Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (192. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 190191192193194
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • INVERTER KLIMA KAPASİTE KONTROLÜ YAPAR DOĞRUDUR, ANCAK YUKARIDA ANTREYE BAKAN ODALARIN KAPISINI AÇSAM DEMİŞSİNİZ O YÜZDEN 18.000 LİK DEDİM, SİZ MAHALİ DAHA İYİ BİLİYORSUNUZ AMA EN GÜZELİ KEŞİF YAPTIRMANIZ TABİİ Kİ.
  • Selam arkadaşlar. Klima araştırması yaparken bu forumu gördüm. Bende klima alacağım tavsiyeleri ve teknik bilgileri okudum ama teknik bilgilerden birşey anlamadım çünkü klima hakkında hiç bilgim yok. Bewn edirne de oturuyorum malum kışlar burada çok soğuk tek odayı ısıtmak için klima alacağım. Odam 3.kat en üst kat yani. Isı yalıtımı iyi değil ve kuzey batıya kalıyor. 17metre2. kuzeye bakan bir cam var ve çift cam pimapen. üstte çatı yok. Bana performanslı beni ısıtabilecek bir klima önerebilirmisiniz? Ben Toshiba, Carrier, Mitsubishi Elektrik arasında kaldım. Filtre yönünden galiba toshiba ve carrier öne çıkıyor. ısıtma yönündende mitsubishi ve carrier olarak anladım. bu bilgileri klimaların teknik verilerinden anladım bilgim olmadığı için yanılıyor olabilirim. Alarko bayisinde toshiba önerdiler aslında carrierin teknik bilgileri daha performanslı olarak görülüyor nedenini bilmiyorum doğrusu? yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

• quote:

Orjinalden alıntı: rendie

Selam arkadaşlar. Klima araştırması yaparken bu forumu gördüm. Bende klima alacağım tavsiyeleri ve teknik bilgileri okudum ama teknik bilgilerden birşey anlamadım çünkü klima hakkında hiç bilgim yok. Bewn edirne de oturuyorum malum kışlar burada çok soğuk tek odayı ısıtmak için klima alacağım. Odam 3.kat en üst kat yani. Isı yalıtımı iyi değil ve kuzey batıya kalıyor. 17metre2. kuzeye bakan bir cam var ve çift cam pimapen. üstte çatı yok. Bana performanslı beni ısıtabilecek bir klima önerebilirmisiniz? Ben Toshiba, Carrier, Mitsubishi Elektrik arasında kaldım. Filtre yönünden galiba toshiba ve carrier öne çıkıyor. ısıtma yönündende mitsubishi ve carrier olarak anladım. bu bilgileri klimaların teknik verilerinden anladım bilgim olmadığı için yanılıyor olabilirim. Alarko bayisinde toshiba önerdiler aslında carrierin teknik bilgileri daha performanslı olarak görülüyor nedenini bilmiyorum doğrusu? yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Dediginiz gibi edirne çok soguk olur bu bakımdan ısıtma konusunda iyi bir klima almanız gerekmektedir ,bana gelen e mailerden anladıgım kadarıyla edirne,tekirdag -10 derecenin altınada düşüyormuş kısa sürelide olsa.

size -15 derecede bile ısıtma tapabilen klima markaları vereyim

toshiba RAS 13 SKVR veya RAS 13 SKV modellerine bakın
    http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_icerik.asp?ID=ACU25
    http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_icerik.asp?ID=ACU22

hitachi
    RAS-S14H2 modeli
    http://www.ipi.com.tr/index.asp?PgID=21
    http://www.ipi.com.tr/index.asp?PgID=95

mitsubishi elektriklerde ise -10 derecede çalışma var istenirse -20 derecedede çalışamsı için özel aparat takılıyor oda ayrı para siz bunları bir inceleyin araştırın diger arkadaşlarda yaazsınlar hangisi uygunsa onu alırsınız

iyi akşamlar.

