Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
39.269
Cevap
331
Favori
3.176.793
Tıklama
Giriş
Mesaj
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   5 Not
   09 Şubat 2014 00:36:50
   quote:

   Orijinalden alıntı: mbirol


   quote:

   Orijinalden alıntı: 9köy

   Birol takılırmı len 20m2 ye 50lik veya 60 lık klima cevap ver
   @mbirol

   Ben satmam bilader o alana 50-60 serisi(çok özel.durum.olmadıkça) inan küçük makina satmaktan dan daha çok başım ağrır.15 m2 ye 12 lik veripte sıkıntı çektiğimiz oluyor.Özellikle de havalar soğuk gitmezse vay haline.

   Birde inverter makina %30 kapasitenin altına düşerse verimsiz çalışmaya başlar.Yani %30 kapasitede cop 4 se,%20 de grafik aşağı doğru iniyor.Yani cop 3 inebilir.Yani 100 watt harcarken verimlilik çok düşük.Bunun yanında konfor zaten çok çok daha farklı.

   9-12 arasındaki seçimde çok fark olmaz ama 12 den gereksiz yere 18 lik klimaya geçmek hiç mantıklı değil bence.Mesela benim evde non stop çalışan 2 makine var 2 side 3,5 kw lık..

   Hatta daha başka bir örnek vereyim.50 m2 ye 60 lık bir makine takacağına 35 lik 2 makine taksan hem daha konforlu olur,hemde daha az yakar...

   9 ile 12 arasında tüketimde hemen hemen fark çok olmaz olayını sharpı alırken servis söylemişti. ama genede dur kalk olayı artar. sonrada ıstma soğutma servsi yazdırılabilir. biz 9luk gereken yere 12 lik takmaktan imtina ederken millet tututup aynı alana 18 lik çabuk kısar diye tutturyor anlatana kadar ölüyoruz deyip biraz sinirlice anlatmıştı. adam gerçekten iklimsanın bir numaralı servisiymiş sonradan öğrendik. o esnada deli laz demiştim içimden.

   ben iklimsanın servisne güvenirim deme meselem hep bu usta sayesinde olmuştu.
   |
   |
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   5 Not
   09 Şubat 2014 00:41:24
   quote:

   Orijinalden alıntı: metin-22

   quote:

   Orijinalden alıntı: 9köy

   quote:

   Orijinalden alıntı: metin-22

   Faturalar mükemmel bize bu ay evde klima ısıtıcı vb. elektrik yakan şeyler olmamasına rağmen 140 tl geldi

   öyle bir laf etmişsinki sanki yüzyılın lafı ya ben 2a ydır kombi yakıyorum Allaha yemin olsun ilk ay 228 tl doğalgaz geldi. 127 tl elektrik geldi klim açalışmadı hiç. 2. ay 169 tl doğalgaz 170 tl elektrik geldi 5-6 gün ksıtlı aralıkl klima çalıştı. od ahavalar iyi olduğu için kombi çalışmıyor termostta olduğu için mecbru klimanın birini açtım. nasıl millete ayda 30-40 tl geliyor anlamıyorum.

   Valla hocam ne demek istediğini anlamadım ??*

   en doğrusunu sen söylemişsin dedim. ama yazımda dolu harf hataslarından karıştırmışsın haklı olarak.

   tekrarlıyayım evet yahu hiç bişe kullnmasak bile 100den aşağı düşmüyor elektrik faturası buna şaşıyorum.

   gerçi yeni bir 3 kağıt çıkmış gizli zam diyorlar basında. kesme parası çarpıyorlarmış milletten ulen çakallar. yatacak yeriniz yok inceleyemedim daha.
   |
   |
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   12 Not
   09 Şubat 2014 01:18:21
   @köylü şu prestij in 150 watt çekmesi ile ilgili kısa bir şey yazayım.0.7 amper ölçü aleti skalasında 200 amp.kademesinde ölçülmüş.Yani hassasiyet kötü olabilir.1 amp.olsa 220 watt yapar.150 watlara bile denk gelse acaba verimliklik ve kapasite nerede.Ne kadar iş görüyor.Üstelik malum mevsimler şahştı.Kış yok.Video süresi sadece 1-2 dakika.Ne kadar stabil çalışıyor.Ha şunuda söyleyelim 100 watlık tüketimi kompresöre ayırsak çalışma ihtimali daha yüksek yine.Ama toplam tüketim 70 watt olunca bu hala soru işareti?   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   5 Not
   09 Şubat 2014 01:49:18
   quote:

