Şimdi Ara

Kiraya girmek mi kredi çekip ev almak mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.708
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ONUR_345241

Arkadaşlar herkes sahil bölgelerinde yaşayacak diye bir şey yok. 1000 liraya ahır bulursun diyenler var anlamıyorum. Sancaktepe Ümraniye Sultanbeyli nin iç mahalleleri vs bir çok yer var metroya en fazla 1 km uzaklıkta olup kiraları uygun olan. Ben ev sahibiyim metroya uzaklığımız bir minibüs uzaklığında istenirse yürünebilirde. 1-2 yıl içinde mahallemizede açılacak 2 tane metro istasyonu. Kiracılarımız 800 - 1100 TL arası kira veriyor. Ev 2008 yapımı 2+1 ve 3+1 - 90 m2 ve 115 m2. Konum olarak semt merkezine uzaklığımız yürüyerek 8-10 dk. 800 lira olan kiracımız en eski kiracı o yüzden düşük. Yani illa 2-3K kira vermeye gerek varmı devir ekonomi devri. GÜncel ev fiyatları hakkında pek bilgim yok ama geçen yıl yaz aylarında araştırma gereği duymuştum 350 - 500 Bin TL aralığında buralardaki oturulabilecek güzel ideal evler.
    Lütfen bu olaya sadece fiyat olarak bakmayın kültür seviyeside çok değişiyor. Yanlış anlamayın lütfen ama ben zamanında varoş mahallelerden çok çektim o yüzden kesinlikle elit ve nezih yerlerden ev bulun diyorum .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çekeceğiniz kredinin ödeme sonundaki toplam faizini hesaplayın. Mesela 10 yıllık ödeme sonunda 200 bin lira faiz ödediniz diyelim. 200 ÷ (10 yıl × 12 ay) = 1670 yapar. Yani aylık 1670 lira sadece faiz ödeyeceksiniz. Bunun hesabını iyi yapmak lazım. Aylık faiz ödemesi vereceğiniz kiradan fazla olacaksa kirada oturup para biriktirmek daha mantıklı gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: RedPyro

Mecbur olmadıkça İstanbulda oturmamak lazım o zaman. Arkadaşlara tavsiyem şehir değiştirsinler :)
    Hocam konu bir şekilde buraya çıkıyor Gerçekten Ankara ile farkını düşününce İstanbuldaki fiyatlar bezdiriyor insanı. Şehirden taşınma şuanlık söz konusu değil, doğma büyüme İstanbulluyuz, iş aile vb. her şeyimiz burada. Ankarada bir süre yaşadım o yüzden o farkı biliyorum, düşünmemeye çalışıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: TherafluForte

Çekeceğiniz kredinin ödeme sonundaki toplam faizini hesaplayın. Mesela 10 yıllık ödeme sonunda 200 bin lira faiz ödediniz diyelim. 200 ÷ (10 yıl × 12 ay) = 1670 yapar. Yani aylık 1670 lira sadece faiz ödeyeceksiniz. Bunun hesabını iyi yapmak lazım. Aylık faiz ödemesi vereceğiniz kiradan fazla olacaksa kirada oturup para biriktirmek daha mantıklı gibi.
    Mantıklı bir hesap hocam, rakamları çıkarıp düşüneceğim.

Tek kestiremediğim kısım borç isteyebileceğim akrabalar ne kadar yardımcı olur, kredi miktarından ne kadar azaltsak kar olacaktır. Bunu da kredi işine girişmeden arayıp soramam Ortalama tahmin üzerinden hesaplamaya çalışacağım.

• Ev almak daha mantıklı, kira bitmeyen borç gibidir.

200 bin liraya 2+1 ev alırsın en azından senin olur.

• Uplayalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jiraiya

Uplayalım
    O kadar tavsiye verdik artık kararınızı vermiş olmanız lazım .

• quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

O kadar tavsiye verdik artık kararınızı vermiş olmanız lazım .

Alıntıları Göster
    Hocam farklı görüşler paylaşılıyor faydalı oluyor, konuya girenlere de faydalı oluyordur eminim. Ondan konu aktif olsa iyi olur ben de takipteyim
  • 4 senedir kirada oturan birisi olarak şu an ev almayı düşünüyorum. Evliyim ve 4 senedir kira veriyorum. Kendimden örnek vermek gerekirse benim için en mantıklısı ev almak. Kendin oturacaksan her türlü ev almak kiradan daha mantıklı. Geleceği kimse bilemez ama sabit bu şekilde Türkiye devam ederse bu krediler ile ev alma zamani.