• quote:

Orjinalden alıntı: mutklima

Sayın
    EMRE SAĞANAK

Sayın
    cengizimur

bu arkadaşlarımızın bilgilerinden forum baya faydalanacak,sağolsunlar

Sizde sagolun mutklima,

Benim aslinda kendi bildigimden cok sorum ve merak ettigim sey var. Bazen cevap bulabilmek icin ayni seyleri tekrarliyorum, idare edin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hilmi-c

sayın cengiz umur bu arada şimdi düşündüm yazınızdan alıntı yapmamalıydım yanlış oldu bunun içinde ayrıca özür dilerim klima konusunda siz klima markalarını ve pratiğini benden çok biliyorsunuz demenize gelince hiç bilmiyorum bilsem önce iki kelimeyi toparlayamayıp yanlış yoruma sebep olmazdım tekrar saygılar

hilmi-c,

Hic problem degil, Internette yazmak zor bir is, bunun yerine bir kahvede oturup konusabilsek bu yanlis anlasmalar olmazdi neyse sonucta anlastik.
  • quote:

Orjinalden alıntı: EMRE_SAGANAK

evet r22 teknik olarak daha avantajlıdır statik olarak basınç farkı az olduğundan istenilen sistem sıcaklıkları kolayca elde edilebilmektedir.
    çok uzun zamandır bu foruma yazı yazmıyordum çünkü yazdığım bilgileri değerlendirmek istemiyordu kimse yada sizin gibi öğrenmek amaçlı değilde nasıl bir soru sorsamda cvp veremese tarzında sorular geliyordu bu da kabul görünki rahatsız edici bir davranış. gün boyu sizin anlamak için çaba sarfettiğiniz kelimeleri telafuz ve yazmaktan bana çok kolay geldiği için o şekilde yazdım affınıza sığınırım üstünlük yada bilgiçlik taslamak yada ben biliyorumculuk yapmak değil niyetim sizler gibi değerli arkadaşlara bişeyler öğretmek değil bilgilerimi paylaşmaktır bilgi paylaştıkça çoğalır şu an uykusuz 45.saatime giriyorum ve bu saat diliminin 24 saati klimalar ve performans deneyleri tse deneyleri vb...
    yardımcı olabilmek için elimden geleni yapıyorum bu sayede bende bilmediğim birçok şeyi öğreniyorum diğer markaları daha doğrusu klima cihazlarını kullanmak devamlı nasip olmuyor onlar hakkındada bir çok fikir sahibi oldum teşekkür ederim bilgi paylaşan herkeze bu arada sizinde belirttiği gibi satış yapan yada pazarlama yapan arkadaşlar ve teknik servis elemanları verdikleri bilgiler pratik hesaptaki bilgilerdir lütfen teorik ve fiziksel bilgileri araştırarak verelim burda bir çok kişi bişeyler bilgi edinebilmek içi burda o klima kötüdür bu klima kötüdür onu alma vb tabirler yerine sebep ve sonuç bildirerek ve örnekleme yaparak anlatalım ki herkez faydalansın
    anlayış gösteren herkeze teşekkür ederim.

quote:

Orjinalden alıntı: cengizumur

R410a daha yuksek basinclarda calisiyor, R22 daha yuksek sicakliklara cikiyor, birim kutle basina daha cok isi transfer edebilir (yanlis anlamadiysam). Bunlara bakinca R22 teknik acidan daha avantajli gibimi acaba ? Tek problemi Ozon tabakasini bozmasi. Linkini verdiginiz calismayi yapay sinir aglari kisimlarini atlayarak okudum. Sonucta tablo 3 teki degerleri vermesi acisindan faydali. Bu tablodaki terimlerin klima teknigi acisindan anlami konusunda daha ogrenmem gereken seyler var.

Emre bey varliginiz bizim icin bir sans. Ben sizi belli bir markanin elemani olmaktan cok bu isin laboratuarinda bulunan bir kisi olarak goruyorum. Isinizi seviyor olmalisiniz yoksa boyle kendini vererek calisilamaz, sanslisiniz. Insallah fazla mesai odemelerinizi yapiyorlardir.

