Şimdi Ara

Kickboks ve Fitness

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1aydır kickboksa gidiyorum. Antremanın başında 10-15dakika koşuyoruz sonra esneme haraketleri sonra teknikleri çalışıyoruz ve bitiyor. Arada şınav-mekik çekiyoruz.

Dayanıklılığımı, gücümü geliştirmek ve vücut yapmak için fitnesse yazılmayı düşünüyorum. Haftada 3 gün 1.30saat oluyor antremanlar. 2gün fitness e gitsem sizce nasıl olur? Veya başka neler yapabilirim vücudum gelişsin istiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Boy 1.75 kilo 55 buarada. Kilo almamda gerekiyor.

• hepsi bir arada olmaz bünye kaldırmaz dinlenmen gerekir.
    illede vucut yapmak istiyorsan önce fitnesse gitmen gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GhostWOON

1aydır kickboksa gidiyorum. Antremanın başında 10-15dakika koşuyoruz sonra esneme haraketleri sonra teknikleri çalışıyoruz ve bitiyor. Arada şınav-mekik çekiyoruz.

Dayanıklılığımı, gücümü geliştirmek ve vücut yapmak için fitnesse yazılmayı düşünüyorum. Haftada 3 gün 1.30saat oluyor antremanlar. 2gün fitness e gitsem sizce nasıl olur? Veya başka neler yapabilirim vücudum gelişsin istiyorum.

anatomik olarak kaslar farklı çalışır. kick boks kondisyona dayalıdır. genelde beyaz kas lifleri çalışır. ve kaslar uzamaya başlar. ancak fitnesstaki amaç kasları toplamak ve kırmızı kas liflerini hedef almaktır. bu kasları toplu gösterir ve hareketlerin yavaşlığı reflekslerde yavaşlamaya sebebiyet verir. aynı zamanda kick bokstaki esnekliğin en büyük düşmanıdır. bunu sana muay thai 9.khan ve fitness 1.kademe antrenörü olarak söylüyorum

• Yani fitness yapmamalıyım :/

Peki kickboksda daha dayanıklı ve daha kuvvetli olmak için neler yapabilirim?

• general_skyx kullanıcısına yanıt
    Hocam belki bilmem kaçıncı khan muay thai yapıyorsun da işin biyolojik kısmında hatan var beyaz kas kırmızı kas bölümü için iskelet kasları yani bizim görünen ve hareket etmemizi sağlayan kasların hepsi kırmızı kastır ve esneklikleri sadece bağlanma noktalarındaki tendon bölgelerinin esnemesine bağlıdır vücut geliştirme antremanı doğru hareketler yapılırsa esnekliği azaltmayı bırakın artırır ayrıca ben boksörüm ama bildiğim kadarıyla kickboks esnekliğin önemli olduğu bir sanat ama dengenin ve gücün de ön planda olduğu bir spor bana kalırsa yeterince uyuyup yeterince protein alırsa arkadaşın ikisini birlikte götürmesi gayet mantıklı mesela bizim boks antremanlarımızın yarısı teknikse yarısı body training tarzı güç çalışmasıydı.

• quote:

Orijinalden alıntı: CooperTime

Hocam belki bilmem kaçıncı khan muay thai yapıyorsun da işin biyolojik kısmında hatan var beyaz kas kırmızı kas bölümü için iskelet kasları yani bizim görünen ve hareket etmemizi sağlayan kasların hepsi kırmızı kastır ve esneklikleri sadece bağlanma noktalarındaki tendon bölgelerinin esnemesine bağlıdır vücut geliştirme antremanı doğru hareketler yapılırsa esnekliği azaltmayı bırakın artırır ayrıca ben boksörüm ama bildiğim kadarıyla kickboks esnekliğin önemli olduğu bir sanat ama dengenin ve gücün de ön planda olduğu bir spor bana kalırsa yeterince uyuyup yeterince protein alırsa arkadaşın ikisini birlikte götürmesi gayet mantıklı mesela bizim boks antremanlarımızın yarısı teknikse yarısı body training tarzı güç çalışmasıydı.

hocam dediklerini biliyorum ama kondisyon için genelde beyaz kas lifi kullanılır. kırmızı kas lifleri genel itibariyle güç gerektiren (hareket etmek gibi) noktalarda kullanılan bir sistem. vücut geliştirme olayına bakarsak biz ağırlığı yer çekimine karşı kaldırdığımız için kırmızı kaslar devreye gider. ancak bir atletin beyaz kas lifleri kırmızıya göre daha fazladır ve daha aktiftir. vücut geliştirme ve fitness farklı şeylerdir biliyorsun. vücut geliştirme yaparsa esneklik kazanamaz. biz de ağırlık antrenmanları yaptık ama örneğin squatta bile 2.5 veya 5 Kg ağırlığı geçmezdik. çünkü hedefimiz kondisyondu esneklikti. muay thai, kick boks, mix fight, wushu sanda vs gibi sporlar boksun türevi olsa da bokstan farklı bir sistematik yapısı vardır.

