Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1084. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10821083108410851086
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: la-bombonera

Arkadaşlar selamlar

Sizlerde klima hakkında tavsiye rica ediyorum.

Biz klimayı istanbulun sıcak yazlarında sadece ara ara soğutmak ve nem almak için kullanıcaz.

18 m2 salonumuz var.Bu salona 12.500 btu mu yoksa 18.000 btu mu daha uygun olur bilemedik.

Ben ufak bir araştırma neticesinde baymak elite ve premium serisi klimaları uygun gördüm.
    Şayet 12.500 btu alıcaksam premium serisini 1.500 tl ye satıyorlar.
    Veya 18.000 btu almam gerekiyorsada elite serisini 1.600 tl satıyorlar.

Siz değerleri arkadaşlardan bu konuda yardımlar bekliyorum öncelikle olarak 18 m2 kareye kaç btu luk klima gerekir.
    Baymak elite yada premium serisi arasındaki fark nedir.
    Ve baymak yerine max 1.600 tl alınabilecek daha iyi f/p ürünü tavsiyeniz nedir.

Çok teşekkür ederim herkese.

18 m2 yere normal şartlarda 9 bin BTU klima takılır, eğer konumu ve şartları kötüyse 12 bin BTU.

Baymak önermiyoruz, F/P ürünler genellikle Airfel ve bunun yan markaları.
    Satın almadan önce yerinize ücretsiz keşif yaptırmanız iyi olur, çünkü 9 bin yetecek yere 12 binlik almaktan kurtulursunuz.
    Daha büyük klima=daha çok para ve daha çok ses.

Altta size uygun olabilecek düz tip klimalardan bir demet, artan fiyat/kalite sırasıyla.

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-auer-ag09-0929r2-r410a-fiyati,748358.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as09-0930r2-green-fiyati,440962.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as09-0925r2-turkuaz-gold-fiyati,425152.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-flair-flr-09-aa-fiyati,449076.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-mitsubishi-srk28hg-fiyati,30160.html

Çok teşekkür ederim.
    Yorumlarınızı dikkate alıp incelemeye başlıyorum hemen klimaları.

• quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

quote:

enatçı ehtiyar sana inan diyen yok zati ille geyik yapcen ben o daşları cebime doldursamda yazılım attırsamda komple hazır beton döktürsemde gene düzelmemde. senin b46 iğne zamanın gelmiş gene emme oda düzeltemiyor seni bu ürünler senin benim gibi ehtiyar değil ilk tasarımmış. sana bana yazılım atılsa ne yazar ben kaçtım Allah rahatlık versin.

ben B46 vurdurmuyorum onu sen vurduruyorsun ama sana bir yazılım atmak şart görünüyor

bugün B12 yi vurdurdum zeka bomba gibi

sana bugün b12 yazılımı atılmış ama hiç faydası olmamış neden dersen her mesajında değiştirme yapıyorsun. durumun kötü anlaşıldı sana yazılımda yaramıyor. komple bakıma girmen gerek

ben bu arada b46 felan b12 felan kullanmıyorum. onlar zeka yazılımı bak gendin itiraf etmişsin

senin gibi kendi mesajımdan alıntı yapıp kendime cevap vermiyorum o bile yeterli :)

essahtan teknolojiden anlarmış gibi mesajlar yazmıyonmu aynen bitiyorum

kendi bilgisayarına format atmayı beceremiyon ama mangalda kül bırakmamak için her mesajıma ölümüne muhalefet ediyorsun

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Yahu arkadaş,tutturmuşsunuz bir gaz dı Tüptü gidiyorsunuz.Sanki başka enerji kaynağı yok.ben 1999 dan beri tüp gazı sildim hayatımdan,bir yerim açık mı kaldı.Aç kalıyoruz her gün zaten ,yemek vs. yapamıyoruz.

