Şimdi Ara

KEF LS-50 (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
5
Favori
12.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet haklısın hocam ama İzmir'de yaşıyoruz. Böyle ürünleri deneme şansımız çok az :( istanbula gelmemiz gerek çoğu seçeneği demo edebilmek için ki ben daha istanbula bile gelemedim ki demo yapmak için geleyim :)
  • Yine de şanslısınız İstanbul, Ankara, İzmir ve çevresi TR de bana göre en aktif üç bölge, Tabi İstanbuk bu manada gerçekten farklı bunu kabul ediyorum.
  • ürünü bir süredir yabancı sitelerden, forumlardan, takip ediyordum. bugün, bir kaç hoparlörle birlikte (monitor audio rx1-rx2, elipson planet l) denedim ve sonuç olarak kef ls 50 aldım.

benim zevkime göre biraz parlak olduğunu söyleyebilirim. gerçi, henüz break-in periyodunu atlatabilmiş değiller ama parlaklığın geçici olacağını pek sanmıyorum. ürün aslında iki sürücüden oluşuyor, mid/bas ve tiz sürücüsü. tiz sürücüsünü, mid/bas sürücüsünün ortasına yerleştirmişler. böylelikle tüm sesler aynı merkezden geliyor. sanırım ürünün başarısının nedenlerinden birisi bu. sahne olarak gerçekten çok başarılı, oldukça geniş bir sahne sunuyor. müzik dinlerken, zaman zaman ağzım kulaklarıma varmış bir şekilde buldum kendimi:) fakat aynı şahaneliği baslar için söyleyemeyeceğim. bas gitar, davul, vs. ait tüm sesleri, tane tane duymanız mümkün, fakat evimde halihazırda bulunan wharfedale 10.7'lerdeki bas doygunluğu yakalayamıyorlar. sonuçta ls50'ler küçük bookshelf hoparlörler ve bas konusunda bir floorstand hoparlör performansı beklememek gerektiğini düşünüyorum. yine de, muhtemelen break-in sonrası baslar daha da doygun bir hal alacaktır. bir sub ile kullanmayı planladığım için, benim için çok sorun teşkil etmedi açıkçası bu durum.

ürünü mağazada denerken önce vincent marka lambalı bir amfi, sonrasında da pioneer marka bir stereo amfi kullandık. her ikisinde de birbirine yakın sonuçlar verdi. hatta, fiyat olarak daha uygun olan pioneer amfiyle daha iyi bir ikili olduklarını düşünüyorum. fakat malesef, evimdeki sony str-da1200es avr ile benzer bir performans vermekten uzak kaldı. özellikle baslar oldukça sönük kaldı.

bunların dışında; ürünün boyutları ufak olmasına rağmen, tam performans için etrafında oldukça büyük bir alana ihtiyaç duyuyor. arkadan 50cm, yanlardan ise 1m boşluk bırakmanız gerek.

• Sn Teddy hayırlı olsun.
    Teknik bilgi ve tecrübesi olan ne güzel anlatabilmiş. Sadece bas konusuna katılamıyorum(ürünün boyut ve raf tipi olduğunu düşünerek)

Resim çektim sonunda onu da eklemek istedim.
    Not: Bas konusunda bu kadar ısrarcı olmamı yanlış anlamayın, yukarıda da belirttiğim gibi boyutlarını ve bas driver'ın çapını dikkate alarak söylüyorum. Aslında ben ölçülü olduğu sürece yüksek bası(sinema düzeninde) seviyorum ve bu ihtiyacı alt kattaki sinema odasında gideriyorum

KEF LS-50 KEF LS-50

• Keyman2 hocam bu tek 499 euro olanı nasıl alabiliriz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aryel

Keyman2 hocam bu tek 499 euro olanı nasıl alabiliriz ?

