Şimdi Ara

Keyf-i Arzuhalimce Kitap Tavsiye Ediyorum....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Canımın istediği kitapları tavsiye edeceğim bu başlıkta. Canınız isterse okursunuz, isterse okumazsınız.
    Kitaplara resim ayarlamakla uğraşmıyorum. Sadece yanına notumu ve akıcılığını belirten yorumu ekliyorum. Evet başlıyoruz;

Yok Yerler- Marc Auge - akıcı - 4/5
    Bu kitapta Auge süpermodernliğin antropolojisini yapıyor, okuması zevkli ve kafa açıcı

Hız ve Politika- Paul Virilio - akıcı - 4/5
    Postyapısalcı pezoların arasında tek adam gibi adam olan Virilio reyisin önemli bir kitabı. Modernlik ve hız kavramlarına kafa yoranlar için ideal ve kendisinin genel düşüncelerine giriş içinde okunabilir.

Batı'nın İnsan Doğası Yanılsaması- Marshall Sahlins - yorucu - 5/5
    Sahlins Evrimsel Psikoloji ve Psikanaliz gibi insanı hayvan olarak gören düşüncelerin temelindeki batı metafiziğini bir antropolog gözüyle biraz da siyaset felsefesindeki hakim batılı teorilere dalaşarak açıklıyor. Biraz ağır bir kitaptır ve bazı tespitler uçuk olabilir ama ufuk açıcı bir kitap olduğu kesin.

Mitolojinin Gücü- Joseph Campbell - akıcı - 4/5
    Campbell'i sevmem, benim için NewAge kafasındaki boş beleş adamlarla aynı seviyede bir adam. Ama lakin bu kitabı güzel muhabbet eşliğinde yazılmış, zevkli bir kitap. Tabii New Age benzeri görüşlerinin propagandasına buradada dalıyor arada ama olsun okunur, mitolojilere bakış açısı değiştirir.

Hakikat ve Hurafe- Dücane Cündioğlu - akıcı - 4/5
    Geçen bir ilahiyatçıda twitterdan hurafelere ters bakan birilerine ayar için ilk Campbell'in yukarıdaki kitabını sonra bu kitabı önerdi. Dücane şimdi çok farklı ve sığ sularda yüzse de gerçekten düşündüğü ve düşünce adamı olduğu zamanda yazdığı bu kitap, hele yarısından sonrası çok önemli noktalara parmak basıyor.

Pascalca Düşünme Çabaları- Pierre Bourdie - yorucu - 5/5
    Bu kitabında bordö reyis(Fransızca bilen birileri okunuşu düzeltebilir) homo academicus'un ardından akademik merkezli düşünmeler ikinci darbeyi indiriyor. Akademikliğin yozlaşmak, düşünce ve zihin kaybı olduğunu gösteriyor.

Sekülerliğin Biçimleri- Talal Asad - hafif yorucu - 4/5
    Son zamanlarda dinler tarihi ve antropolojisinde adından söz ettiren en önemli bikaç kişiden biri olan Talal Asad'ın yazdığı okunmalık bir kitap. Asad'ı pek sevdiğim söylenemez gerçi ama okunursa ufku açtığını da söyleyemem. Ama yine de okuyun.

Benden bu kadar yeter. Eğer konu tutrsa yirmi günde bir böyle liste yapabilirim. Hadi kolay gelsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yeni sayfa için mesaj. up.

• Görmeyenler için bi daha up.

