Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1296. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.285
Cevap
706
Favori
4.438.120
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12941295129612971298
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ogrenenbilge

Yıllarca özellikle soğutmada kullandığım 16 yıllık pencere tipi Arçelik klima dan sonra İnverter olarak da aynı markayı tercih edip tarihi eseri kaldırdırm bakmayın tarihi eser dediğime yıllar öncesi için hiçte fena özellikleri yoktu çok aşırı soğuklar olmadıkça kombi öncesi ortamın havasını pek hala kırıp bazende tek başına ısıtır idi.. şimdi ki inventer güncel teknolojiye sahip dedesi pencere tipi gibi anca ortamı havasını kırıyor. Bir türlü 20 derecenin üstüne çıkaramadım hala bir şeyler deniyorum bakalım durum hoş görünmüyor. 30 alıyorum insafsız bari 27 28 geçtik 25 gel hadi olmadı oda sıcaklığına gel yok tık yok sabahtan akşama 8 kadar deniyorum nafile bir çok marka dakikalar içinde maksimum seviyeye yaklaşıyor. Bakalım servise müracaat edeceğiz gibi ama bu gibi özel ihtisas isteyen ürünlerde firmaların tabana kadar yansıyan bilgili teknik personeline denk gelmekte zor tabi..

O eski makine yenisine 10basar..Malesef hayal kırıklığına uyrayacaksınız....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: rebanuba

Filtreler olarak değilde üstte tek parça halinde sürgülü şekilde.Diğerleri gibi önden kapak kaldırma yok bendeki seride.Nick olayı ise gayet basit isim soy isim birleşimlerinden oluşan tesadüfi bir nick ve öyle kaldı.Soğukları bekliyorum sonucu almak için.Özel olarak bir tane sayaç alıp bağladım saat saat derece derece farklılıkları takip ediyorum.Şimdi havalar 6 ila 8 derece arasında ve şu anda ki değerler bence önemli değil esas - değerleri bekliyorum.Ama şunu söyleyebilirim bilgi açısından 22 derece sette ortalama 250 w çekerken dereceyi 23 yaptınızmı hemen 300 wattlara yaklaşıyor.Ancak dediğim gibi henüz erken sonuçlar için daha iki gündür deniyorum ve tam olarak sürekli çalıştırma yapamadım.Hiç kapatmadan ki değerler ve soğuk hava değerleri için takipteyim.İstenirse sonuçları paylaşabilirim sonrasında.
    Bu arada şunu da ilave edeyim.Bende iki adet daha beko inverter var ve ikiside vakumsuz montaj olmalarına rağmen ağız sıcaklıkları 59 derecelere yükselebiliyor Mhi ise 53 leri geçemedi şimdiye kadar.

Bu cins filitre işide mhi nin icadı..Isıtma konusunda çok büyğk sıkıntı..Dizayn edenin kafasına tüküreyim....

Biz dğz kapağı bile beğenmezken,birde bu geldi..

• mbirol kullanıcısına yanıt
    Isıtma konusunda ne gibi sıkıntı yapabilir.Açıklarmısınız.
  • quote:

Isıtma konusunda ne gibi sıkıntı yapabilir.Açıklarmısınız.

Sıcah hava odanın üstüne toplanır fiziken.Klimada sürekli sıcak hava emince dengesiz bir ısıtma oluyor.Ayrıca filitre yüzeyi çok ax buda çabuk tıkanma ve yetersiz hava sikülasyonu damaktir.Ayrıca serpantinlerin alt kısmıda verimli çalışmaz.

Klima hava sürkilasyonu ile işyapar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Filtreler olarak değilde üstte tek parça halinde sürgülü şekilde.Diğerleri gibi önden kapak kaldırma yok bendeki seride.Nick olayı ise gayet basit isim soy isim birleşimlerinden oluşan tesadüfi bir nick ve öyle kaldı.Soğukları bekliyorum sonucu almak için.Özel olarak bir tane sayaç alıp bağladım saat saat derece derece farklılıkları takip ediyorum.Şimdi havalar 6 ila 8 derece arasında ve şu anda ki değerler bence önemli değil esas - değerleri bekliyorum.Ama şunu söyleyebilirim bilgi açısından 22 derece sette ortalama 250 w çekerken dereceyi 23 yaptınızmı hemen 300 wattlara yaklaşıyor.Ancak dediğim gibi henüz erken sonuçlar için daha iki gündür deniyorum ve tam olarak sürekli çalıştırma yapamadım.Hiç kapatmadan ki değerler ve soğuk hava değerleri için takipteyim.İstenirse sonuçları paylaşabilirim sonrasında.
    Bu arada şunu da ilave edeyim.Bende iki adet daha beko inverter var ve ikiside vakumsuz montaj olmalarına rağmen ağız sıcaklıkları 59 derecelere yükselebiliyor Mhi ise 53 leri geçemedi şimdiye kadar.

