Şimdi Ara

Keyf-i Azizimce Kitap Tavsiye Ediyorum... - KONU GÜNCELLENMEYECEKTİR (45. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.244
Cevap
57
Favori
33.588
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Kraven

O dertellik hepimizde var yalnız. Eğer %100 Afrikalı değilsen, bilmemne kabilesinden çıkma olmadığın müddetçe dünyadaki her Homo Sapiens Sapiens'te bir miktar dertellik mevcuttur. Bazılarında daha az veya daha çok, bazılarında başka cinsler de mevcuttur hatta. Yalnız ne derteller ne diğerleri Sapiens'in babası değildir, uzaktan kuzenlerimizdir. Üstelik hiç de öyle unga bunga diye bağrışan, elde kalın sopayla mağara mağara gezen moronlar da değillermiş son çalışmalara göre. Muhtemelen dini inançları, estetik kaygıları ve bir ihtimal dilleri dahi olan bayağı bizim gibi tiplermiş.

Edit: Bu arada Nazmiciğim, sana kötü bir haberim olacak ama, bizimkiler kurt başlı sancakları ve kanlı kılıçlarla değil, bildiğin geyik ve koçla kafayı bozmuştu o vakitlerde. Hatta bazıları parstan o kadar tırsmışlar ki mezar duvarlarına bile pars çizmişler.

Alıntıları Göster
    Hepmiz Afrikalıyız, Peace and Love Benim okuduğum bir yazıya göre sosyal olarak pek başarılı değillermiş o yüzden az kişi takılıyorlarmış. Büyük ihtimalle baya bir fark var gibi bizden, resimlerine bakıyorum pek iç açıcı görünmüyorlar. Irkçı gibi görünmek istemem ama melezleri insana benziyor.

Keyf-i Azizimce Kitap Tavsiye Ediyorum... - KONU GÜNCELLENMEYECEKTİR

Bu konuda kitaplarım var ama daha okuma fırsatı bulamadım.

Nazmi senlik bi resim buldum ama buraya atasım gelmedi

• quote:

O dertellik hepimizde var yalnız. Eğer %100 Afrikalı değilsen, bilmemne kabilesinden çıkma olmadığın müddetçe dünyadaki her Homo Sapiens Sapiens'te bir miktar dertellik mevcuttur. Bazılarında daha az veya daha çok, bazılarında başka cinsler de mevcuttur hatta. Yalnız ne derteller ne diğerleri Sapiens'in babası değildir, uzaktan kuzenlerimizdir. Üstelik hiç de öyle unga bunga diye bağrışan, elde kalın sopayla mağara mağara gezen moronlar da değillermiş son çalışmalara göre. Muhtemelen dini inançları, estetik kaygıları ve bir ihtimal dilleri dahi olan bayağı bizim gibi tiplermiş.

Edit: Bu arada Nazmiciğim, sana kötü bir haberim olacak ama, bizimkiler kurt başlı sancakları ve kanlı kılıçlarla değil, bildiğin geyik ve koçla kafayı bozmuştu o vakitlerde. Hatta bazıları parstan o kadar tırsmışlar ki mezar duvarlarına bile pars çizmişler.

Alıntıları Göster
    Yav ben de biliyorum dediklerinin hepsini. İkiniz de sanki lise talebesine anlatır gibi açıklamalar falan yapıyorsunuz, ne gerenk var

@Steven Wilson

• quote:

Orijinalden alıntı: E-Nazmi

Yav ben de biliyorum dediklerinin hepsini. İkiniz de sanki lise talebesine anlatır gibi açıklamalar falan yapıyorsunuz, ne gerenk var

@Steven Wilson

Alıntıları Göster
    Kraven yazınca benim de bir şeyler yazasım geldi.

Bir bilmece sorayım o zaman, Homo Erecutus adını nereden almıştır?