Bu arada çeşitli konulardan da özel tavsiye isteyenler varsa belirtsinler. İkinci partta onları dikkate alıp liste yapabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ç-Nazmi -- 2 Haziran 2018; 19:34:17 >
  • fasdasaarwwr

Good.
  • Eveeet söz verdiğimiz gibi ikinci partıda atıyoruz, daha önce dediğimiz gibi siyaset/islam/din/bilim/tarih felsefesi ve tarih/antropoloji/sosyoloji/ilahiyat gibi alanlardan öneri verebilirim her türlü. Çünkü boş zamanlarımda çoğunu okumasam da sağlam listeler yapmışım. Bundan sonra tema, tema gideceğim kısmetse... Neyse ikinci parta başlıyoruz. Bu partın teması "post***lar"

Marx'ın Hayaletleri- Derrida - yorucu - 4/5

Derrida'nın Marx'a nasıl yaklaştığı aslında çok kritik ve önemli bir sorudur konuya çalışanların malumu olduğu gibi. Bu yüzden muhakkak okunması gerek bu kitabın -konuyla ilgiliyseniz eğer.-

Televizyon- J. Lacan - ultra über yorucu - ?/5

Rivayetlere göre Lacan'ın en rahat anlaşılan kitabı bu kitapmış. Yahu mübarekler en rahat anlaşılanı buysa en zor anlaşılanı nasıl bişeydir acaba? Türkçe çevirisinden okudum çeviri mi problemliydi anlamıyorum. Her neyse Lacan okumaya başlayacaklar için en basit kitap bu olduğu için listeye aldım. Tabii bir daha Lacan okumamaya yemin ettireceğinin garantisini de veriyorum.

Son Moda Saçmalar- Alan Sokal - akıcı - 3/5

Abartıldığı gibi postmodernistleri tokatlayamasa da son senelerdeki popüler tartışmaları takip etmeyi sağlıyor. Bu açıdan okunur.

What The Foucault?

Buna yorum yazmıyorum, okumadım ama listeye almışım. İsim zaten herşeyi anlatıyor...

Simülasyonlar ve Simulakrlar- Baudrillard - hafif yorucu - 5/5

Baudrillard'ın simülasyon kuramını, sinema eleştirilerini, nihilizme bakışını ve daha biçok şeyi anlatan bu kitap oldukça iyi ve sağlamdır.

Derrida'dan Caputo'ya Dekonstrüksiyon ve Din- R. Alpyağıl - akıcı - 4/5

Alpyağıl abimiz ülkemizde din felsefesine çalışan en önemli kişilerden biri olmasına rağmen kafayı biraz fazla postmodernlikle bozmuş, kii doktorasıda bunun üzerineydi. Her neyse ben kendisinin yapısökümcü bir din felsefesi kurma çabalarını abzürt bulsam da Derrida ve İbn Arabi yakınlığı üzerinden gelişen ilginç fikirlerinin "uzaktan" dinlenilmesi gerektiği fikrindeyim. Bu kitapta bu fikirlere giriş için okunması gerek.

Foucalt Sarkacı- Umberto Eco - çeviri leş - 5/5

Eco reyisin kelimenin tek karşılığıyla her açıdan yardırdığı, her anlamıyla zirvesi olan şaheser. Postmodern edebiyatın en başarılı örneklerinden biri. Bizdeki Orhan Pamuk'u sevenler bu kitaba bayılacaktır. Ama çeviri afedersiniz öztürkçe olduğu için sanki roman değilmi te (tabii ki öztürkçe-türkçe sözlüğüyle) akademik bir esermiş gibi okunması gerek.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ç-Nazmi

Eveeet söz verdiğimiz gibi ikinci partıda atıyoruz, daha önce dediğimiz gibi siyaset/islam/din/bilim/tarih felsefesi ve tarih/antropoloji/sosyoloji/ilahiyat gibi alanlardan öneri verebilirim her türlü. Çünkü boş zamanlarımda çoğunu okumasam da sağlam listeler yapmışım. Bundan sonra tema, tema gideceğim kısmetse... Neyse ikinci parta başlıyoruz. Bu partın teması "post***lar"

Marx'ın Hayaletleri- Derrida - yorucu - 4/5

Derrida'nın Marx'a nasıl yaklaştığı aslında çok kritik ve önemli bir sorudur konuya çalışanların malumu olduğu gibi. Bu yüzden muhakkak okunması gerek bu kitabın -konuyla ilgiliyseniz eğer.-

Televizyon- J. Lacan - ultra über yorucu - ?/5

Rivayetlere göre Lacan'ın en rahat anlaşılan kitabı bu kitapmış. Yahu mübarekler en rahat anlaşılanı buysa en zor anlaşılanı nasıl bişeydir acaba? Türkçe çevirisinden okudum çeviri mi problemliydi anlamıyorum. Her neyse Lacan okumaya başlayacaklar için en basit kitap bu olduğu için listeye aldım. Tabii bir daha Lacan okumamaya yemin ettireceğinin garantisini de veriyorum.

