Şimdi Ara

Kısa Uzun Dönem 1. Komando Tugay Komutanlığı KAYSERİ Olanlar Gelsin (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
364
Cevap
4
Favori
116.251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu şnv olayından da bahsetmiştim ya elimin ameliyatli olduğundan falan. 5 taneden fazla çekemiyorum o bile zor.
    Önce deneyip sonra komutana bildirmemi mi önerirsin elimin durumunu, yoksa direkt soylememi mi ? Ve bunu hangi dilde açıkllayacagim inan bilmiyorum. "Komutanim ali veli sivas, elim ameliyatli şnv barfiks zorlanıyorum !" mu dicem eminim guluyorsundur ama valla bilemedigimden soruyorum ne ortamı ne o durumu :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Azrubel

Bu şnv olayından da bahsetmiştim ya elimin ameliyatli olduğundan falan. 5 taneden fazla çekemiyorum o bile zor.
    Önce deneyip sonra komutana bildirmemi mi önerirsin elimin durumunu, yoksa direkt soylememi mi ? Ve bunu hangi dilde açıkllayacagim inan bilmiyorum. "Komutanim ali veli sivas, elim ameliyatli şnv barfiks zorlanıyorum !" mu dicem eminim guluyorsundur ama valla bilemedigimden soruyorum ne ortamı ne o durumu :)

kısa dönemlerden bir tanesi çök hareketini yapamıyordu
    taburun tam önündeyiz ve komutan isterse pencereden görür ne durumda olduğumuzu.
    neyse üsteğmen geldi neden çökmüyorsun komutnım yapamıyorum dedi.
    "ne demek yapamıyorsun" biraz çömeldi ayağı bükülmedi. bildiğin çök değil bu :)
    komutan çök emri verince o kısa dönem hep ayakta dururdu
    komutan sorarsa, ameliyat olduğunu söyleyeceğiz felan dedi
    halbuki ortada ameliyatlık bir durum yok :)

şınav çekemediğin zaman ayağa kalkmazsın
    bildiğin yüzüstü yatarsın komutan gelir sorarsa söylersin
    ayağa kalkarsın tekmil verip, elim ameliyatlı dersin
    fakat bunu her komutan bilmez işte
    hangisinin şınav ayarı vereceği belli olmaz :)
    neyse olayı biliyorsun artık

komutanlarla nasıl konuşulacağını acemilikte öğretiyorlar
    hiçbir uzun yada kısa dönem gidip tugay yada tabur komutanı ile birebir görüşemez
    senin rütbenden bir üst mevkideki komutanı bulursun, o seni bir üste götürür, o da bir üste :D
    ince ayarları var ve çoğu acemilikte öğretiliyor
    acemilikte şınav olayı eğitim açısından bizde olmadı
    fakat istikamet yemişliğimiz var

• Usta birliğim Kayseri 1.MEBS Bl. Komando Tugayı Kayseri / Talas
    29 Aralıkda görüşmek üzere...
  • quote:

Orijinalden alıntı: AbsoLutMusty

Usta birliğim Kayseri 1.MEBS Bl. Komando Tugayı Kayseri / Talas

öncelikle hayırlı olması dileği ile diyelim
    20 Aralık'a pek bir şey kalmamış fakat soruların olursa burdan yazabilirsin

MEBS'in ne olduğunu yazarmısın, ikincisi köşk kışla mı, zincidere mi?
  • merhabalar

öncelikle adnan032 çok teşekküler size
  • benimde KOMS.EĞİTİM TB. KAYSERİ MELİKGAZİ ACEMİ BİRLİK KISMETSE 19 ARALIK TA GİDİYORUM

USTA BİRLİĞİDE 1. KOMANDO TUGY. KH. VE KH. BL. KAYSERİ TALAS KAYSERİ YAZIYOR. ( ZİNCİDERE DİYE BİRSEY YAZMIYOR ) SİZCE NASIL YER OLARAK VE DOĞU ADNAN KIŞLASIMI OLUYOR BURASI *

ACEMİ BİRLİK KAÇ GÜN SÜRÜR ? 19 GİTSEK YEMİN TÖRENİ NEZAMN OLUR TAHMINI
    EVCİ İZNİNE KAÇ GÜN ÇIKABİLİYORUZ ?
    DEVRECİLİK VARMI

GECE KOĞUŞA SU BASMA VS. BU TARZ OLAYLAR OLUYORMU

YAZILARINIZDAN ANLADĞIM KADARIYLA REVİRCİ OLMAK İYİ GBİ DURUYOR BEN SAHİL CANKURTRANLIK YAPTM YANİ İLK YARDIM BİLİORM BUNUN ETKSİ OLRMU BUNU ORDA BELİRTİM Mİ SİZCE ?

