Şimdi Ara

Kia nasıl bir marka?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
19
Cevap
1
Favori
46.206
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Bir süredir otomobil araştırıyorum. Düşündüğüm araçlar içinde Kia Rio öne çıkıyor, fakat aklıma takılan konular var. Özellikle Hyundai veya Renault gibi Türkiye'de yaygın ağları olan markalarla kıyaslandığında servis kalitesi nasıl? Yedek parçalar pahalı mı ve temini uzun sürüyor mu? İkinci eli nasıl; elden çıkarmak kolay oluyor mu? Aydınlatırsanız sevinirim.

• ~blue~sky~ ~ kullanıcısına yanıt
    yaklaşık 3 hafta önce sıfır kilometre kia rio aldım. araç zaten hyundai ile kardeş marka servis maliyeti ve kalitesi olarak çok farkları yoktur. kia yeni rio, ceed, picanto, sportage ile epey bir atılım yaptı. arabayı almadan bir gün önce yeni clio için anlaştım. ertesi günü kia ya gittim güzel fiyat verdiler. clio ya vereceğim fark cebimde kaldı. bu arada yeni i20 sense paketli aracımı satarak rio aldım. kıyaslama istersen rio 4-5 kademe daha üstün.
  • Yanıt için teşekkürler. Kia Rio hem görünüş hem de donanım açısından çok iyi bir araba. Top Gear ve Car Buyer puanları da oldukça yüksek. Bugün internetten biraz araştırınca yedek parça fiyatlarının çok yüksek olmadığı kanısına vardım. Diğer taraftan şikayetvar.com sitesindeki şikayetlere bakınca bu yedek parçaların gerektiği gibi stoklanmadığı, ihtiyaç halinde Kore'den ithal edildiği ve bunun da bir ay sürdüğünü öğrenince tereddüt ettim. Bu kadar süre araçtan mahrum kalmak veya güvencesiz bir şekilde sürmek biraz korkutuyor.
    bütün markalarda bu sıkıntı var. çoğu parça yurt dışından geliyor zaten. tabiki tercih meselesi ama ben çok büyük bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
  • dostum yeni rıo otomatik kullanıyoruz inan parça ve servis açısından aldım bu aracı daha önce 5-6 marka kullandım illallah ettirdiler..

örneğin aracım 40 binde sana kısaca yazayım 15bin bakımı 180 tl
    30 bin bakımı 270 tl bunun içinde bujiler ve stop lambalarının bi kaçıda var..

hepsini geç aracımdan ses geliyor diye servise gittim adamlar bana yemek ikram etti inanamadım bi servis bu denli olamaz dedim..
    sonra amartsörden şikayetçiyim dediğimde sadece bi form doldurtular ve 1 saat içinde garantiden değiştirdiler bozukmu diye bakmadılar bile ki sorun 17 inç janttaymış

onları verip üzerine 700tl verdim 16 inç jant geniş yanak lastik aldım ses sorunuda ortadan kalktı..

asıl siz çok satılan araçlardan korkun bu dünyada şöyle bi kural var neye talep varsa o pahalı iykide fazla alan yokta ucuza çok kaliteli araçlara biniyoruz..

sormak istediğin bi konu olursa cvplarım

• Müşteri hızmetleri ve servislerinin ilgisinden bende çok memnun kaldım. Açıkçası Kia yi kafamda konumlandirdigim marka kalitesinden daha iyi buldum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: öcüü..

dostum yeni rıo otomatik kullanıyoruz inan parça ve servis açısından aldım bu aracı daha önce 5-6 marka kullandım illallah ettirdiler..