Son Moda Saçmalar- Alan Sokal - akıcı - 3/5

Abartıldığı gibi postmodernistleri tokatlayamasa da son senelerdeki popüler tartışmaları takip etmeyi sağlıyor. Bu açıdan okunur.

What The Foucault?

Buna yorum yazmıyorum, okumadım ama listeye almışım. İsim zaten herşeyi anlatıyor...

Simülasyonlar ve Simulakrlar- Baudrillard - hafif yorucu - 5/5

Baudrillard'ın simülasyon kuramını, sinema eleştirilerini, nihilizme bakışını ve daha biçok şeyi anlatan bu kitap oldukça iyi ve sağlamdır.

Derrida'dan Caputo'ya Dekonstrüksiyon ve Din- R. Alpyağıl - akıcı - 4/5

Alpyağıl abimiz ülkemizde din felsefesine çalışan en önemli kişilerden biri olmasına rağmen kafayı biraz fazla postmodernlikle bozmuş, kii doktorasıda bunun üzerineydi. Her neyse ben kendisinin yapısökümcü bir din felsefesi kurma çabalarını abzürt bulsam da Derrida ve İbn Arabi yakınlığı üzerinden gelişen ilginç fikirlerinin "uzaktan" dinlenilmesi gerektiği fikrindeyim. Bu kitapta bu fikirlere giriş için okunması gerek.

Foucalt Sarkacı- Umberto Eco - çeviri leş - 5/5

Eco reyisin kelimenin tek karşılığıyla her açıdan yardırdığı, her anlamıyla zirvesi olan şaheser. Postmodern edebiyatın en başarılı örneklerinden biri. Bizdeki Orhan Pamuk'u sevenler bu kitaba bayılacaktır. Ama çeviri afedersiniz öztürkçe olduğu için sanki roman değilmi te (tabii ki öztürkçe-türkçe sözlüğüyle) akademik bir esermiş gibi okunması gerek.
    Aaa bu kadar postlar diye tema kurmuşuz ama içine Zizek'i koymamışız. Ayıptır beee...

Sırf bu sebeple küçük bir ek değil hatta Honorable Mentions;

Ahirzamanlarda Yaşarken- Zizek - akıcıydı galiba - 4/5

Bu kitap birçok konuya değiniyor. Tabii uzun süre önce okumuştum aklımda hiçbir şey kalmamış, ama Batman Begins, The Dark Knight gibi filmler üzerinden tıpkı Baudrillard'ın analizleri gibi batı toplumunu analiz ettikleri kısımları unutmam imkansız.

• Bu arada tüm önerileri ilk sayfaya toplayacağım yakın bir zamanda. Tekrar tekrar sormayın.

• Takipteyiz
  • Daha önce söz verdiğimiz gibi üçüncü partı atmanın vakti gelmiş, sizden ricam konuyu tutturun, zaten forumun bu bölümünde yazan kişi sayısı nesli tükenmekte olan kelaynak sayısı kadar bile olamayabilir bu yüzden beş dakika versem bile yazmaya bir kişi bile okumayacağı(not: İkide bir konuyu sabote etmeye çalışan çakmam @E-Nazmi hariç normal kişileri kastediyorum) için vakit kaybı olabilitesi var gibi duruyor.

Bu bölüm "hakim siyaset felsefesi" temalıdır, ilk iki kitap genel giriş olduğu için listede.

