DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
KLAVYEDE YAZMAYA SON,KONUŞMAYI YAZAN,YAZILIM ÇIKTI!!!
1
Cevap
0
Favori
3.556
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> KLAVYEDE YAZMAYA SON,KONUŞMAYI YAZAN,YAZILIM ÇIKTI!!!
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   20 Kasım 2008 19:39:29 Konu Sahibi
   KLAVYEDE YAZMAYA SON,KONUŞMAYI YAZAN,YAZILIM ÇIKTI!!!
   konuştuklarınızı anında yazıya çeviren yazılım çıkmış
   fiyatı 210 ytl den satışa çıkmış

   ALINTI
   http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=372730
   BİLGİSAYAR, KONUŞMAYI YAZIYA DÖKECEK
   Türk teknoloji şirketi CTD Systems, bir ilke imza atarak, Türkçe konuşmaları bilgisayarda yazıya dönüştüren 'dikte' yazılımını geliştirdi.
   ANKARA - Klavyeyi ortadan kaldıracak yeni teknoloji, kullanıcının sesini bir kez bilgisayara tanıtmasının ardından devreye giriyor ve sesle bilgisayara komut da verilebiliyor.
   CTD System A.Ş Ar-Ge Müdürü Çetin Çetintürk, Türk araştırmacıları ve girişimcilerinden oluşan şirketlerinin, konuşma tanıma sistemleri üzerine 8 yıldır yürüttüğü çalışmalar sonucu 'dikte' isimli yazılımı geliştirmeyi başardığını bildirdi. Çetintürk, 'dikte'nin bugüne kadar 'dünyada yapılmış ilk ve tek Türkçe konuşma-tanıma sistemi' olduğunu belirtti.
   Dikte'nin, aynı zamanda 'en yüksek kapasiteli' konuşma tanıma sistemi de olduğunu söyleyen Çetintürk, 'Bundan sonra Türkçe yazıları, konuşarak bilgisayara yazma imkanına sahip olunacak' dedi.
   Türkçenin sondan eklemeli bir dil olduğundan kelime çeşitliliğinin çok olduğunu vurgulayan Çetintürk, 'Bu nedenle bugüne kadar kimse bu konunun yanına bile yanaşamadı. Geliştirdiğimiz Türkçe konuşma tanıma sistemi, aynı zamanda dünyanın en yüksek kapasiteli, en hızlı sistemi. Algoritmalar, bugünün en modern işlemcilerini sonuna kadar kullanıyor. Hatta 4 çekirdekli işlemciler şu an yetmiyor, 16 çekirdekli istiyoruz. Çünkü insanın algılaması ve tanımasıyla yarışıyoruz' ifadesini dile getirdi.
   Çetintürk, söz konusu teknolojinin kullanımı ile ilgili şöyle konuştu:
   'Dikte kullanılırken, kullanıcının mikrofon takması ya da masasında mikrofon bulundurması gerekiyor. Konuşurken mümkün olduğunca düzgün telaffuz etmesi, cümleleri doğru seslendirmesi gerekiyor. Kullanıcının sesini ilk başta bilgisayara tanıtması işlemi 3-4 saat sürüyor. Bu esnada ekranda görülen yazılar uygun bir şekilde telaffuz ediliyor. Hem kullanıcının sesini bilgisayar öğreniyor, hem de kullanıcı sistemi ne şekilde kullanması gerektiğini öğreniyor.
   Böylece kullanıcının konuşarak yazı yazması, hatta bunun ötesinde konuşarak elektronik posta yollama gibi klavye ya da mouse kullanarak yapılabilecek komutları da sesle yapması mümkün oluyor.
   Diğer kullanımında ise dikte ile chat programlarında da sesi yazıya dönüştürerek karşı tarafa iletebiliyor. Yazılım paketinde outlook entegrasyonu opsiyonel olarak sunuluyor. Birtakım komutları sesle verebiliyorsunuz.'
   Çetintürk, geliştirdikleri sistemin bir kelime kökünden 16 milyon kelime türetebildiğini, 25 bin kökü tanıyabildiğini, teorik kelime kapasitesinin de 300 milyar dolayında olduğunu kaydetti.
   Genel versiyonun gelecek hafta teknomarketlerde yerini almasının ardından ortopedik ve görme özürlüler için de ek paketlerin çıkacağını, bu teknolojinin, özürlülerin pek çok işini kolaylaştıracağını belirten Çetintürk, 'Türkiye'de çok ciddi bir görme özürlü grup var. Bu insanlar da artık kendilerine gelen yazıları okuyabilecekler ve cevaplayabilecekler. Ortopedik özürlülerin klavye kullanamayanların da bilgisayar kullanması için önemli bir imkan doğmuş oldu' diye konuştu.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blade8572 -- 20 Kasım 2008; 19:47:48 >   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1744 Mesaj
   20 Kasım 2008 23:19:50
   Ben de web sitesini yazayım:
   http://www.dikte.com.tr/
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
izmir havalimanı transfer
SEO
modasor
ses yalıtımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,313
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.