Beyaz kas lifleri iç organlarda bulunur kırmızı kas lifleri gibi laktaz üretmezler ve isteğimiz doğrultusunda hareket ettiremeyiz, vg evet esnekliği azaltabilir ama sebebi bu kas lifi olayı değildir ki vücut geliştirme fitnessin yani fit görünme sporunun alt dalı kabul edilir.

• Tekmelerim iyidir esnek biriyimdir. Kondisyonumunda(dayanıklılık-güç) artmasını istiyorum. Bunun için fitness e veya vücut geliştirmeye gitmelimiyim? Dışardan bakıldığında en azından sporcu görünümü olsun istiyorum. Esnekliğim ve hızım yavaşlamicaksa ikisinden birine gidebilirim.

• güzel olur ikisini de yap kardeşim
    antrenörsün ha :D cahil kardeşim dövüş sporları dayanıklılığa bağlıdır dayanıklı ve çevik olman lazım kırmızı kasların özelliğide budur dayanıklı ve çevik kaslar verir sana çabuk yorulmazsın hızlı olursun ama vücudun çok gelişmez büyük kasların olmaz . Beyaz kaslara gelince çabuk kasılan büyük kaslardır ve dövüş sporlarının en büyük düşmanı bunlardır beyaz kaslar :) beyaz kaslarını geliştirmiş bir adamı ringe koy bide kırmızı kaslarını geliştirmiş bi adamı ringe koy sonuca bak beyaz kaslı daha güçlü yumruk atabilir ama ilk 2. rounddan sonra yorulur ama kırmızı kaslı adam hala devam eder ve onu yener bide kasları güçlendirceksen beyaz kasları geliştirceksen kaldırabileceğin ağır kiloda en az 5 en fazla 12 tekrar yapıcaksın kırmızı kas grubunda ise hafif kilo çalışıcaksın en az 12 en fazla 20 tekrar yapıcaksın :D çakma antrenör seni
  • quote:

Orijinalden alıntı: UMUTCANAL17

antrenörsün ha :D cahil kardeşim dövüş sporları dayanıklılığa bağlıdır dayanıklı ve çevik olman lazım kırmızı kasların özelliğide budur dayanıklı ve çevik kaslar verir sana çabuk yorulmazsın hızlı olursun ama vücudun çok gelişmez büyük kasların olmaz . Beyaz kaslara gelince çabuk kasılan büyük kaslardır ve dövüş sporlarının en büyük düşmanı bunlardır beyaz kaslar :) beyaz kaslarını geliştirmiş bir adamı ringe koy bide kırmızı kaslarını geliştirmiş bi adamı ringe koy sonuca bak beyaz kaslı daha güçlü yumruk atabilir ama ilk 2. rounddan sonra yorulur ama kırmızı kaslı adam hala devam eder ve onu yener bide kasları güçlendirceksen beyaz kasları geliştirceksen kaldırabileceğin ağır kiloda en az 5 en fazla 12 tekrar yapıcaksın kırmızı kas grubunda ise hafif kilo çalışıcaksın en az 12 en fazla 20 tekrar yapıcaksın :D çakma antrenör seni

bazı boksörlerin çok kaslı ve hacimli olmasının sebebi nedir o zaman

anthoy joshua, mike tyson vs. bu adamlar gayet kalıplı ve kondisyonlarıda azımsanmayacak derede iyi

dövüş sporlarında hacim olumsuzluk yaratır, kişiyi çabuk yorar, esneklik azalır, hızı keser ama güç odaklı ağırlık çalışması fazla hacimlendirmediği için yarar sağlar aynı şekilde fazla tekrar çalışmakta

• Yahu kardeşim maçları 3er round olarak yapılan bir sporda kaslar sana nasıl olur da fazladan yük olur? Sen kickbox antremanlarına düzenli devam ettiğin sürece zaten esneklik olarak bir kaybın olmayacak. Tam tersine bunu güzel bir ağırlık programı ile taçlandırırsan güç olarak sana dönüşü inanılmaz olur. Maçları 12 round olarak yapılan boks sporunda bile profesyoneller hayvan gibi ağırlık çalışmaları yapıyor, onlar 12 rounda rağmen bu saydıklarınızı göz ardı ediyorken boşuna bunları düşünme. Fakat bunları yaparken beslenme ve uykuya çok dikkat et, eğer etmezsen antremanlarda verimin düşer ve faydadan çok zararı olur sporun sana.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.