Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1670. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir (1 Mobil) - 12 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.246
Cevap
703
Favori
4.432.654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 16681669167016711672
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • extraordinaryman45 E kullanıcısına yanıt
    Tesisatı döşeyende klima keşfi yapanda aynı firma bu arada
    ama teisat çapı bu kadar kritik ise benim karşı komşum 12000 lik klimayı nasıl
    montaj edebildiler
  • Ado kullanıcısına yanıt
    Peki evin kat planina bakabildiyseniz eger sizin oneriniz ne eve hava sirkulasyonu için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • radonk kullanıcısına yanıt
    İlk mesajınızda bakmıştım hocam o yüzden sormuştum takılacağı yeri. birinci olarak dikdörtgen yapılı alanlarda klima mutlaka uzun köşelerden birisine konuşlandırılmalıdır.
    Sizin yapıda ise salon kapısının tam karşı duvarına montaj yapılmalı ki havayı uzun köşeden dha rahat sirküle edebilmeli ve kapıyı açık tutarak da havanın salon dışına da çıkmasını sağlayabilesiniz.
    Yani projenizi desteklemiyorum ama madem yapacaksınız en azından bu şekilde olmalı. tek sorun, benim istediğim yerde pencere yoğunluğu var, iki kenardaki duvar ise hem merkezi hem de yeterli olmaz.
    Benim ev yeni.mutahit iki odanin altyapısini önceden hazirlamis bir balkonda dis unite yeri belirlenmiş.hatlari cekilmiş herşey hazir.onun için ikinci bir yer gereksiz.dezavantajı varmi?

• alipollo33 A kullanıcısına yanıt
    Tek alan için sizin konumlandırma şeklinizde kesinlikle sorun yok hocam. evin geneli düşünceniz için olmaz diye düşünmüştüm.
    Uzman cevaplariniz icin tesekkurler
    son bir soru sadece salon icin acaba 12 000 btu yeterli olurmu 28 m2 duvar yiuksekligi 2.7 m salonda genelde 2 kisi bulunuyor

• Arkadaşlar selamlar. BÜtçem 3.500 civarı.

Bana 24BTU'luk hangi klimayı tavsiye edersiniz?
  • radonk kullanıcısına yanıt
    Hocam 3 metreye kadar yükseklikte 28m2 alanın hakkı 12727BTU dur. Elbette ki teknik olarak 1 üst klasmana çıkmak gerekir ama +/- 1000BTU tolerans tanırsak yeterli olacağı düşünülebilir lakin ısıtmada verim alacağınızı pek düşünmem. Mara düşüncenizi bilmem ancak bazımarkalarda 16000BTU gibi ara btu lar da mevcut olması lazım diye biliyorum, bukaar az fark için 12 den 18 klasmanına çıkmak bana da pek makul gelmiyor bu nedenle araştırma yelpazenizi ara btu ları da kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz. bazı üretimler ise 12000BTU klasmanında olmasına rağmen 13500BTU değerlerine kadar çıkabiliyorlar. (inan markayı hatırlamıyorum)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Hocam 3 metreye kadar yükseklikte 28m2 alanın hakkı 12727BTU dur. Elbette ki teknik olarak 1 üst klasmana çıkmak gerekir ama +/- 1000BTU tolerans tanırsak yeterli olacağı düşünülebilir lakin ısıtmada verim alacağınızı pek düşünmem. Mara düşüncenizi bilmem ancak bazımarkalarda 16000BTU gibi ara btu lar da mevcut olması lazım diye biliyorum, bukaar az fark için 12 den 18 klasmanına çıkmak bana da pek makul gelmiyor bu nedenle araştırma yelpazenizi ara btu ları da kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz. bazı üretimler ise 12000BTU klasmanında olmasına rağmen 13500BTU değerlerine kadar çıkabiliyorlar. (inan markayı hatırlamıyorum)

beko arçelikte 16,000 btu klima var

diğerlerinde yok denecek kadar az

• derya78 kullanıcısına yanıt
    Cevabınıza arkadaşımızı da etiketlermisiniz rica etsem
  • quote:

s.a ado hocam benim odaya da eşit 3 metre yükseklik 27,40 m2 odaya

16,000 btu sadece soğutmak için idealmi o zaman

bu modelide var

http://www.beko.com.tr/ionizer-inverter-klima-31510-aa-klima.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derya78 -- 10 Temmuz 2016; 23:40:00 >

• derya78 kullanıcısına yanıt
    Hocam ısıtma için bile ideal
  • quote:

Hocam ısıtma için bile ideal

ado hocam beko servisi keşfe çağıracam bakalım ne diyecekler 16,000 btu mu yoksa 18,000 btu mu
  • Merhaba,

25 m2 bir salonum var ve evim güneş görmüyor. 3-4 sene önce de dış cephe izolasyon yapıldı binamıza.
    Şu an soputma amaçlı klima taktırmak istiyorum ama salon kadar olmasa da diğer odalara da faydası olsun istiyorum.