   Orijinalden alıntı: mbirol

   @köylü şu prestij in 150 watt çekmesi ile ilgili kısa bir şey yazayım.0.7 amper ölçü aleti skalasında 200 amp.kademesinde ölçülmüş.Yani hassasiyet kötü olabilir.1 amp.olsa 220 watt yapar.150 watlara bile denk gelse acaba verimliklik ve kapasite nerede.Ne kadar iş görüyor.Üstelik malum mevsimler şahştı.Kış yok.Video süresi sadece 1-2 dakika.Ne kadar stabil çalışıyor.Ha şunuda söyleyelim 100 watlık tüketimi kompresöre ayırsak çalışma ihtimali daha yüksek yine.Ama toplam tüketim 70 watt olunca bu hala soru işareti?

   sen diyince fark ettim   doğru 1000 amp alınmalıydı gerçi çokta değişmezde.

   benim kafama taktığım mesele cop değeri 3ten sonra hepsi verimsizlşirken ne demeye bu eurovent nedemeye bu cop değerleri.

   havalarda evet beter ya kombiye termostat taktım gündüzleri hiç çalışmıyor. budurumu cop değerlerine benzetiyorum bende ille sıcak aradığım için üşüyorum resmen. gerçekten ılık havalar daha çok üşütüyor insanı nasıl şiddetli kışta az br sıcaklık bile yeterken bahar aylarında üşüyoruz yorumları var ya forumda gerçekten çok doğru. diğer topikte bir arkadaş afyondan veya kütahyadan yazmış buz gibi havalarda ısıtan klima duryor demiş. gerçekten çok doğru.
   |
   |
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   5 Not
   09 Şubat 2014 02:45:16
   quote:

   Orijinalden alıntı: abuzerefendi

   quote:

   Orijinalden alıntı: 9köy

   quote:

   Orijinalden alıntı: abuzerefendi

   Klima Nem Alma Fonksiyonu Gerçekten Çalışan Klima Önerisi.

   Arkadaşlar Marmara ve Ege bölgesindeki hava nem oranı %60 - 65 civarındadır. insan sağlığı açısından da bu değer %30-%50 aralığında olması gerekmektedir. ideali %40 oranıdır. Peki o zaman marmara ve ege bölgesinde dış hava nem oranı bile %65 70 olan yerlerdeki insanlar ne yapacaklar. Bu konuda gerçekten de nem alma fonksiyonu çalışan bir klima önerisi olan varmı?

   İş yerimde Airfell 18 bin btu luk klima var fakat iş yerimdeki nem oranını %60 ın altına indiremiyor. Nem alma fonksiyonu kapalı iken de genelde %70 civarında nem oluyor.

   Gerçekten de nem alma işlemini hakkı ile yapan klima önerisi olanlardan yardım bekliyorum.


   arkadaş sizin belirttiğiniz nem oranları yaz için dış havada ve evdeki ortamda insanın rahat edeceği ortamlara dair verilmiştir.

   yazın %50 nemden sonrası insanı rahtsız eder terlem artar. bunun için klima kullnırız. görevini iyi yapan klima seçildiği ortamın nemini dengede tutar. yazın klimanın işi her durumda nem almaktır. ayrıca daha kuvvetli nem alma fonksiyonları vardır nem alma modu olarak geçer kendi klima kumandanızdada bu modu görebilirsiniz damla şeklinde resim içerir tuşta ve ekranda.