Bu cins filitre işide mhi nin icadı..Isıtma konusunda çok büyğk sıkıntı..Dizayn edenin kafasına tüküreyim....

Birol ustam cok dogru söylüyorsun. Bu zmp serilerinin iç uniteleri ne kadar dandik olmuş oyle. 9koy abimizde beni bu konuda uyarmıştı. Bizzat bende gözlerimle gorunce direk vazgectim. Adam bir tane dxk var onu verelim dedi.onun kasa diğerine gore daha iyiydi ama o da cok kaliteli gelmedi. Neyse bende me gi ayni fiyata bulunca direk aldim.ama maalesef firmalar fiyat konusunda rekabet edelim derken kaliteyi cok düşürdüler. çoook...

• quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

aynen sn hocam bende yazdıktan sonra tahmin ettim. hocam size söylemeye gerek yok (tecrübeniz var.) vakum konusunu ama genede hatırlatmakta fayda var isterseniz merkezi arayın iyi vakum iyi montaj istiyorum deyin. havalar soğuk ve nemli 15dk fazla yapsınlar vakumu. çay kahve meseleleri işte:)

Valla dogru söylüyorsunuz vakum konusunda. O yuzden kurulum icin ozellikle müsait oldugum zaman icin randevu verdim. Toshiba skvr konusunda neler yaşadığımı en iyi siz biliyorsunuz. Ama gereken kişiye gereken ders en iyi şekilde verilmistir. Herkes adam olacak,akilli olacak,işini ya-pa-cak. Cunku insanımızın ne zorlukla para kazandığı ve mal aldığı ortadayken kimsenin bunu heba etmeye hakkı yok.

• 9köy kardeş benim aldığım son kasalardan fiyat için ve yeterlilik için sormuştum tek bi arkadaş cevap verdi o yüzden 1,2 kişi cvğverseydi yine böyle yazardım,yeterli cevap alamadım kimseden teşekkürlerçç
  • quote:

Orijinalden alıntı: kiral33

quote:

quote:

Birol ustam cok dogru söylüyorsun. Bu zmp serilerinin iç uniteleri ne kadar dandik olmuş oyle. 9koy abimizde beni bu konuda uyarmıştı. Bizzat bende gözlerimle gorunce direk vazgectim. Adam bir tane dxk var onu verelim dedi.onun kasa diğerine gore daha iyiydi ama o da cok kaliteli gelmedi. Neyse bende me gi ayni fiyata bulunca direk aldim.ama maalesef firmalar fiyat konusunda rekabet edelim derken kaliteyi cok düşürdüler. çoook...

Bu eksi durumu klimayı normalden biraz daha aşağıya montajını yaptırırsak kurtulabilirmmiyiz?

• Bir de salonu düşünürsek kapı tarafı ve pencere karşılıklı duvarda yan duvarlar nispeten uzun, en iyi montaj nasıl olmalı?

• quote:

Orijinalden alıntı: kiral33

quote:

aynen sn hocam bende yazdıktan sonra tahmin ettim. hocam size söylemeye gerek yok (tecrübeniz var.) vakum konusunu ama genede hatırlatmakta fayda var isterseniz merkezi arayın iyi vakum iyi montaj istiyorum deyin. havalar soğuk ve nemli 15dk fazla yapsınlar vakumu. çay kahve meseleleri işte:)

Valla dogru söylüyorsunuz vakum konusunda. O yuzden kurulum icin ozellikle müsait oldugum zaman icin randevu verdim. Toshiba skvr konusunda neler yaşadığımı en iyi siz biliyorsunuz. Ama gereken kişiye gereken ders en iyi şekilde verilmistir. Herkes adam olacak,akilli olacak,işini ya-pa-cak. Cunku insanımızın ne zorlukla para kazandığı ve mal aldığı ortadayken kimsenin bunu heba etmeye hakkı yok.

aynen sn kıral33 hocam. insan ilk önce kendine yapılmasını istemediği hizmeti başkasınada yapmamayı öğrenmeli. çünkü herkez tüketici. iki gün sonra aynı durumu kendiside yaşabileceğini hesap etmeli ille klima olması şart değil. kimsede kolayla para kazanmıyor.

