Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (129. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
16 Misafir - 16 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.535
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 127128129130131
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 6*4m odaya 12000 btu split klima düşünüyorum.Sadece soğutmak için yazın 1.5-2 ay kullanılacak ve limit 600 ytl.Tecrübeli arkadaşlardan fiyat/performans a göre iyi ve sessiz çalışan klima tavsiyeleri bekliyorum.Şimdiden teşekkürler...
  • o fiyata blue line bulabilirsin migroslarda. ve de güvenle al. ben inceledim. malzemesi yapılışı güzel. ben olsam alırım.
  • 2 gün önce vestel bio plus 18000 btu klima taktırdım ve şimdilik çok memnunum arkadaşlar şu sıcak günlerde klimaların bakteri toplama ve hava temizleme özelliklerinden çok odaya uygun olup olmadığı önemli.. öncelikli hedef şu aşamada serinlemek... vesteli tavsiye ederim..
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbbilici

o fiyata blue line bulabilirsin migroslarda. ve de güvenle al. ben inceledim. malzemesi yapılışı güzel. ben olsam alırım.

Yalnız iç ünite ses düzeyi biraz fazla değilmi 40 db

http://online.migros.com.tr/kangurum3-web/showProductDetail.do?psi=92603&categoryId=362
  • 40 dba, fanın maksimum hızının sesi olabilir. ama klimaya 4 m den daha yakın mesafede bulunuyorsan. zaaten maksimum seviyede çalıştıramıyosun fanını. adamı yüz felci eder. min seviyede 32 filandır. ve emin ol min seviye yetiyor.
  • artı bir de şunu belirteyim. bu ses olgusu çok garip bişey tarifi zor. 40 dba lık iç ünite ses seviyesi aslında motorun mekanik sesi filan değil. ittirdiği havanın oluşturduğu ses o. yani o ses insanı psikolojik olarak rahatlatıyor bile. gündüz duyamazsın. ama gece uyuma durumunda duyarsın ve rahatsız edebilir.

biz bazen lazım oluyor da sessiz bir ortam yaratmaya çalışıyoruz ama 40 dba nın altına indirmek neredeyse zor oluyor. yani sus pus durmakla 40 dba sessizlik elde edilemiyor. bunun için özel oda hazırlamak ya da gece sessizliğini beklemek gerekiyor. ama 50 dba ise çok kolay duyulabilen ve rahatsızlığa hatta ortamına göre şikayetlere neden olabilen bir ses. bu ses garip bişey lineer değil. anlatabiliyomuyum.

rasheed bir de sunu eklemek istedim; sana 9000 btu klima yeter. bu durumda ses seviyesi de düşer verilere göre 2 dba düşüyor. bu az bir fark değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbbilici -- 27 Haziran 2007; 16:53:54 >
  • Sağol araştırmaya devam ediyorum
  • Ya arkadaslar ben 2 gün öne siemens'in 9000BTU bio filtre klimasını aldım...Dün montajı yaptılar...Yanlız benim dikkatimi çeken birşey oldu izmirdeyim ben 28 dereceye getirdim gece üsşüdüm o degerde bile sonrada kapattım klimayı..Bİrde mesela 27 dereceye getirdigimde veya 17 dereceye getirdigimde elimi klimanın altına koydugumda herhangi bir serinlik farkı olmuyor..Bu normalmi arkadaslar eger degilse servisi arıycağım....Bide mesela 17 ye ayarladıgımızda oda sıcaklığını mutlaka 17 dereceye düşürcek diye birşey varmı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mgurgen -- 27 Haziran 2007; 17:41:57 >
  • işte sorun burada paramıza göre klima almaya yöneldik ama bu seferde ayda 100-150 lira arasıda fatura baya bi abarık oluyor.onun için düşüne düşüne yanıyoruz sıcaktan
  • Arkadaşlar 12000 btu demrad için ne düşünüyorsunuz?

499ytl montaj dahil.
    demirdöküm güvencesi.

http://www.koctas.com.tr/index.aspx?ido=urun&id=158
  • arkadaşım soularını cevaplamaya çalışayım.