Siz desenize açıkça evin patronu hanımdır,o ne derse o olur..
    Bizim toplumda sürü pisikolojisi vardır,Ahmet de varsa bende de olacak.Bana söyleyin bakalım kaç kişi elektrik çarpmasından ölmüş,banyo yaparken veya yemek pişirirken.Ama bakın daha 1 hafta kadar önce yine 2 kişi gitti doğalgazdan. Dünde haberlerde vardı ,kepçe yolu kazarken patlatmış doğalgaz hattını 2 kişi yaralı,bereket mah. havaya uçmamış.En temiz ,en ucuz enerji Elektriktir.Gazı patlacaklar 2 sene sonra göreceğiz sizi de.Carcar hükümeti şikayet edersiniz,sonrada tezgahına düşersiniz.Bu arda sadece cebinizide düşünmeyin,güneş enerjisi gibi bir sistem kullanarak çocuklarınızın geleceğine 1 damlada olsa katkınız olur.Ben apartmanda oturmasam saniye durmam yapardım güneş enerjisini.

PAM Köylü, şu 9-12 ler ile 18-22 lik inverterler aynı konusuna gelirsek.Ulen her şeyi incik cıncık eder karıştırırsın
    hiçmi görmedin senin meşhurrrr Daikinin 20-25-35 in kompresör kodundan,fan koduna kadar her şeyi aynı.

Bu iş sadece belirli bir markada değil hepsinde aynı.Evel zamanda 7 lik ile 9 luk klasikler aynı idi,zaten arasındaki fiyat fakı %3-5 idi ,onun için 7 likler yok artık piyasada.İnverter işi çıkınca 9-12 de aynı oldu çıktı.Ver gazı oluyor 12 lik.Üstelik artık kon. Evp. bile aynı .Yani ayzılım sadece fark.Yazılım işini halledebilsek aslında 9 luk alıp 12 liğe çevireceksin .

Bu arada VRF iç ünitelerde bile 10 tane kapasite varken ,aslında 3 -4 tane ana model var.Onlarda iş daha basite inmiş,dipswich ayarları ile 2,2 kw olan makinayı 3,6 yapabiliyorsun,yada 9 kw makineyi 14 kw yapıyorsun.Yani teknoloji ibn. çalışıyor.

sizi bilmem ama bizim evde alım işlerine ben karar veririm ama asla satma işini beceremediğimden satış konusu olursa ancak onu hanıma bırakırım

ya hocam doğalgaz patlıyor diye düşünürsek o zaman arabaya da hiç binmememiz lazım oda çarpışıp öldürüyor :)

üstelik elektrikten ölenlerin sayısı doğalgazdan ölenlerden çok daha fazladır ama biz buradaki riskleri araştırmıyoruz ,hangisi bize daha iyi uyar onun peşindeyiz

şahsen bana klima olayı uymuyor,çünkü en az 2-3 tane daha klima almam gerekiyor ki buna gücüm yetmez ve aynı zamanda doğalgazdan aşağı bir fatura geleceğine çok inanmıyorum ,ben kar ediyordum ama sadece tek oturma odasında klima kullandığım içindi ve çocuk odasında yine soba kullanmak zorunda kalıyordum

üstelik her konuda tedbir almak mümkün ama bizim işimize gelmiyor ,takarsın mutfağa bir tane gaz alarm ve gaz kesici bir kaçak durumunda hem uyarı verir hemde gazı keser ama ek bir harcama gerektirdiğinden millet görmezden gelmeyi seçiyor,ayrıca bazı şehirlerde sanki şofben gibi bağlayıp kullandıklarından çok tehlikeli durumlar oluşuyor,geçtiğimiz yıllarda gördük birisi bacaya bile spral aliminyum boru takmış :)

birde güneş enerjisi diyorsun tamam da bak su deposuna 180 tl. verip yeniletmiştim ama 3 seneyi bulmadan çürüdü ,ayrıca kışın bir işe yaramıyor ve birde antifiriz gerektiğinden o da ayrı bir masraf gerektiriyor ,bugüne kadar bu güneş enerjisinden gerçekten kar ettim mi bilemiyorum :)

bir gün depo deliniyor,diğer gün boru çürüyor,daha sonrasında valf patlıyor vs.vs.

