Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1346. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
17 Misafir - 17 Masaüstü
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 13441345134613471348
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Herkese elinden gelen her konuda yardımcı olan profesör gibi adama ceza veren akıl nedir.
    Agzı bozuklar yazıp çiziyor,bakan yok.Adamı delirtince nedense alarm çalmaya başlıyorlar..

Bu arada gerçek ustanın çizilmesini fırsat bilenler var kokusu geliyor.

Birol ustayı çizdirenleri,ısrarla çizdirelim mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tiltoldum

Bu forumda ne gıcık işler dönüyor ya..
    Herkese elinden gelen her konuda yardımcı olan profesör gibi adama ceza veren akıl nedir.
    Agzı bozuklar yazıp çiziyor,bakan yok.Adamı delirtince nedense alarm çalmaya başlıyorlar..

Bu arada gerçek ustanın çizilmesini fırsat bilenler var kokusu geliyor.

Birol ustayı çizdirenleri,ısrarla çizdirelim mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: kedoxs

http://www.hepsiburada.com/liste/zass-zs18-0926-18000-btu-inverter-klima/productDetails.aspx?productId=mtzass18000&categoryId=17453

Bu zass klima nasıl acaba. Airfel teknolojsi, daikin garantili, gree üretimi. Voltran gibi mşllh

Hoş bugün baymak premium 12 btu inverter sipariş verdim. Kargolanmasına 4-5 var iptal edebilirim.

18 bin btu luk inverter olarak baya iyi fiyatlı. Ama ilk defa duyduğum bir marka ama arkası sağlam gibi. Bilen duyan kullanan var mı acaba?

Baymak almakla yanlış yapıyorsunuz, iptal edip Zass alın.
    Her yönden Baymak!a göre daha iyidir.
    Eski postlara bakarsanız bu markalar hakkında çok yazı göreceksiniz.

Bende terettütteyim hala. Zass ile ilgili bilgi yok denecek kadar az. Buradaki daikin servisini aradım nerdeyse hiç bilgileri yok. Sadece 1 tane montaj yapmışlar bugüne kadar. Sitede ücretsiz montaj yazmıyor. Daikin yetkili servisini aradım onlar ücretsiz montaj var diyor. Bakır boru olup olmadığı belli değil. Hepsiburada ya mesaj attım montaj ve bakır boru hakkında.

Baymak ı almamdaki en büyük sebep 7 yıl garanti olayıydı, ayrıca fiyatı uygundu (1400) Bu klimada fiyat olarak gayet uygun. 28 m2 alanda kullanacağım. Diğer markaların düz klimaları bile bunun civarında. Bu inverter. Acaba laf üzerinde mi inverter yoksa gerçek mi :) kullanıcı yorumu olmayınca insan emin olamıyor.

Gören duyan bilen varsa insanlık namına bilgi istiyorum :)

• quote:

Orijinalden alıntı: adventurer0008

Forumda ne çok Mıtsubishi electric çisi varmış , burda anlatılmak isteneni anlayan anlamıştır ve ben şimdi forumda klima araştıran arkadaşlara soruyorum ( önce yukarıdaki açıklamaları incelemeniz gerekiyor)

Buradaki yönlendirmelere kulak verin takip edin elbette ama kendinizde ayrıca incelemeden araştırmadan hemen birilerinin yönlendirmesine atlamayın ,özellikle forumdaki klimacıların ,belliki burda çoğu klimacı ve herkez kendi markasının reklamını yapmaya çalışıyor şimdi bazı arkadaşlar diyecekki sen nesin ? Dikkat ederseniz ben her hangi bir marka önerisi falan yapmıyorum gözlemlediğim kadarıyla özellikle kaliteli markalarda tüketiciye tam bilgi verilmiyor bende onun için bazı bılgılerı paylaşmak istedim ,usta değilim profesyonelde değilim ama herkesın kendı aklı vardır en mantıklı seçimleri kendınızde yapabılırsınız işimdi aşağıda bir örnek vereceğim ne demek ıstedıgımı daha iyi anlayacaksınız