Benim sizle degerlendirmek istedigim cok konu var aslinda ama bu gunlerde is ve ailevi sebeplerle cok yogunum, yazmadan once arastirma yapmaya vaktim yok dolayisiylada sormak istedigim herseyi gereken kalitede soramiyorum.

Bende sizin dediginiz gibi daha sayisal ve analitik degerlendirmelerden yanayim. "Emmi oglu su markayi aldida hic iyi degil" diye kestirip atan yorumlar cok anlamli olmuyor.

Kolay gelsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: mutklima

quote:

Orjinalden alıntı: rendie

Selam arkadaşlar. Klima araştırması yaparken bu forumu gördüm. Bende klima alacağım tavsiyeleri ve teknik bilgileri okudum ama teknik bilgilerden birşey anlamadım çünkü klima hakkında hiç bilgim yok. Bewn edirne de oturuyorum malum kışlar burada çok soğuk tek odayı ısıtmak için klima alacağım. Odam 3.kat en üst kat yani. Isı yalıtımı iyi değil ve kuzey batıya kalıyor. 17metre2. kuzeye bakan bir cam var ve çift cam pimapen. üstte çatı yok. Bana performanslı beni ısıtabilecek bir klima önerebilirmisiniz? Ben Toshiba, Carrier, Mitsubishi Elektrik arasında kaldım. Filtre yönünden galiba toshiba ve carrier öne çıkıyor. ısıtma yönündende mitsubishi ve carrier olarak anladım. bu bilgileri klimaların teknik verilerinden anladım bilgim olmadığı için yanılıyor olabilirim. Alarko bayisinde toshiba önerdiler aslında carrierin teknik bilgileri daha performanslı olarak görülüyor nedenini bilmiyorum doğrusu? yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Dediginiz gibi edirne çok soguk olur bu bakımdan ısıtma konusunda iyi bir klima almanız gerekmektedir ,bana gelen e mailerden anladıgım kadarıyla edirne,tekirdag -10 derecenin altınada düşüyormuş kısa sürelide olsa.

size -15 derecede bile ısıtma tapabilen klima markaları vereyim

toshiba RAS 13 SKVR veya RAS 13 SKV modellerine bakın
    http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_icerik.asp?ID=ACU25
    http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_icerik.asp?ID=ACU22

hitachi
    RAS-S14H2 modeli
    http://www.ipi.com.tr/index.asp?PgID=21
    http://www.ipi.com.tr/index.asp?PgID=95

mitsubishi elektriklerde ise -10 derecede çalışma var istenirse -20 derecedede çalışamsı için özel aparat takılıyor oda ayrı para siz bunları bir inceleyin araştırın diger arkadaşlarda yaazsınlar hangisi uygunsa onu alırsınız

iyi akşamlar.

teşekkürler. Ama burada hitachi satan yer yok.
    mitsubishinin MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-GC25VA 3071-10237 BTU/h DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA
    bu modeli -15 de çalışıyormuş. işimi görürmü..
    http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=17453&productid=evmitsumszgc25va

• rendie

Arkadaşım evet mitsubishinin bu modeli -15 derecede çalışıyor,FA VE MSZ-HC MODELLERİ -1O da çalışıyor sadece FA modellerine comfort plus C+ denilen parça verilerek(opsiyonel - 20 derecede çalışması saglanıyor,

size o modelin şu btu olanını almanızı öneriyorum edirnede oturdugunuz,en üst katta ve kuzeye bakan bir odaya taktıracagınız için,

http://www.hepsiburada.com//productdetails.aspx?categoryid=17453&productid=evmitsumszgc35va

ve toshibalarıda incelemenizi önerimim onlarda iyi klimalardır ınverter teknolojisini bulan marka toshibadır.

iyi günler.