• quote:

quote:

quote:

quote:

enatçı ehtiyar sana inan diyen yok zati ille geyik yapcen ben o daşları cebime doldursamda yazılım attırsamda komple hazır beton döktürsemde gene düzelmemde. senin b46 iğne zamanın gelmiş gene emme oda düzeltemiyor seni bu ürünler senin benim gibi ehtiyar değil ilk tasarımmış. sana bana yazılım atılsa ne yazar ben kaçtım Allah rahatlık versin.

ben B46 vurdurmuyorum onu sen vurduruyorsun ama sana bir yazılım atmak şart görünüyor

sana bugün b12 yazılımı atılmış ama hiç faydası olmamış neden dersen her mesajında değiştirme yapıyorsun. durumun kötü anlaşıldı sana yazılımda yaramıyor. komple bakıma girmen gerek

ben bu arada b46 felan b12 felan kullanmıyorum. onlar zeka yazılımı bak gendin itiraf etmişsin

senin gibi kendi mesajımdan alıntı yapıp kendime cevap vermiyorum o bile yeterli :)

kendi bilgisayarına format atmayı beceremiyon ama mangalda kül bırakmamak için her mesajıma ölümüne muhalefet ediyorsun

bişe demiyorum hep haklısın nörim ama teknolojiden anlar gibi görükmüyorum sadece soruyorum. sense hep ben biliyorum ne varki diyorsun nörim format atmaya kafam çalışmıyor. emem seni kızdırmak için abuk subuk sorular hazırlayıp soruyorum en son gompresör meselesi gibi. kendi mesajımdan alıntı yaptıysam mesajı değiştirmek istemeyeşimdendir iyiki birkere oldu genede yaparım. çünkü mesajda değişim yapmak istemiyorum. değişim yaptığım mesajlarımada o mesajı genelde fotolayıp edit: yazıp fotoyu link olarak yapıştırmya çalışıyorum. zaten birdahada tövbe senin gibi enatçı ehtiyarın yazısını almıycam zaman geçiyor

• Merhaba,

24 m2 salonumuz var, 2+1 evimiz var...salona klima alacağız bütçe 1000 -1500 arası.... Kimse Bosch- Arçelik modellerden bahsetmiyor...

Sanırım 12 binlik klima alacağız...Bosch -arçelik hangisini önerirsiniz (inverter istemiyoruz) sadece soğutmak için kullanacağız bu fiyat aralığında hangi ürünler var?

Yardım lütfen arkadaşlar.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

quote:

nekdarda kıbar yazmış ehtiyarr. sanki herkez fatura gizliyor. ya ayıbettin abi verim benim faturayı sen öde 201 tl gelmiş akrep yokki cebimizde senin gibi. se bana pinti desende

ulen kıl birol, ne komik adamsın ya. yoğuşmalı tezgahı esas kombi almakla benim tezgahıma geldi

len olum neden düşmansınki doğlagaza ben herkeze diyorum ısıtmanızı klimayla yasanız bile doğalgaz şart bir eve. geçen kocautsa ilede yazmıştık. oda senden bu konuda eskiden komutanda sendendi bakma sen 3 yıldır düşünmesine daha 1 yıl önceki yazılarında bile sendendi ama dorğuyu gordü artık. bana pinti desede. kesinlikla banyo suyu olsun mutfak kullanımında olsun üstüne tanımam kombinin. komutanda bunun tadına dah atam varmasada sıcak su konusunda eksikti soba vs yakmaktan bıkmıştı adam dediği gibi hadi aldı klima 2 dene daha gene sıcak su ve yemek pişirme sorunlarından tüpe veya elektürüğe mahkum olacaktı. adam akşamcı senin gibi alkolik değil çay alkoliği sadece ya normalde kocustada diyor yılda 6-7 tane tüp gider diyor hadi banyo keyfin biraz fazla olsun 10 tüp olsun diyor. yemin ederim ayda 4 tüpten aşağı kullanmıyorduk. o açıdan bence doğalgaz süper

emme kemal hocam sen yandın sen o kombiyi çat çut kaparsın bu pintilikle kombinin yoğuşma yapıcağı varsada yaptırmazsın ineverter klima misali

sen klimacı olsan farklı mı söylerdin

adamın ekmek teknesi o iş yaw :)

asıl ben kombi karşıtıydım bu doğru ama şöyle bir hesap yaparsak ,mutfakta ki ocak için 1 tüp ,banyo için bir tüp ,etti 2 tüp