MITSUBISHI ELECTRİC KLİMA

EER 2.44 E sınıfı enerji verimliliği (Bügüne kadar kullanılan ve halen geçerliliğini kaybetmemiş enerji verimliliği metodu) şimdi bu işler geçti diyecekler hemen madem oyle neden hala kataloglarda var ,geçerli olmasaydı kimse bu degerlerı yazmazdı )
    COP 3.65 A sınıfı

SEER 6.0 A+ sezonsal verımlılık metodu
    SCOP 4.2 A+

X MARKA BİR KLİMA

EER 3.95 A sınıfı enerji
    COP 4.10 A sınıfı

SEER 6.0 A+ enerji sınıfı
    SCOP 4.2 A+

ŞİMDİ SİZE SORUYORUM SİZ HANGİ CİHAZI TERCİH EDERDİNİZ ,BENIM ANLATMAK ISTEDIGIM BU , KİM ISTEMEZKI ALDIGI KLIMA HEMEN ESKI VE HALEN MECVUT OLSAN METODA GORE A SINIFI OLSUN HEMDE YENI SEZONSAL VERIMLILIGE GORE A SINIFI OLSUN .. KISACASI BEN ALIRKEN KLIMAMIN HER KOŞULDA A SINIFI ENERJI VERIMLILIGI ILE ÇALISMASINI ISTERIM , BURDA MITSIBISHI UYANIKLIK YAPMIŞ GIBIME GELIYOR SEER SCOP DEĞ�ERLERINI ŞİŞİRECEM DİYE EER COP DEĞ�ERLERINI DÜŞÜRMÜŞ ( YANI VERIMLILIK B SINIFI E SINIFINA KADAR DÜŞMÜŞ) BOL A++++++ DIYE KLIMALARI PAZARLIYORLAR

ŞİMDİLİK SÖYLEYECEKLERIM BU KADAR ŞIMDI KARAR SİZİN İSTER DÜŞÜN ENERHI VERIMLI MITSIBISHI ELECTRIC ALIN ISTER HER KOŞULDA A SINIFI

Hocam bu X marka klimanın hangisi olduğunu öğrenebilir miyim?(model olarak da)

• quote:

Orijinalden alıntı: gsemre

quote:

Forumda ne çok Mıtsubishi electric çisi varmış , burda anlatılmak isteneni anlayan anlamıştır ve ben şimdi forumda klima araştıran arkadaşlara soruyorum ( önce yukarıdaki açıklamaları incelemeniz gerekiyor)

Buradaki yönlendirmelere kulak verin takip edin elbette ama kendinizde ayrıca incelemeden araştırmadan hemen birilerinin yönlendirmesine atlamayın ,özellikle forumdaki klimacıların ,belliki burda çoğu klimacı ve herkez kendi markasının reklamını yapmaya çalışıyor şimdi bazı arkadaşlar diyecekki sen nesin ? Dikkat ederseniz ben her hangi bir marka önerisi falan yapmıyorum gözlemlediğim kadarıyla özellikle kaliteli markalarda tüketiciye tam bilgi verilmiyor bende onun için bazı bılgılerı paylaşmak istedim ,usta değilim profesyonelde değilim ama herkesın kendı aklı vardır en mantıklı seçimleri kendınızde yapabılırsınız işimdi aşağıda bir örnek vereceğim ne demek ıstedıgımı daha iyi anlayacaksınız

EER 2.44 E sınıfı enerji verimliliği (Bügüne kadar kullanılan ve halen geçerliliğini kaybetmemiş enerji verimliliği metodu) şimdi bu işler geçti diyecekler hemen madem oyle neden hala kataloglarda var ,geçerli olmasaydı kimse bu degerlerı yazmazdı )
    COP 3.65 A sınıfı

