Şimdi Ara

KIA RIO 1.5 CRDI ALDIMMM... (27. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
639
Cevap
2
Favori
301.709
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ismail hoca

quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

Yeni RİO lar için neden sadece sedan modellerinde Advance donanım seçeneği var. HB lerde advance bulunmuyor. Ayrıca Dıgıtal Bilgi ekranı diye bir opsiyon var ve Advance modellerinde bulunuyor sadece.. Bu ekran bildiğimiz yol bigisayarı mı..? Eğer böyleyse Comfort donanım seçeneğinde yol bilgisayarı bulunmuyor mu

Kia bayiinden öğrendiğime göre rio yenilenecekmiş arkadaşlar. Bu bilgiyi Ankara da bir bayiden aldım.

Zaten yeni makyajlandı ki.... ? daha neyini yenileyecekler...

• quote:

quote:

quote:

Yeni RİO lar için neden sadece sedan modellerinde Advance donanım seçeneği var. HB lerde advance bulunmuyor. Ayrıca Dıgıtal Bilgi ekranı diye bir opsiyon var ve Advance modellerinde bulunuyor sadece.. Bu ekran bildiğimiz yol bigisayarı mı..? Eğer böyleyse Comfort donanım seçeneğinde yol bilgisayarı bulunmuyor mu

Kia bayiinden öğrendiğime göre rio yenilenecekmiş arkadaşlar. Bu bilgiyi Ankara da bir bayiden aldım.

satışına başlanmışmı dünya da ?türkiyeye ne zaman gelir ki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Y_U_S_U_F_

quote:

quote:

quote:

satışına başlanmışmı dünya da ?türkiyeye ne zaman gelir ki?

Ben sordum arkadaşlar.. Rio nun yeni kasası felan yok.. Cerato nun Hatchback versiyonu gelecek... Zaten yeni makyajlandı Rio...

• merhaba bende yeni Kia Rio Crdı aldım araç bütün isteklerime cevap veriyor tek sıkıntısı yol tutuşu onun hariicinde herkese tavsiye ederim
  • quote:

young_fox_66 Tarih 12 Temmuz 2010; 13:44:36
    merhaba bende yeni Kia Rio Crdı aldım araç bütün isteklerime cevap veriyor tek sıkıntısı yol tutuşu onun hariicinde herkese tavsiye ederim

ne kadara aldınız? liste fiyatı üzerinden ne kadar indirim yapabildiniz
  • internette yeni rio ile alakalı resim buldum.ceed in küçügü gibi duruyor. oldukça güzel bir araç olmuş .bu haliyle çok tutulur

• buda arkadan görünüşü

• Evet arkadaşlar bende bir kia rio kullanıcısı olarak yorumdan ziyade kaza yaptıktan sonra rionun durumu hakkında bişeyler yazacağım..aracım 2007 hatchback comfort modeli 116 bin km. Ankara- Denizli karayolunda Denizli merkeze 15 km kala ortalama 100-115 km hızla bir köpeğe çarptım. hah dedim bıraktık arabayı burda şimdi. ki bilen bilir bir köpeğe çarpmakla beton direğe çarpmak arasında pek bir fark yoktur. her neyse köpek bir çift kelimeyle asfalta yapıştı. arabanın önüne baktım sis farlarının bulunduğu siyah lastik çerçeve yere düşmüş. tamponun alt kısmında çatlak olmuş sadece. ( köpeğe sağ taraf çarptı ) cam suyu deposu sağ kısımda olduğu için hortumu kesilmiş. servis allahtan yakındaydı. 30 tl karşılığında lastiğini yerine taktırdım ve yoluma devam ettim. Trabzona döndüm ki denizliye vardıktan sonra trabzona varana kadar 1800 km yol yaptım totalde. en sonunda yine birşey olmasına karşılık servise bir daha baktırayım dedim.. fan çalışmıyormuş .. 1800 km yolu fanı çalışmayan bir arabayla gelmişim. o sıcaklarda hararet yapmadı. ki rampada çıktık şehir içi de gezdim. meğer çarpmanın etkisiyle ön sağ taraf içeriden biraz bükülmüş. eksper inanmadı haliyle.. böyle bi hasar olması mümkün değil dedi.madem darbeden oldu bu neden tampon kırılmamış o zaman diye sorduğunda cevap veremedim.. aaraba sağlammış abi demekle yetinebildim. en sonunda allahtan köpeğe sağlam çarpmışız da tüylerini falan gördü iç kısımda o zaman inandı.. uzun lafın kısası rio alacak arkadaşlara sesleniyorum.. performans olarak,fiyat olarak ,yakıt olarak ekonomik bir genç arabası. çok dinamik seri atak ve ekonomik. böyle başka bir araç yok. ayrıca arabada triger seti yok arkadaşlar en önemli artılarından biri bu. zincirli olduğu için sadece periyodik bakımlarını yaptırın ve kullanın. 90 binde bir kayış değiştirme durumu yok