1 tüp 70 tl. olduğuna göre 2 tanesi 140 tl. yapıyor,hadi bakalım bundan sonrasını siz hesaplayın :)

tamam benim aynı zamanda güneş enerjim var ve o zaman biraz idare eder oluyordu ama şimdi deposu delinmiş ,yenisini yaptırmaya kalksam en az 180-200 tl. vermem lazım

eee bu durumda benim karım ne ?

hadi 180-200 tl. verip depo yaptırsam ee yine kışın tüp kullanmam şart oluyor :)

ama istanbul gibi yerler için belki klima daha avantajlı olabilir de burada kombi sanki daha avantajlı gibi duruyor,bakalım geri kalanını tamamlayıp kışa erişmek nasip olursa daha net bir fikir ortaya çıkacak

Yahu arkadaş,tutturmuşsunuz bir gaz dı Tüptü gidiyorsunuz.Sanki başka enerji kaynağı yok.ben 1999 dan beri tüp gazı sildim hayatımdan,bir yerim açık mı kaldı.Aç kalıyoruz her gün zaten ,yemek vs. yapamıyoruz.

Siz desenize açıkça evin patronu hanımdır,o ne derse o olur..
    Bizim toplumda sürü pisikolojisi vardır,Ahmet de varsa bende de olacak.Bana söyleyin bakalım kaç kişi elektrik çarpmasından ölmüş,banyo yaparken veya yemek pişirirken.Ama bakın daha 1 hafta kadar önce yine 2 kişi gitti doğalgazdan. Dünde haberlerde vardı ,kepçe yolu kazarken patlatmış doğalgaz hattını 2 kişi yaralı,bereket mah. havaya uçmamış.En temiz ,en ucuz enerji Elektriktir.Gazı patlacaklar 2 sene sonra göreceğiz sizi de.Carcar hükümeti şikayet edersiniz,sonrada tezgahına düşersiniz.Bu arda sadece cebinizide düşünmeyin,güneş enerjisi gibi bir sistem kullanarak çocuklarınızın geleceğine 1 damlada olsa katkınız olur.Ben apartmanda oturmasam saniye durmam yapardım güneş enerjisini.

PAM Köylü, şu 9-12 ler ile 18-22 lik inverterler aynı konusuna gelirsek.Ulen her şeyi incik cıncık eder karıştırırsın
    hiçmi görmedin senin meşhurrrr Daikinin 20-25-35 in kompresör kodundan,fan koduna kadar her şeyi aynı.

Bu iş sadece belirli bir markada değil hepsinde aynı.Evel zamanda 7 lik ile 9 luk klasikler aynı idi,zaten arasındaki fiyat fakı %3-5 idi ,onun için 7 likler yok artık piyasada.İnverter işi çıkınca 9-12 de aynı oldu çıktı.Ver gazı oluyor 12 lik.Üstelik artık kon. Evp. bile aynı .Yani ayzılım sadece fark.Yazılım işini halledebilsek aslında 9 luk alıp 12 liğe çevireceksin .

Bu arada VRF iç ünitelerde bile 10 tane kapasite varken ,aslında 3 -4 tane ana model var.Onlarda iş daha basite inmiş,dipswich ayarları ile 2,2 kw olan makinayı 3,6 yapabiliyorsun,yada 9 kw makineyi 14 kw yapıyorsun.Yani teknoloji ibn. çalışıyor.

birol usta, yani 7lik 9luk ve 12 lik hep aynımı diyorsun. tamam her firma getirmiyor 7lik klima ama hepsinin ürün gamında var. global sitelerine bakınca.

bile aynı .Yani ayzılım sadece fark.Yazılım işini halledebilsek aslında 9 luk alıp 12 liğe çevireceksin . şu sözünde biraz karışık olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: firefoxx

Merhaba,

24 m2 salonumuz var, 2+1 evimiz var...salona klima alacağız bütçe 1000 -1500 arası.... Kimse Bosch- Arçelik modellerden bahsetmiyor...