örneğin aracım 40 binde sana kısaca yazayım 15bin bakımı 180 tl
    30 bin bakımı 270 tl bunun içinde bujiler ve stop lambalarının bi kaçıda var..

hepsini geç aracımdan ses geliyor diye servise gittim adamlar bana yemek ikram etti inanamadım bi servis bu denli olamaz dedim..
    sonra amartsörden şikayetçiyim dediğimde sadece bi form doldurtular ve 1 saat içinde garantiden değiştirdiler bozukmu diye bakmadılar bile ki sorun 17 inç janttaymış

onları verip üzerine 700tl verdim 16 inç jant geniş yanak lastik aldım ses sorunuda ortadan kalktı..

asıl siz çok satılan araçlardan korkun bu dünyada şöyle bi kural var neye talep varsa o pahalı iykide fazla alan yokta ucuza çok kaliteli araçlara biniyoruz..

sormak istediğin bi konu olursa cvplarım

Dostum selam,

Bahsettiğin servis hangisi kia servisi bilgi verirmisin ?
    Bende araba alma arifesindeyim servisti, bakım ücretiydi, parçaydı, yakıttı forumda yardırıyorum 1 aydır.

• afyon hocaoğlu kıa servisi ben aracımı 3 gün önce sattım yeni gelecek bebekle bebek aracı bagaja sığmadı ilan verdim 2 günde satıldı vallahi bide derler ki ikinci eli kötü neyse aracımı satsamda kıa dan gerçekten çok memnunum şimdide yeni spo otomatik yada ceed bakacağız kısmetse..
  • quote:

Orijinalden alıntı: öcüü..

afyon hocaoğlu kıa servisi ben aracımı 3 gün önce sattım yeni gelecek bebekle bebek aracı bagaja sığmadı ilan verdim 2 günde satıldı vallahi bide derler ki ikinci eli kötü neyse aracımı satsamda kıa dan gerçekten çok memnunum şimdide yeni spo otomatik yada ceed bakacağız kısmetse..

bende bebek arabası konusunda kuşkuluydum. Ama 1 aydır hiç üzmedi. Epey büyük bir bebek arabası, kocaman bir bebek çantası, 2 poset bebek eşyası yastık yorgan falan, hanımın çantası, orta derecede market alışverişi pandizotu kaldırmadan sığdırıyorum. Pandizotu kaldırsam yükleme alanım daha da artar

• öcüü.. Ö kullanıcısına yanıt
    Hocam yeni çocukta arabada hayırlı olur inşallah. Bizde bebek bekiyoruz o yüzden bende şöyle evladiyelik bir arac bakıyorum.
    Geçen yıl sıfır doblo almıştım 1 yıl ancak dayanabildim hemen sattım.
    Kısmetse bende kialara bakıyorum. Eniştede vardı 2007 rio advance oda çok memnun kaldı ancak satarken tabi epey bir fiyat kaybı olmuştu bu zamanda normal diye düşünüyorum. Bana yakın olan Maltepe Tek-Kar araç alan varsa oradan yorumlarını paylaşırsa sevinirim.
  • Abi kafayı yiycem..
    4 aydır arastırıyorum oku babam oku...Yok abi Rio her anlamda eziyor geciyor gel gelelim ikinci el piyasası isin icine girince kalıyorum..Herkesin bana agız birligi etmiscesine soyledigi ikinci elde satman zor olur cok deger kaybeder..
    ARKADAS galerici degilim ki ben...Adam gibi arabaya binmek istiyorum rahat konforlu ve en onemlisi guvenli.
    Ne yapayım simdi gidip 4 teker 1 motordan ibaret poloya sırf vw markası adı altında satılıyor diye ikinci elinde 37 lira mı bayılayım?
    Onu da gectim küfrediliyormusum gibi geliyor arkadas Afrika ulkelerine bile ESP standart gonderiyor serefsizler insan degil miyiz biz Türkiye'ye ESP gibi can guvenligi acısından elzem bir donanımı eklemeden gonderiyorlar?..Yan airbagler kalkıs destegi vs saymıyorum bile artık!...
    UTANMADAN bir de web sayfalarında polo 5 yıldız NCAP odulu aldı yalanı!..
    ULAN SAHTEKARLAR!..
    O 5 yıldızı alan poloda perde hava yastıkları ESP standart donanım ve Almanya ic pazarında satılan modeli.
    SOKSANA TURKIYEDEKİ POLOYU NCAP testine..
    3 yıldızı gorurse şaşarım..
    Cok doluyum arkadaslar kusura bakmayın iyice yoruldum su araba mevzundan da bakmayın iste...
    Jazz deriz hatun begenmez sanki sevip koynumuza alcaz arabayı..Kia deriz ikinci elden masallar..
    Yok abi ben almıyorum araba falan!....
    Alla alla ya!