SCOP 4.2 A+

X MARKA BİR KLİMA

EER 3.95 A sınıfı enerji
    COP 4.10 A sınıfı

SCOP 4.2 A+

ŞİMDİ SİZE SORUYORUM SİZ HANGİ CİHAZI TERCİH EDERDİNİZ ,BENIM ANLATMAK ISTEDIGIM BU , KİM ISTEMEZKI ALDIGI KLIMA HEMEN ESKI VE HALEN MECVUT OLSAN METODA GORE A SINIFI OLSUN HEMDE YENI SEZONSAL VERIMLILIGE GORE A SINIFI OLSUN .. KISACASI BEN ALIRKEN KLIMAMIN HER KOŞULDA A SINIFI ENERJI VERIMLILIGI ILE ÇALISMASINI ISTERIM , BURDA MITSIBISHI UYANIKLIK YAPMIŞ GIBIME GELIYOR SEER SCOP DEĞ�ERLERINI ŞİŞİRECEM DİYE EER COP DEĞ�ERLERINI DÜŞÜRMÜŞ ( YANI VERIMLILIK B SINIFI E SINIFINA KADAR DÜŞMÜŞ) BOL A++++++ DIYE KLIMALARI PAZARLIYORLAR

ŞİMDİLİK SÖYLEYECEKLERIM BU KADAR ŞIMDI KARAR SİZİN İSTER DÜŞÜN ENERHI VERIMLI MITSIBISHI ELECTRIC ALIN ISTER HER KOŞULDA A SINIFI

Hocam bu X marka klimanın hangisi olduğunu öğrenebilir miyim?(model olarak da)

Herhangi bir markaya ait değil o değerler örnek olarak verdim ama o değerlerden çok daha yüksek değerler var ben marka belirtmek için yazmadım zaten , söylediğim gibi örnek olsun diye özellikle X marka yazdım..

• gsemre kullanıcısına yanıt
    Zannederim Daikin demesi gerekiyor.
  • Sizin yazdıklarınız hakkında benim de söyleyeceklerim var.Şahsen bende Me nin katalog değerlerini işine geldiği gibi yorumladığını düşünüyorum.Ancak bütün dünya nın kabul ettiği üst seviye bir marka.Onun için yazdıklarınızın pek değeri olduğunu düşünmüyorum.Ayrıca Türkiye de öne çıkmasının sebeblerinden biride müşteri memnuniyeti.Ben mesela Mhi kullanıyorum ama İklmsa nın müşteriye yaklaşımı ile Me nin arasında dağlar kadar fark var.Me nin kusuru ise fiyat politikası.İşte bu sıralar çok konuşulmasının sebebide şimdilerde kampanya yapmış olması.Daikin için de aynı kampanyaları görsek herhalde Me den daha fazla konuşulacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rebanuba

Sizin yazdıklarınız hakkında benim de söyleyeceklerim var.Şahsen bende Me nin katalog değerlerini işine geldiği gibi yorumladığını düşünüyorum.Ancak bütün dünya nın kabul ettiği üst seviye bir marka.Onun için yazdıklarınızın pek değeri olduğunu düşünmüyorum.Ayrıca Türkiye de öne çıkmasının sebeblerinden biride müşteri memnuniyeti.Ben mesela Mhi kullanıyorum ama İklmsa nın müşteriye yaklaşımı ile Me nin arasında dağlar kadar fark var.Me nin kusuru ise fiyat politikası.İşte bu sıralar çok konuşulmasının sebebide şimdilerde kampanya yapmış olması.Daikin için de aynı kampanyaları görsek herhalde Me den daha fazla konuşulacaktır.

AYNEN benimde anlatmak istediğim de bu zaten işlerine gelen detayları özellikle belirtmişler ama işlerine gelmeyenleri hiç yazmamışlar broşürlere ,ve bir arkadaşımın bayısındekı tecrubesınıde aktardım özellıkle mıtsubıshı electric bayısıne gıtmıs bu durumu sormus ve net bır cevap alamamış kem kum etmısler sadece o kadar,

• Hocam yanlış anlaşılma olmasın ben hiçbir markayı yermek veya savunmak amacıyla yazmıyorum. Ancak sizden özellikle model ismi sordum ki karşılaştırma yapabileyim.

Ben araştırmalarım sonucu eski sınıflandırma ve yeni sınıflandırma özelliklerine göre farklı değerler çıktığı sonucuna vardım.

Örneğin yerin dibine soktuğunuz SF (deluxe power) serisinin SEER değeri 7,5 üzerinde ve fiyatı 3000 tl (15000 btu)

SEER değeri 7,5 üzerinde olup EER değeri de 3,2'den yüksek olan, aynı zamanda fiyatı 3000 ile 3500 arasında olan 15000 btu cihazları söyleyin ki biz de faydalanalım diye soruyorum.