   kışınsa %30 nem kapalı ortamda insanı hasta eder. solunum yolları kurur %50 nem dahi yeterli gelmez kapalı ortamda. %60 tan aşağı düştümü ben oda nemlendirici kullanıyorum. çok ciddi romatizma hastasıyım aynı zamanda yağmurun yağacağı zamanlarda ağrıdan ölecek duruma gelirim. öyleyken durum budur benim için.

   sizin sorununuza gelince şayet iş ortamınızda nem kokusu vesair durum varsa nem laıcı kullnsanız dahi çözüm olmaz. nemin kaynağını gidermeniz gerekir.

   klimanız nem oranını %60 altına indiremiyorsa derece ayarı yetersiz geliyor olabilir. şayet derece ayarını . deneyin 27-28 derecelere alın. ille biraz daha azalacaktır nem. hala nem eksilmiyorsa klimanızda problem olabilir veya kullandığınız alana yetersizdir. çünkü ortam ısındıkça havadaki nem azalmaya başlayacaktır.

   ben şahsen 15-16m2 odada 9000 btu klima ile mecburen nemlendirici cihaz kullanıyorum. çünkü sıcağı çok severim mecburen şuan odada nem %50 boğazım kurumuş durumda inanın oda sıcaklığı ise 26.7°C


   @abuzerefendi
   27 28 dereceye aldığın zaman yüksek sicaklıklı ortam daha çok nem taşıyabileceği için odadaki nem oranı düşmüyor tam tersine artıyor.

   Birde kışın zaten dış havadaki nem oranı yağışlardan öütürü daha yüksek bu bölgelerde. romatizma hastası için %50 nem inanılmaz yüksek bir nemdir. her yeri ağrır durur. örneğin dedem, nemi %30 civarına aldığımda içersi çok rahat bir ortama dönüşmüş oluyor. nemin azlığı durumunda rahat ediyoruz.

   27-28 derecey aldığınızda klimanızı nasıl nem taşıyor ilginç bunun böyle olması için evinizin veya işyerinizin dibinde su kaynağı olması lazım. yada duvarlarınızın sıvasız elek gibi olması lazım. veya işinizin özelliğinden dolayı çok buhar üreten birşeyler olmalı. bu derecelerde çalışan klima, iyi bir klimaysa o ortama göre seçildiyse odadaki nemi düşürür nem taşımaz veya yükseltmez. tam tersi nemlendirici kullnmak zorunda kalırsınız.

   sizde belirtmişsiniz olması gereken nem değerlerini..

   bende chicco buhar cihazının kullanım kılavuzdan 18-20°C de olması gereken nemle ilgili bir foto ekliyorum.   bu sadece 18-20 derecede olması gereken nem en az sağlıklı çocukta %40 belirtilmiş. siz veya romatizma hastası olan dedeniz ev ortamında 20 derecelerde ısınabiliyormusunuz. bende romatizma hastasıyım hemde basit romatizma değil.

   sizin demiş olduğunuz iklimdeki nem. evet nekadar düşük olursa okadar rahat eder insan. ama oda ortamında ben nemi %30 larda tutacağım derseniz solunum yolu enfeksiyonundan kurtulmazsınız hel yaşlılar için çok daha tehlikelidir. bu açıdan oda derecesi 24 leri bulduktan sonra dikkat edin nefesiniz kurumaya başlar. bu açıdan ev ve iş yeri ortamındaki %50-60 nem oranından korkmayın. eğerki rutubet gibi zararlı bir durum yoksa.

   ben klimayı daima 27lerde kullanırım bu yüzden nemi %60 tan aşağı düşürmem. sizin demiş olduğunuz durum tamamen marmaranın sorunudur bende çekiyorum bu derdi maalesef çözüm yok. ama evin içndede mecbur nemlendirme cihazı kullnıyorum.

   evlerimzde gördüğümüz perde korniş kenarlarındaki yoğuşma tamamen odanın iyi ısınamadığından olan bir durumdur. yalıtım iyi olsa bu küflerde olmaz.

   yani klimadan açtığımıza göre ısıtması iyi klima ortamdaki nemi düşürür kışın nem alma fonksiyonu gerçekten çalışan sorunuza karşılık. böyle bir klima yok. iyi ıstan görevini yapan klima nemi kurutur.
   |
   |
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   12 Not
   09 Şubat 2014 12:55:20
   Usta ben varsayım veya misallerle konuşmuyorum.Klimaların min.larda çalışır çalışmaz idasıda bir tarafa..