• Kraven kullanıcısına yanıt
    Yalnız atladığın bir şey var, 50-60 bin sene önce aynı anda yeryüzünde varolan en az 6 farklı homo türü olduğu biliniyor. Sapiens Afrikadan çıkınca bunlara sistematik soykırım uygulamış, güzel bulduklarını da kabilesine almış. O bakımdan Asyalılar'da %1-2 oranında binlerce yıl önce bölgede yaşayan Denisova geni bulunuyor, Avrupalılarda Neanderthal geni. Yani yalnızca görünüş olarak değil, zeka açısından da insanlar arasında farklılıklar var. Asyalılar Afrikalılara biz sizden bu nedenlerle üstünüz deseler verecek bir cevap bulamazlar. Zaten daha birkaç yüzyıl öncesine kadar hepsi kabile halinde yaşıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Mandalorian

Kraven yazınca benim de bir şeyler yazasım geldi.

Bir bilmece sorayım o zaman, Homo Erecutus adını nereden almıştır?

Alıntıları Göster
    Peri bacası gibi dimdik dikelmesinden.
  • quote:

@Steven Wilson

Alıntıları Göster
    Dur yahu işin zevki orada işte.

• quote:

Orijinalden alıntı: David Attenborough

Yalnız atladığın bir şey var, 50-60 bin sene önce aynı anda yeryüzünde varolan en az 6 farklı homo türü olduğu biliniyor. Sapiens Afrikadan çıkınca bunlara sistematik soykırım uygulamış, güzel bulduklarını da kabilesine almış. O bakımdan Asyalılar'da %1-2 oranında binlerce yıl önce bölgede yaşayan Denisova geni bulunuyor, Avrupalılarda Neanderthal geni. Yani yalnızca görünüş olarak değil, zeka açısından da insanlar arasında farklılıklar var. Asyalılar Afrikalılara biz sizden bu nedenlerle üstünüz deseler verecek bir cevap bulamazlar. Zaten daha birkaç yüzyıl öncesine kadar hepsi kabile halinde yaşıyordu.
    Onu ben atlamadım, birden fazla "insan türü" olduğunu ben de diyorum zaten, diğerini ise tam tersi özellikle söylemedim. Çünkü o soykırım şeysi artık eskimiş ve kabul görmeyen bir görüş durumunda. Denisovalı geni de her Asyalı'da mevcut değil. Bazı bölgelerde mevcut. Kuzeyden inen biz, Moğollar, hatta Çinliler'de bile neredeyse yok. Afrikalı olayı ise şundan dolayı. Afrika'dan çıkan ve bugün Afrika dışındaki insanların soyunun geldiği düşünülen ufacık grup bu derteller ile çiftleşiyor. Afrika'da kalan Sapiensler'de ise böyle bir şey yok.

• quote:

Peri bacası gibi dimdik dikelmesinden.

Alıntıları Göster
    Bu peri bacalarını ve oradaki evleri kim oydu?
    Peki diğer türlerin Sapiens'den önce on binlerce yıl yaşayıp da onlardan sonra kısa sürede yok olmasını nasıl açıklıyorlar? Doğal secilimle mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Roma zulmünden kaçan Hristiyanlar diye biliyorum ben.

• quote:

Peki diğer türlerin Sapiens'den önce on binlerce yıl yaşayıp da onlardan sonra kısa sürede yok olmasını nasıl açıklıyorlar? Doğal secilimle mi?
    Bölgeye göre değişiyor o durum. Tek bir olaya da bağlanmıyor zaten. O teorinin eskimiş ve kabul edilmiyor olmasının sebebi de iki türün arasındaki ilişkinin eskiden bilinene göre çok daha fazla olması ve bunu destekleyecek büyüklükte savaşı veya katliamı kanıtlayacak verinin olmaması. Bunun dışında yeme içme ve bölge kaybı meselesi, duruma adapte olamama, hastalık, yaşanmış olması muhtemel mücadeleler gibi birçok nedenden dolayı yok oldukları söyleniyor genelde. Harari miydi, şu meşhur kitabı yazan adamı antropologlar o nedenle taşa tutmuşlardı mesela. Tabii kitabın içinde kurduğu bazı tez ve teori haline getirmeye çalıştığı şeylerin de inanılmaz saçma ve bilimden uzak temelleri olmasından dolayı da bolca dalga geçiyorlardı, orası ayrı.