• quote:

klima çalıştı diyelim aynı hacimde iki farklı odada bir inverter birde klasik klima çalışıyor kumandadan 22ye set ettik iki klima da ortamı set edilen değere getirdiğinde klasik klima otomatik diye adlandırılan ortam sensörü algilayıcısı tarafından istenilen değere ulaştım durman gerekir komutuyla kompresörü ve tüm cihazı kapatacaktır. daha sonra ortam sıcaklığının ( bu her elektronik kart için farklı yazılımdadır) misal 3 derece üzerine çıktı tekrar çalışmaya başla komutuyla o ilk kalkış gerilimini yaşatacaktır.
    inverter klimada ise set edilen sıcaklığa geldiğinde kompresörü durdurmayacak frekansını düşürerk çevrimi yavaşlatacaktır buda enerji tassarrufu oluyor denilen işlemdir klimanız çalışacak fakat daha az bir güç harcıyacaktır.
    quote:

quote:

sayın cengiz bey öncelikle hitabınız için teşekkür ederim
    inverterlı klima şu konuda avantajlıdır inverterlı klimaların kompresörleri frekansları kendi ayarladığından ilk kalkış akımı düşüktür çalışmaya başladıktan sonra normal değerlerine gelmeye başlar
    daha sonrasında inverterlı klima uzun müddette çalışacak ise avantajlıdır çünkü inverterlı klima frekans aralığını değiştirdiği için defrost süresi uzayacaktır termistör sıcaklık değeri yüksektir bunun akabinde kapasite ve rpm değerleri yani fan dönüş hızı değerlerini kendi ayarlar buda hava debisini etkiler ama 2-3 saatlik bir çalışma için klasik klima avantajlıdır şu konuda elektirik sarfiyatı değil fiyatıdır.
    toparlamak gerekirse inverter klima birinci olarak ilk kalkış akımı düşük olduğundan klasik klimaya oranla avantajlıdır daha sonra 2-3 saatlik çalışmadada inverter klima gene avantajlıdır ama bu normalin altında bir tasarruf sağlamaz.
    şu an size evden yazıyorum iş yerime gidicem birazdan sizi bekletmek istemem oradaki raporlardan size performans değerlerini test sonucu olarak yazıcam. (24:00 dan sonra ancak)

özürdileyerek başlıyım ben plazma testi yapmıyorum ama sizin için araştırıcam

şimdi sizi başımdan savuyor gibi olmayayım anlayışınıza sığınarak af diliyorum.
    quote:

EMRE_SAGANAK,

Bilgi yuklu yorumlarinizi ilgi ile takip ediyorum. Genele hitap etmesede verdiginiz rakamlar ve bilimsel/teknik terimleri takip edebilecek ben ve baska bazi arkadaslar oldugunu biliyorum.

Size sormak istedigim seyler var, bunlarin basinda inverterli klimalarin mutlak ekonomi getirdigi gibi bir anlayis olusmus olmasina ragmen bunun her zaman gecerli olamayacagi yani inverterli klimalarin sadece bazi sartlarda daha verimli ve bazi diger sartlarda invertersiz klasik klimalarin daha verimli olacagi seklindeki analizimin sizin tarafinizdan yorumlanmasi geliyor. Bu sonuca nasil vardigimi burada daha once uzun uzun yazdim simdi tekrar etmiyeyim. Sizin cevabiniza gore bazi noktalari tekrar yazarim.

Fikrinizi almak istedigim bir baska konu R410 gazinin performans acisindan R22 ile karsilastirilmasi. Burada kast ettigim termik, mekanik, elektriksel performanstir, ozon tabakasi konusu degil.

Birde klimalardaki ionizer konusu var. Ionizer'in ortamdaki vatandas'in solunum yollarina etkilerini test ediyormusunuz ? Bu konuda ne dusunuyorsunuz ?

EMRE_SAGANAK,

Ne bastan savmasi ilginiz icin tesekkur ederim.

Su ornegi benim icin degerlendirirmisiniz?