Arkadaş tavsiyesi ile Airfel Ltxn50u modelini gözüme kestirdim. (18.000 BTU)

Sizce diğer odalar için istediğim performansı alabilir miyim?

Evin giriş bölümüne taktırmak da seçeneklerim arasında ama dış üniteyle arasında en az 5 metre olacak bu sefer.
  • Fernando_S kullanıcısına yanıt
    Hocam sadece salon için 12 lik yeteri olacakken tüm ev mantığı için 18 uygundur lakin konumlandırma önemli.
    Öncelikle şu tek noktadan tüm evi soğutma fikrine hep karşı olduğumu belirtmek isterim ama yapılmayan şey de değil.

5 metre sorun değil ama en azından 1 noktanın en iyi performansı almasını sağlayın lütfen.
  • quote:

Hocam sadece salon için 12 lik yeteri olacakken tüm ev mantığı için 18 uygundur lakin konumlandırma önemli.
    Öncelikle şu tek noktadan tüm evi soğutma fikrine hep karşı olduğumu belirtmek isterim ama yapılmayan şey de değil.

5 metre sorun değil ama en azından 1 noktanın en iyi performansı almasını sağlayın lütfen.

Hocam aslında detaya girmeyeyim diye yazmadım ama bahsettiğim ev kayınvalidemin evi. Girişe taktırmak isteyen kendisi, salon konusunda direten benim.

Tek odadan tüm evi soğutma konusunda teoride haklısınız. Hak veriyorum... Ancak ne mutlu ki çoğu zaman işe yarıyor.
    Kendi evim 150 m2 ve 42 m2 salonumdaki klima ile tüm evi soğutabiliyorum.
    Üstelik tüm gün güneş alıyor evim. (Tabi Mitsubishi klima ve yalıtım konusundaki avantajlarım büyük etken)

• quote:

Orijinalden alıntı: Fernando_S

quote:

Hocam aslında detaya girmeyeyim diye yazmadım ama bahsettiğim ev kayınvalidemin evi. Girişe taktırmak isteyen kendisi, salon konusunda direten benim.

Tek odadan tüm evi soğutma konusunda teoride haklısınız. Hak veriyorum... Ancak ne mutlu ki çoğu zaman işe yarıyor.
    Kendi evim 150 m2 ve 42 m2 salonumdaki klima ile tüm evi soğutabiliyorum.
    Üstelik tüm gün güneş alıyor evim. (Tabi Mitsubishi klima ve yalıtım konusundaki avantajlarım büyük etken)

Genelde klima konusunda uzman ve bilgi sahibi insanlar nedense pek önermez fakat bende aynı sistemi kullanıyorum ve kullanan çok insan olduğunu biliyorum. Önemli olan doğru noktaya doğru klimayı taktırmak. Ben salona 17.000 btu arçelik taktırdım ve bu haliyle bile istediğim verimi alabiliyorum. Koridoru ara odaları istediğim seviyeye getiriyor. Evet tek odaya göre evi tamamen soğutmak daha masraflı ama evin tamamını soğutmakla sadece bir odayı soğutmakta çok farklı şeyler. Ben asıl konforun bu olduğunu düşünüyorum ve herkesede bu sistemi tavsiye ediyorum. Selamlar.

Cevaplarınız icin cok teşekkürler cok yardimci oldu

• quote:

Orijinalden alıntı: emir341907

quote:

Değerli Hocam;
    Evinizin planını masa üstüme aldım detaylı inceledim lakin, projenizi hayata geçirebilecek olumlu bir nokta bulamadım maalesef. Yapı itibari ile evin genel durumu hava sirkülasyonu ve sağlıklı vakumu engelleyecek şekilde olması nedeniyle 24 lük klima takım soğutulmuş havayı yayma fikriniz başarıya ulaşamayacaktır zira mevcut soğuk hava daha diğer taraflara sirayet edemeden makine ortam ısısına göre sensörel faaliyete geçecek ve çalışma frekansını alt limite alacaktır bu da koskoca makinenin koridor soğutmasından başka işe yaramayacaktır.

Ben size oda oda anlatmak yerine şöyle izah edeyim ve bence bu bilgi doğrultusunda lütfen kendiniz karar veriniz.

Şimdi siz klimanıza ''ÇALIŞ'' komutu verdiğinizde iç ünite devreye girecek, 3 dakika sonra kompresöre ilk ikazını verecek (elektrik ilk geldiğinde 3 dk, yoksa 30 sn) kompresör çalışıp 410 gazı sıkıştırmaya başlayacak bu esnada iç ünite elektronik kartı, tüm sensrölerden ortam bilgisi isteyecek ve bu verileri senkronize ederek kompresörü hangi hertze alacağına karar verecektir. sensörlerden gelen bilgiyi size biraz açayım. şu an dışarıda 44 derece civarı sıcaklık var, bu dış ünite sensörden gelen ilk bilgi, sonra ortam ısısı için iç ünite senrörü (örnk) 30 derece bilgisi verecek, elbette ki önce bu bilgilere göre kompresörü ''Oooo bilader dışarısı feci, içeriside 30 derece, sen hemen 96Hertze çık bana acil soğuk hava lazım'' diyecek. Bu doğrultuda kompresör en üst limitte çalışıp iç ünite evapa acil soğuk hava tedarik edecek, tabi ki soğuk hava iç üniteye ulaşmaya başladığında boru sensörleri de devreye girecek ve bu bilgileri de iç ünite kartına gönderecek, iö ünite elektronik kartı bu bilgileri DIş ünite kartı yani IPM kart ile paylaşarak senkronize hareket edecektir.