Sapiens fena değildi bence, hiç değilse genel bir kitleye hitap edecek akiciliga sahipti. Gerçi son kitabı 21 lessons için pek iyi eleştiriler gelmedi, dili ağırmış sanırım bizimkilere yoksa goodreads puanı 4.2 civarı. Okumaktan ziyade Derek Perkins'ten audiobook olarak dinlemek ayrı zevk veriyor bana.

Gerçi bundan önce Germ, Steel and Guns kitabı var Antropoloji üzerine de okumadım onu, içimde eskisi kadar tarih sevgisi kalmadı sanki. Belli bir yerden sonra gereksiz gelmeye başlıyor. Yerine gidip yabancı dil öğrensen daha iyi.

• Bu akşam ölümüne geyik yapasım var canım kitap okumak istemediği için ama konu bulamıyorum.
  • Düşün sen,
    geliyorum ben.

N.H.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Mandalorian

Düşün sen,
    geliyorum ben.

N.H.
    Kim bu? Nazım Hikmetof mu?
  • quote:

Kim bu? Nazım Hikmetof mu?

Alıntıları Göster
    Necif Fazıl'ın Fransa sokaklarda yazdığı bir şiir
  • Sanata verilen değerle toplum gelismisligi arasında doğrusal bir orantı olmasını nasıl açıklıyorsunuz? Buna göre bizim ülkeden bir halt olmayacağını söylemek abartı mı olur sizce?

• quote:

Sanata verilen değerle toplum gelismisligi arasında doğrusal bir orantı olmasını nasıl açıklıyorsunuz? Buna göre bizim ülkeden bir halt olmayacağını söylemek abartı mı olur sizce?
    Sanattan çok daha temel sorunlar var bana göre, bir yemek yaparsın sonra ona bir sos yaparsın, sos burada sanattır. Biz ilk önce yemeği yapmamız lazım.
  • quote:

Sanata verilen değerle toplum gelismisligi arasında doğrusal bir orantı olmasını nasıl açıklıyorsunuz? Buna göre bizim ülkeden bir halt olmayacağını söylemek abartı mı olur sizce?
    Tam tersi. Haldun onu çok güzel anlatır. Büyük devletlerde sanat, kültür vs. gibi şeyler çöküş dönemlerinde zirve yapar. Nitekim Roma, Bizans, Osmanlı, Abbasi, Timurlular'da bunun örneğini görebilirsin.

Sanatın alıcısı hiçbir zaman toplum olmamıştır olamaz da zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kraven -- 20 Kasım 2018; 17:53:48 >
  • quote:

Tam tersi. Haldun onu çok güzel anlatır. Büyük devletlerde sanat, kültür vs. gibi şeyler çöküş dönemlerinde zirve yapar. Nitekim Roma, Bizans, Osmanlı, Abbasi, Timurlular'da bunun örneğini görebilirsin.

Sanatın alıcısı hiçbir zaman toplum olmamıştır olamaz da zaten.

Alıntıları Göster
    Katılmıyorum, hele bu konuda doğu bilginlerine hiç katılmıyorum. En basitinden Rönesans gerçeği var, sonra barok dönem ile aydınlanma çağı ve klasik dönem ile Sanayi devrimi var. O dönemde doğuda divan şiiri dışında bir şey yoktu. Şimdi o da yok gerçi.

Toplum belli bir refah düzeyine ulaştığında sanatçılara değer verip onları destekler. Toplumun ilerlemesi ile sanat da ilerler. Onun için bizde hiçbir zaman Avrupa'daki sanat anlayışı olmadı ve olmayacak da.

• 
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.