Tam olarak suali anlayamadım ama algıladığım dakarı ile cevaplıyayım, Genelde yurt dışında ürünler adet olarak satılıyor genelde, Hatta ülkemizde de tek taleb edilebilir diye biliyorum.
  • Aşağıdaki specler kef'e yakışmayan specler alt frekans cevabı da epey yetersiz gözüküyor ve ürünün hassasiyeti de çok çok düşük...Ama dinlemeden yorum yapmamak lazım tabii.. Orta halli bir lambalı ile kullanmak isteyenler bence bu ürünü hiç düşünmesinler hem hassas değiller hem de zaten düşük olan alt frekans cevabı lambalı ile iyice yumuşayıp kaybolacaktır..

Frequency response (±3dB): 79Hz - 28 kHz
    Sensitivity (2.83V/1m): 85dB
  • Ama dinlemeden bile neredeyse emin olabileceğim bir şey var bu hoparlörler muhtemelen dinleti yapılan ortamda kolaylıkla kayboluyordur ses tamamen holografik ve üç boyutlu sahne gayet başarılı tizler de biraz keskin olmalı (klasik kef özellikleri)
  • @atalayalper bende ne zaman bu konuya el atacağınızı merak ediyordum hocam. bu hassasiyet kısmından pek anlamıyorum ama bu kadar abartı reklam gibi mi diyorsunuz siz ? insanlar bu ürünü alıyor ancak ürün kötü değil diye mi beğeniyorlar ? f/p oranı nedir sizce ?
  • quote:

@atalayalper bende ne zaman bu konuya el atacağınızı merak ediyordum hocam. bu hassasiyet kısmından pek anlamıyorum ama bu kadar abartı reklam gibi mi diyorsunuz siz ? insanlar bu ürünü alıyor ancak ürün kötü değil diye mi beğeniyorlar ? f/p oranı nedir sizce ?

Hassasiyet derken 85 db olduğunu söylemiş.

Db ısını soyle dusunun bir tane tam sayı var Buda mesala 110 olsun siz bu cihazı 110 e çıkartmak İcin 110-85 =25 wat anfinin Guc üretmesi lazım ama mesela bir cok Hoparlor 89 desibel Yada 90.5 desibel bunları. 110 tamamlamak daha kolay 19.5 wat gibi dusunun. Yani 90.5 Yada 89 db hoparlörü. Daha az güçlü anfi ike sürerken 85 desibel hoparlöre daha güçlü cihaz lazım. Piyasada 105 desibel hoparlörler var mesela onları 110 a tamamlamak İcin 5 wat bile cok yeterli yani 300b lambali 13 wat anfi ile keyifle dinleyebilirsiniz

• Eray selamlar, watt ve dB hesaplamada bir yanlislik var galiba cunku 1watt=1dB'e karşılık gelmiyor.. Yani hoparlorlerden 110 db elde etmek icin hassasiyet degerinden bu hedef 110'u cikartmamiz bize kac wattlik ampli ile surulmeleri gerektigi cevabini veya sonucunu vermez..

Hoparlorlerin hassasiyet degerleri 1 watt ile surulduklerinde 1 metre mesafeden uretebildikleri ses şiddetidir watt arttikca dogru orantida da ses siddeti artar ama bu ilişki dogru orantili degildir. Yani 100 db ses elde etmek isteyen biri bunu 100db hassasiyetteki bir hoparlor ile sadece 1watt guc kullanarak elde eder ama 110 db elde etmek isteseydi senin hesabina gore bunu 10 watt gucunde bir ampli ile yapamazdi.. Watt ve dB birbirine esit degerler degillerdir..

Bu arada kef ls-50 icin kotu demiyorum diyemem de cunku henuz dinlemedim sadece urunun speclerine baktigimizda 85db hassasiyet ve 79hz alt frekans cevabı epey dusuk degerler olarak gozumuze carpiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atalayalper -- 16 Nisan 2013; 10:07:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: atalayalper

Eray selamlar, watt ve dB hesaplamada bir yanlislik var galiba cunku 1watt=1dB'e karşılık gelmiyor.. Yani hoparlorlerden 110 db elde etmek icin hassasiyet degerinden bu hedef 110'u cikartmamiz bize kac wattlik ampli ile surulmeleri gerektigi cevabini veya sonucunu vermez..