KARARGAH BÖLÜĞÜ GENELDE HERKES RAHT OLUR DİYOR AMA TABİ BİLMEDİĞİMDEN PEKTE İNANMIYORM SİZDE NEDİR

SİZİN PAYLAŞIMLARNIZ SAYESİNDE COK SEYLER ÖĞRENMİŞ OLDUM GERCEKTEN COK TEŞEKKRLER
  • quote:

Orijinalden alıntı: algoritma34

benimde KOMS.EĞİTİM TB. KAYSERİ MELİKGAZİ ACEMİ BİRLİK KISMETSE 19 ARALIK TA GİDİYORUM

USTA BİRLİĞİDE 1. KOMANDO TUGY. KH. VE KH. BL. KAYSERİ TALAS KAYSERİ YAZIYOR. ( ZİNCİDERE DİYE BİRSEY YAZMIYOR ) SİZCE NASIL YER OLARAK VE DOĞU ADNAN KIŞLASIMI OLUYOR BURASI *

ACEMİ BİRLİK KAÇ GÜN SÜRÜR ? 19 GİTSEK YEMİN TÖRENİ NEZAMN OLUR TAHMINI
    EVCİ İZNİNE KAÇ GÜN ÇIKABİLİYORUZ ?
    DEVRECİLİK VARMI

GECE KOĞUŞA SU BASMA VS. BU TARZ OLAYLAR OLUYORMU

YAZILARINIZDAN ANLADĞIM KADARIYLA REVİRCİ OLMAK İYİ GBİ DURUYOR BEN SAHİL CANKURTRANLIK YAPTM YANİ İLK YARDIM BİLİORM BUNUN ETKSİ OLRMU BUNU ORDA BELİRTİM Mİ SİZCE ?

KARARGAH BÖLÜĞÜ GENELDE HERKES RAHT OLUR DİYOR AMA TABİ BİLMEDİĞİMDEN PEKTE İNANMIYORM SİZDE NEDİR

SİZİN PAYLAŞIMLARNIZ SAYESİNDE COK SEYLER ÖĞRENMİŞ OLDUM GERCEKTEN COK TEŞEKKRLER

kısa dönemlerin acemilik süresi 3-4 hafta kadar sürer
    evci izni maksimum 2 tam gündür. cumartesi pazara denk gelip hep. cuma mesai saati sonrasında bırakırlar
    yani akşam 17:00'den sonra

kısa dönemlerde devreciliği ben görmedim
    uzun dönemlerde olan yer var olmayan yer var
    1 kışlada çok sayıda bölük vardır ve bunu gidince göreceksin.
    uzun dönemler usta birliğine adım atınca çok sayıda işi önceliklik ona verirler
    malum en alt devre eziyet çeker. fakat bir alt devre geldiğinde o da biraz daha rahatlar.
    üst devre kısa dönemimiz 2 taneydi. bize devrecilik yapmadılar. zaten kısa süre sonra askerlikleri bitti ve biz tek devre kısa dönem olarak kaldık
    uzun dönemler, kısa dönemlere devrecilik yapamaz

gece koğuşu su basmadaki kastın herkes uykudayken şaka niyetine ise bizde olmadı
    koğuşçunun sorumluluğundadır su basma işlemi ve genelde 2 haftada bir yapılır.
    zeminin tozu alınır, suyu basarlar, fırçalarla çekerler bizde yardımcı olurduk.
    yani milleti hortumla ıslatmak bence risklidir.
    çünkü yatak, yorgan, yastık ıslanınca zor kurur. komutanlar denetime gelebilir olan koğuşçuya ve yapana olur.

