Şimdi Ara

Kitap alırken yapılan hatalar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir kitap alırken yaptığımız hataları sıralarsak bundan sonra alacağımız kitapları okurken daha fazla verim alır, okurken sıkılmaz, okuduğumuzu anlar ve boşuna para vermemiş oluruz. Ben bu hatalardan birkaçını sıralıyorum. Eklemek isteyen arkadaşlar da konunun devamına yazarlarsa yararlı bir başlık olacağını düşünüyorum.

1 - Yazarın daha önce hangi konular üzerine yazdığı konusunda bilgi sahibi olunmaması. Bu konuda bilgi sahibi olmayınca, ilgi alanınız dışında bir kitap almış olur ve kısa sürede kitaptan sıkılabilirsiniz.

2 - İnsanların ideolojik ya da inançlarına yakın bulduğu yayınevlerinin kitaplarını sorgusuz sualsiz satın alması. Kitabın daha iyi bir çevirisi olduğu halde bu hataya düşmek yine kitabı okunamaz kılabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Her ne kadar bir kitabı kapağına ve ismine bakarak yargılama deseler de, Da Vinci şifresinden sonra çıkmış olan, adı “otun bokun şifresi” olan tüm kitapları direk görmezden gelirim. Kapağında gay dergilerinden fırlamış adamların yada kuaför kataloglarından alınmış kadınların olduğu kitaplarada dönüp bakmam. Çünkü bu tip kitapların %99’u özgür birey olarak yetiştirilmemiş altkültürün, aşk fantazilerinin kağıda dökülmüş halinden başka birşey değiller.
  • 3 - Bir yazarın kitabında anlattığı her şeyin sanki yazarın hissettiği ve bir şekilde yaşamış olması gerektiği düşüncesi. Anlatımına odaklanmaktansa konuya odaklanmak, yazarın diğer kitaplarında hayal kırıklığına yol açabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4. Popüler kültür kitapları, hiç kitap okumayan veya kıyısından köşesinden okuyanlar hava atmak yada entelektüel görünmek için böylesi popüler kültür kitapları alır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her ne kadar bir kitabı kapağına ve ismine bakarak yargılama deseler de, Da Vinci şifresinden sonra çıkmış olan, adı “otun bokun şifresi” olan tüm kitapları direk görmezden gelirim. Kapağında gay dergilerinden fırlamış adamların yada kuaför kataloglarından alınmış kadınların olduğu kitaplarada dönüp bakmam. Çünkü bu tip kitapların %99’u özgür birey olarak yetiştirilmemiş altkültürün, aşk fantazilerinin kağıda dökülmüş halinden başka birşey değiller.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leingrad -- 8 Temmuz 2018; 23:12:17 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir kitap almadan kaynakçasına bakmamak.
    Kaynakça o kadar önemli bir şey ki.
    Kitap mağazalarında kaynakçaya bakma imkanı var.
    Ama internet satışlarında bu imkan yoktur.Keşke kitap siteleri kaynakça bölümlerine ait resimler eklese.
  • Okumadigi kitaplari, sairleri sosyal medyada paylasan aforizmatiklerden nefret ediyorum.
    "İnsan seviorsa, ksiekddmfkoc.'
    L. N. Tolstoy
    Bak şuan cok kulturlendin.
    Konu disiydi ama olsun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • kapak resmine aldanıp kitabı resme göre değerlendirmek...
  • Anadili ve çeviri konusuna dikkat etmemek. Georges Lefebvre'nin Fransız Devrimi kitabını almıştım. Çeviren zatı muhterem kitabı Fransız cümle yapısına göre çevirmiş sanırsam. Devrimi devrik cümlelerle anlatmaya çalışmış. Hiçbir şey anlamadım. Daha sonra farklı bir kitabı alacakken yapılan yorumlara dikkat ettim ve başka bir Fransızzedenin yazdığı yorum sayesinde kitabı almadım.
  • Kitabı başta bandrolü olmak üzere inceleyip orijinal olup olmadığına bakmamak.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.