Tabi Eurovent onaylı değerler olması şartıyla.

(Karşılaştırma aynı özellikler üzerinden yapılabildiği için aynı özellikler istedim, farklı bir amaç yok.)

Not: Bu serinin (SF) eski modelinin (GE) EER ve COP değerleri bu cihazdan çok daha yüksek. Ancak o cihazında SEER ve SCOP değerlerini ölçersek yerlerde sürünür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gsemre -- 14 Mayıs 2014; 14:02:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gsemre

Hocam yanlış anlaşılma olmasın ben hiçbir markayı yermek veya savunmak amacıyla yazmıyorum. Ancak sizden özellikle model ismi sordum ki karşılaştırma yapabileyim.

Ben araştırmalarım sonucu eski sınıflandırma ve yeni sınıflandırma özelliklerine göre farklı değerler çıktığı sonucuna vardım.

Örneğin yerin dibine soktuğunuz SF (deluxe power) serisinin SEER değeri 7,5 üzerinde ve fiyatı 3000 tl (15000 btu)

SEER değeri 7,5 üzerinde olup EER değeri de 3,2'den yüksek olan, aynı zamanda fiyatı 3000 ile 3500 arasında olan 15000 btu cihazları söyleyin ki biz de faydalanalım diye soruyorum.

Tabi Eurovent onaylı değerler olması şartıyla.

(Karşılaştırma aynı özellikler üzerinden yapılabildiği için aynı özellikler istedim, farklı bir amaç yok.)

Not: Bu serinin (SF) eski modelinin (GE) EER ve COP değerleri bu cihazdan çok daha yüksek. Ancak o cihazında SEER ve SCOP değerlerini ölçersek yerlerde sürünür.

Son cümlendeki söylediğin gibi işte bende tam bundan bahsediyorum Mıtsıbıshi electric SEER SCOP değerlerini yukseltecem diye EER COP değerlerini düşürmüş kısacası dengeyi sağlayamamış

Bende diyorum ki ben klima alacak olsam her koşulda A sınıfı olmasını ısterım alacak olan arkadaşlarda buna dıkkat etsinler ve MITSUBISHI ELECTRİC klımalarının A+++ değerlerıne hemen aldanmasınlar , iyice araştırsınlar .. ayrıca dıkkat edersenız kalıtesız klıma yada kotu klıma demedım hıc ben sadece enerjı verımlılıgı ıle ılgılı yorum yapıyorum marka örneği vermekte ıstemıyorum fırmaların brosurlerını bıraz ıncelersen sende gorursun zaten daha yüksek değerlerde klımalar olduğunu ..

• quote:

COP 3.65 A sınıfı

SCOP 4.2 A+

X MARKA BİR KLİMA

EER 3.95 A sınıfı enerji
    COP 4.10 A sınıfı

SCOP 4.2 A+

ŞİMDİ SİZE SORUYORUM SİZ HANGİ CİHAZI TERCİH EDERDİNİZ ,BENIM ANLATMAK ISTEDIGIM BU , KİM ISTEMEZKI ALDIGI KLIMA HEMEN ESKI VE HALEN MECVUT OLSAN METODA GORE A SINIFI OLSUN HEMDE YENI SEZONSAL VERIMLILIGE GORE A SINIFI OLSUN .. KISACASI BEN ALIRKEN KLIMAMIN HER KOŞULDA A SINIFI ENERJI VERIMLILIGI ILE ÇALISMASINI ISTERIM , BURDA MITSIBISHI UYANIKLIK YAPMIŞ GIBIME GELIYOR SEER SCOP DEОERLERINI ŞİŞİRECEM DİYE EER COP DEОERLERINI DÜŞÜRMÜŞ ( YANI VERIMLILIK B SINIFI E SINIFINA KADAR DÜŞMÜŞ) BOL A++++++ DIYE KLIMALARI PAZARLIYORLAR

Arkadaş doğru nereden bakamıyor bir türlü..COP ve EER klimanın harcadığı toplam tüketimi vermiyor.