quote:

hocam güldürdün beni :)
    revirciler ilk yardım bilmez. hani birinin parmağı kesildi yada ilk yardım malzemesi kullanılacak bir durum oluştu. revirci çantasını alıp gelmiyor. tek yapabildiği revire yada hastaneye götürmektir :)
    kısa dönem revirci vardı kendisi bizimle ali dağına çıktı
    benim burda ne işim var ilk yardım bilmem felan diyordu.
    halbuki gerek yok. hani adamın bacağı kırılsa ambulans çağırılır gönderilir olay bu.
    bize ilk yardım eğitimi de verilmiyor. acil bir şey olursa komutanlar ilgilenir ilk müdahale olarak.
    revirci revir, hastane ve komutan arasında mekik dokur. hangi askerin ne durumda olduğunu, sağlık durumunda hangi noktaya gelindiği gibi konulara hakim olması gerekir. komutan sorduğunda bilmiyorum dememeli. biraz hafıza gerekli yada not defterine yazıcaksın gerektiğinde açıp hemen okuman lazım.

revirci genelde hastaneye götürür askerleri
    silahçı (gece silahçısını kastetdim. nöbetçileri uyandırır, silahların başında bekler)
    gündüz nöbetçi çavuş (nöbetçi götürüp getiren)

karargah bölüğü, eğitim takımları arasında yer almadığı için verilecek göreve göre zorluk da değişir.
    revirci, yazıcı, silahçı, banyocu... gibi karargaha aittir.
    kol eğiticisi yada takım çavuşu değilsen karargahtasın kısacası
    herkes rahat olur gibi durum kesinlikle yoktur.
    o verilecek göreve göre değişir.
    yazıcılığı usta birliğinde bence almamaya çalış. gerçekten stresli bir iş
    seninle usta birliğine gelen kısa dönemlerede bu durumu çaktırma derim.
    çünkü genelde 1 kısa dönem yazıcı olur.
    bizde 2 uzun dönem yazıcıydı, bir tane de kısa dönem aldılar
    iş yoğunlu desen. çoğu zaman çalışıyordu.
    klasörlere dosyalar ekler, gece devriyede komutana yardım eder, ranzalara numara verir, komutan istese başka türlü işlerde verebilir
    işte kritik nokta şu. tabur binasındaki yazıcı odasında durur. zırt bırd komutan girer çıkar, sürekli emirler verir.
    rahat edemezsin :) büyüklerimizin önerdiği gibi yazıcı ol rahat et gibi bir şey yok. en azından ben kısa dönemde bile bunu göremedim.

kısa dönem acemi birliğinde devrelerinizle beraber güle oynaya 3-4 hafta geçir ve rahatına bak
    usta birliğine biz geçtikten sonra üst devre kısa dönem geldi güzelce açıklamalar yaptı. tüyo verdi.
    bence sende üst devre kısa dönem ile aranı iyi tut ona sorularını yönelt.

------------------------------

senin bilgilerin

benimde KOMS.EĞİTİM TB. KAYSERİ MELİKGAZİ ACEMİ BİRLİK KISMETSE 19 ARALIK TA GİDİYORUM

seninki neresi tam emin değilim.
    teslim saatinden en az 2 saat önce nizamiyeye git elindeki kağıdı göster. kışla doğrumu diye sor.
    onlar daha iyisini bilir. zincidere ise zaten otobüse atlayıp yetişmek için vaktin olacak
    hadi böyle bir vakit bulamadın diyelim. askeriye araç çağırıp seni alır kışladan diğer kışlaya götürür :)
    yani ders etme yeterki saat olarak biraz erken git.
    usta ve acemi birliğinin hangi kışla olduğunu bir ara bana yazıver.
    konunun başında güzel bir liste oluşturmayı düşünüyorum.
    acemilik bence su gibi geçecek, çok zorlamazlar sizleri
    başından geçen olayları burada da yazarsan güzel olur. en azından son durumu bizler ve yeni askere gidecekler görmüş olur :)

şimdiden hayırlı teskereler dilerim.

• teşekkür ederim ya bilmediğim için kulaktan dolma bilgileri aslında size yönetlmiş oldum tabi ki ilk yardım olayı sacma geliyor ama siz daha önce yaptığınız için orda bana denilen böyle seyleri yapmış olan birinine sordum sadce kısmet inşallah haziranda bitecek bende yeni gidecek arkadaşlarımıza bol bol yazarım ALLAH a emanet cevaplarınız için teşekkür ederim ben gercekten burdan insanlara yararlı bilgiler verdiğinize inanıyorum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: adnan032

quote:

Orijinalden alıntı: AbsoLutMusty

Usta birliğim Kayseri 1.MEBS Bl. Komando Tugayı Kayseri / Talas

öncelikle hayırlı olması dileği ile diyelim
    20 Aralık'a pek bir şey kalmamış fakat soruların olursa burdan yazabilirsin

MEBS'in ne olduğunu yazarmısın, ikincisi köşk kışla mı, zincidere mi?