Sanırım 12 binlik klima alacağız...Bosch -arçelik hangisini önerirsiniz (inverter istemiyoruz) sadece soğutmak için kullanacağız bu fiyat aralığında hangi ürünler var?

hangis ucuzsa onu alınız ozaman. arçeliğin servisi daha yaygındır. bosch ise klimalarını mideaya yaptırma avantajı var ama. mideaya söylerse kalitesini boz ucuza çıksın. o durumda var. bence çok fark etmez. arasındaki kalite farkı.
  • GREE GR 11 SPLİT KLİMA 11000 BTU
    Airfel AS12-0930/R2 Green

arkadaşlar yukarıdaki 2 klimadan birini almaya karar verdim...hangisi daha uygun seçim olur fyatları aynı sayılır...klima 5505 ve mat35 yardımcı oldular çok sagolsun ..yarın almayı düşünüyorum...
  • Köylü, Birol'un yazdığında karışık bir şey yok.
    "9'luk ile 12'lik klima malzeme olarak aynı, yazılım işini halledebilsek 9'luk alır 12'lik olarak kullanabiliriz" diyor.

Mesajdaki diğer yazdıklarını da okursan aynı şeyin değişik sistemler için de geçerli olduğunu anlatıyor üstelik.
    Adam işin fiilen içinde, binlerce split, belki yüzlü sayılarda vrf takmıştır.

Şimdi nereden yanlışını bulacağını merak ettim
  • quote:

Orijinalden alıntı: firefoxx

Merhaba,

İki grup arasında seçim yapacaksanız Bosch.
    Bosch klimaların aynısını daha ucuza da Midea markasıyla bulup alabilisiniz, çünkü bunlar Midea üretimi; ama Midea olarak servisler kötü.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

bişe demiyorum hep haklısın nörim ama teknolojiden anlar gibi görükmüyorum sadece soruyorum. sense hep ben biliyorum ne varki diyorsun nörim format atmaya kafam çalışmıyor. emem seni kızdırmak için abuk subuk sorular hazırlayıp soruyorum en son gompresör meselesi gibi. kendi mesajımdan alıntı yaptıysam mesajı değiştirmek istemeyeşimdendir iyiki birkere oldu genede yaparım. çünkü mesajda değişim yapmak istemiyorum. değişim yaptığım mesajlarımada o mesajı genelde fotolayıp edit: yazıp fotoyu link olarak yapıştırmya çalışıyorum. zaten birdahada tövbe senin gibi enatçı ehtiyarın yazısını almıycam zaman geçiyor

sen ne yapsan haklı ,ben ne yapsam haksız oluyorum ya asıl benden pes

ya mesajlarımı tekrar düzenleyince ne oluyor ? bu durum çok utanç verici bir durum mu ?

sen üşendiğim için istediğimde kendi mesajımdan alıntı yapıp kendime cevap veririm bundan normal ne var diyorsun ya bir daha pes

benim mesajımdan alıntı yap diye ölüyormuyum sanki alma o zaman kardeşim

nasılsa alıştın kendinden alıntı yapmaya ,kendin çal kendin oyna o zaman

yine tepemin tasını attırıyorsun bak hiç cevap vermem haberin olsun

• arkadaşlar cebimdeki paraya göre klima seçimimi son iki modele indirgeyebildim çok şükür. modellerren biri düz biri inverter. bari bu ikisi arasında seçim yapmakta yardımcı olun. sadece yazları ay serinlemek amaçlı kullanılacak.

1-)Mitsubishi SRK 40 HG-S
    2-)Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold

lütfen yardımcı olun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: megalomanyag

arkadaşlar cebimdeki paraya göre klima seçimimi son iki modele indirgeyebildim çok şükür. modellerren biri düz biri inverter. bari bu ikisi arasında seçim yapmakta yardımcı olun. sadece yazları ay serinlemek amaçlı kullanılacak.

