortalama 33 derece iken 25 e düşürene kadar yaklaşık 30 dakika full çalışıyor daha sonra otomatik ECO diye bir moda geçip cihaz kendini kısıyor.Eco modunda dış ünitenin çalıştığı bile belli olmuyor.''Klima yı 10 dakika çalıştırınca oda buz gibi oluyor''diyenler oluyor ben henüz öyle bir durum yaşamadım.

Alıntıları Göster
    Merhabalar. Klimanız sağlıklı çalışıyor. Bunda şüpheniz olmasın. 10 dakikada buz gibi yapması göreceli bir iddia. 10 dakikada klimanın 3-4 derece sıcaklık düşüşü sağlaması mümkün değildir. Yani hemen çalıştığı gibi veya 10 dakikada ortamı soğuk hissettirecek boyutta soğutması mümkün değildir.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    5197 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: cancan175

LG Sirius Deluxe Inverter AS-W126J1R0 Klima (12000) var hocam ama fiyatı biraz pahallı geldi , demirdöküm a5 fiyatı uygun ama enerji tüketimi 1.1 KW yazıyor acaba ay sonu elektirik faturası gelirse bu KW ye mi bakmalıyım teşekkürler hocam cevaplarınız için
    Merhabalar. Inverter cihazlarda tek bir değer üzerinden gitmek mümkün olmaz. Çünkü klima her an sabit kapasitede çalışmaz. Yüksek frekansta da çalışabilir,düşük frekansta da. Seçim yaparken SCOP değerine,Tasarım yüküne ( Soğutmada P Design C,Isıtmada P design H ),tasarım yüküyle birlikte yıllık tüketim değerine bakarak seçim yapmanız gerekir. En sağlıklı yöntem klima yokken gelen fatura ile klima çalıştığı aydan veya günden itibaren gelen faturayı kıyaslamaktır.

Demirdöküm A5 de gayet iyi bir cihazdır.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    5197 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: mikailc78

kader bizi burada da karşılaştırdı dostum klimasız yaşanmıyor valla. fiyatlar da almış başını gitmiş. sağolsun konu sahibi arkadaş bizi bilgilendiriyor

Alıntıları Göster
    Merhabalar. Yorumunuz için teşekkür ederim. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana...

Saygılarımla...
    |
    |

• Kurmay Yarbay
    5197 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Natsukaw.S

Üstad demirdöküm a5 i sizle daha önce konuşmuştuk aldım alıyorum derken 2800 2900 a kadar çıktı fiyatları. Bana buna alternatif klimalar önerebilirmisiniz rica etsem? tek çekim yaptım diye iptal ettim para karta geçip tekrar alana kadar 2900a kadar çıkmış :@@@
    Merhabalar hocam.

Fiyatlar çok oynuyor malesef.

9000 btu'luk cihaz mı tavsiye etmiştim ? Alternatif olarak fiyat aralığınız nedir ?

Saygılarımla...
    Merhabalar, ev içerisindeki oturma odası için (m2'si pek yüksek değil, 10 m2 ya vardır ya yoktur) LG S3-M12JA2FA Dual Plus A++ 12000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima LGM12JA2FA isimli bu klimayı almayı düşünüyorum, iki sorum olacaktı:

1. Arçelik yetkili servisleri bu klimanın servisini karşılıyor mu?
    2. Sizce bu oda için doğru klima bu mudur?

Teşekkürler.

Orijinalden alıntı: TLKiller990

Merhabalar, ev içerisindeki oturma odası için (m2'si pek yüksek değil, 10 m2 ya vardır ya yoktur) LG S3-M12JA2FA Dual Plus A++ 12000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima LGM12JA2FA isimli bu klimayı almayı düşünüyorum, iki sorum olacaktı:

1. Arçelik yetkili servisleri bu klimanın servisini karşılıyor mu?
    2. Sizce bu oda için doğru klima bu mudur?

Teşekkürler.
    Merhabalar. 10m2 alan için 9000 btu yeterli,12000 btu fazla gelir gereksizdir.

1.Arçelik servisleri ilgilenmemektedir.

2.9000 btu olması halinde uygundur.

Saygılarımla...
    |
    |

• Yarbay
    4150 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: mikailc78

merhabalar daha önce yazmıştım, klima fiyatlarını araştırdım, çift üniteli tek motoru airfel klimalar 5600-6200 arasında değişiyor (aynı model aynı btu). içinden bakır boru çıkmıyormuş, üvretliymiş, metresi 76tl+kdv dediler. yalnız 2 motorlu birbirinden bağımsız alınsa daha uygun fiyata geliyor. şimdilik odama bir tane almayı düşünüyorum.

Demirdöküm A5 A++ 9000 BTU 2300tl - 2500tl arası
    Demirdöküm A5 Performans A+++ 9000 3300tl - 3500tl arası.

motoru sesli diyen var, sessiz diyen var birşey diyemedim..

daikin ATXN25NB7 A+ 9000btu 4057tl ile fiyatları pahalı..

Sigma SGM09 INVDMS için arayabileceğim bir yer bulamadım, iklimsa sitesinde de bir sorun var sanırım.

Midea Blanc MSMAAU-09HDRN1 A++ 9000 BTU 2600-2800tl civarı.

oda balkona katılmış zamanında, alt taraf cam + panjur olarak durmakta, sap yada sol duvara koymak klima için verimsiz olabilir. acaba kolon a montaj yapılabilir mi? eğer görmek isterseniz foto da atabilirim)

midea demirdöküm ve sigma arasında siz olsanız tercihiniz ne olurdu? sessiz olması ve az elektrik yakması önceliğim. wifi özelliği olursa fena olmaz. fikrinizi almak istiyorum. şimdiden teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    acaba benim yazımı atladınız mı acaba? fikrinizi merak ediyorum da
    |
    |
    Bahsedilenler: klima5505

• Yarbay
    2609 Mesaj

Sormayın hocam dolar gibi oynayıp duruyor.. benim 3+1 105mtkare civarında daha küçük olabilir. Eşim hole dış daire kapısının üstüne koymamızı istiyor o açıdan hem oturma odasına hem mutfağa vurabilir soğuk hava. 2 bebek var o yüzden dürek oturma odasına koymak istemiyoruz.

DemirDöküm a5 12000btu önermiştiniz, 2700 bütçem alternatif yok derseniz 2900e kadar a5 i alacağım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
Masal
Mobilya Takımları
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,915
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.