28 derecede üşümen normaldir. insan 28 derece bir ortamda eğer yazlık giyimli ise (ki bu mevsimde uzun kollu veya kazak gibi bişey giyen yoktur) üşümen gayet normal. zaaten insanların yanıldıkları nokta bu. o derecede gece üşümemeniz için üzerinize en azından uzun kollu bir tişört giymeniz gerekir. kışın evlerimizi ısıtmaya çalışırken de odalar 28 derece civarlarında olduğunda ısınmada tatmin oluruz ve tabii ki yazın ki gibi kıyafetler giymeyerek üşümeden kışı geçiririz.

27 dereceye getirsen de 17 dreceye getirsen de klima aynı serinlikte hava üfleyecektir. bu da normaldir. elin aynı soğukluğu hisseder. klima sağlam merak etme servis çağırma.

17 ayarladın diye odanın sıcaklığını 17 dereceye düşürecek diye bişey yok. o anda diğer ortam koşulları olumsuz ise ve klima kapasitesi buna yeterli değilse 17 dereceye düşmez. o senin ayar yapabildiğin değerler nasıl desem farazi ya da göreceli değerler. baz alınmış kıstaslar. saadece kabaca bir değerlendirme yapmaya yarar.

buraya kadar edindiğin deneyimlerden şunu çıkarabilirsin. aygıtlar bazı varsayımlara ve uç sınırlara göre üretilir. ama insan ihtiyaçlarına göre kullanılmalıdır. nasıl ki sen 28 derecede üşüdüysen. işte klimaların 9000 btu vs kapasiteleri de budur. servis yada mühendis hesaplar, klima ayarındaki 17 dereceyi sağlayabilecek şekilde yapılır ama sen sanırım gerçekten 17 derecede 17 dakika bile kalmazsın. bir klimanın 9000 btu olması ve standart hesaplara göre atıyorum 20 m2 ye yetecek olduğunun ortaya çıkarılması onun o odayı 17 dereceye kadar indirebileceği demektir.

ben bu yüzden birkaç gündür şu sıcaklar nedeni ile bu forumdaki onlarca klima topicinde arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum ama kaç kişi bana inanıyo bilmem. lakin senin gibi deneyimleri üzerine benim yorumlarımı alan kişiler sanırım işin sırrını alabilecek.

quote:

Orjinalden alıntı: mgurgen

Ya arkadaslar ben 2 gün öne siemens'in 9000BTU bio filtre klimasını aldım...Dün montajı yaptılar...Yanlız benim dikkatimi çeken birşey oldu izmirdeyim ben 28 dereceye getirdim gece üsşüdüm o degerde bile sonrada kapattım klimayı..Bİrde mesela 27 dereceye getirdigimde veya 17 dereceye getirdigimde elimi klimanın altına koydugumda herhangi bir serinlik farkı olmuyor..Bu normalmi arkadaslar eger degilse servisi arıycağım....Bide mesela 17 ye ayarladıgımızda oda sıcaklığını mutlaka 17 dereceye düşürcek diye birşey varmı..

• slm bende klima almayı düşünüyorum ama çok kararsız kaldım,mitsubishi,sharp,panasonic almayı düşünüyorum fakat ödeme şartları bana uymuyor,bosch marka klima almayı düşünüyorum bende sizce bosch iyi midir?sessiz çalışıyor mu,fatura ne kadar geliyor bunlar hakkında biraz bilgi verirseniz sevinirim.

saygılar
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbbilici

arkadaşım soularını cevaplamaya çalışayım.

28 derecede üşümen normaldir. insan 28 derece bir ortamda eğer yazlık giyimli ise (ki bu mevsimde uzun kollu veya kazak gibi bişey giyen yoktur) üşümen gayet normal. zaaten insanların yanıldıkları nokta bu. o derecede gece üşümemeniz için üzerinize en azından uzun kollu bir tişört giymeniz gerekir. kışın evlerimizi ısıtmaya çalışırken de odalar 28 derece civarlarında olduğunda ısınmada tatmin oluruz ve tabii ki yazın ki gibi kıyafetler giymeyerek üşümeden kışı geçiririz.