Siyasal İslam Düşüncesi Tarihi- Anthony Black - akıcı - 4/5

Birçok konuyu gayet güzel özetlese de yazar afedersiniz ecnebi hemi de arapça bilmeyen bir ecnebi. Sorun okuduğu metinleri oryantalist literatürden okumuş, zaten girişte de bunu yarıitiraf ediyor. Kendine siyaset tarihine danışman olarak aldıklarında da revizyonist tiplemeler geziyor. Tanıdık düşünürler haricindekilere de fazla değinemiyor ve güncel konulara bakış vs. gibi birçok problemi de var ama yine de bu alanda türkçe başka kitap bulamadığım için öneriyorum. Bu eksikleri harici gayet iyi kaynaktır, genel perspektifi verir. Çünkü yazar bu konuların uzmanlarından birtakım rivayetlere göre.

Batıda Siyasal Düşünceler Tarihi- M. Ali Ağaoğulları - akıcı ama uzun - 4/5

Bu kitapta gayet iyi genel tarihi öğrenmek için. Siyaset tarihi kısmı düşüncelerden daha yoğun gibi gelmişti bana ama genel bir perspektife oturtmak için bu yöntem iyi. Ama bir açıdan eksik; Keşke tüm modern dönemi de içine alsaydı o zaman alanında tek kaynak olabilirdi.

Modern Siyaset Teorisi- N. Barry - akıcı - 4/5

Bu da modern siyaset teorilerine giriş için önerilen önemli bir kitap. Bu kitabı da okursanız diğer üç kitapla birlikte birçok şeyi kafada oturtursunuz.

Siyaset Üzerine Konuşmalar- Makyavelli - akıcı - 4/5

Makyavelli'yi hep hükümdar/prens/şehzade vs. üzerinden değerlerlendirenlerin gözden kaçırdığı bir kitap. Bunu okumadan Makyavelli'yi okudum demeyin.

Siyasal Liberalizm- J. Rawls - hafif yorucu - 5/5

Günümüzdeki hakim siyaset teorisini ve anlayışını anlamak için okunması gerekli olan en önemli kitap.

Anarşi, Devlet, Ütopya- Nozick - akıcı - 4/5

Bunun da Rawls'a alternatif olarak okunması gerek. Bu kitabı da okursanız modern siyasetteki liberalist yaklaşımları anlarsınız biraz liberteryen literatürü okumak gerek onlar için de;

Kaos Teorisi- Robert Murphy - okumadım -

Aslında liberteryen dallamaların birçok önemli kitabı vardır "democracy: The god that failed"(bu oldukça kaliteli bir kitap)den "Machinery Of Friedman"a kadar. Ama çoğu çevrilmemiş olduğu için bu yamulmuyorsam tek doğru dürüst çevrilen kitap olduğu için okuyun bişey kaybetmezsiniz.

İmansızların İmanı- Simon Critchley - akıcı - 4/5

Siyasal İlahiyat konusunda aslında birçok kitap var da olaya analitik felsefecilerden Cirtchley'in yaklaşımı da farklı bir perspektiften okunmak için okunabilir.

• 47 dakika olmuş bir kişi bile beğenen çıkmamış ki biz daha "Allah rızası için bir up!!" bekliyoruz. Olmaz böyle ya çakmam ee-nazmi'nin bile en beğenileni mesajı 10'lu sayıları bulmamış, bu böyle olmaz.

Size daha tarih, edebiyat, ahlak öğretecektim ama gereği yok. Son kez uplayıp sizi çakmama emanet ediyorum. Bye.

• Güzel öneriler. Ben takip ediyordum ama görüyorum ki benden başka mesaj atan bir Allah'ın kulu yok. Neyse. Gene de teşekkürler tavsiyeler için.
  • Kitap önerileri için teşekkürler.Benim ayrıca belirtmek istediğim ; Nazmi bey bu Ç Nazmi kim,eşantiyon mu :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: f_b1907

Kitap önerileri için teşekkürler.Benim ayrıca belirtmek istediğim ; Nazmi bey bu Ç Nazmi kim,eşantiyon mu :)
    Şakacı bir arkadaşımız. Kim olduğunu ben de bilmiyorum ama sağlam taklidimi yapmış. Sesli güldürdü. Kitap tavsiyeleri de çok şükela.
  • quote:

Orijinalden alıntı: E-Nazmi

Şakacı bir arkadaşımız. Kim olduğunu ben de bilmiyorum ama sağlam taklidimi yapmış. Sesli güldürdü. Kitap tavsiyeleri de çok şükela.

