Şimdi Ara

Kirayı Elden Ödemek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
1
Favori
626
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba forumdaşlar, kiracı olarak oturduğumuz evde sözleşmemiz yok oturduğumuzdan beri de olmadı ve ev sahibi kirayı her ay elden alıyor, karşılığında da imzalı bir kağıt falan da vermiyor. Bu arada faturalar da bizim üstümüze. Bu durumda ileride ev sahibi kirayı ödemediler diye dava açabilir mi?

Ben kiranın miktarını ispatlayamayacağı için dava açsa da kazanamaz diye düşünüyorum ama daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

• ev sahibinden o güne kadar olan kiraları ödediğinize dair imzalı bir belge alın bir dahaki sefere

• Geriye dönük talepte bulunabilir. Ödediğinizi ispat etmeniz çok zor olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir şey olmaz. Öyle bir durumda vergi kaçırmaktan ev sahibi sıkıntıya düşer.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • bourne10 B kullanıcısına yanıt

istesek de verir mi bilmiyorum, sıkıntı olur diyen de var olmaz diyen de var

• sertosman S kullanıcısına yanıt

başlarda atm üzerinden kendi hesabımıza yatırır gibi onun tc'siyle onun hesabına yatırıyorduk. Bu ödemeler her ay düzenli olduğu için buradan bir ispat yapılabilir mi?

• erdincerdinc E kullanıcısına yanıt

hiç ödemediler derse peki

• Rilamon R kullanıcısına yanıt
    Diyemez. Savcı hakim karşısında yalan beyan suç. Ayrıca mahkemeye verse hakim ev sahibine şunu ders kiranı vermiyorsa niye noterden ihtar çekmedin. Madem kiracın var nerede kira sözleşmen? Nere gelir verigisi ödediğin makbuz?

O yüzden hiçbir şey olmaz.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • kira ödemesi olarak yapmadıysanız o da sıkıntılı, kötü niyetli ise ben kendim kendi hesabıma yatırdım atmden diyebilir.

• erdincerdinc E kullanıcısına yanıt

peki bundan sonra ödediğimize dair bir yazı alalım mı yoksa böyle devam mı etsin

• sertosman S kullanıcısına yanıt

ev sahibi başka yerde oturuyor, hakim demez mi her ay kiracının oturduğu yerdeki atm’den neden hesabına aynı miktarda para yatırılıyor?

• Rilamon R kullanıcısına yanıt

Demez

• Tabii ki 5 sene kira vermeden oturmanız mümkün değil, hayatın olağan akışına da aykırı bir durum. Ancak 8 aydır 10 aydır almıyorum derse başınız ağrır. Bu biraz da ev sahibinizin vicdanına kalmış bir şey

• Merhabalar, kanun koyucu kira sözleşmesi için bir şekil şartı öngörmemiştir. Bundan dolayı sözlü ya da yazılı olarak yapılabilir. Bu sebeple kiraya verenle aranızdaki kira sözleşmesi hukuken geçerli sözlü bir sözleşmedir. Bununla birlikte sözlü olarak yapılan sözleşmelerde tabi ki en büyük risk muhtemel bir anlaşmazlıkta ispattır. Kiraya vereniniz tahminen yıllık kira vergisinden kaçmak için parayı sizden elden alıyor. Ancak bu bir şikayet üzerine onun ile vergi kurumları arasındaki anlaşmazlıkları ilgilendirir. Hukuki durumunuz hiçbir şekilde bir başkasının vicdani kanaatine teslim edilmemelidir. Açık açık kaygılandığınızı bu sebeple bu tarihe kadar hiçbir kira borcunuzun olmadığına dair kendisinden el yazılı, tarihli ve imzalı bir belge talep edin. Bu şekilde kaygılanmak durumunda kalmazsınız.

İyi forumlar.

• Özkan kullanıcısına yanıt

ikna etmeye çalışacağım bu ay

• Ev sahibi, evime güzel bak it kopuk girmesin harabe olasın yeter beni sevabına oturttu, aylardır ben buraya fatura abonelikleri ödüyorum. desen en fazla tahliye edilirsin evden. (Bu arada kira kontratı ve ya tapu olmadan nasıl abonelik açtırdınız kendi adınıza ben hala şaşkınım bundan 20 yıl önce babamın evine kendi adıma elektrik aboneliği alamadım, babamın kiracısıymışım gibi sözleşme imzalayıp vermiştik).

Ev sahibi hem vergiden kaçmak için elden kira alacak, hem seni koruyacağını bildiği için yazılı sözleşme yapmayacak, hem de üstüne kira vermiyor diye çirkef yapacaksa bunları söylemen gayet adil olur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.