Bir klimayi once invertersiz yani klasik klima olarak, sonrada bir inverter takarak Ayni ortam ve sartlarda calistiralim. Birer saatlik iki olcum yapalim. Bu bir saat icinde;

1. Saatin baslangicinda kalkis olmasin yani klima daha onceden calismis ve steady state konumuna yani sabit rejime gelmis olsun. Bizim saatimiz ondan sonra calismaya baslasin.

2.Olcumleri yaptigimiz saat icerisinda dur kalk olmasin.

3.Klimanin kompresor motoru (inverterli ikende) bu 1 saat icinde hep tam kapasitede calissin.

Bu sekildeki bir tam kapasite calismada ben invertersiz klimanin, inverterli klimaya gore %5 civarindaki inverter kayiplari dusunuldugunde daha verimli oldugunu dusunuyorum. Ne dersiniz ?

Emre bey,

Yorumladiginiz test benim setup'imdan biraz farkli olmus. Ikinci maddede test boyunca dur kalk olmasin demistim, fakat siz 22 dereceye set edip ortamida bu dereceye ulastirinca benim ikinci madde ihlal ediliyor.

Bu arada sunu belirteyimki dur kalk kayiplari elektrik motoru icin inverter olmasada cok abartilacak kadar fazla degildir. Motor calismaya baslayip nominal devrine ulasana kadar sadece saniyelerle olculen bir sure boyunca henuz cok is yapamasada 6 kat civarinda (induction motor icin) daha cok akim ceker yani cok verimsizdir. Bence saniyelerle olculen bu olay bir saatte bir veya iki kere olsa cok buyuk verim kaybi yaratmaz. Tabii bu isin elektriksel yonu, termal sistem dur kalktan nasil etkileniyor iyimi oluyor kotumu bilmiyorum.

Bu testten anlamak istedigim bir klimanin en az enerji harcamasiyla en cok isi pompalamayi gerceklestirecegi yani en ekonomik olacagi calisma modunu bulmak.

Ben bu modun genel inanisin aksine inverterli degilde aradan inverterin cikarildigi bir klasik klimanin tam gucte (yani her zaman oldugu gibi) calisti zaman gerceklestigine inaniyorum.

Sebeplerim sunlardir.

1.Kompresoru calistiran elektrik motorunun en verimli oldugu nokta nominal degerinde calismasidir. Klasik klima zaten hep bu noktada calisir.

2.Inverterli klimada inverter, motoru yine nominal devirde calistirabilir. Fakat inverter olmasada motor zaten yine bu devirde calisacaktir. Araya inverteri koymak motorun verimini arttirmasada inverter kayiplarinin eklenmesiyle elektriksel verim inverterli sistemde dusmektedir.

3.Inverter kompresor motorunu daha dusuk devir ve guclerde calistirabilir, fakat bu devirlerde motor en verimli oldugu bolgenin disinda calismaktadir dolayisiyla bu bolgeler en azindan elektriksel olarak benim aradigim en verimli noktanin disindadir. Yok bu ara devirlerde termal verim cok artiyorda elektriksel kayiplari telafi ediyorsa bunu bilemem.

Birde pratik uygulamam var. Burada daha once anlatmistim annemlerin 30 kusur metrekare salonuna 7000 BTU klasik bir klima takmistim. Klima sogutmada neredeyse sabahtan aksama hic durmadan set edildigi dereceye ulasmak icin calisiyordu. Yani bence sistem hep en verimli oldugu noktada calisiyordu.

Sogutma performansina gelince, salonun yalitimi vesaire gibi konular var ama ben en sicak gunlerde bile en fazla 26 dereceyi gordum. Bu sicaklik, dusuk nem oranida dusunuldugunde son derece ferhlatici idi. Tabi sicaklik sabit degildi gun boyunca bir kac derece oynama oluyor gece daha soguyordu. Bence buda iyi bir sey cunku vucut geceyi gunduzden, yazi kistan ayirmak istiyor, tabii zevk meselesi, ben devamli 24 derece sabit isterim diyene bunu tavsiye etmem.

Lafi toplarsam ben en az elektrik enerjisi harcanarak en cok isinin transfer edildigi durumun invertersiz bir klimanin nominal yukte calistigi durum oldugunu dusunuyorum, ne dersiniz?