Sağolasın MEBS in açılımı Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri . Köşk kışla nerde yapacağım hakkında en ufak bi bilgim yok. Acemiliğimi an itibari ile ANKARA / MAMAK da bulunan MEBS Eğt. Mrkz Komutanlığında tamamlamış bulunmaktayım .
  • merhaba arkadaşlar

ben buraya uzun dönem gideceğim. sigara kullanıyorum bu beni çok zorlar mı orada ? komando koşusuz olmaz tabii ama yavaştan mı ısındırıyorlar bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.
  • Evet 358 kayseri 1. Komando birligine gidecek arkadaslar burda toplanalim. Yarin kisa donemlerle beraber katilim artar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaslar kayserı cıkanlar nerede

• quote:

Orijinalden alıntı: madeoftears

merhaba arkadaşlar

ben buraya uzun dönem gideceğim. sigara kullanıyorum bu beni çok zorlar mı orada ? komando koşusuz olmaz tabii ama yavaştan mı ısındırıyorlar bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

kol eğiticisi olduğum için uzun dönemlerin spor çalışmalarını bolca takip ettim.
    evet koşunuz olacak ve yavaştan ısındırıyorlar
    eşofmanları öğleden sonra giymeniz için talimat gelirse artık sporda başlamış demek oluyor
    ilk günlerde küçük ısınma, açma germe derken soluğu koşu parkurunda bulursunuz.
    bildiğin asfalt yol ve tahmini olarak 1-2 km arasında. ilk seferde 1 tur yeterli olur sanırım
    sonraki günler yada haftalarda bunu artırabilirler.
    sebebi ise performanslarınızın bir süre sonra tek tek not edilmesidir.
    bu notlar tabur komutanı tarafından incelenebilir.
    o zamanın gelmesi acemiliğin bitimine yaklaşık 1 ay kala olur genelde
    hatta bölükler arası koşu yarışması bile yapılabilir

sen ufaktan eşofmanını giy ve biraz koş derim.
    uzun dönemleri bir süre sonra zorlayacaklar.
    şahsen ben 27 yaşımda olmama rağmen 2-3 km koştum. tek seferde
    bu arada koşu sırasında dinlenme pek olmuyor, soğumamak için.
    zaten başınızda ya kol eğiticileri yada takım komutanı olacak (astsubay yada subay)
    geride kalmamaya çalışmalısınız.

koşu sırasında pratik bir tüyo vereyim
    öndeki askerin hareketinden gidin ne hızlı ne yavaş
    o koşarken sol adım atıyorsa sende aynı nizamide git biraz faydası oluyor
    burundan alıp, ağızdan nefes verme olayı zaten biliyorsunuzdur.

normal koşudan farklı olarak marş yada türkü söyleyerek koşu var :)
    eşofman üzerine hücum yeleği ve silah tutupda koşarken bir başka oluyor
    silah nizami tutulur (namlu omuz hizasında çapraz tutuş) takım koşarken aynı anda sol ve sağ adımları atar
    ekstradan marş yada türkü söyleniyor (gür bir şekilde!)
    bunlar ilerleyen haftalarda olur

normal koşu aynı adımları atmamanızdan dolayı daha kolay gelecektir.

kayseriye varınca tecrübelerinizi bu konu içerisine yazın
    sadece siz değil bu konuyu takip eden herkes düşüncelerini paylaşabilir
    konu zengin dursun, herkes faydalansın bizim için yeterli olur.

• Adnan kardes sabahtır yazdıklarını okudum erinmeden yazmışsın emeğine sağlık bayagi faydalı fıkırler aldım sagolasın

• quote:

Orijinalden alıntı: orhan123321

Adnan kardes sabahtır yazdıklarını okudum erinmeden yazmışsın emeğine sağlık bayagi faydalı fıkırler aldım sagolasın

sorularınız olursa yazmanız yeterli :)
    2011 aralık ve 2012 mayıs adnan doğu kışlası (1. komando tugayı kayseri ve zinciderede) olanı biteni anlatmaya çalışabilirim.
    ne kadar çok okursanız o kadar faydası olacak, sürprizleri daha az görüceksiniz.
  • Acemilikte melikgazi ustalık talas çıktı hangı bırım de daha rahat ederim

• quote:

