Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1945. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: motomurat , Burak** , oracal , oracal Daha Az
4 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 11 Misafir - 13 Masaüstü2 Mobil
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.431.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
82. Sırada  bugün en iyi #3
Sayfa: önceki 19431944194519461947
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yog errf

@klima5505 hocam kafanı pm den şişirdim hakkını helal et. son olarak sigma comfort 2400tl ve plus 2800 fiyat aldım(wifi kumandası dahil). tercihimi plustan yana kullandım. umarım diğeri tercih etseydiniz demezsiniz
    Sigma plus 2800btl nerden alıyorsunuz bende almak isterim. 12.000 btu değil mi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • klima5505 kullanıcısına yanıt
    Yardımların için teşekkürler hocam. A5 Performans en ucuz 1950 tl oda internette. Düz A5 i 2350 tl ye kart ile almış bulunmaktayım. Kendi araçları ile eve kadar getirdiler. Bence 600 tl daha fazla verecek kadar aralarında bi fark yok.
    2700 tl fiyat veren yerle tekrar konuştum sıkıştır sıkıştır düz A5 olduğunu söyledi. Satıcılar gerçekten ne sattıklarını bilmiyolar. Ülkenin haline cidden açıyorum. Adam ne sattığını nasıl bilmez ya
    Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

• quote:

Orijinalden alıntı: pottteee

Yardımların için teşekkürler hocam. A5 Performans en ucuz 1950 tl oda internette. Düz A5 i 2350 tl ye kart ile almış bulunmaktayım. Kendi araçları ile eve kadar getirdiler. Bence 600 tl daha fazla verecek kadar aralarında bi fark yok.
    2700 tl fiyat veren yerle tekrar konuştum sıkıştır sıkıştır düz A5 olduğunu söyledi. Satıcılar gerçekten ne sattıklarını bilmiyolar. Ülkenin haline cidden açıyorum. Adam ne sattığını nasıl bilmez ya

Merhabalar. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum hocam. Güzel bir tercih yaptınız. Şimdiden montaj sonrasında servis arıza yüzü görmemenizi temenni ederim.

Malesef sattıkları üründen bile haberi olmayan bayiler var dediğiniz gibi. Olan tüketiciye oluyor,bilinçli olmaz ise.

Montaj esnasında vakum işlemini mutlaka yaptırınız hocam. 2350tl de gayet iyi bir fiyat.

Hayırlı olsun.

Saygılarımla...

Allah razı olsun çok teşekkür ederim. İnşallah klima ile hiç bir sorun yaşamadan uzun süre kullanırım tek derdim o.

Vakumlama işine çok dikkat edeceğim. Bir de süperme varmış. Vakumlama diye süpürme yaparak kandırmaya çalışıyorlarmış. Acaba nasıl anlayabilirim bilmiyorum. Bir kaç video izledim ama aradaki net farkı anlayamdım.
  • quote:

Allah razı olsun çok teşekkür ederim. İnşallah klima ile hiç bir sorun yaşamadan uzun süre kullanırım tek derdim o.

Vakumlama işine çok dikkat edeceğim. Bir de süperme varmış. Vakumlama diye süpürme yaparak kandırmaya çalışıyorlarmış. Acaba nasıl anlayabilirim bilmiyorum. Bir kaç video izledim ama aradaki net farkı anlayamdım.
    Cümlemizden hocam,sağolun.

Vakum esas olarak vakum pompası ve manifold veya vakum saati ile yapılır,genelde manifold kullanılır.

Vakum Pompası :

Manifold :

Manifoldun sarı hortumu vakum pompasına,mavi hortumu klimaya bağlanır.

15-20 dakika vakum yeterlidir.

Vakum esnasında ola ki elektrik kesilirse baştan başlanmalıdır(hortum üzerinde check valve yok ise ki,genelde yoktur.)

Süpürmede ise vakum pompası manifold bağlanmaz. Klimanın basma hattı(ince boru) vanası açılır,klima soğutmada çalıştırılır. Dönüş borusundaki(kalın boru) siboba tornavida vb. ile bastırılır,soğutucu akışkan sisteme ilk kez girerken önündeki havayı iter. Sibobtan hava alınır,gaz geldiği anda sibop bırakılır. Bu aslında vakumun yerini tutmaz. Vakumsuz olmasın,idarelik olsun mantığına uyar. Hiç yoktan iyidir ama vakum gibi de olmaz. Ayrıyetten sizin cihazınızda mümkün olsa da genel bilgi olması adına ekleyelim; R410A gibi karışım gazlarda süpürme kesinlikle uygulanamaz. Çünkü bu karışım gazlar homojen,uygun miktarda akışkanların birleştirilmesiyle oluşturulur. Süpürmede bir miktar gaz kaçabileceği için,kaçan gaz da karışımın oranını değiştireceği için soğutma sistemi alt üst olur. Cihazınızdaki R32 gazı tek bileşenli olduğu için süpürme mümkündür ancak buna müsade etmemenizi tavsiye ederim.