• quote:

Orjinalden alıntı: DMetinD

Bu konuda bilgili arkadaşlardan bir yorumda ben isteyeceğim.Ondan önce bir benzetme yapmak istiyorum .Bu düz klima - inverter klima olayı benzinli dizel araç farkı gibi sanırım.Çok kilometre yapacak olana dizel araç tavsiye edildiği gibi klimasını hiç kapatmayacak olanada inverter klima tavsiye ediliyor.Benim sormak istediğim ise antreye tek klima takıp tüm evin havasını değiştirmek.Amacım klima ile kışı geçirmek değil sadece birkaç derece iyileştirmek,mesela evin içi 19 c oluyor kömürlü kat kaloriferimi yakıp yakmamakta ikilemde kalıyorum birazda zor geliyor.Böyle durumlarda antreye takacağım klima evin ısısını 19 dan 22 23 c ye çıkarırmı.Evim 120 m2.Antreye bakan odaların kapısını açsam klima sabaha kadar açık kalsa dediğim sonucu alabilirmiyim.Bu arada kafamdaki klima 12000 lik Daikin (ururu sarara değil) fiyatınada 1.800 ytl dediler.Fiyat normal mi?

Inverterli klimanin uzun sureli fakat dur kalkli bir calismada daha avantajli oldugu soyleniyor. Bu bana sehir trafiginde ara hizlarda dura kalka gitmeyi hatirlatiyor. Bu durumda benzinli araba tavsiye edilir, Dizel degil. Son model olsa bile dizel arabalarin egzozundan kalkarken cikan kurumu gormussunuzdur.

Hic durmadan sabite yakin bir hizda 5-10 saat giden bir kamyon dusunun. Bence hic DURMADAN 5-10saat calisan klasik klima buna benzer. Hep en verimli halinde calisir. Inverter kayiplarida olmadigindan dizelin benzinliye ustunlugu gibi verim olarak inverterliden ustundur.

Bence havayi sadece kirmak istiyorsaniz tavsiye edilenden daha kucuk bir klasik klima alin. Maksat klimayi hic durmadan calismaya zorlamak yani en verimli oldugu noktada calismaya zorlamak. Forumu okuduysaniz defrost olayi var. Eger cok soguk bir yerde iseniz hava cok sogudugunda klimaniz defrost mecburiyetinden dolayi daha az etkili olur ama zaten bu durumda kaloriferi kullanacaksiniz degilmi ?

Ilk sorunuza gelince bence inverterli klima benzinli arabaya benzer dur kalka yatkindir. Klasik klima dizele benzer dur kalksiz uzun calismalarda daha verimlidir.

Son paragrafimi edit ediyorum soylesi daha dogru olacak:

Ilk sorunuza gelince bence inverterli klima benzinli arabaya benzer degisken devirlerdeki calismaya yatkindir. Klasik klima dizele benzer dur kalksiz uzun calismalarda daha verimlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizumur -- 24 Ekim 2007; 21:36:00 >

• cengizumur bey size katılıyorum.
  • cengizumur
    ınverter klima dur kalk yapmadıgı için tasarrufludur,sizse tam tersini yazmışsınız,klasik klima uygun btuda alınmışsa dur kalk yapar,ınverter klimada kayıplar degil kazanımlar vardır,odayı istenen degere yaklaştırınca gücünü azaltarak odayı hep aynı derecede tutarak tam tersine kayıp degil daha verimli olur,ve 30 metre kare alanada çalışan 7000 btu klima 12000 btu ınverter klimadan daha fazla elektrik çeker.

Bunu emre beyde cevaplandırınca,daha iyi anlaşılacaktır sanırım.
  • mutklima;
    inverter klimalar, düşük kapasiteye geçip de çalışmaya devam ettiklerinde, cihazdaki kayıplar artmaktadır, cengizumur bunu gayet güzel açıklamış. dediği gibi, düşük kapasitede çalışan bir inverter klimanın elektriksel verimi, o andaki kapasitesine denk bir kapasiteye göre yapılmış bir cihaza göre daha düşüktür.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbbilici

cengizumur bey size katılıyorum.