• yol tutuşunda bişey yokki dostum. o sınıftaki her araçta yol tutuş eksikliği var..150 km/sa hızla viraja girersen tabi yol tutuşunda problem var dersin. altındaki mercedes değil
  • Yeni RIO o resimlerdekiyse süper görünüyor.. İç tasarımı da merak ettim doğrusu nasıldır acep ?.. Şimdiki RIO mu satıp bundan bitane almayı düşünebilirim ...
  • Aşağıda ki şikayetimi,internet üzerinden ilgili mercilere ilettim sizlerle paylaşmakta da fayda görüyorum.

Önceki mesajlarımı inceleyecek olursanız benim aracım ile alakalı hiç bir şikayetim yok.Bu paraya ancak bu olur.Yol tutuşu kesinlikle tatmin edici,oto teyp orjinal blapkunt müthiş.İç döşeme ve malzeme yeterli,yakıt vs her şey iyi ama bu servis olayı beni çıldırtıyor.Ama bu servis yüzünden bir daha kia almaktan korkuyorum.

08.07.2010 tarihinde kia rio marka aracım ile maddi hasarlı bir trafik kazası yaptım.Kaza yapan aracımı M&B başayar Kİa yetkili servisine götürdüm.Araçtan iner inmez beni karşılayan mavi üniformalı görevli gayet nazik bir şekilde bana yardımcı oldu ve beni bir daha karşılaşmak istemediğim MC adlı kabul görevlisine yönlendirdi.Kendisine kaza evraklarını verdim,kendisi benden ruhsatımı istedi ben de ruhsatı almak üzere araca döndüm ve ruhsatı alıp kapıyı kapatırken parmağımı kapıya sıkıştırdım,olayı gören mavi üniformalı arkadaş yine bana yardımcı oldu ve acımı soğuk su tutarak hafifletmeme yardımcı oldu.Bir süre sonra tekrar MC'nin yanına gittim ve parmağımın sıkıştığını söyledim beyefendi oralı bile değildi.Bana aracın kime ait olduğunu ,modelini vs soruyordu bende umursamaz tavrına kızıp görmüyormusunuz ruhsat önünüzde hepsi içinde yazıyor dedim.Daha sonra sigorta şirketimin kendileri ile anlaşmalı olduğunu söyledim.Kabul görevlisi MC ters bir ifadeyle anlaşmalı olmadıklarını bunu nereden çıkardığımı ima ederek asık suratıyla bana karşı ters ifadelerde bulundu.Bende ne yapayım o zaman aracı çöpe mi atayım anlaşma yoksa araç bu şekilde mi kalacak dedim ,bana boş boş baktı..Ofisten çıktım karşıma top sakallı,üzerinde kia üniforması olan bir bey çıktı ,arabama bakıyordu,yanına yaklaşınca parmağımı gördü ve geçmiş olsun dedi! Kendisine MC'nin tutumlarını anlattım o da onun adına özür diledi ve sigorta şirketimle anlaşmanın 6 ay önce bittiğini ifade etti.
    Bu beyefendinin ifdelerini MC'ye ilettim o da kendi iş arkadaşı için;O mazda servisinde çalışıyor ne bilsin Kİa'yı ,yalan söylüyor diyerek bir kez daha çıkıştı,sanki patron .Neticede kızıp oradan ayrıldım ve aracı başka bir tamirciye götürdüm 1 haftadır parça bekliyor.Bu olay beni Kia'dan soğuttu.