1-)Mitsubishi SRK 40 HG-S
    2-)Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold

lütfen yardımcı olun.

Zurnanın zart dediği yerdeyiz yani

Sizin kullanım şartlarınız düz tip gerektiriyor, bu nedenle ve MHI!nin kalitesi de düşünüldüğünde Mitsubishi SRK 40 HG-S denebilir.
    Ama diğer taraftan AC de kalite olarak 1. sınıf, ve inverter konforu-sessizliği sözkonusu.

Klima denen şeyin konforuna alıştığınızda kullanım sürenizin de öngördüğünüzden daha fazla olacağını düşünerek Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold derim.
    İlerde ısıtmada da kullanırsanız o avantaj da elinizde olacak bu şekilde.

• arkadaşım hangisini almaya karar verdin bende almayı düşünüyorum da ?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sen ne yapsan haklı ,ben ne yapsam haksız oluyorum ya asıl benden pes

ya mesajlarımı tekrar düzenleyince ne oluyor ? bu durum çok utanç verici bir durum mu ?

sen üşendiğim için istediğimde kendi mesajımdan alıntı yapıp kendime cevap veririm bundan normal ne var diyorsun ya bir daha pes

benim mesajımdan alıntı yap diye ölüyormuyum sanki alma o zaman kardeşim

nasılsa alıştın kendinden alıntı yapmaya ,kendin çal kendin oyna o zaman

yine tepemin tasını attırıyorsun bak hiç cevap vermem haberin olsun

seni bugaddere gızdırabildiysem ne mutlu bene heeyyt ehtiyar o öpücük sembollerini gönder işliyim buraya. gızcek ne var

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

Köylü, Birol'un yazdığında karışık bir şey yok.
    "9'luk ile 12'lik klima malzeme olarak aynı, yazılım işini halledebilsek 9'luk alır 12'lik olarak kullanabiliriz" diyor.

Mesajdaki diğer yazdıklarını da okursan aynı şeyin değişik sistemler için de geçerli olduğunu anlatıyor üstelik.
    Adam işin fiilen içinde, binlerce split, belki yüzlü sayılarda vrf takmıştır.

Şimdi nereden yanlışını bulacağını merak ettim

yanlış aramıyorum harbiden alıcak olduğum makinenin üstünde ilk 7lik kompresör olmasın ona göre seçim diyorum. yani yazılıma mahkum kalmamk gibi birşey bu.

evet burası karışıktı daha ayrıntılı olmuş sizin anlatımınızla şimdi.

birde benim anlamadığım nokta şu abi, siz demiştiniz 5 adet makine için yani 7,9,12,18ve22 lik. ürünlerde.. ilk iki ürünle son 2 ürün aynı.

ama birol ustanın demesine göre.
    7lik le 12lik kompresörde aynımı demiştim birola, onun aynı demesi üzerine. (demişya, daikinin 7,9ve 12liğene bak hep aynı)

doğrumudur bu durum? çünkü doğru ise 7 lik kompresörle 12lik kompresör aynı. e ozaman 18liklede 22veya 21lik dediklerimizde aynı sonucu çıkıyor:)) yani sadece 2 kompresör kullanılıyor:)) ve sizinde değindiğiniz gibi vrf vs durumalrındada aynı durum.

• ehtiyarr nerdesin yavvv
  • quote:

ehtiyarr nerdesin yavvv

kızdı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tostmania

quote:

ehtiyarr nerdesin yavvv

kızdı

kızmaz o bana gelir birazdan istikamet verir ayrıca serhat63 başıma iş çıkardı ya. excell uğraşıyorum ama işe yararmı bilmem
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Tostmania

quote:

ehtiyarr nerdesin yavvv

kızdı

kızmaz o bana gelir birazdan istikamet verir ayrıca serhat63 başıma iş çıkardı ya. excell uğraşıyorum ama işe yararmı bilmem

kızdım tabi ya neyse

• 
Sayfa: önceki 10821083108410851086
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.