İstanbul'da yım. Maaşımın 3 te biri kiraya gidiyor. Hesaplarima göre daire alırsam, her sene artan standart kira zamları ile alacağım daire ile 3 sene sonra odedigim kredi oranı aynı oluyor. Kendi kredi faizlerimi ona göre hesapladım.

Bu durumda 3 sene bir zorluk çektikten sonra 3 sene sonra rutin kira öder gibi evimin taksitlerini ödüyor olacağım. Evlenmiş ve zamanında kredi ile daireye giren arkadaslarimi da baz aldığımda. 10 senelik kredi çeken birisi artan enflasyon ve zam oranları ile ortalama 6-7 senede taksit tutarının tamamını bitirip daire sahibi olabiliyorlar. Bende 15 senelik kredi cekersem 10-11 sene de kredi odemelerimi bitirebilirim diye tahmin ediyorum. Oğlumun da tam lise dönemlerine denk geleceği ve asıl cocuklarin paraya ihtiyacı olduğu dönemde ise kira ödeme derdim bitmiş olacak.

Eğer bir aksilik olmazsa planım bu şekilde. Tabi sağlık sorunları, işten atılma ya da ölüm gibi hayatın ekstra sıkıntıları başgöstermedigi ve Allah izin verdiği sürece.

Kiraya verilen para her zaman boşa akitilan paradır benim için. Bunu 20-30-40 senedir kirada oturan cevremden, akrabalarimdan biliyorum. Hala söylenirler. Zamaninda daire almış olsaydık şu an şöyle rahat ederdik falan filan.

Ayrıca kiradayken bozulan ıvır zıvır musluklar, duvara çivi cakamama ve eve yapılan ekstra masraflar bile can sıkıcı oluyor. Kendi dairen olunca ise eve yaptığın masraflar adama o kadar koymuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yapayzeka037 -- 26 Ekim 2019; 0:19:8 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Yapayzeka037

4 senedir kirada oturan birisi olarak şu an ev almayı düşünüyorum. Evliyim ve 4 senedir kira veriyorum. Kendimden örnek vermek gerekirse benim için en mantıklısı ev almak. Kendin oturacaksan her türlü ev almak kiradan daha mantıklı. Geleceği kimse bilemez ama sabit bu şekilde Türkiye devam ederse bu krediler ile ev alma zamani.

İstanbul'da yım. Maaşımın 3 te biri kiraya gidiyor. Hesaplarima göre daire alırsam, her sene artan standart kira zamları ile alacağım daire ile 3 sene sonra odedigim kredi oranı aynı oluyor. Kendi kredi faizlerimi ona göre hesapladım.

Bu durumda 3 sene bir zorluk çektikten sonra 3 sene sonra rutin kira öder gibi evimin taksitlerini ödüyor olacağım. Evlenmiş ve zamanında kredi ile daireye giren arkadaslarimi da baz aldığımda. 10 senelik kredi çeken birisi artan enflasyon ve zam oranları ile ortalama 6-7 senede taksit tutarının tamamını bitirip daire sahibi olabiliyorlar. Bende 15 senelik kredi cekersem 10-11 sene de kredi odemelerimi bitirebilirim diye tahmin ediyorum. Oğlumun da tam lise dönemlerine denk geleceği ve asıl cocuklarin paraya ihtiyacı olduğu dönemde ise kira ödeme derdim bitmiş olacak.

Eğer bir aksilik olmazsa planım bu şekilde. Tabi sağlık sorunları, işten atılma ya da ölüm gibi hayatın ekstra sıkıntıları başgöstermedigi ve Allah izin verdiği sürece.

Kiraya verilen para her zaman boşa akitilan paradır benim için. Bunu 20-30-40 senedir kirada oturan cevremden, akrabalarimdan biliyorum. Hala söylenirler. Zamaninda daire almış olsaydık şu an şöyle rahat ederdik falan filan.

Ayrıca kiradayken bozulan ıvır zıvır musluklar, duvara çivi cakamama ve eve yapılan ekstra masraflar bile can sıkıcı oluyor. Kendi dairen olunca ise eve yaptığın masraflar adama o kadar koymuyor.
    Evet bu açıdan bakınca gerçekten öyle hocam, dişinizi sıkıp ekstra tatsız bir olay yaşamazsanız, belli bir yıl sonra hem yükünüz bitecek hem eviniz olmuş olacak. Bir de çocuk varmış sizde. Şuanki aylık gelir ne kadar eve hocam ve nerede daire bakıyorsunuz? Hesaplamanızı nasıl yaptınız paylaşabilir misiniz, birikim var mı?