• quote:

Orijinalden alıntı: Sithas

Abi kafayı yiycem..
    4 aydır arastırıyorum oku babam oku...Yok abi Rio her anlamda eziyor geciyor gel gelelim ikinci el piyasası isin icine girince kalıyorum..Herkesin bana agız birligi etmiscesine soyledigi ikinci elde satman zor olur cok deger kaybeder..
    ARKADAS galerici degilim ki ben...Adam gibi arabaya binmek istiyorum rahat konforlu ve en onemlisi guvenli.
    Ne yapayım simdi gidip 4 teker 1 motordan ibaret poloya sırf vw markası adı altında satılıyor diye ikinci elinde 37 lira mı bayılayım?
    Onu da gectim küfrediliyormusum gibi geliyor arkadas Afrika ulkelerine bile ESP standart gonderiyor serefsizler insan degil miyiz biz Türkiye'ye ESP gibi can guvenligi acısından elzem bir donanımı eklemeden gonderiyorlar?..Yan airbagler kalkıs destegi vs saymıyorum bile artık!...
    ULAN SAHTEKARLAR!..
    O 5 yıldızı alan poloda perde hava yastıkları ESP standart donanım ve Almanya ic pazarında satılan modeli.
    Cok doluyum arkadaslar kusura bakmayın iyice yoruldum su araba mevzundan da bakmayın iste...
    Jazz deriz hatun begenmez sanki sevip koynumuza alcaz arabayı..Kia deriz ikinci elden masallar..
    Alla alla ya!

Canın bayağı sıkkın sevgili kardeşim, görüşlerimi paylaşmak istiyorum...

Elbette eşinizin fikri de önemli...Zamanında hanımıma yardımcı olayım diye söylemesi ayıptır temizlikte yardımcı oluyordum.Abi, yapıyorsun beğenmiyor ya da temizlediğim yeri tekrar temizliyor derken efendim, yardım etmeyi bıraktım, o da rahata, ben de...

Araç konusunda da durumun bu şekilde olduğunu önceki araç alımımızda yaşadık ve bu defa ben karar vereceğim, araştıracağımdedim ve öyle de oldu.

Jazz konusunda bir şey diyemeyeceğim, bildiğim kadarıyla bu aracın 2014'ten önce sıfırı gelmeyecek fakat arkadaşım aldığı günlerde denemeye çıkmıştık, motorun sesini duymamak çok hoştu. Kabin genelde sert plastikti fakat bu sınıftaki araçların genelinde bu şekilde malzeme kullanılıyor, fakat sessizliği hoşuma gitmişti. LPG takayım deseniz kafanızda soru işaretleri kalmaz diye düşünüyorum.

Polonun da piyasadaki araçlardan aman aman bir farkı olmadığını düşünüyorum ama imajı, 2. eli daha kuvvetli mi? Evet, fakat sırf 2. eli düşünülerek araç alımı konusuna ben, sıcak bakmıyorum.

Dolayısıyla ve durumu toparlarsak. Kia markası elbette kafada soru işaretleri bırakan bir marka, hele ki son modellerin fiyatlandırması konusunda sanırım birçok insan "ona o parayı vereceğime..." diye başlıyordur, onlar da haklı ne de olsa 2. el konusunda kuvvetli olduğu söylenemez ancak satılamaz değil elbette.

Bincek olan sizsiniz sevgili kardeşim, corsa da iyi bir araç, içi (2008'de almıştık) geniş, boğmaz insanı hani 2. eli kuvvetli olsun derseniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: aalpan

quote:

Orijinalden alıntı: Sithas

Abi kafayı yiycem..
    ULAN SAHTEKARLAR!..
    Alla alla ya!