• Arkadaşlar öncleikle merhaba ;
    Çok uzun zamandır araba almak için piyasayı yakından takip ediyorum ve sık sık sizin yazılarınızı okumaya gayret ediyorum.Oldukça güzel bir iletişim kurmuşsunuz ve ilk defa böyle bir foruma üye olmak zorunda hissettim kendimiUzun zamandır araba almak için seçim yapamıyordum,elimde 17.000 TL gibi bir bütçe ile ne alabilirim şeklindeki araştırmalar sonunda Kia Rio'yu çok uygun buldum.Ancak çok sık araba değiştirecek bir durumda olmadığım için tek kurşunumu iyi sıkmak zorunda olduğumdan çok uzun süre düşündüm ve sizin yazılarınızı takip ettim sonunda cesaret edip karar verdim Kia Rio almaya.İzmirde yaşıyorum ama ne yazık ki burda elle tutsanız 2-3 tane Rio 1.5 CRDI buldum ve km'leri oldukça yüksek fiyatlarıda 17.500-18.000 altına düşmüyordu.Sonunda 2 hafta önce 17.000 TL verip zar zor ikna ettiğim bir tanıdığımdan 2006 sonu 90.000 km'de kazasız değişensiz beyaz bir rio almayı başardım.Sizden ricam bu verilerde bir otomobil için doğru bir karar vermişmiyim?Şu ana kadar elektronik test cihazlarına bağlattım gerek Turbosu gerek motorunda tek bir hata kusur bulunamadı.Hiçbir konuda pişman olmadım ancak yakıt konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Yinede yakıtı iyi ancak 6,5 - 7 Lt'nin altına düşemedim.Zaten şu ana kadar şehir dışına çıkma fırsatım olmadı ancak lamba yandığında 140 Tl ile depoyu fulledim tam tamına 700 km yaptım.Km'de 200 kuruş ve 100 km'de 6,5 lt'nin üstüne çıkıyor.Sizce arkadaşlar bu veriler normal midir?Neticesinde çok kuvvetli bir araba ve dur kalk çok yapıyorum ara ara klimada açık oluyor.Beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.Aranıza katılmak çok güzel...

• quote:

Orijinalden alıntı: Karakule3435

Arkadaşlar öncleikle merhaba ;
    Çok uzun zamandır araba almak için piyasayı yakından takip ediyorum ve sık sık sizin yazılarınızı okumaya gayret ediyorum.Oldukça güzel bir iletişim kurmuşsunuz ve ilk defa böyle bir foruma üye olmak zorunda hissettim kendimiUzun zamandır araba almak için seçim yapamıyordum,elimde 17.000 TL gibi bir bütçe ile ne alabilirim şeklindeki araştırmalar sonunda Kia Rio'yu çok uygun buldum.Ancak çok sık araba değiştirecek bir durumda olmadığım için tek kurşunumu iyi sıkmak zorunda olduğumdan çok uzun süre düşündüm ve sizin yazılarınızı takip ettim sonunda cesaret edip karar verdim Kia Rio almaya.İzmirde yaşıyorum ama ne yazık ki burda elle tutsanız 2-3 tane Rio 1.5 CRDI buldum ve km'leri oldukça yüksek fiyatlarıda 17.500-18.000 altına düşmüyordu.Sonunda 2 hafta önce 17.000 TL verip zar zor ikna ettiğim bir tanıdığımdan 2006 sonu 90.000 km'de kazasız değişensiz beyaz bir rio almayı başardım.Sizden ricam bu verilerde bir otomobil için doğru bir karar vermişmiyim?Şu ana kadar elektronik test cihazlarına bağlattım gerek Turbosu gerek motorunda tek bir hata kusur bulunamadı.Hiçbir konuda pişman olmadım ancak yakıt konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Yinede yakıtı iyi ancak 6,5 - 7 Lt'nin altına düşemedim.Zaten şu ana kadar şehir dışına çıkma fırsatım olmadı ancak lamba yandığında 140 Tl ile depoyu fulledim tam tamına 700 km yaptım.Km'de 200 kuruş ve 100 km'de 6,5 lt'nin üstüne çıkıyor.Sizce arkadaşlar bu veriler normal midir?Neticesinde çok kuvvetli bir araba ve dur kalk çok yapıyorum ara ara klimada açık oluyor.Beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.Aranıza katılmak çok güzel...