Tekrar karsilasmak guzel, bayagi vakit gecmisti.
  • evet, uzun süre uğrayamadım. arabanın derdinden başka forumlar gezdim. şu an izmir otogarındayım. 22:30 otobüsünü bekliyorum edirneye gideceğim kısmetse. kuşadasındaki bir göreve gelmiştim. konumuz, atıksuların tekrar kullanımı. WHO ödeneği ile gerçekleştirildi, iyiydi.
  • quote:

mutklima;
    inverter klimalar, düşük kapasiteye geçip de çalışmaya devam ettiklerinde, cihazdaki kayıplar artmaktadır, cengizumur bunu gayet güzel açıklamış. dediği gibi, düşük kapasitede çalışan bir inverter klimanın elektriksel verimi, o andaki kapasitesine denk bir kapasiteye göre yapılmış bir cihaza göre daha düşüktür.

Vede elektrik sarfiyatıda düşüktür ,amaçta bu zaten,btu düşünce verimde düşer klasikle karşılaştırınca ama verimin düşmesi demek elektrik sarfiyatının artması demek degil ,oda ayarlanan degere yaklaştımı ınverter özellik devreye girecekki tassaruf saglansın,
  • harcanan elektrik düşer ama aynı kapasitedeki klasik klimaya göre verim düşüktür. nedenini anlatayım diyeceğim ama buraya kadar tamam değil ki devamını getireyim.
  • quote:

harcanan elektrik düşer ama aynı kapasitedeki klasik klimaya göre verim düşüktür. nedenini anlatayım diyeceğim ama buraya kadar tamam değil ki devamını getireyim.

Tabiiki veriminde düşmesi gerekiyor,sizin deyimizle,

ama bana göre ise içerinin istegini verdikten sonra aynı btu çalışması gereksizki niye klasik klima gibi çalışsın acaba,amaç klasik klima gibi çalışması degilki aynı btudaki klasik klima ya çalışmaya devam edecek odayı daha geç ısıtacagı gibi kapasitesini artırma kabiliyeti yok yada ısınınca normal olarak dur kalk yapacak,ama bizim amamcımız dur kalk degil 24 sat çalışma ve bunuda ınverter size göe verimi bana göre btu düşürerek saglıyacak en iyiside bu,yani size göre verim düşümü dediginiz aslında btu düşümüdür,17000 btu harcarken başka 3000 btu çalışırken tabiiki farklı verimde ve elelktrik kapasitelerinde çalışacak ama siz buna verim düşümü diyorsunuzki yanlış adlandırıyorsunuz

iyi geceler.

• quote:

evet, uzun süre uğrayamadım. arabanın derdinden başka forumlar gezdim. şu an izmir otogarındayım. 22:30 otobüsünü bekliyorum edirneye gideceğim kısmetse. kuşadasındaki bir göreve gelmiştim. konumuz, atıksuların tekrar kullanımı. WHO ödeneği ile gerçekleştirildi, iyiydi.

Guzel konular bunlar. Teknoloji konularinda daha cok mesleki foruma ihtiyac var. Internet guzel birsey.
  • cengiz bey klimalarda eer denilen enerji verim oranı vardır kapasitenin güce bölünmesiyle çıkar ve klimaının A-B-C....E sınıfını belirler çekilen güç nekadar düşükolursa eer yükselir yada kapasite nekadar fazla olursa eer artar. buna bağlı olarak klasik bir klima odayı set değerine getirdiğinde stop yapacaktır akabinde oda set değerinin altına düşmeye başlayacaktır ısı kaybı meydana gelecektiri
    inverter klimada ise setdeğerine yaklaştığında çevrimi yavaşlatacak odanın ısıl konforunu bozmayacaktır.
    şu ilk kalkış gerilimi dediğimiz olayda saniyeler içinde gerçekleşen bir olaydır doğru ama 5snyede klasik klimaın çektiği gücü inverter bir klima daha uzun bir sürede harcar buda klimanızın durnası yerine ilk kalkışta çekeceği gücü çalışırken harcaması anlamına geliyor uzun süreli kullanımlarda inverter klima hem konfor açısından hemde elktirik açısından avantajlıdır.
    umarım hayal gücünüzde biraz canlandırırsınız ozaman nedemek istediğimi anlayacaksınız.

