Şimdi Ara

Klima ile ilgili bir soru (deney :))

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
835
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

arasıra hobi amaçlı bu tip şeylerle uğraşıyorum size danışmak istediğim bir konu var.

elimde 1 adet klima iç ünitesi var hurdacıdan almıştım tamir ettim çalışıyor fan niyetine kullanıyorum.

yine 1 adet dış ünite buldum içerisinde valf,kompresör,fan vs hiçbirşey yok sadece evaparatör kısmı var

şimdi düşüncem şu.

dış üniteye bir fan alacağım ve balkona koyacağım. dış ünitedeki kompresör yerine ufak bir kap koyup içerisine normal su koyacağım. Birtane akvaryum pompası var 2metre yukarıya su basabiliyor.
    bu suyu içerideki üniteye basacağım. (daha önce denedim içerisine su basıp klima iç ünitesinden geçirmiştim peltierli bir sistemde fakat başarısız olmuştu)

örneğin akşam 8den sonra dışarıda inanılmaz güzel bir serinlik varken içerisinde sıcaktan yanıyoruz. Bu su dışarıdaki ortam sıcaklığı ile serinleyip içeriye geldiğinde içerideki sıcak hava uzerinden geçip tekrar dışarıya döngüye girdiğinde bir nevi serinletme şansı varmı ? uğraşmaya değermi sizce

teşekkürler.

Not: arkadaşlar icat yapmıyorum, yeni birşeyler üretmiyorum yalnızca hobi amaçlı vakit geçirme adına birşeyler yapıyorum. Bazı atarlar çıkıp klima al daha iyi tarzı yorumlar yapıyor. Lütfen bu tip mesajlar göndermeyiniz. Klima alıp 30 dereceden 18 derecede serin serin oturmak yerine, kendi uğraşılarımla 30dereceden 25dereceye düşürüp ferahlık alabilmek daha huzur verici benim için.

• Teknik olarak olabilir neden olmasın ama kap yerinerradyatör kullanmak daha mantıklı. Kaptaki suyun soğuması sürekli döngü içinde soğuma yeterli gelmez. Ama bana soracak olursan disari si madem serin, havanin içeri görmesi için bir sistem yap

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Klima dwmissiniz benimde bir sorum var. Klima nazil soğutur yada isitir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WebFaresi

Arkadaşlar merhaba,

arasıra hobi amaçlı bu tip şeylerle uğraşıyorum size danışmak istediğim bir konu var.

elimde 1 adet klima iç ünitesi var hurdacıdan almıştım tamir ettim çalışıyor fan niyetine kullanıyorum.

yine 1 adet dış ünite buldum içerisinde valf,kompresör,fan vs hiçbirşey yok sadece evaparatör kısmı var

şimdi düşüncem şu.

dış üniteye bir fan alacağım ve balkona koyacağım. dış ünitedeki kompresör yerine ufak bir kap koyup içerisine normal su koyacağım. Birtane akvaryum pompası var 2metre yukarıya su basabiliyor.
    bu suyu içerideki üniteye basacağım. (daha önce denedim içerisine su basıp klima iç ünitesinden geçirmiştim peltierli bir sistemde fakat başarısız olmuştu)

örneğin akşam 8den sonra dışarıda inanılmaz güzel bir serinlik varken içerisinde sıcaktan yanıyoruz. Bu su dışarıdaki ortam sıcaklığı ile serinleyip içeriye geldiğinde içerideki sıcak hava uzerinden geçip tekrar dışarıya döngüye girdiğinde bir nevi serinletme şansı varmı ? uğraşmaya değermi sizce

teşekkürler.

Not: arkadaşlar icat yapmıyorum, yeni birşeyler üretmiyorum yalnızca hobi amaçlı vakit geçirme adına birşeyler yapıyorum. Bazı atarlar çıkıp klima al daha iyi tarzı yorumlar yapıyor. Lütfen bu tip mesajlar göndermeyiniz. Klima alıp 30 dereceden 18 derecede serin serin oturmak yerine, kendi uğraşılarımla 30dereceden 25dereceye düşürüp ferahlık alabilmek daha huzur verici benim için.

Musluktan hortum çek radyatöre alttan gir üstten çık suyu balkon giderine ver. Bu şekilde serinletebilirsin.

Saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: toyer

Klima dwmissiniz benimde bir sorum var. Klima nazil soğutur yada isitir?

klima 2 parçadan oluşuyor biri içeride diğeri dışarıda.

arasında dolaşan bir soğutucu akışkan var. (gaz)
    dışarıdaki parça bu soğutucu akışkanı sıkıştırıp soğumuş bir şekilde içeriye gönderiyor, içerideki parçada soğuk akışkan üzerinden odadakı havayı dolaştırıp odanın ısısını bu akışkana iletiyor ve ısıyı almış olan akışkan tekrar dışarıya gidip döngüye giriyor, bu şekilde devam ediyor. Buradaki prensip P.V =n.R.T ile ilgili sanırım. Dolayısıyla sıkıştırılan gazın sıcaklığı artıyor ve ortamdan daha sıcak olduğu için dış ünitedeki evaparatör ve fan yardımı ile ısıyı dışarı veriyor. Böylece gaz yoğunlaşarak sıvı halde içeriye gidiyor. İçeride ısınan sıvı akışkanda ısındığı için sıvıdan gaza dönüşerek tekrar döngüye giriyor.

kabaca anlattım daha detayına "klima nasıl çalışır" diye yazıp aratabilirsin. Ben meraktan öğrendim, herhangi bir klimacı veya mühendis değilim :) konuyla ilgili daha teknik ayrıntıları uzman arkadaşlar aktarabilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.