Merhaba
    Öncelikle aracın hayırlı olsun, güle güle kullan. Bence doğru bir seçim yapmışsın. Araç gayet güçlü ve atak, sollama yaparken ve rampalarda araç hiç zorlanmıyor. Yakıt tüketimin bana biraz yüksek geldi. Daha önce ağırlıklı şehirlerarası yakıt tüketimini sizlerle paylaşmıştım. O zaman km de 16 Kr yaktığını ölçmüştüm. Bu bayramda Opet ten 157 TL tutarında EuroDizel aldım ve 830 km yol yaptım. Yolculuğun neredeyse tamamında klima açıktı. Üç defa köye gitte gel yaptım. ( 40 km* 3=120) Yollar kötü olduğu için 1 ve 2. vites ile ancak seyahat edebiliyorsunuz. Şehirler arası yollarda yol bilgisayarı yakıt tüketimini ortalama 6.1, ağırlıklı şehir içi ve köy yolu olursa 6.3 gösteriyor. Şu ana kadar 6.3 ün üzerine çıkmadı. Bende alırken daha az yakıt tüketimi olur diye düşünüyordum, en azından bir depo ile 850 km yapabileceğimi düşüyordum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• slm
    eraların yedek parçaları riolarda kullanılıyor mu?
    yedek parça rahat bulunabiliyormu?
  • Merhaba arkadaşlar ben kararsız kaldım yeni kasa kia rio advence modelini mi alsam hyundai accent mi alsam 2 side hemen hemen aynı para aynı motor aynı özellikler var. hangisinin servisi daha iyi acaba. sanki tip olarak kia rio daha güzel gibi geliyor hyundai accent artık biraz halk arasında taksi arabası oldu gibi. sizce hangisini almak akıl karı?
  • Arkadaşlar merhaba yıl sonu gelmeden indirimlerden yararlanıp bir araç almak istiyorum seçeneklerim arasında dacia sandero 1.5 dizel, fiat punto 1.3 dizel ve kia rio 1.5 dizel var yakıt tüketimi konfor, servis kalitesi, yedek parça gibi kıstaslarıda ele alarak hangi aracı almamı tavsiye edersiniz

teşekkürler
  • Neo90
    Ben tercihimi Rio'dan yana kullandım. Gayet memnunum. Era yerli üretim olduğu için tercih etmedim.
    Serkan1609
    Rio çok güçlü ve atak bir araç. Yakıt tüketimiyle ilgili daha önce görüşlerimi yazdım. Aratırsanız Rio kuluba başlığı altında bulabilirsiniz. Aracı 5 aydır kullanıyorum, servise gitmedim desem yalan olmaz. Benden önceki sahibi 30.000 km bakımına götürmüş ve 150 TL ödemiş. Ben bir kez anahtarı bağajda unuttum yedek anahtarda olmadığı için yol yardımı çağırmak zorunda kaldım. 45 dk içinde geldiler ve kapıları açtılar. Açarken kapı içten az çizildi fakat ertesi gün serviste ücretsiz boyandı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nemesis055 -- 27 Kasım 2010; 23:40:57 >
  • Öncelikle Herkese selamlar...30/11/2010

1 gün önce (29/11/2010) Ankaradan 14.500 TL ye 2006 model 147.000 KM de CRDİ Rio sedan aldım.Çift hava yastığı 4 cam otomatik manuek klima var araçta birde 110 Beygir CRDİ motor. ve aracı ankaradan çanakkaleye getirdim 700 Km yanii,

Burdaki yazıların büyük bir çoğunluğunu aracı almadan önce okudum. Araç çok hoşuma gittiği vede ekonomik bir arça olduğundan dolayı almayı zaten kafama koymuştum.

ilk Arabam 1993 yılında 1986 Model Doğan ikincisi 1990 model doğan üçüncüsü 1999 Model Fiat Siena 1.6 16 valf 103 Beygir, dördüncü arabam 2005 Model Marea Liberty, beşinci araban Renault Kangoo 1.5 DCİ, altıncı arabam Hyundai Strex 2,5 CRDİ 140 Beygir saydığım araçlar bizzat kendimin olup en az 1 yıl kullandım. Birde Arkadaşlarıma ve yakın çevreme ait araçlar varki bi çok marka ve modelini E200 Kompresör, Passat 2.0 FSİ, Peugeot 407 , Passat 2. TDİ gibi bir çok aracı kullanma fırsatı buldum..

Şimdi arkadaşlar Gelelim durum değerlendirmesi yapmaya..

Bir defa Kia Rio C segmenti bir araç. Forumdaki bazı arkadaşlar C segmenti bir araçtan çok fazla şeyler bekliyorlar..Verdiğiniz Para ve paranın karşılığında aldığınız Mal önemlidir..3 kuruşa 5 köfte olmayacağını herkes bilir!!!!