Düzenleme : Yeni cihaza vakum gerekmez,bunlar fabrikada vakumlanıyor,inverter cihaza vakum gerekmez,ilk montajda vakum gerekmez,boru mesafesi x metreden uzun olursa vakum gerekir,kısa borulamada vakum gerekmez,bu gaz yeni,vakuma ihtiyacı yok gibi sözlere kanmayınız. Vakum şarttır.

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima5505 -- 23 Nisan 2019; 0:30:4 >

Hocam hakkınızı helal edin sizi çok yordum. Bana çok güzel açıklayıcı bilgiler verdiniz. Salı günü yada çarşamba günü gelecekler. Bu anlattıklarınızı en ince ayrıntısana kadar uygulayacağım. Vakumlama yapmazlarsa kesinlikle montaj evrklarına imza atmayacağım.
    Yazdıklarınızı en ince ayrıntısına kadar ezberliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pottteee -- 23 Nisan 2019; 0:56:21 >
  • 2 ayrı ev için klima alacağım.

10-12 metrekare çocuk odası için klima önerine ihtiyacım var.
    Nem alma ve hava temizleme özelliği olmasını istiyorum. ( nem oranı %60 civarında )
    nem alıcı ve hava temizleyicisi alsam daha mı mantıklı olur? çocuk sahibi olanlardan yorum bekliyorum.

annemin evi için
    dış cephe yapıldığı için ev çok sıcak olmaktadır.
    5. kat alt ve üst kat dolu. güney cephe.
    salon ve yatak odası için 22 - 28 metrekare arası. sadece gece uyurken kullanılacak.
    bütçe 3000-3500 civarı
  • quote:

Hocam hakkınızı helal edin sizi çok yordum. Bana çok güzel açıklayıcı bilgiler verdiniz. Salı günü yada çarşamba günü gelecekler. Bu anlattıklarınızı en ince ayrıntısana kadar uygulayacağım. Vakumlama yapmazlarsa kesinlikle montaj evrklarına imza atmayacağım.
    Yazdıklarınızı en ince ayrıntısına kadar ezberliyorum
    Helal olsun hocam ne demek Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana. Gayet doğru bir strateji,vakum işlemi zorunludur ve hakkınızdır.

Saygılarımla...
  • Arkadaşlar demir döküm a5 inverter klimanın kurulumu bugün yapıldı. Şuanda klimayı test ediyorum. İlerleyen günlerde montaj hakkında ve ürün hakkında görüşlerimş belirtirim.
    Bu klimanın kanatlarını aşağı yukarı hareket ettirebilmekteyim. Sağa sola hareket etmiyor mu? Bulamadım.

• quote:

Arkadaşlar demir döküm a5 inverter klimanın kurulumu bugün yapıldı. Şuanda klimayı test ediyorum. İlerleyen günlerde montaj hakkında ve ürün hakkında görüşlerimş belirtirim.
    Bu klimanın kanatlarını aşağı yukarı hareket ettirebilmekteyim. Sağa sola hareket etmiyor mu? Bulamadım.
    Merhabalar. Hayırlı uğurlu olsun hocam. Vakum işlemini ne yaptınız ?

Sağ-sol flaplarına bakınız,sağ flabın en sağında,sol flabın en solunda bir kol varsa manueldir. Klima odanın tam ortasına monte edildiyse birini sağa diğerini sola yönlendirmeniz doğru olur.

Saygılarımla...
    Çok sağol hocam. 5 dk kadar bi vakumlama yaptılar. 9000 btu olmasından dolayı küçük cihaz fazla yapmaya gerek yok dediler. Ellerinde vakum motoru haricinde digital bar gösteren bir cihaza benzer bir cihaz daha vardı. Birinci vakumlamada digital cihaz değer yükselerek en son 76 değerini gösterdi bekledi daha ileri gitmedi. Vakumlamayı kapattı tekrar çalıştırdı bu sefer direk 76 değerini gösterdi yeterli olduğunu söyledi. İnşallah yanlış bir durum yoktur. Bu arada vakumlama esnasında vakum motorunda buhara benzer bişeyler çıkıyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar. Segment bakımından iki cihaz da aynı. Shira'nın sensör özelliği var ekstra olarak.

SEER/SCOP değerlerinde,yani verimlilik değerlerinde M.electric önde.

7.8 / 4.7 M.electric

7.5 / 4.6 Daikin

Ses gücü olarak arada kayda değer bir fark yok.