Hoparlorlerin hassasiyet degerleri 1 watt ile surulduklerinde 1 metre mesafeden uretebildikleri ses şiddetidir watt arttikca dogru orantida da ses siddeti artar ama bu ilişki dogru orantili degildir. Yani 100 db ses elde etmek isteyen biri bunu 100db hassasiyetteki bir hoparlor ile sadece 1watt guc kullanarak elde eder ama 110 db elde etmek isteseydi senin hesabina gore bunu 10 watt gucunde bir ampli ile yapamazdi.. Watt ve dB birbirine esit degerler degillerdir..

Bu arada kef ls-50 icin kotu demiyorum diyemem de cunku henuz dinlemedim sadece urunun speclerine baktigimizda 85db hassasiyet ve 79hz alt frekans cevabı epey dusuk degerler olarak gozumuze carpiyor.

Benim söylediğim ornek biliyorum bir wat bir db degil elbette wat olarak düşünme 110 da desibel degil zaten bunlar açıklamak İcin birim sayılar

• quote:

Orijinalden alıntı: Teddy

ürünü bir süredir yabancı sitelerden, forumlardan, takip ediyordum. bugün, bir kaç hoparlörle birlikte (monitor audio rx1-rx2, elipson planet l) denedim ve sonuç olarak kef ls 50 aldım.

benim zevkime göre biraz parlak olduğunu söyleyebilirim. gerçi, henüz break-in periyodunu atlatabilmiş değiller ama parlaklığın geçici olacağını pek sanmıyorum. ürün aslında iki sürücüden oluşuyor, mid/bas ve tiz sürücüsü. tiz sürücüsünü, mid/bas sürücüsünün ortasına yerleştirmişler. böylelikle tüm sesler aynı merkezden geliyor. sanırım ürünün başarısının nedenlerinden birisi bu. sahne olarak gerçekten çok başarılı, oldukça geniş bir sahne sunuyor. müzik dinlerken, zaman zaman ağzım kulaklarıma varmış bir şekilde buldum kendimi:) fakat aynı şahaneliği baslar için söyleyemeyeceğim. bas gitar, davul, vs. ait tüm sesleri, tane tane duymanız mümkün, fakat evimde halihazırda bulunan wharfedale 10.7'lerdeki bas doygunluğu yakalayamıyorlar. sonuçta ls50'ler küçük bookshelf hoparlörler ve bas konusunda bir floorstand hoparlör performansı beklememek gerektiğini düşünüyorum. yine de, muhtemelen break-in sonrası baslar daha da doygun bir hal alacaktır. bir sub ile kullanmayı planladığım için, benim için çok sorun teşkil etmedi açıkçası bu durum.

ürünü mağazada denerken önce vincent marka lambalı bir amfi, sonrasında da pioneer marka bir stereo amfi kullandık. her ikisinde de birbirine yakın sonuçlar verdi. hatta, fiyat olarak daha uygun olan pioneer amfiyle daha iyi bir ikili olduklarını düşünüyorum. fakat malesef, evimdeki sony str-da1200es avr ile benzer bir performans vermekten uzak kaldı. özellikle baslar oldukça sönük kaldı.

bunların dışında; ürünün boyutları ufak olmasına rağmen, tam performans için etrafında oldukça büyük bir alana ihtiyaç duyuyor. arkadan 50cm, yanlardan ise 1m boşluk bırakmanız gerek.