Alıntıları Göster
    Felsefe bölümünden çıkma bir troll esasen. Asıl kullanıcı adı tom.waits.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F01EF196D

Felsefe bölümünden çıkma bir troll esasen. Asıl kullanıcı adı tom.waits.

Alıntıları Göster
    Şahsen tanışıyorsunuz galiba?

tom.waits boş adam değil zaten takip ettiğim kadarıyla. Trollüğü de kaliteliymiş.
  • quote:

tom.waits boş adam değil zaten takip ettiğim kadarıyla. Trollüğü de kaliteliymiş.

Alıntıları Göster
    Tanımıyorum. Yalnızca başka insanların kullanıcı adlarını kullanarak trollük yapıyor, oradan biliyorum.
  • quote:

Alıntıları Göster
    Yukarıdaki taklide bakmayın. Kendisini şahsen tanırım. tom.waits'in yapacağı işler değil bunlar. İşi gücü olan ciddi adama niçin iftira atıyorsun taklit efendi?

tom.waits'in trollüğü kalitelidir ama şu aralar kendisnin hiç zamanı yok. Zaman kaybı olmasın diye tüm hesaplarını kapattı. Ben @Elan Morin Tedronai nickli bir üyeden şüpheleniyorum. Onun okuyacağı türde kitaplara benzettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F01EF196D

Tanımıyorum. Yalnızca başka insanların kullanıcı adlarını kullanarak trollük yapıyor, oradan biliyorum.

Alıntıları Göster
    Ne alakası var yahu Bunun troll olup olmamakla alakası yok. Troll olmasam da ben de mizah yaptığımı hep söylemişimdir. Trollük demesem de mizah yaptım dedim. Zaten komedyen olmaya da gerek yok; biraz stand-up dinlemiş ve olaya az çok hakim herkesin yapabileceği bir şey bu. Ayrıca bu fake hesap akımı da yeni değil. Çok önceleri de benzer klonlamalar yapılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kreven -- 6 Haziran 2018; 10:50:2 >

• Mualla Labuti Efendi kullanıcısına yanıt
    İsmim bolca geçmiş ama benim bir şeyden haberim yok. Hayrola arkadaşlar ? Robert Jordan'ın Xaman Çarqı'nı çalışırken bunalıp, sayfayı yenileyeyim dedim ve zerresini anlamadığım bir olayda adım geçmiş. Ç-Nazmi kimdir, tanımam etmem. Foruma bile doğru düzgün girmiyorum artık. Yukarıda arkadaşların söylemiş olduğu gibi hem kendi işim gücüm var hem böyle şeylerle uğraşmam.

Hem zaten arkadaş dinci... Ben redditte az tartışmadım bu dincilerle... Bunlardan birşey olmaz, akp sayesinde entelektüel taslıyorlar ama bekleyin 24 hazirandan sonra görecekler gününü...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elan Morin Tedronei -- 6 Haziran 2018; 11:45:33 >
  • Dedim kitap bölümünde tartışma olmaz, sessiz sakin birkaç konu takip edeyim.
    Bu ne yahu? Kitap okuyan, hatta okuduğunu da büyük bir marifetmiş gibi belirten, üyeler şurada konuştuğu ağızlara bakın. İnsanlara yukarıdan bakmak, hakaret eder gibi etiketlemek yakışıyor mu sizin gibi kitap kurtlarına? Burası bile böyleyse bu forumdan uçmanın vakti gelmiş sanırım.
    Yazık, güzelim forum ne hale geldi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tom Waits -- 6 Haziran 2018; 12:36:22 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.