• quote:

ilginç durum kapak açılmaması bir ara iklimsaya uğramakta fayda var kendi açımdan görmek için. bizim burda vardı ama kapandı.

ölçümlerinizi yazmanız tabiki foruma ışık tutacaktır.

bekolardaki ağız çıkış sıcaklığı iyi imiş ama bu ölçümleri aynı anda almak önemli. herzaman aynı dereceyi alamazsınız. dış hava nemine iç ortam emişine göre değişir. 45 dereceyi geçtikten sonra her klima sağlıklıdır. her ne olursa olsun mhi nin bekolardan uzun vadede daha sağlıklı olacağına inanıyorum. her nekadar plastik kalite durumları iyi olmasada. beko ve arçelik kullanan arkadaşlar alınmasın tabiki. 250w tüketimide çok kısa zamanda görebilrisiniz. tahmin ediyorum devamlı çalışmada görülebilecek derece olmasa gerek ortalama demişsiniz zaten. mesela benim 12 lik me çalışmaya başlayınca 180 lerden felan başlıyor 22 gibi derecelerden başlayınca 250-300 lere yanaştımı anında stop ediyor.

çünkü. bulunduğu alandaki sıcaklık 23-24 lerde:)) ancak 27-28 derecelere alınca 5-600 watlarda çalışabiliyor. belirttiğim derecelerdede hemen hemen kimse klima çalıştırmaz forumda. ben sıcağı aşırı sevdiğim için çalıştıryorum. mesela kombi kullananlar 20-21 derecelrre termostat ayarlıyorla ben donuyorum resmen o derecelerde:) onun için çok değişik ölçüm şartları oluşabilir inverter klimalrda am akesinlikle en kötü inverter klima dahi max btu da çalışıp tavan değerlerde tüketim yapmıyor benim denemelerimde. gerçekten inverter sistem güzel bir sistem.

• quote:

Orijinalden alıntı: tatildeyim

quote:

quote:

Makineci olmama rağmen sayenizde klimalarla ilgili çok şey öğrendim ve mitsubishi SRK25ZJP-S aldım.. Her ne kadar tavsiye soruma cevap vermiş olmasanız da Paylaşımlarınız için hepinize teşekkürler..

hayrılı olsun klimanız.

ben gördüm yazınızı ama 2 klima toplam 2500 gibi bir rakam olduğu için cevap yazmamıştım hakkınız helal edin:)

aldığınız klima güzel bu arada eski zjps ler yok artık. dikkat etmeniz gereken temzilik yapılırken sakın ola fanını söktürmeyin üstünde temizlensin normalde fan motor sorunlu olduklarını arifel servisi söylemişti bana. bilo55 isimli arkadaş bakım yaprtırıken fanı söktürmüş servise. sonrasında değiştirmek zorunda kalmış motorumu fanımı tam aklımda kalmadı galiba sorunu tetiklemiş olabilir.

bu duruma rebanuba arkadaşta dikkat etse iyi olur sistem aşağı yukarı aynıdır çünkü. her hafta filtreleri yıkarsanız serpantinler temiz durur çok dah uzun sürede ağır bakım yaptırmış olursunuz. klima bakımı hakkında herşey konusunu okuyunuz. fanıda bir şekilde üstünde temizlemeyi öğrenebilirsiniz oradan.

Teşekkür ederim sayenizde çok şey öğrendim.. Marmaris gibi klimayı uzun süreler kullanacağım yere nerdeyse 1000 tllik klimalardan alacaktım.. Bakım için de söylediklerine dikkat edeceğim.. Mutlu yıllar olsun..

estağfurllah sn hocam. şahsım adına utandırıyorsunuz alçak gönüllülüğünüzle. siz bu durumları bizden daha iyi çözersiniz şuan için ilgi alanınızın dışında kalmış olabilir. cümleten mutlu yıllar olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dilocrom

Daikin Emura serisi cihaz aldim.

Bu modeli satin almayi dusunenlere cihaz hakkindaki arti ve eksi yorumlarimi havalarin soguk olacagi Aralik ayi itibariyle paylasmak isterim.