Şimdi sizi ilgilendiren kısmına geliyorum

aradan 20 dakika geçtiğini düşünelim, dış ortam 44 derece yanmaya devam ediyor lakin 96hertz de çalışan kompresör çok başarılı şekilde bu süre içerisinde iç ortam sıcaklığını 26 dereceye çekti, 22 ve 27 derece aralıkları KONFOR KOŞULLARI kapsamında olduğundan dolayı sistem bu sefer kompresöre ''Kardeş sen çok yoruldun, çok da elektrik harcadın zaten, 72 hertze düş'' der bu da performansın aşağıya bilinçli olarak çekilmesi anlamına gelir zira sensörler içeride yaşanabilir koşullar oluştuğu bilgisi aktarmaya devam etmektedir, 10 dakika sonra 72 den 64 hertze, 10 dakika sonra d aminimal döngü olan 48hertze inecek olan kompresör çalışma frekansı nedeniyle artık sistem en düşük performansında çalışıp sadece içeride oluşan havanın ısı değerinin kaybolmamasını sağlamaya devame decektir, ancak dikkat ederseniz yeni performans değeri katmayacaktır odaya, taaa ki sensörler aksini söylemedikçe.
    bakınız inverter teknolojisi çok iyi olmakla birlikte bazı konularda kararı size bırakmamaktalar, mesela ben şu an tepemdeki klimaya ''sana ne kardeşim içerideki yaşam koşullarından, ben senin en üst limitte çalışmanı istiyorum'' diyemiyorum. Deseniz de o umursamıyor zaten.

Sizin senaryoda 24 lük klima yüksek fan devri ve kuvvetli cross fanı sayesinde bulunduğu ortamdaki havayı vakumlayıp ortam bilgisi olarak sensöre bu veriyi taşıyacaktır, halbuki taşınan bilgi iç ünitenin BULUNDUĞU ortamın bilgisidir yani sizin soğuk havayı ulaştırmak istediğiniz alanın bilgisi değil. bu da sizin projenizin başarılı olabilmesi için zaman faktörünün çok uzaması, enerji tüketiminin de çoğalması anlamına geliyor, işte bu nedenle ben olumlu bakamadım.

Yalnız, verdiğiniz bilgiler içerisinde izolasyonun kuvvetliliği, panjur pozitif unsuru gibi durumlar da söz konusu olması nedeniyle ben yine de sizin de fikir yürütmenizi isteyeceğim.

Verdiğiniz değerli bilgiler ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

2.Sıradaki alternatifte olmaz o zaman.
    Eski tip klimalardan olsaydı belki işime yarardı diye düşünüyorum.
    O zaman yaşam sürdüğümüz odalardan başka yere klima koyma şansım kalmıyor.Buda bana baya tuzluya maal olur .Şimdili küçük oturma odasına 9000 lik almak mantıklı olacak.(Balkonlarım çok küçük olduğundan tek bir dış üniteyle çözmek istemiştim aslında).
    Sizin başka öneriniz varsa öğrenmek isterim.

Ado hocam günaydın,

Yazdığım son yazıya cevap veremediniz.Arada kaynadı herhalde :) .
    Bu gün bu klima işini çözmek istiyorum artık.Son 4-5 mesajdır komple evı soğutmak bana biraz daha yakın geldi.
    Me alacağım büyük ihtimalle.(Birde daikin'nin emura modeli varmıs bursada bir bayide 12000 lik olanına 3400 tl istiyor.Sıfır kutusunda imiş. Bir inşaat firmasının işi bozulmus ucuza denk getirmişler.Bu klimayı bu şartlarda tavsiye edermisiniz.)
    Son olarak arka 3 oda için klimayı nereye konumlandırmalıyım ve kaç btuluk .

Yardımınız için çok teşekkür ederim kardeşim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emir341907 -- 11 Temmuz 2016; 9:30:01 >

• emir341907 kullanıcısına yanıt
    Günaydın;
    Hocam her iki mesajınızda da etiketlememişsiniz beni, ilkini hiç görmedim bunu da tesadüfen gördüm bana yazdığınızı, son mesajda olduğu için :)

Şimdi sizden ricam, ok işareti ve kareye aldığınız noktalarda hedeflediğiniz nedir onu da bana hatırlatırsanız ona göre birlikte istişarede bulunalım
  • 
Sayfa: önceki 16681669167016711672
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.