   Benim söylediğim bizim kullandığımız birbir split sistemlerden çok daha ileri seviyede teknolojik yeniliklerin uygulandığı VRF sistenlerde bile %30 kapasitenin altı kesinlikle verimsiz olmasından ,bir çok yazılmın geliştirilmesi.Hedef %30-70 arası.Adamlar bunun için kafayı kırmış.4 tane dış üniteyi birbirine modüler bağlıyorsun (Toplam kapasite 180 kw oluyor) bu sistem için geliştirilmiş yazılım makineleri sürekli dengeleyerek %30-70 arası kapasitede tutabilmek..

   Min kapasitenin faydası konforun maksimunlarda olmasıdır..

   Bu arada daha bu gün bir pm aldım.Müşteri tam ölçüm yapmadan 25m2 diye 18 lik makina almış.Malı satan takan bayi servis.Ama alan 15 m2.Takarken söylemiş büyük diye ama söylemek yetmez ,takmayacaksın.Tabi tamamen duygusal sebeplerden dolayı takmış.Şimdi şikayet ne biliyormusunuz.Gelen fatura 300TL (normsl şartlarda 80 TL imiş)Üstüne üstelik konforda çok kötü..Buyrun burdan yakın şimdi.....

   Bu arkadaş müsade ederse eğer pm yi burada paylaşırız...

   HA! Merak etme marka bana çok daha yakın.Seninkilerden değil..   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________
  • Yarbay
   3700 Mesaj
   09 Şubat 2014 13:13:53

   O ne öyle yaa, 15 m2 yere 18 binlik
   Hadi müşteri anlamaz diyelim de satıcı nasıl bu kadar açgözlü olabiliyor, ayıp denen birşey var be usta

   Neymiş bu makinanın cinsi acep?
   Yukarda bahsettiğim gücü düştükçe verimi de düşen "inverter"lerden biri herhalde.
   |
   |
   mbirol kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________
   Profili gizli olan özel mesaj atmasın.
  • Teğmen
   147 Mesaj
   09 Şubat 2014 13:44:44
   kıymetli ustalarım 3senelik toshiba ras 16 lık inverter klimama var,geçen kışa göre bu kış isınmada yetersizlik görüyorum,şöyleki içerisi 22 dereceyken klimayı 24 veya 25 yapıyorum fakat iç sıcaklık yükselmiyor,klimanın ağzına dijital derece koydum yarm saatte 28i zor buldu,geçtiğimiz yaz servis klima bakımı yaptı,iç üniteyi söktüler,acaba o sırada gaz kaçmış olabilirmi(klima ağzına derece koyduğumda klima 30 dereceye ayarlıydı)
   _____________________________
  • Yarbay
   3700 Mesaj
   09 Şubat 2014 13:51:06
   quote:

   Orijinalden alıntı: palet41

   kıymetli ustalarım 3senelik toshiba ras 16 lık inverter klimama var,geçen kışa göre bu kış isınmada yetersizlik görüyorum,şöyleki içerisi 22 dereceyken klimayı 24 veya 25 yapıyorum fakat iç sıcaklık yükselmiyor,klimanın ağzına dijital derece koydum yarm saatte 28i zor buldu,geçtiğimiz yaz servis klima bakımı yaptı,iç üniteyi söktüler,acaba o sırada gaz kaçmış olabilirmi(klima ağzına derece koyduğumda klima 30 dereceye ayarlıydı)


