Şimdi Ara

Klima Neden Tam Kapasite Çalışmaya Zorlamaz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. Klima profesyonellerine bir sorum olacak.

Ben yazlığıma LG Dual Plus 24 klima aldım. Bununla ilgili foruma çok detaylı bir konu açtım. İlgi de gördü. Klimadan memnunum. Ancak şu an dışarısı 8 derece ve ısıtmayla ilgili bir sorunum var.

Isıtma modunda 26, 27, 28, 30 derece ve tum fan hızlarını denedim ancak bir türlü 1.600 Watt'tan fazla enerji harcatamadim bu klimaya. İçerisi 22 derece. Ayarlanan 28-30 derece. Yetistiremiyor yani. Ancak buna ragmen 1.600 Watt tuketimin üstüne cikmiyor.

Oysa teknik ozelliklerde 14 Amper / 3080 Watt maximum tuketim görünüyor. Hadi 3.000 Watt neyse de, bari 2.500 falan tuketse de daha iyi ısıtsa, ayarli derece olan 30'a gelmek icin çaba sarf etse daha iyi değil mi?

Klima sensoru yukarida ve ufleme agzina yakin oldugu icin 25 ölçüyor. Odanin diger ucundaki termometre 22 ölçüyor. Klima 30'a ayarlı. Ama 3.000 Watt kapasitesi olan paşam zahmet edip 1.600 ustune cikmiyor. Normalde 14.000 BTU klimalar o kadar elektrik harcıyor. O zaman ben niye 24.000 BTU aldım?

Dış sıcaklık 11-12 derece iken, yani bugune göre daha sicakken 2.400'e çıktığını gördüm oysa.

Bunun sebebi nedir? Nasıl aşılabilir? Bir sorun mudur? Arıza mıdır? Arizaysa detayı nedir?

Şimdiden cevap verenlere teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yahu koca forumda bir tane klima uzmanı yok mu?

• Selamlar,ısınan hava yükseldiği için klima iç ünitelerindeki sensörler genelde oda sıcaklığını yüksek gösterir. Siz klimanızı 30 dereceye ayarlıyorsunuz ev 22 derece olsada klima 25 algıladığı için tam gaz çalışmak istemiyor çünkü arada 5 derece fark var gerek yok diyor :) Hi-power gibi bir tuş varsa sensörleri iptal edip tam gaz çalıştırma gibi onu deneyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mekatroniks -- 5 Aralık 2021; 10:33:5 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Merhaba. Yanıtınız için teşekkürler.

Evet bunu zaten yazmıştım. Oda 22 iken 24-25 görüyor. Ancak 25 ile 30 arasındaki 5 derece de oldukça yüksek bir fark. Hele ki uzun süre çalışıp 30'a varamadıkça tüketimi arttırması lazım. Ama yapmıyor. Yani bu başlı başına geçerli bir sebep değil.

• Büyük ihtimal az çalışma (1-2 saat çalıştırma sonucunda) sonucunda oda sıcaklığını ölçüyorsunuz.

Yüksek fan hızında 24 saat sonucunda oda sıcaklığını ölçmeyi denerdim. İstediğim değere geldikten sonra klimayı normal çalışma durumuna alırdım.

Ayrıca, yüksek fan hızında üfleme sıcaklığı kaç derece? (50 derece üstünde ise iyi, az ise büyük ihtimal gaz seviyesi düşüktür)

• evil2302 E kullanıcısına yanıt

Yanıtınız için teşekkür ederim. Ancak benim sorum ile cevap babında bağlantısını kuramadım malesef.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.