Arkadaşlar cihaz 10 numara 5 yıldız Isıtması harika

Cihaz 7/24 hiç kapanmadan 22 gün çalıştı. 115 TL elektrik faturası geldi. Evde kimse olmayacağı için annemin 8 günlük İzmir seyahatinde ne olur ne olmaz diye klimayı kapattık. Tam 30 gün çalışmış olsaydı en fazla 150 TL fatura gelirdi diye düşünüyorum. Termosifonda 7/24 40 derecede açık duruyor. Klima kullanmadan önce kışın gelen fatura 60-70 TL aralığındaydı.

• quote:

Bir de salonu düşünürsek kapı tarafı ve pencere karşılıklı duvarda yan duvarlar nispeten uzun, en iyi montaj nasıl olmalı?

hocam basit bir çizim yaparsanız arkadaşlarla birlkite daha iyi değerlendirmeler yapabilriz.

mesela benim bu sorunuzdan anladığımı çizime çevireyim.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

quote:

Bu eksi durumu klimayı normalden biraz daha aşağıya montajını yaptırırsak kurtulabilirmmiyiz?
    Paylaş

Bu mesajda bahsedilenler: @9köy

beni eklemiş olduğunuzhttp://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=85961517

linkteki sorunuz.

hocam tabiki nekadar aşağı montajlanırsa, ısınma açısından o kadar randımanlı çalışacaktır klimanız. ama görsel olarak durumu etkiler.

sizin zjps modelinde, zmps modelini görmesemde kafamda canlandırdığımca eksi problem olmayacaktır zaten.

ama normalde 10-15 cm bırkılıyorsa 5 cm daha aşağıdan kurdurmak her zaman ısıtmada avantajdır. soğutmayıda düşünürseniz yazın çarpılma meselesi yükselir dengeyi iyi kurmak gerekli. siz zaten kurulumda duruma hakim olursunuz

• quote:

quote:

Bu modeli satin almayi dusunenlere cihaz hakkindaki arti ve eksi yorumlarimi havalarin soguk olacagi Aralik ayi itibariyle paylasmak isterim.

Cihaz 7/24 hiç kapanmadan 22 gün çalıştı. 115 TL elektrik faturası geldi. Evde kimse olmayacağı için annemin 8 günlük İzmir seyahatinde ne olur ne olmaz diye klimayı kapattık. Tam 30 gün çalışmış olsaydı en fazla 150 TL fatura gelirdi diye düşünüyorum. Termosifonda 7/24 40 derecede açık duruyor. Klima kullanmadan önce kışın gelen fatura 60-70 TL aralığındaydı.

vay be birde o klimanın cop değerleri çok yüksek değil. ve, min düşebildiği btu değerleri çok düşük değil şimdi bakmayayım ama 4400 veya 5000 lere kadar kısabilir bu cihaz... nasıl az yakmış okadar

demek daikin daikindir. güle güle kullanın.

• quote:

quote:

quote:

vay be birde o klimanın cop değerleri çok yüksek değil. ve, min düşebildiği btu değerleri çok düşük değil şimdi bakmayayım ama 4400 veya 5000 lere kadar kısabilir bu cihaz... nasıl az yakmış okadar

Teşekkürler

Bizde 7/24 ve 30 gün kullanımda 200 TL öngörüyorduk. 22 günde 115 geldiyse 30 günde max 150 TL gelir diyorum ki en soğuk günlerde çalıştı.

Ve evet dediğiniz gibi COP değerleri çok yüksek değil cihazın. Cihazı satın aldığımız mühendis " 7/24 30 gün kullanımda klima max 100 TL tüketir " diyordu demek doğru söylemiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: tubaufuk

9köy kardeş benim aldığım son kasalardan fiyat için ve yeterlilik için sormuştum tek bi arkadaş cevap verdi o yüzden 1,2 kişi cvğverseydi yine böyle yazardım,yeterli cevap alamadım kimseden teşekkürlerçç

@tubaufuk kardeşim ikazımın yanında size cevapta vermişim ama daha çok alınmanızı dile getirmişsiniz.

sizi anlıyorum ama biraz okusanız kocaustanın cevabının aynından bir dolu bulabilirdiniz.. verdiği cevap sağlam cevap. fiyat konusundada eğerki önceki durumu biliniyorsa iyi demiş size.