   Ağız çıkışında 28C olması sizin de düşündüğünüzü akla getiriyor
   |
   |
   _____________________________
   Profili gizli olan özel mesaj atmasın.
  • Teğmen
   147 Mesaj
   09 Şubat 2014 14:26:45
   kocaustam klimayı 30derecede çalıştırırsam normalde çıkış ağzı sıcaklığı nekadar sürede kaç derecede olması lazım
   _____________________________
  • Yarbay
   3700 Mesaj
   09 Şubat 2014 14:48:27
   quote:

   Orijinalden alıntı: palet41

   kocaustam klimayı 30derecede çalıştırırsam normalde çıkış ağzı sıcaklığı nekadar sürede kaç derecede olması lazım


   En azından, giriş sıcaklığının üzerine 20C daha eklemesi gerekir.
   Örnek olarak, içerisi 20C, makina 10 dakika çalışmış durumda, orta fan hızında, set edilen ayar 30C diyelim; bu durumda ağız çıkışının (marka-modele göre değişerek) 45-55C arası olması beklenebilir.
   Hiçbir şartta da 39C altında olmaz, çünkü tüm klimalarda böyle bir alt kısıt var bildiğime göre. (çok eski "hot start" özelliği olmayan düz tipler hariç)

   Bunun dışında daha düşük bir üfleme sıcaklığı sözkonusu ise o klimada bir sorun/arıza vardır.
   İlk mesajımda yazdığım gibi, sizin düşüncenizdeyim, yani adamlar söktükten sonra montaj sırasında biryerleri gevşek bırakarak gaz kaçmasına sebep olmuş olabilirler.
   Ya da klimada başka bir arıza var. Ama her halukarda durum normal değil.
   |
   |
   _____________________________
   Profili gizli olan özel mesaj atmasın.
  • Yüzbaşı
   545 Mesaj
   09 Şubat 2014 14:54:02
   quote:

   Orijinalden alıntı: palet41

   kocaustam klimayı 30derecede çalıştırırsam normalde çıkış ağzı sıcaklığı nekadar sürede kaç derecede olması lazım


   Klima klasikmi,invertermi.
   |
   |
   _____________________________
   BEN NE KLİMALAR GÖRDÜM İÇİNDE EXPANSİON VALF YOK.
  • Teğmen
   147 Mesaj
   09 Şubat 2014 14:56:46
   ustam değerli bilgilerin için teşekkürler,gaz koyma ücreti nedir,garanti kapsamına girermi?
   _____________________________
  • Yarbay
   3700 Mesaj
   09 Şubat 2014 15:06:11
   quote:

   Orijinalden alıntı: palet41

   ustam değerli bilgilerin için teşekkürler,gaz koyma ücreti nedir,garanti kapsamına girermi?


   Eğer alet garanti süresi içinde olsaydı, bakımı da yetkili servis yaptığı için bu durumu ücretsiz olarak düzeltmek ve hatta "özür dilemek" zorundaydılar.

   Ancak garanti geçik olduğu için bu durumda sadece temizlik işini yapan servise muhatapsınız.
   Normal olarak dürüst bir esnaf/zenaatkâr kendi hatasından oluşan bir sorunu ücret talep etmeden düzeltmek zorundadır, mesleki ahlak gereği.
   |
   |
   _____________________________
   Profili gizli olan özel mesaj atmasın.
  • Yüzbaşı
   446 Mesaj
   09 Şubat 2014 23:12:32
   Merhabalar. Mümkünse bir öneride ben alayım. 28 m2 odam için bie klima arıyorum. İnventer mı düz mü karar veremedim. Bir kaç yıl sadece yazları 1 ay soğutma amaçlı kullanılacak. Isıtmada kullanılmayacak. Yazın 1 ayı memlekete gittiğim için inventer alıp elektrikten kar edeyim desem 10 sene sürer heralde amorti etmesi. Yazın salonun sıcaklığı max 32 dereceye çıkıyor. Öğleden sonra 4 gibi güneş görüyor. Sıcaklığı 26 derecede tutmak istiyorum. Çok soğutma niyetim yok küçük bebek var. Samsung maldives 12000 lik düşünüyorum ama yeterli gelir mi bilmiyorum. Servis sıkıntısıda varmış.