Emre bey,

Yorumladiginiz test benim setup'imdan biraz farkli olmus. Ikinci maddede test boyunca dur kalk olmasin demistim, fakat siz 22 dereceye set edip ortamida bu dereceye ulastirinca benim ikinci madde ihlal ediliyor.

Bu arada sunu belirteyimki dur kalk kayiplari elektrik motoru icin inverter olmasada cok abartilacak kadar fazla degildir. Motor calismaya baslayip nominal devrine ulasana kadar sadece saniyelerle olculen bir sure boyunca henuz cok is yapamasada 6 kat civarinda (induction motor icin) daha cok akim ceker yani cok verimsizdir. Bence saniyelerle olculen bu olay bir saatte bir veya iki kere olsa cok buyuk verim kaybi yaratmaz. Tabii bu isin elektriksel yonu, termal sistem dur kalktan nasil etkileniyor iyimi oluyor kotumu bilmiyorum.

Bu testten anlamak istedigim bir klimanin en az enerji harcamasiyla en cok isi pompalamayi gerceklestirecegi yani en ekonomik olacagi calisma modunu bulmak.

Ben bu modun genel inanisin aksine inverterli degilde aradan inverterin cikarildigi bir klasik klimanin tam gucte (yani her zaman oldugu gibi) calisti zaman gerceklestigine inaniyorum.

Sebeplerim sunlardir.

1.Kompresoru calistiran elektrik motorunun en verimli oldugu nokta nominal degerinde calismasidir. Klasik klima zaten hep bu noktada calisir.

2.Inverterli klimada inverter, motoru yine nominal devirde calistirabilir. Fakat inverter olmasada motor zaten yine bu devirde calisacaktir. Araya inverteri koymak motorun verimini arttirmasada inverter kayiplarinin eklenmesiyle elektriksel verim inverterli sistemde dusmektedir.

3.Inverter kompresor motorunu daha dusuk devir ve guclerde calistirabilir, fakat bu devirlerde motor en verimli oldugu bolgenin disinda calismaktadir dolayisiyla bu bolgeler en azindan elektriksel olarak benim aradigim en verimli noktanin disindadir. Yok bu ara devirlerde termal verim cok artiyorda elektriksel kayiplari telafi ediyorsa bunu bilemem.

Birde pratik uygulamam var. Burada daha once anlatmistim annemlerin 30 kusur metrekare salonuna 7000 BTU klasik bir klima takmistim. Klima sogutmada neredeyse sabahtan aksama hic durmadan set edildigi dereceye ulasmak icin calisiyordu. Yani bence sistem hep en verimli oldugu noktada calisiyordu.

Sogutma performansina gelince, salonun yalitimi vesaire gibi konular var ama ben en sicak gunlerde bile en fazla 26 dereceyi gordum. Bu sicaklik, dusuk nem oranida dusunuldugunde son derece ferhlatici idi. Tabi sicaklik sabit degildi gun boyunca bir kac derece oynama oluyor gece daha soguyordu. Bence buda iyi bir sey cunku vucut geceyi gunduzden, yazi kistan ayirmak istiyor, tabii zevk meselesi, ben devamli 24 derece sabit isterim diyene bunu tavsiye etmem.

Lafi toplarsam ben en az elektrik enerjisi harcanarak en cok isinin transfer edildigi durumun invertersiz bir klimanin nominal yukte calistigi durum oldugunu dusunuyorum, ne dersiniz?

• 
Sayfa: önceki 190191192193194
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.