bende 2. olarak size mesaj yazdım fiyat konusuna girmeden, benzer şeyler yazdım. artık siz ben gene yazardım diyorsanız 3-4. kişiyi bekleyin. ama şunları demezseniz iyi olur bir insan evladı dememişki cevap vereyim. verilmiş işte bu cevabıda devamlı yazan bizler doğru gördüğümüz için cevap yazmamışsak gerek yok üzülmenize taratın kesinlikle benzer cevapları bulursunuz.

ama forumunda kuralları var aynı mesajı 50 yere yazarsanız ikaz alırsınız pek tabi kirlilik oluşturyor. size bri link versem nekadar çok silinen konular var.

yani inanın benim okadar çok arkadaşım var sıkıştımmı bende yardım alamıyacak duruma geliyorum burda dolu arkadaşa alo deyipte sonra görüşelim cevabını aldığımda insnalara diyememki yokişini gücünü bırakta bana cevap ver. maalesef durumlar böyle. sonuçta burada kimse ücretli görevde yapmyor elden geldiğince yazabilen yazıyor Allah şahit buna.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkürler

Bizde 7/24 ve 30 gün kullanımda 200 TL öngörüyorduk. 22 günde 115 geldiyse 30 günde max 150 TL gelir diyorum ki en soğuk günlerde çalıştı.

Ve evet dediğiniz gibi COP değerleri çok yüksek değil cihazın. Cihazı satın aldığımız mühendis " 7/24 30 gün kullanımda klima max 100 TL tüketir " diyordu demek doğru söylemiş.

aynen birader, ben o açıdan yok min değere düşüp 1000 btu da çalışıyor cop değeri 6 larda vs durumlarına çok itibar etmiyorum.

bir klimanın 3500-3000 btulardan aşağı düştümü feriştah olsa iş görebileceğien inanma öyle olsa daikin ve mitsubishi electricte hiçmi teknoloji yokta bu klimaları yapamıyacaklar. hemen hemen her markaya teknolji ve parça satarlarken.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ogrenenbilge

Yıllarca özellikle soğutmada kullandığım 16 yıllık pencere tipi Arçelik klima dan sonra İnverter olarak da aynı markayı tercih edip tarihi eseri kaldırdırm bakmayın tarihi eser dediğime yıllar öncesi için hiçte fena özellikleri yoktu çok aşırı soğuklar olmadıkça kombi öncesi ortamın havasını pek hala kırıp bazende tek başına ısıtır idi.. şimdi ki inventer güncel teknolojiye sahip dedesi pencere tipi gibi anca ortamı havasını kırıyor. Bir türlü 20 derecenin üstüne çıkaramadım hala bir şeyler deniyorum bakalım durum hoş görünmüyor. 30 alıyorum insafsız bari 27 28 geçtik 25 gel hadi olmadı oda sıcaklığına gel yok tık yok sabahtan akşama 8 kadar deniyorum nafile bir çok marka dakikalar içinde maksimum seviyeye yaklaşıyor. Bakalım servise müracaat edeceğiz gibi ama bu gibi özel ihtisas isteyen ürünlerde firmaların tabana kadar yansıyan bilgili teknik personeline denk gelmekte zor tabi..

O eski makine yenisine 10basar..Malesef hayal kırıklığına uyrayacaksınız....

usta, arçelik pencere tipleri son yıllara kadar hep daikin miydi? (yani pencere tipleri üretimden kalkana kadar demek istiyorum)

• 9köy kardeşim ben bu forumda belki senin kadar eski olmasamda 7. senemi bitirdim sadece bu konu ile ilgili ile değil bir sürü konularda arkadaşlara yardımcı oldum veyahut yardım gördüm,tabiki burdaki arkadaşların hiçbiri benim maaşlı elemanım değil,sadece nacizane takıldım latife de yapamayacakmıyız? sen çok ciddiye almışsın :) klima konusunda tecrübeli değilim pek, bak ben araştırdım 2.el general hacizli veya toplu alım satımdaki klimalar için pek yorum göremedim, ben de az çok daha önce takılan klimanın iyi montaj iyi vakum olmadan kullanılıp 2.nci bir montajda da iyi bir performans vermiyeceğini biliyorum, bana yorum yazan arkadaş demişki yetmez o odaya 12000 lik ama sen yeter diyorsun ve benim alarko da klimacı arkadaşım var yeter diyor örnek mesela,neyse çok teşekkürler artık benim şansıma inş iyi bir cihaz çıkar kısmetse çook teşekkürler..
  • 
Sayfa: önceki 12941295129612971298
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.