Gule gule kullanin hoparlorlerinizi, fakat sony avr ile mumkunse surmeyin onlari cunku avr niz sony 1200es bile olsa maalesef bu hassasiyette bir hoparlor icin yeterince çıkış saglayamayacaktir buyuk ihtimalle...youtube da cok iddiali bir kef ls-50 videosu var ama surdukleri ampli nad'in en ust seviye stereo amplisi yaklasik degeri galiba 16.000 tl

• quote:

Orijinalden alıntı: c.delen

Sn Teddy hayırlı olsun.
    Teknik bilgi ve tecrübesi olan ne güzel anlatabilmiş. Sadece bas konusuna katılamıyorum(ürünün boyut ve raf tipi olduğunu düşünerek)

Resim çektim sonunda onu da eklemek istedim.
    Not: Bas konusunda bu kadar ısrarcı olmamı yanlış anlamayın, yukarıda da belirttiğim gibi boyutlarını ve bas driver'ın çapını dikkate alarak söylüyorum. Aslında ben ölçülü olduğu sürece yüksek bası(sinema düzeninde) seviyorum ve bu ihtiyacı alt kattaki sinema odasında gideriyorum

KEF LS-50 KEF LS-50

@c.delen sinema sisteminiz çok güzel ve sade görünüyor. hoparlörleri merak ettim. klipsch thx serisini andırdı bana :)

• Teşekkür ederim. Evet THX Serisi. Yeni taşındığımız icin yerleşim ve düzeni daha tam anlamıyla yapamadık. Ama sonuc çok memnuniyet verici.

• quote:

Eray selamlar, watt ve dB hesaplamada bir yanlislik var galiba cunku 1watt=1dB'e karşılık gelmiyor.. Yani hoparlorlerden 110 db elde etmek icin hassasiyet degerinden bu hedef 110'u cikartmamiz bize kac wattlik ampli ile surulmeleri gerektigi cevabini veya sonucunu vermez..

hocam merak ettiğim bir amfinin bir hoparlörü zorlanmadan sürebilecek olmasını nasıl anlarız ? bu hesaplama uygunmudur genel olarak

• quote:

Orijinalden alıntı: c.delen

Teşekkür ederim. Evet THX Serisi. Yeni taşındığımız icin yerleşim ve düzeni daha tam anlamıyla yapamadık. Ama sonuc çok memnuniyet verici.

Boş zamanlarımı hep müzik dinleyerek geçiririm ancak sizin şu sisteminize çok özendim. Film izlemek için gayet sade ve çok güzel bir sitem gibi görünüyor. Cesuryürek, Vatansever, The Matrix, V For Vendetta gibi kendimce efsane bulduğum filmleri o ortamda izlemek isterdim :)
  • quote:

quote:

hocam merak ettiğim bir amfinin bir hoparlörü zorlanmadan sürebilecek olmasını nasıl anlarız ? bu hesaplama uygunmudur genel olarak

Herşeyden önce tabii ki amplinin speclerine bakarız, daha sonra da mimarisi ve içeride kullanılan elemanlara bakabiliriz mesela Solid state bir amplide kullanılan çıkış entegrelerinin türü,yapısı ve markası, kapasitör türü, sayısı, trafo gücü, sayısı vs.vs. o amplinin neyi nereye kadar ve az çok nasıl süreceği konusunda bize ipuçları verecektir. Bunların haricinde de pek tabii ki markaya olan güvenilirlik durumu ve kullanıcı yorumlarından da iyi kötü bilgi sahibi olabiliriz.

• quote:

quote:

quote:

Herşeyden önce tabii ki amplinin speclerine bakarız, daha sonra da mimarisi ve içeride kullanılan elemanlara bakabiliriz mesela Solid state bir amplide kullanılan çıkış entegrelerinin türü,yapısı ve markası, kapasitör türü, sayısı, trafo gücü, sayısı vs.vs. o amplinin neyi nereye kadar ve az çok nasıl süreceği konusunda bize ipuçları verecektir. Bunların haricinde de pek tabii ki markaya olan güvenilirlik durumu ve kullanıcı yorumlarından da iyi kötü bilgi sahibi olabiliriz.

Biraz daha zaman lazım bunlardan anlayabilmek için :) teşekkürler hocam sağolun, eksik olmayın :)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.