Canın bayağı sıkkın sevgili kardeşim, görüşlerimi paylaşmak istiyorum...

Elbette eşinizin fikri de önemli...Zamanında hanımıma yardımcı olayım diye söylemesi ayıptır temizlikte yardımcı oluyordum.Abi, yapıyorsun beğenmiyor ya da temizlediğim yeri tekrar temizliyor derken efendim, yardım etmeyi bıraktım, o da rahata, ben de...

Araç konusunda da durumun bu şekilde olduğunu önceki araç alımımızda yaşadık ve bu defa ben karar vereceğim, araştıracağımdedim ve öyle de oldu.

Jazz konusunda bir şey diyemeyeceğim, bildiğim kadarıyla bu aracın 2014'ten önce sıfırı gelmeyecek fakat arkadaşım aldığı günlerde denemeye çıkmıştık, motorun sesini duymamak çok hoştu. Kabin genelde sert plastikti fakat bu sınıftaki araçların genelinde bu şekilde malzeme kullanılıyor, fakat sessizliği hoşuma gitmişti. LPG takayım deseniz kafanızda soru işaretleri kalmaz diye düşünüyorum.

Polonun da piyasadaki araçlardan aman aman bir farkı olmadığını düşünüyorum ama imajı, 2. eli daha kuvvetli mi? Evet, fakat sırf 2. eli düşünülerek araç alımı konusuna ben, sıcak bakmıyorum.

Dolayısıyla ve durumu toparlarsak. Kia markası elbette kafada soru işaretleri bırakan bir marka, hele ki son modellerin fiyatlandırması konusunda sanırım birçok insan "ona o parayı vereceğime..." diye başlıyordur, onlar da haklı ne de olsa 2. el konusunda kuvvetli olduğu söylenemez ancak satılamaz değil elbette.

Bincek olan sizsiniz sevgili kardeşim, corsa da iyi bir araç, içi (2008'de almıştık) geniş, boğmaz insanı hani 2. eli kuvvetli olsun derseniz.

Yemini bozup VW yi aradım bugun...Bana Turkiyede ESPli Polo yok 2 bucuk ay beklersen ve geldiginde olusacak fiyat farkını da goze alırsan ahanda buyur satalım sana dediler hadi oradan dedim kapattım..
    Marka marka da Turkiye de ayaga dusurmusler imajı..3 kurus icin ESP opsiyonu nedir Allah askına ya..Yan airbagleri zaten katmıyorum bile artık!...Yazık!

• Şimdi bakıyorum da liste fiyatlarına fiyat olarak polo ile rio arasındaki bir fark yok:

Kia ve VW'de c.line ve fancy donanımlarına baktım.

Rio Fancy 1.25, 85bg, benzinli, manuel 39.200
    Polo C.line 1.4 , 85bg, benzinli, manuel 35.900
    Polo Chrome 1.4 , 85bg, benzinli, manuel 39.500

Chrome'da farklı olarak ve bazı önemli detaylardan : Dokunmatik ekranlı m.medya var, 15" alaşım jant var, tam boy stepne var, cc var, arka park sensörü, yağmur sensörü, lastik basınç sensörü, sürücüve yolcu yan hava yastıkları var.

Fancy'de ne var? 16" alaşım jant, katlanabilir ve sinyalli yan aynalar, dokunmatik ekranlı m.medya yok, soğutmalı torpido, perde hava yastıkları, yokuşta kalkış destek, ESP, VSM, patinaj engelleme var.

Kısacası liste fiyatları üzerinden bakıldığında aralarında bir fark yok fakat alımda illaki 1.500-2.000 lira fark oluşur gibi geliyor bana (alıcı olmadığımdan fiyatı hakkında net bir şey diyemeyeceğim). Bunun yanında elbette polonun 2.elde satılması durumunda sanırım hem arayanı fazla olacaktır, hem de rioya göre daha pahalıya satılacaktır.