27 dereceye getirsen de 17 dreceye getirsen de klima aynı serinlikte hava üfleyecektir. bu da normaldir. elin aynı soğukluğu hisseder. klima sağlam merak etme servis çağırma.

17 ayarladın diye odanın sıcaklığını 17 dereceye düşürecek diye bişey yok. o anda diğer ortam koşulları olumsuz ise ve klima kapasitesi buna yeterli değilse 17 dereceye düşmez. o senin ayar yapabildiğin değerler nasıl desem farazi ya da göreceli değerler. baz alınmış kıstaslar. saadece kabaca bir değerlendirme yapmaya yarar.

buraya kadar edindiğin deneyimlerden şunu çıkarabilirsin. aygıtlar bazı varsayımlara ve uç sınırlara göre üretilir. ama insan ihtiyaçlarına göre kullanılmalıdır. nasıl ki sen 28 derecede üşüdüysen. işte klimaların 9000 btu vs kapasiteleri de budur. servis yada mühendis hesaplar, klima ayarındaki 17 dereceyi sağlayabilecek şekilde yapılır ama sen sanırım gerçekten 17 derecede 17 dakika bile kalmazsın. bir klimanın 9000 btu olması ve standart hesaplara göre atıyorum 20 m2 ye yetecek olduğunun ortaya çıkarılması onun o odayı 17 dereceye kadar indirebileceği demektir.

ben bu yüzden birkaç gündür şu sıcaklar nedeni ile bu forumdaki onlarca klima topicinde arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum ama kaç kişi bana inanıyo bilmem. lakin senin gibi deneyimleri üzerine benim yorumlarımı alan kişiler sanırım işin sırrını alabilecek.

quote:

Orjinalden alıntı: mgurgen

Ya arkadaslar ben 2 gün öne siemens'in 9000BTU bio filtre klimasını aldım...Dün montajı yaptılar...Yanlız benim dikkatimi çeken birşey oldu izmirdeyim ben 28 dereceye getirdim gece üsşüdüm o degerde bile sonrada kapattım klimayı..Bİrde mesela 27 dereceye getirdigimde veya 17 dereceye getirdigimde elimi klimanın altına koydugumda herhangi bir serinlik farkı olmuyor..Bu normalmi arkadaslar eger degilse servisi arıycağım....Bide mesela 17 ye ayarladıgımızda oda sıcaklığını mutlaka 17 dereceye düşürcek diye birşey varmı..

Kardesim çok sağolasın..Kaç günlerdir verdiğin bilgilerle çok yardımcı oldun bana.

• bişey diil abicim sen de sağ ol.
  • arkadaşlar demin toshiba RAS-24 NKHD yi sordum.fiyat olarak aşağı yukarı 2.400 ytl fiyat aldım.ama kw olarak ne kadar elektrik harcadığını bilmiyorlar.katalogda da soğutma kapasitesi 6,30-6,30 yazıyo.bu tam olarak ne demek?bir de boschdan da fiyat aldım.çok fazla fark var.boschun tüketimi 2kw.bu farka değer mi?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  • ilginiz için teşekkürler bu salı takacaklardı çarşamba günü sabah geldiler montaja gayet güzel soğutuyor seside yok yanlız birşey sormak istiyorum bu dış üniteden sıcak hava çıkıyor bu normalmi?

quote:

Orjinalden alıntı: DAIKIN

Arkadaşım Tronic klima ile ilgili bizime kulağımıza çok güzel şeyler geliyor. Valla Sharp'ın yan ürünümü onu bilmem ama bildiğim birşey var, Teknosa grubu klimaları içinde en az şikayet gelen klima olduğunu biliyorum hatta Sharp'tan da az.

Güle Güle kullanın.