Daikin 60

M.Electric 57 dBA

Max./Min. kapasite olarak

Daikin soğutmada 5800btu'ya kadar inebiliyor,17060btu'ya kadar çıkabiliyor.

M.Electric soğutmada 3071 btu'ya kadar inebiliyor,15354btu'ya kadar çıkabiliyor.

Mitsubishi'nin min. kapasite aralığı daha geniş,daikin'in max kapasite aralığı daha geniş.

Ek olarak Mitsubishi'nin hava akışının daha fazla olduğunu düşünmekteyim.

Daikin'deki sensörün özelliği ise odada canlı yokken(insan,hayvan vb.) kendini kısar(soğutmada set değerinin 2 derece üstüne kendini ayarlar,ısıtmada 2 derece altına) odada canlı tespit ederse set değerine geri döner. Böyle bir avantajı var.

Daikin mat beyaz renge sahiptir,Mitsubishi parlaktır bu modelde.

İkisi de sektörün lider markaları.

Verimlilik olarak kayda değecek kadar bir fark yok.

Ancak Mitsubishi electric'in iç ünitesi daha sağlam hissiyatı veriyor. İkisi de sessiz ve parasını hak eden cihazlardır.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    İlginiz alakanız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

• 25 metrekare güney cephe 3500 TL'ye kadar
    EV sıcak olduğu için sadece geceleri uyuma rahatlığı sağlaması için klima önerisi istiyorum arkadaşlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gambit666

25 metrekare güney cephe 3500 TL'ye kadar
    EV sıcak olduğu için sadece geceleri uyuma rahatlığı sağlaması için klima önerisi istiyorum arkadaşlar.
    baymak iyonızerlıdır ısınızı gorur
  • quote:

Hocam satıcılar demir döküm a5 ve a5 performans ta r32 gaz kullanıldığını iddia etmekteler. Bunlar ne sattıklarını bilmiyolar galiba.

Demir dökümün sitesinde 2 ürün için r32 gaz yazmakta. Tek fark a++ görülmekte. Aralarında bariz başka bir fark var mı?
    Kafam karıştı iyice.
    artık borcok yazımsal hata da mevcut malesef bu nedenle seer ve scorp degerlerını karsılastırmanız daha uygun olacaktır. Ayrıca diger ozellıklere nettekı bılgılerden degıl firmaların yasal sitelerinden bakınız
  • quote:

nasıl oluyor hocam A5 performans cok dahaa iyi bir urundur ve daha mı ucuzdu?

• quote:

Çok sağol hocam. 5 dk kadar bi vakumlama yaptılar. 9000 btu olmasından dolayı küçük cihaz fazla yapmaya gerek yok dediler. Ellerinde vakum motoru haricinde digital bar gösteren bir cihaza benzer bir cihaz daha vardı. Birinci vakumlamada digital cihaz değer yükselerek en son 76 değerini gösterdi bekledi daha ileri gitmedi. Vakumlamayı kapattı tekrar çalıştırdı bu sefer direk 76 değerini gösterdi yeterli olduğunu söyledi. İnşallah yanlış bir durum yoktur. Bu arada vakumlama esnasında vakum motorunda buhara benzer bişeyler çıkıyordu.
    Hayırlı olsun hocam. Vakum pompasından çıkan buhar,vakum pompasının yağıdır.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: gambit666

25 metrekare güney cephe 3500 TL'ye kadar
    Merhabalar. Çatı katta oturmuyorsanız 12000btu yeterlidir.

Bütçenizi aşmayacak şekilde Demirdöküm A5 Performans serisini tavsiye edebilirim.

Sigma'nın Plus modeli de alınabilir,kısa zaman içinde yeni seri gelecek.

Alternatif olarak Midea üretimi olan Airfel klimaları tavsiye edebilirim.

Bölgenizde bayisi ve servisi mevcutsa Haier Nebula serisini de tavsiye edebilirim.

Daha uygun bütçeye inersek Arçelik Prosmart serisi alınabilir.

Baştan sonra doğru bu şekilde bir tercih sıralaması yapılabilir. Bölgenizdeki servis ve bayi yaygınlığını da gözetmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• shifisitert S kullanıcısına yanıt
    Yok hocam siz yanlış anladınız. A5 performans en ucuz 2950 tl. Ben düz A5 i 2350 tl ye aldım.
    2700 tl fiyat veren iş bilmeyen satıcı a5 performası soruyorum 2700 tl diyor. Sıkıştırınca düz a5 olduğunu belirtti. A5 performans 2700 ye bulsam kesinlikle kaçırmam.

• 
Sayfa: önceki 19431944194519461947
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.