Acemilikte melikgazi ustalık talas çıktı hangı bırım de daha rahat ederim

hiçbirinde
    asil görev usta birliğinde verilecek ve sana düşecek görevin ne olacağını bilmiyoruz
    geçmiş yazılarda birkaç tane görevin ne anlama geldiğini ve almanızı tavsiye ettiklerimi yazmıştım.
    acemi birliği spor, silahlı ve silahsız hareketler, olursa dağ intikalleri gibi devam edecektir.
    usta birliğine düşersen ilk alt devre gelince elin rahatlar

aslında genel bir kolaylık yazabilirim
    alt devrelerin ne kadar çok olursa o derece rahat edersin.
    en üst devrelere yetkileri veriyorlar ve alt devre yada ilk gelen acemi grubu ağırlıklı iş yapıyor.

acemilikte başına gelecekleri büyük oranda biliyorsun
    uzun dönem usta birliğine geçince komutanlar size birkaç soru yöneltir genelde kısa sürer bu
    sivilde ne yapıyordun, ne mezunusun felan

bu kişiler bizim bölüğe düşünce biz takım takım sıra olmuştuk
    komutanlar hemen birkaç soru sordu kol eğiticisi, yazıcı, hamamcı, yemekhaneci felan yaptılar işte.

kısa dönem usta birliğine geçince daha sıcak karşılama oluyor
    az kişi giderseniz görevler daha kolaylaşıyor
    bizim bölüğe bir celp döneminde sanırım 7-10 arası uzun dönem gelmişti.

• Kayseride bi parasutcu birde dagci bolukleri varmis duydugum kadariyla. Bende p-051 manga k.cvş yaziyor. Dagci mi olurum parasutcu mu? Belki fikrin vardir. Uzun donemim ayrica. Saol simdiden

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • adnan032 A kullanıcısına yanıt
    Ben bir fabrikada satınalma sorumlusuyum kanticide mi olamam

• quote:

Ben bir fabrikada satınalma sorumlusuyum kanticide mi olamam

uzun dönemler için çok görev var. münasip olanlarına komutan yerleştirecektir.
    birkaç bilgi alır, neresi boş atadım der olur biter
    beni kol eğiticisi yaptılar gıkımızı çıkartamadık. kısa dönemim :) emredersiniz dedik oldu bitti.

quote:

Orijinalden alıntı: hacker111

Kayseride bi parasutcu birde dagci bolukleri varmis duydugum kadariyla. Bende p-051 manga k.cvş yaziyor. Dagci mi olurum parasutcu mu? Belki fikrin vardir. Uzun donemim ayrica. Saol simdiden

evet 3 dağ ve 1 paraşütçü bölüğü var
    her birinin ayrı yemekhanesi vardır.
    acemi birliğinde yemek yediğin yemekhaneye dikkat et
    zaten kapısında yazar. 1.2. ve 3. bölük dağ eğitim bölüğü yani dağcı oluyorsun.
    hava indirme eğitim bölüğü yemekhanesi adı üstünde paraşütçülerin demektir.

p-051 manga k.cvş yazmışsın dağcı da olabilir paraşütçü de dediğim gibi yemekhaneye dikkat et.
    sizi acemiliğin bitimine doğru on başı yapacaklar.
    usta birliğine geçtiğinde çavuşluk sınavına halen uygulama devam ediyorsa gireceksin.
    yani çavuşluğa kadar yolun var.
    bu arada paraşütçülere de silahlı eğitim veriliyor şunuda ekliyeyim.
    bizimkisi 3. dağ eğitim bölüğüydü. zinciderede dağ intikali yaparken kafasında kaskı olan yani paraşütler diyelim elinde silah dağda intikal yapıyorlardı.
    bizim bölük 20 gün zinciderede kaldı ve paraşütçüler ne kaldı bilemem.
    1 2 ve 3.cü bölük ise sadece dağcı komonda hava indirme ise hem havacı hem dağcı komando oluyorsun :) piyango size vuruyor yani
    dağcı dediysem öyle övünecek birşey değil. bildiğin dağda yürüyorsun elinde silah intikal dediğimde dağ gezmesi işte.
    sabah 8:00'da yola çıkıyorsun öğlen 12:30 yemeğine yetişmek için geri dönüyorsun
    öğleden sonra varsa spor yoksa dağ intikali

2 sene önce çavuşlar 26-27 TL alıyordu bu sene heralde 30-40 TL aralığına çıkmıştır :)
    bir çarşı izninde bitiyor gerçi o para ya neyse

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.