Saygılarımla

quote:

Orjinalden alıntı: NoDRaC

babamlar bugün gidip tronic marka bir klima almışlar teknosa güvencesiyle satılan bir ürünmüş. Güya sharpın yan üretimiymiş acaba forumda bu klimanın ismini duyan herhangi bir arkadaş varmı

• Çok normal arkadaşım şu anda yaz mevsimindeyiz, dış ünite sıcak hava üfleyecek, kışın ise soğuk ...

quote:

ilginiz için teşekkürler bu salı takacaklardı çarşamba günü sabah geldiler montaja gayet güzel soğutuyor seside yok yanlız birşey sormak istiyorum bu dış üniteden sıcak hava çıkıyor bu normalmi?

quote:

Orjinalden alıntı: DAIKIN

Arkadaşım Tronic klima ile ilgili bizime kulağımıza çok güzel şeyler geliyor. Valla Sharp'ın yan ürünümü onu bilmem ama bildiğim birşey var, Teknosa grubu klimaları içinde en az şikayet gelen klima olduğunu biliyorum hatta Sharp'tan da az.

Güle Güle kullanın.

Saygılarımla

quote:

babamlar bugün gidip tronic marka bir klima almışlar teknosa güvencesiyle satılan bir ürünmüş. Güya sharpın yan üretimiymiş acaba forumda bu klimanın ismini duyan herhangi bir arkadaş varmı

• Doğrudur.

Dediğiniz klimalar klasik ise 24 (saat) ile elektrik saat ücreti olan 0,1278ytl+kdv ve cihazın harcadığı kw/h(teknik verilerinde güç tüketimi olarak yazar.) ile çarpacaksınız.

quote:

Orjinalden alıntı: Salur

İnvert özelliği olan klimalar nasıldır arkadaşlar günde 24 saat çalışmayla 1,5 lira elektrik yakıyor deniliyor bu gerçekten doğru mu?
    Aynı özelliğe sahip başka bi klima ne kadar yakıyor peki, mesela demirdöküm ya da lg beko 24 saat çalışmayla ne kadar yakar.
    Forumu okuyorum teknik özelliklere bakıyorum o kadar çok ürün var ki seçmek çok zor gerçekten
    Düzeltme: 12000 lik klima almayı düşünüyorum.

• Klima 18000btu olarak geçer. Isıtma/Soğutma da geçen W değerleri klimanın verdiği gücü gösterir. 1.87 kw/h elektrik çekerek 5280 W soğutma gücü verir.

Isıtırken: 1.88 x 24 x 0.1278ytl+kdv = 6.80 ytl
    Soğuturken : 1.87 x 24 x 0.1278ytl+kdv = 6.77 ytl

quote:

Orjinalden alıntı: desing_AY

quote:

arkadaşlar bu nedemk oluyor lütfen bilgi
    soğutma : 18000/h-5,280 W
    ısıtma : 20000/h-5865 W
    çekilern güç soğutma/ısıtma 1,870/1880
    çekilen elektrik akımı soğ/ ısıtma 9,1/9,1

yani buna göre tam gün çalıştığını carsayalım ne kadar elektrik parası gelir.

• quote:

Orjinalden alıntı: cetins

Klima 18000btu olarak geçer. Isıtma/Soğutma da geçen W değerleri klimanın verdiği gücü gösterir. 1.87 kw/h elektrik çekerek 5280 W soğutma gücü verir.

Isıtırken: 1.88 x 24 x 0.1278ytl+kdv = 6.80 ytl
    Soğuturken : 1.87 x 24 x 0.1278ytl+kdv = 6.77 ytl

quote:

quote:

arkadaşlar bu nedemk oluyor lütfen bilgi
    soğutma : 18000/h-5,280 W
    ısıtma : 20000/h-5865 W
    çekilern güç soğutma/ısıtma 1,870/1880
    çekilen elektrik akımı soğ/ ısıtma 9,1/9,1

yani buna göre tam gün çalıştığını carsayalım ne kadar elektrik parası gelir.

evet tam gün çalıştırılırsa ve kompresör hiç durmazsa yukarıdaki hesap doğrudur. ama klima en soğuk değil de daha sıcak örneğin 25 ve üzeri gibi derecelere ayarlanırsa ve kapasitesi odasına yeter veya üzerindeyse o hesap çok ama çok değişecektir.

• 
Sayfa: önceki 127128129130131
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.