1- Kullandığım araçlara göre iç dizaynı ve kullanılan malzeme verdiğiniz paraya değer derecededir.
    2- Kabin içi ses yalıtımı verdiğiniz paraya göre veeeee emsallerine göre Peugeot 206, Albea, clio gibi araçlardan güzeldir ve yeterlidir.
    3- Kullanımı rahat Sürücüyü hiç yormayan bir araçtır.
    4- Dört kişilik bir aile için Araç içi ve bagaj kapasitesi oldukça yeterlidir.
    5- Yol tutuşu viraj kabiliyeti sahibi olduğum Araçlar daha güzeldir sadece liberty ile aynıdır. diğer kullandığım bir çok araçlada eşdeğer sayılır..
    6- Fren mesafesi ve kabiliyeti Gayet tatminkardır..(arkadaşlar Abs lisi 40 mt abs siz 42 mt duruyor. bu gün 60-70 milyarlık araçların bile fren mesafesi 38 metredir.)
    7- Yakıt konusunda çok cimri sahibi olduğum siena gaz ile uzun yolda 180 kuruş yakıt yakarken %100 garantili ölçümüm ile 29/11/2010 tarihinde 120-130 ortalama sürat ile rio 165 kuruş yakmıştır.
    8- En önemlisi Gaz pedalınızın altında 70-80 milyarlık araçlardaki gibi bir gücü hissedebiliyorsunuz ve gaza bastıkça basacağınız geliyor sizi fazlasıyla tatmin ediyor (lütfen hız kurallarına uyalım)

Kısacası arkadaşlar Verdiğiniz paraya baktığınızda karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz.

Ayrıca 147.000 km de olmasına rağmen ankaradaki yetkili ki servisinde aracı Expertiz yazptırdım almadan önce ve gayet güzel çıktı özellikle motor ve mekanik konusunda titizdim motorda ne üfleme, turboda ne bir se bilgisayardada arıza kaydı çıkmadı. her aksamını faal olarak aldım.

Yine servisten edindiğim bilgiye göre sağlıklı kullanımda 400 bin km ye kadar motorlarının gidebildiğini söylediler ( ömür boyu kullanacak değiliz en fazla yılda 30.000 km yapabiliriz normal bir aile)

Şu anki piyasa şartlarına göre bir araçtan kar etmek mümkün değildir hangi aracı ikinci el olarak alırsanız alın yılda 750-1000 tl arasında değer kaybetmektedir. Bunuda bindiğinize sayacaksınız..

Normal bir aile için gayet güzel bir araçtır alıp binmek isteyenler gönül rahatlığı ile alıp binebilirler..

Arkadaşlar yazdıklarımda yanlış yada farklı düşünceleri olanlar varsa yazarlarsa sevinirim...

Hepinize allah Kazasız belasız yolculuklar nasip eder inşallah.

• Arkadaşlar özür dilerim süspansiyon ile ilgili bilgi vermeyi unutmuşum..

Süspansiyonu makul seviyededir çok daha iyi olan araçlar muhakak vardır ama 120-130 ortala ile giderken bile insanı rahatsız etmiyor..Eşimle ilk turumuzu atarken 120 km ye çıktım ve eşim aa 120 ile mi gidiyoruz dedi rahatsız etmediğini ve süratini belli etmediğini burdan anlayabilirsiniz..Bu derecedeki bir süspansiyonda sanırım yeterlidir..
  • Yakıt tüketimini 6/7 litre arasında olduğunu bahseden arkadaşlar var.Yakın bir tanıdığımda 110 era vardı oda 6/7 arasında yaktığından bahsediyordu.Bunun üzerine bir araştırma yaptık ve ülkemizde tozlu topraklı yollardan dolayı hava filtresiinin 10.000km dayanmadığı 5.000km değiştirilmesi gerektiğini öğrendik.Bunun üzerine 0,5lt kadar bir tasarruf sağladı.6lt yakıt tüketiminin üzerine fazla çıkmadı.

Dizel motorda iki şey dikkat edilmeli

Hava filtresi ve

Tam sentetik motor yağı(her yıl değiştirilmesini öneriyorlar.) bunlara dikkat ederseniz uzun yıllar sorun yaşamassınız .Ne güzel trigerde yok.

Herkese güvenli sürüşler...
  • 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.