• birikmis paraniz yoksa ev almayin.
    misal 3bin lira kirasi olan ev muhtemelen 600-700 bindir.buda 20 yil kira parasi eder yaklasik.
    bu esnada kriz aninda isten atilma hastalik aldiginiz evin basina bisey gelme durumlari.yani isler ters giderse tepetaklak gidersiniz.ayrica borc kole yapar insanı.reklamlara kanmayin fazla.

• Bazı projelerde yarısı peşin geri kalan yarısı vadeli seçenekler oluyor. Bunları araştırabilirsiniz. Boşuna kredi faizi ödememiş olursunuz.
  • Çok enteresan bakış açıları mevcut, zaten işten atılma sağlık sorunu gibi durumlarda kirayıda ödeyemezsen kapı dışarı ederler her halukarda başını bir eve sokacaksan mecbur çalışacaksın para kazanacaksın ha kredi çekip evini almışsın ha kirada oturmuşsun bedelini ödeyemezsen üzülürsün.Bu doğrultuda yapılacak tek şek var İstanbuldan taşınmak zaten 150 bin tl gibi bir rakam varsa 100 daha kredi çekip iş imkanı olan kocaeli bölgesinden 2+1 dağ tepeden ev alarak süper bir yaşam sürdülebilir.
  • Güzel yorumlar var, uplayalım
  • Kirada otursan 6-7 bin lira gelirin en az 2 bin uçup gidecek.
    Ev alsan paran uçmaz, herşeyiyle senin olacak, kısıtlama filan gibi bakmayın olaya, mantıklı yorumlar gelmiş ve söylenecek şeyler söylenmiş, bu yüzden kısaca yazayım dedim, ev almanın artıları çok çok fazladır. Bence ev almanız daha doğru karar olacaktır.
    Kiracı olmayı seçerseniz 5 veya 10 sene sonra geriye dönüp baktığınızda pişman olursunuz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Myhunter

Kirada otursan 6-7 bin lira gelirin en az 2 bin uçup gidecek.
    Ev alsan paran uçmaz, herşeyiyle senin olacak, kısıtlama filan gibi bakmayın olaya, mantıklı yorumlar gelmiş ve söylenecek şeyler söylenmiş, bu yüzden kısaca yazayım dedim, ev almanın artıları çok çok fazladır. Bence ev almanız daha doğru karar olacaktır.
    Kiracı olmayı seçerseniz 5 veya 10 sene sonra geriye dönüp baktığınızda pişman olursunuz.
    Çok sığ bir bakış açısı. Bir kere kirası 3 bin TL olan bir evin fiyatı 700-800 bin vardır. Tamam ev almak iyi güzelde 700-800 binlik ev için nereden baksan 20-30 yıl kredi ödemek gerekir . Hayatının yarısından fazlasını ev ödemek için hibe edecekler. Şimdi diyeceksiniz daha uygun eve geçsinler diye o zaman bazı şeylerden taviz verilmek zorunda kalınacak misal daha kötü bir semte taşınmak zorunda kalacaklar yada daha eski bir eve. Dediğim gibi pek çok değişken var o yüzden konu sahibi hangi seçenek daha uygunsa onu seçmeli .

• Kira çünkü bir evin max ömü 30 40 yıl arasıdır bence bu kadar süre kirada otursanız bile hemen hemen evin fiyatına geliyor yani çok bir kaybınız olmuyor ama yok ben borcun altına stresin altına girecem diyorsanız siz bilirsiniz ev bence kredi ile alınmaz. Nakit varsa tabii ev ama yoksa kira kısaca

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Moueson kullanıcısına yanıt
    Zamanında babamda böyle düşünseydi şimdi evlenecekken ev alma sıkıntısı çekerdim ileride çocuklarına bomboş bir miras bırakırsan bu ev sıkıntısı silsile halinde devam eder
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuppie06

Zamanında babamda böyle düşünseydi şimdi evlenecekken ev alma sıkıntısı çekerdim ileride çocuklarına bomboş bir miras bırakırsan bu ev sıkıntısı silsile halinde devam eder
    Sen sıkıntı çekmeyeceksin belki ama o çekmiş ayrica İstanbul'da ev fiyatları çok pahalı . 200-300 binlik evden bahsetmiyoruz burada

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.