SEER ve SCOP verir.Hatta yeni etiketlerde kış boyunca yaktığı ceryanı veriyor.Oraya bakıverin.

Doğru tek.....

• quote:

Orijinalden alıntı: rebanuba

Sizin yazdıklarınız hakkında benim de söyleyeceklerim var.Şahsen bende Me nin katalog değerlerini işine geldiği gibi yorumladığını düşünüyorum.Ancak bütün dünya nın kabul ettiği üst seviye bir marka.Onun için yazdıklarınızın pek değeri olduğunu düşünmüyorum.Ayrıca Türkiye de öne çıkmasının sebeblerinden biride müşteri memnuniyeti.Ben mesela Mhi kullanıyorum ama İklmsa nın müşteriye yaklaşımı ile Me nin arasında dağlar kadar fark var.Me nin kusuru ise fiyat politikası.İşte bu sıralar çok konuşulmasının sebebide şimdilerde kampanya yapmış olması.Daikin için de aynı kampanyaları görsek herhalde Me den daha fazla konuşulacaktır.

ME çarpıtmaz hiçbir veriyi ,neyse odur.Önemli olan bu verileri analiz edebilmek.Okuduğunu anlayabilmek ve neyle neyi karşılaştırdığını görebilmek..

Ayrıca ME Türkiye kataloğunda yazanlar birebir Eurovent te de yazar,dünyanın diğer ucundaki ülke kataloğunda da aynı yazar.

Türkiye deki ME çiler kılmı kıldır.Burnu büyüktür,ama işini yapar...

Gerisi hikaye....Faso fisooo

• sn rebanuba ve sn g s emre arkadaşlar. mobilden yazmak kalem kullanmayı keşletsemde benim için zor hala ikideb' r ekran degişiyor yazdıkların kayboluyor vs birde bulunduğum yerde net kopup duruyor. arkadaşın demek istediği. en dandik klima ME dir. x Markalardan dandiktir. Benim me ile ne alakam olabilir. Tek alakam servis mükemmelliği ve ürün kalitesidir. Bunuda hep Yazarım. en altseri Hj klimasın da dahi dış ünite alt taban sacına baksın millet iç ünite plastik kalitesine baksın. en sıradan Hj serisinin ve hatta Klasik serilerin kalitesine kadar Baksın millet. Başka şekilde me bana avantamı verecek sank. Bakın mbirol me ye Gıcıktir. ama kalitesini inkar etmez. Hiçte kaçırmaz bu durum bir açık Olsa me Lehine ' oysaki tarafsız yaZmış adam.

adama zibro sapığı vs her şeyi yakıştırıp devamlı çekişen sataşan da benim hepsi forumda mevcut. ama yeri gelir mbirolun fanıda ilan edenler olur. e şimdi benim bu kadar yazım varken ne alaka adamların yen getirdiği Haierinde EER cop dogerleri ME belirtilen serilerden yüksekken. Birol gibi işin KURDU bir adam bu adventurer 08 arkadaşın belirtmiş olduğu modelleri kullanmazmı affedin Mok atmazmı. şimdi i bana isteyen istediği kadar Birolu destekliyor dese ettigim kavgalara bakın bile demem yersiz olur. Adam demiş eski değerleri unutun. bir ton kavqa çıkıyor forumda diğer bölüm boş yere ceza aldı adam. İinadına mbirol 2 nick i alıp bu sayfanında Cıngar çıkmaya aday olduğunu belirtirim yönetime. Belliki tilt oldum nickli arkadaşta klimacı . bu arkadaşta eski değerler geçerli değil demişken. klimacı degilim diyen advanturer arkadaşımız ikidebir kendinden alıntı yapıp duruyor.

Birde birileri desede gibi sözler kullanıyor tamam arkadaş katkıların işin teşekkürler de ikide bir kendinden alıntıyla
    bu kampan ya döneminde. kusura bakma istediğin kadar klima dogilim de. senin kalite markalar keşif yaptır. almayanlara isyanında bu forumda kayıtlı. normal pcde olsam işlerdim klimacıy san klimacisın neresi ayıp. bu şeklin yanlışlığına değilim diyorsan. ozaman düşünmelisin.