Jazzın sıfırı yok, madem 37.000 vereceksiniz, ve eğer üzerine kredi imkânı varsa, üzerinde fabrikadan hazır montajlanmış lpg kitiyle gelen honda civic premium derim ben kardeşim, 51 gibi alınabilir.

• Kia dünya çapında bir markadır ancak burada bilinmez ve pek tutulmaz. Çünkü 2.el kaygısı servis ağı ve biraz da yakıt sıkıntısı var. Bizde bu 3 kriter önemli maalesef.

bende rio fancy sedan vardı arçla düz yolda kaza yaptım
    kazada arka sol teker aksım koptu yaklaşık 6 takla attım
    araç doğal olarak pert oldu arabada hiç bir hava yastığa açmadı
    bana denilen istersen 20 takla at sensöre darbe gelmedimi açılmazmış yalnız aracın bagajı sağlamdı
    sensörleri bagajda sanırım aksın kopması ise imkansızdır özellikle arka aksın
    araç 14 aylık ve 6 bin kmde idi güvenliği düşünüyorsanırz almayın derim
  • Bu konuyu 2020 Ekim ayında görüp inceleyenler için bir kia sportage kullanıcısı olarak yazıyorum.
    Kia yeni çıkardığı araçlar ile çeşit bir marka olmaya başladı. Normalde suv ve hatchback konusunda iddialıydı ama sonradan çıkan modeller ile sedan yarışına da girdi. İkinci elde satılma konusunda benim 2014 model sportage 12litre yakan aracım bile arabam.com'danfiyat fiyat sorgulaması yapınca satış zorluğu kolay olarak çıkıyor. O konuda içiniz rahat olabilir. Ayrıca Hyundai ile ortak olduğu için servis /parça vs konusunda da üzmez rahat bulunur ki 2021 yılına gireceğiz ve hala seri araç üretimine devam eden bir marka. İç tasarımları genel olarak zamanının ilerisini yansıtıyor ve o konuda Hyundai ile (iç, dış) benzer işler çıkarıyor. Fakat yakıt konusuna gelirsek benzinli motoru olan araçları genelde fazla yakar. Ama motorları güçlüdür ses yalıtımı iyidir ve ses çıkartmaz çok fazla. Çok fazla gördüğünüz Opel Hyundai Renault tarzı markalar gibi alıp rahatça kullanabileceğiniz bir markadır. Zaten Türkiye'deki konumu da iyileşmiş durumda ki Amerika vs gibi ülkelere baktığınızda daha çok modelinin olduğu ve klasikleşmiş tutulmuş bir marka olduğunu göreceksiniz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Asya markalarına sürekli önyargı ile yaklaşan ve Alman markalarını kullanmış biri olarak şöyle söyleyebilirim 2016 Kia Sportage 1.6 GDI Concept Plus modeline sahibim, araç gerçekten çok kaliteli ve keyifli sürüş vaad ediyor, rakibi olan C SUV modellerine göre daha dinamik ve oturaklı bir sürüşü var. Güç olarak elbette turbo olan ile kıyaslanamaz fakat SUV dezavantajı olan yükseklikten kaynaklı bir çok rüzgar sorununu KIA araç hava kanalları ve bir kaç tasarım oyunu ile geliştirmiş. Hyundai ile kardeş marka fakat KIA biraz daha çıtayı yükseltti zaten asıl başarılı olduğu pazar ABD pazarı bu pazarın ihtiyaçlarına uygun şekilde üretimlere ağırlık veriyorlar ve Avrupalı rakiplerinden geri kalmıyorlar, Hyundai'nin bir adım önüne geçti diyebiliriz. Bu konu için VAG'dan VW ve Skoda konumları olarak örnek gösterebiliriz, VW daha kaliteli olduğu aşikar. KIA bu ailede VW'e benzer bir konuma sahip diyebiliriz kalite bazında, ekonomi olarak elbette Hyundai ön planda ve daha güçlü. Aracımdan çok memnunum ve KIA kendini gün geçtikçe daha iyi bir hale getiriyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.