   Bütçem öncelikli 1500 ama ikna olursam 2500 e kadar çıkabilirim. Üst komşum daikin 12.000 btu luk almış ve çok çok memnundu.

   Siz ne önerirsiniz. Şimdiden teşekkürler...
   |
   |
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   12 Not
   10 Şubat 2014 13:20:27
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   5 Not
   10 Şubat 2014 13:45:29
   quote:

   Orijinalden alıntı: mbirol   tebrikler şikayet edilmişiz.

   ohada sana denir. sen sorduğum soruya cevap ver. prostitute gibi gif kullanma cıvık.

   cop hesabını nasıl hesap ediyorsun dedik. konuşturma beni...
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   12 Not
   10 Şubat 2014 20:08:53
   quote:

   Orijinalden alıntı: 9köy

   quote:

   Orijinalden alıntı: mbirol   tebrikler şikayet edilmişiz.

   ohada sana denir. sen sorduğum soruya cevap ver. prostitute gibi gif kullanma cıvık.

   cop hesabını nasıl hesap ediyorsun dedik. konuşturma beni...

   Kim şikayet etmiş kine acaba...

   COP nedir?
   Cevap : İyi bir şeydir.
   Nasıl hesaplanır..
   Cevap:Tembellik yapma forumu oku...Yüz kere yazdık.Konuyu en başından incele...   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   5 Not
   10 Şubat 2014 20:35:27
   quote:

   Orijinalden alıntı: mbirol


   quote:

   Orijinalden alıntı: 9köy

   quote:

   Orijinalden alıntı: mbirol   tebrikler şikayet edilmişiz.

   ohada sana denir. sen sorduğum soruya cevap ver. prostitute gibi gif kullanma cıvık.

   cop hesabını nasıl hesap ediyorsun dedik. konuşturma beni...

   Kim şikayet etmiş kine acaba...

   COP nedir?
   Cevap : İyi bir şeydir.
   Nasıl hesaplanır..
   Cevap:Tembellik yapma forumu oku...Yüz kere yazdık.Konuyu en başından incele...

   konu derken hangi konu tavsiye bölümümü. len çok uzun nasıl okuyayım. açıklanan belli bir sayfa bilyorsan söyle. ben gene taratırım google amcadan ama uzun sürer.

   benim bildiğim cop ısıtmada veya soğutmada klimanın ürettiği ısı enerjisinin o anda harcadığı elektrik enerjisidir.

   tam ifade edemesemde. söz gelimi 3,5kw (12000 btu klima) veya bunu yuvarlarsak 4kw desek nominal güçte

   nominal kw deki klima 3,5kw olsa veya yuvarlak 4 kw olsa de verilen oran 3-61 yada yuvarlarsak 4kw dersek klima 100 watt tüketiyorsa nominalde o klimanın cop 4 tür.

   ben bu klima kıstığı zaman söz gelimi 250 watt çektiğinde yapacağım hesabı bilmek istiyorum. 2x2=4 ama neden 4 dediyor meselesi gibi olacak ama.

   ben diyebilirmiyim bu klima 250 watt çektiğinde cop oranı 7ye yükseliyor. 1000 watt ı 4 e bölersek 4/1 oranında enerji kullandığına göre kalan 3 750 watt hesabını nası yapcez. üzerine 3 birim daha ekleyebilirmiyiz.
   _____________________________
  • Kurmay Yarbay
   4000 Mesaj
   10 Şubat 2014 20:37:54 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: efem-35

   "Alu boru tekrar sökülüp takılmaya kalkıldığında kullanılamaz diyebiliriz. "
   arçelik çözümü bulmuş ustam borunun uçlarına 20 cm bakır boru ekleyerek

   Hocam onun asıl sebebi rakorların baskısına alüminyum dayanamayacağı için uçları bakır oluyor.
   _____________________________
  Hızlı Cevap
Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
son dakika
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,460
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.