Zar Zor tam sürümden işledim bu yazıyı umarım ulaşır '

• @albani @kedoxs
    Albani hocam merhabalar. hocam zass marka klimay alacak olan yakınınız. Alüminyum montaj setini bakır boru seti ile degiştirsin üstüne 150 TL Farkı geçmezse klima fena değil airfellerin bir alt segment. fiyatta uygun ' kedoxs arkadaş. aynı duru sizin işinde geçeerli baymaktan uzak duran 7 yıl garanti meselesi masal. selamlar '
  • quote:

Orijinalden alıntı: KG

quote:

Orijinalden alıntı: subatyolcusuyuz

kirigamine Zen MSZ-EF25VES ile MSZ-EF35VES Toplam 5950 lira sizce ürün fiyat kıyaslanınca uygun mu

9köy , gsemre teşekkürler cevaplarınız için. aslında 2x 12000 bence de enmantıklısıydı ama bie 12 ve bir de 17 lik (35 ve 50) olanından aldım. bu hafta içi kuracaklar, hiç bilgisi olmayan bir son kullanıcı olarak ben de yorumumu paylaşırım.

Subatyolcusuyuz, benim aldığım fiyatlara göre 3600 + 1900 = 5500 olması gerekiyor bu ikisinin fiyatı nakit olunca, kredi kartında %5 ekliyorlar, bilgine.

hayırlı olsun kardeş güle güler kullanIn.

• selam arkadaşlar.
    size daha öncede danışmıştım.
    bugün mitsubishi electricte kampanya olduğunu öğrendim. daha önce midea premier serisine karar vermiştim. 2 tane klima olacağım. 12000 ve 18000 lik.
    size sorum:

mitsubishi msz-hj serisi mi yoksa midea premier serisi mi?
    yardımcı olursanız sevinirim..

saygılar...
  • Arkadaşlar merhaba

max 1200 tl civari klima tavsiye edebilirmisinz, 12veya18 btu

Yazın 3-4 ay kullanım olacak sadece,

Tşk
  • merhabalar kafam çorba oldu formu okudum ama başım ağrıdı 30m2 salonda doğuya bakan taraf full cam diğer tüm odalarda cam olduğu için çok sıcak oluyor yeni bina ve yalıtımı var ısınmada sorun yaşamadım ama soğutmada sorun yaşayacakmışız gibi geliyor Samsung Jungfrau modelini tasarım / fiyat olarak çok beğendim 18000btu lük işimizi görür gerekirse kapıyı açarakta evin sıcaklığını kırabilirim nemini alsa kafi neyse asıl konu klima önderleriyle (daikin mitsubishi Toshiba ) bahsettiğim model arasındaki farklar, bana 3000 tl civarı model önerilerinizi istiyorum,

Daikin enjoy mira zara modelleri 18000 btuluk fiyatları bütçeme uyuyor 3000tl civarı

Samsung jungfrau modeli 18000btu luk
    2400 civarı daha uygun ama dezavantajları nelerdir ne önerirsiniz

Birde 3m ısı yalıtım cam filimleri varmış bu konuda da öneride verebilirsiniz

• Arkadaşlar uygun fiyatlı orta kalite 12000 lik inverter klima bakıyorum.Kendim alarko gold var çok memnunum.

LG ECONO INVERTER V ASNW126BSA0 12000 BTU KLİMA hakkında bilgisi olan var mı ?

Bu ve airfel arasında kaldım.Bunların fiyatı biraz daha ucuz oluyor ve puan kampanyalarıyla 1500 civarına alınabiliyor.

http://www.kliksa.com/urun/lg-econo-inverter-v-asnw126bsa0-12000-btu-klima-ic-unitesi-1-1520-0202-lg-econo-inverter-v-asuw126bsa0-12000-btu-klima-dis-unitesi-1-1520-0203-/901882482

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sevozgur -- 16 Mayıs 2014; 16:52:00 >

• truntola T kullanıcısına yanıt
    merhaba Daikin enjoy mira serilerinden uzak dur özellikle enjoy lçin çok yazıldı forumlarda.
  • 
Sayfa: önceki 13441345134613471348
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.